Seto no hanajome (2008)

Mňa tieto dve OVA epizódy nezaujali z dôvodu, že sú porovnateľné s tými horšími dielmi z Seto no hanayome. Dva diely majú síce predĺženú dĺžku, ale inak sa v nich pre mňa nič zaujímave nestalo. Viac sa môžu páčiť tým čo svojich obľúbených hrdinov uvidia po nejakom čase, ale ja som to pozeral hneď po anime a to bolo rozhodne lepšie a vtipnejšie. Zbytočne sa pridali ďalšie postavy a to hlavne Satori. Takže aj Seto no Hanayome na poslednú chvíľku vytasilo malé, milé, "moe" dievčatko. Od toho, ale tieto bonusové epizódy sú a preto nie som prekvapený. Napriek všetkému odporúčam pozrieť po anime aj keď nutnosť to nie je. Pol bod si to zaslúži (Hodnotenie 2,5).

Seto no hanajome (2007) (seriál)

Seto no Hanayome je anime čo sa sústreduje len a len na zábavnú časť. Všetko ostatné je dané do úzadia a neexistuje tu nejaká romantická časť, alebo iná, ktorá by zaujala. Ono v podstate námet nie je zlý, ale zvládnuť s týmto námetom toľko dielov je majstrovstvo. Seto no Hanayome toto samozrejme nemohlo zvládnuť a preto jedinou možnosťou ako živiť tento námet bolo prinášať do príbehu stále nové a nové postavy. Takže námetom je v podstate to, že chlapca s menom Nagasumi zachráni morská víla Seto Sun, ktorá je dcérou bossa yakuzy. Šéf Yakuzy klanu sato má "ochranársky komplex" stále chce svoju dcéru chrániť a tak sa snaží Nagasumiho zlikvidovať, alebo ich nejako rozdeliť. Dôvod je taký, že Nagasumi je smrtelník a kedže ho Sun (prezývka San) zachránila musí podľa zákona jeden z nich dvoch zomrieť. Existuje však ešte jedna možnosť, že musia byť manželia. Kamarát mi povedal, že toto znie ako keby niekto bol na "drogách" keď písal ten scenár/námet (manga). Kráľovsky som sa smial a musím uznať, že toto je čo sa týka komediálnej časti jedno z najlepších anime čo som videl. Niektoré diely boli bohužiaľ na tom tak zle, že boli skôr trápne ako smiešne. A tieto "trápne", nudné, diely čo nemali hlavu ani pätu a chceli byť len vtipné ma vôbec nebavili. Diely sa niekedy striedali až tak, že po kvalitnej dobrej epizóde prišla jedna hrozná čo som nevedel dopozerať, ale dopozeral. Čo sa týka "erotickej časti" ecchi časti tak v zopár dieloch sú nahé dievčatá, ale nie je to tu tak koncipované, že by sme videli každú chvíľku nohavičky. Tiež toto smiech vyvolávajúce anime obsahuje sexuálne narážky a tie vôbec v príbehu nevadia. Ťažko povedať či tomuto anime pridať žáner aj "hárem", niektoré dievčatá síce cítia zaľúbenie k hlavnému hrdinovi, ale ono sa s tým pracuje tak aby tých nápadníčok mal skôr menej. S postavami sa pracuje tak aby bolo ich jednanie smiešne a po dlhej dobe niektoré udalosti čo sa stále opakujú strácajú vtipnosť a iné naopak získavajú. Postavy nie sú zlé, ale nepracuje sa s nimi tak aby ich divák lepšie spoznal. Takže ak hľadáte hlavne anime pri ktorom sa zasmejete a ak prežijete zopár zlých dielov (+-5) tak toto je pre vás vhodné anime.

Tokio ghoul - √A (2015) (série)

No druhá sezóna je horšia ako prvá a bohužiaľ v niektorých veciach markantne (veľmi) za prvou sezónou zaostáva. Dúfam, že sa niekedy niekto pokúsi o remake a bude mať k dispozícii viac dielov pretože Tokyo Ghoul si to zaslúži a námet je vynikajúci. Veľa ľudí sa sťažuje na zhoršenú animáciu a musím povedať, že to nie je až taký veľký problém. Najväčší problém je dĺžka a to, že sa tvorcovia pokúsili natlačiť do dvanástich dielov strašne veľa dielov mangy. Ďalej veľa čitateľov mangy nadáva pretože √A je v podstate nie úplnou adaptáciou mangy, ale je tam zopár (viac či menej) zmien a plus pri sledovaní Tokyo Ghoul A sa cítia ako keby čítali knihu, ktorá ma sem tam stránku a väčšina z nich je povytŕhaných. No môj pocit aj bez čítania mangy bol rovnaký a cítil som ako keby tvorcovia sem tam dali nejakú scénu, ktoré na seba niekedy ani nenadväzovali. Síce Ishida Sui (tvorca mangy) pomáhal s vytvorením príbehu pre druhú sezónu aj tak mu to nevyšlo tak ako diváci chceli (aj ja ako divák chcel). Kaneki ako dôležitý hlavný hrdina sa v príbehu objavoval stále menej a hlavne po úžasnom konci v prvej sezóne som to nechápal, že prečo. Tiež sa postavy chovajú maximálne divne, niekedy utekajú a inokedy niekam idú a snáď nevedia ani prečo a keď vedia divák to nevie. O Kanekim nevieme prečo koná ako koná a hlavne nevidíme čo robí a tým môže byť hlavne zo začiatku pre diváka zle vykreslený ako vrah. A to je už vážna príbehová chyba. Dôležitá postava Hide bol v anime tiež minimálne a naopak je tu sústredenie na rozprávanie príbehu z druhej strany, z pohľadu vyšetrovateľov "holubov". No ja to kvitujem to, že sa dodala hĺbka postavám s opačnej strany barikády, ale takto ten príbeh je príliš roztrhaný a ničoho nie je dostatok. Najlepšou častou je časť, kedy sa rozpráva o minulosti Yoshimura šéfa kaviarne Anteiku. Niektoré postavy z prvej sezóny konečne dostali hĺbku a Tokyo Ghoul A sa naozaj sústreďuje viac na vedľajšie postavy ako na hlavné. Táto najlepšia časť (minulosť Yoshimura), začiatok a čiastočne aj koniec tvoria najlepšiu časť druhej sezóny. Koncom nemyslím v tomto prípade zakončenie a posledné scény, ale poslednú epizódu. Prvá a druhá sezóna krásne gradujú to musím uznať to sú ich významné plusy. Druhá sezóna má navyše aj jedno nečakané prekvapenie oproti prvej sezóne. Dajme tomu pol bod k tomu. (Hodnotenie 3,5)

Tokio ghoul - Season 1 (2014) (série)

Prečo toto anime má hlavne dobré začiatky a konce? Moja prvá veta platí aj pre prvú aj druhú sezónu. Prečo sa hneď na toto sťažujem? No lebo keď sa pozerám na anime ako celok nie je tak dobré a keď sa pozriem na konce či začiatky tak tie boli najlepšie. Potom celkový pocit z anime je iný pretože koniec ho upravuje smerom hore. A prvá sezóna mala fakt epické finále a to sa mi páčilo najviac zo všetkého. Je to hlavne škoda pretože Tokyo Ghoul má potenciál a nie je bohužiaľ naplno využitý. Prejdem teraz na hodnotenie prvej sezóny. Súboje sú veľmi kvalitné a dostatočne rozpohybované. Animácia je veľmi pekná a občas aj krásna. Mne osobne sa opening nepáčil, ale to je vec vkusu a ending je lepší. Čo sa týka vyvrcholenia sú v Tokyo Ghoul prvej sezóne v podstate dve. Prvé vyvrcholenie je približne v polovici prvej sezóny a druhé na konci. Charakterov je v anime príliš veľa a niektoré dostávajú hĺbku až v druhej sezóne. Mňa zaujala najprv postava Kamishiro Rize, ale no bohužiaľ viete čo sa stalo ďalej. Kaneki je väčšinou riadne otravný a na to aby ho človek pochopil potrebuje celých dvanásť dielov. Veľká zmena sa stane v podstate na konci prvej sezóny, kde pre mňa nepochopiteľne prichádza úžasná pasáž, ktorá ide do hĺbky myšlienok hlavného hrdinu. Táto konečná pasáž mňa veľmi potešila a niečo takéto mávajú tie kvalitnejšie anime. Zaujímavé je, že sa zas hráme v tomto anime na rodinku Kaneki je manžel, Touka je manželka a Hinami je ich dieťa. Ja to samozrejme zveličujem a nie je tomu úplne tak (v druhej sezóne to vôbec už tak nie je). Tvorcovia podľa mňa prestrelili s hrdinom Shuu Tsukiyama a to viac úchylnú postavu som už dávno nevidel (pripomína Hisoku z Hunter x Hunter, ale ten bol "úchylný na boj"). Tokyo Ghoul má proste málo dielov na to aby ukázal všetky tie úžasné postavy a napríklad Hide, ktorý je nesmierne dôležitý, až kľúčový pre príbeh sa v anime vyskytuje minimálne. Celý Tokyo Ghoul (prvá + druhá sezóna keby majú spolu) by zrejme potreboval minimálne päťdesiat dielov aby naplnil svoj potenciál. Spokojný teda nie som, ale posledná pasáž (koniec) prvej sezóny zachraňuje toto anime od nižšieho hodnotenia. Pokračujte na Tokyo Ghoul A.

Kino no tabi: the Beautiful World - Byōki no kuni - For you (2007)

Kvalitatívne, príbehovo a všetkým toto pasuje do pôvodného seriálu Kino no Tabi: the Beautiful World. Keď sa nad tým viac zamyslím je toto druhý najlepší diel hneď po prvom diele už spomínaného 13 dielneho anime. Všimol som si aj miernu zmenu grafiky (vizuálu, kreslenia či ako to povedať) k lepšiemu, aj Kino vyzerá trochu inak. Kino tentokrát preskúmava krajinu zasiahnutú chorobou, ktorú sa snažia určitým nie veľmi pekným spôsobom vedci poraziť. Možno to zobrazuje to, že ak bude mať ľudstvo rozvinuté technológie napriek tomu sa môže zachovať nehumánne a nepatrične. Toto je ale otázka, ktorá nemusí každého zaujať pretože je momentálne neaktuálna.

Kino no tabi: the Beautiful World - life goes on (2005)

V podstate je toto prequel (to čo sa dialo predtým) k anime Kino no tabi: the Beautiful World. Tento diel je o tom ako Kino trénovala so svojou majsterkou Shishou (vtipné meno že? zistíte prečo je vtipné ak si pozriete tento diel (ak ste ho nevideli)). Táto epizóda má 29 minút a je uvádzaná na stránkach, ktoré sa zaoberajú anime ako film. Videl som všetky diely Kino no Tabi a musím uznať, že toto je diel, ktorý sa najviac vymyká a je v podstate špecifický. Špecifický je, že sa tam udeje niečo čo môže diváka vytrhnúť zo stoličky, či sa stane niečo totálne nečakané atď. Inak celé anime bolo pre mňa kľudné, pokojné aj v tých najvypätejších situáciách. Tu musím uznať, že tento diel je trocha iný štýl (ale len trocha) oproti ostatným. Som rád, že taký diel je, aj keď by som si pozrel viac z tréningu Kino.

Kino no tabi: The Beautiful World (2003) (seriál)

Kino a jeho verná motorka Hermes cestujú po rôznych krajinách, v ktorých sa vždy deje niečo nad čím sa dá zamyslieť. Postava Kino je typ postavy, ktorý veľmi iných ľudí (iné postavy) neovplyvňuje, ak Kino nejde o život. Veľmi často Kino len pozoruje, necháva všetko tak pokiaľ nie je požiadaná o pomoc a aj pomôcť veľakrát odmieta. Áno Kino je dievča... Aj keď nepochopiteľne zo seba urobila chlapca, lebo zakryla svoje ženské znaky. Teda no nepochopiteľne, ona v podstate chcela aby sa jej ľahšie cestovalo. A za ďalšie Kino je vycvičený nástroj na zabíjanie. Keď chcete vidieť ako Kino cvičila tak tu je o tom Film (tak je vedený na stránke aj keď má menšiu minutáž). Hermes ako jej pomocník verná motorka jej veľmi pomáha a niekedy pomôže Kino sa rozhodnúť. Pozor motorka vie rozprávať a nikoho to vlastne v anime nešokuje. Jednotlivé krajiny ma zaujali aj keď v nich žili ľudia s rovnakým názorom, rovnakým správaním a to v podstate v reálnom svete reálne nie je. Vždy sa nájde rebel a keď je jeden je ich viac. Aj keď teda zopár rebelov v tých jednotlivých "systémoch" miest bolo, ale aj tak sa väčšinové obyvateľstvo chovalo rovnako. Kvalitatívne jednotlivé diely sú skoro na jednej rovine. Jediný jeden diel čo pokladám za najlepší je hneď ten prvý (dostal by 5 hviezd). Prvý diel mi ulahodil hlavne za svoj koniec a mal pre mňa najväčší význam s pomedzi jednotlivých dielov z dôvodu, že ukázal podstatu toho byť človek. Prvý diel ukázal, že niekedy ľudia robia pre druhých niečo čo ich až tak nebaví, zo zdvorilosti, aby spolu s tým človekom trávili čas. Keby vieme dopredu, že to druhého človeka nebaví čo by sa asi stalo? Áno, pravdepodobne by sa všetko zrúcalo a nikto by s nikým nechcel tráviť čas (dve osoby s rovnakými záujmami ťažko niekto nájde). Dielom (epizódam) Kino no Tabi chýbala dĺžka a väčšine z nich by sa teda zišlo predĺženie o pár minút ak nie o jeden ďalší diel. Anime je koncipované tak aby sa čo najviac zamýšľal práve divák a nie postavy, ktoré v ňom vystupujú. Nápady sú v anime dobré, ale veľa nie je dotiahnutých do konca. Pokračovanie máte tu : Kino no Tabi: The Beautiful World - Byouki no Kuni: For You.

Mušiši zoku šó (2014) (seriál)

Po výbornom Hihamukage som sa pustil do Zoku Shou. Medzi týchto 22 dielov patrí aj Mushishi Zoku Shou Special (niekde uvádzaný ako 11-12 diel), ktorý je adaptáciou Odoro no Michi (Path of Thorns) Mushishi mangy. Tak to budem hodnotiť spolu s tým. Zoku Shou je dôstojným pokračovaním prvej sezóny a poskytol mi rovnakú zábavu. Najlepším dielom bol podľa mňa ten kde sme sa pozreli do mladosti Ginka. Ako bolo zvykom aj tu je vo veľa dieloch Ginko len určitým sprievodcom a niekedy robí v príbehoch len "krovie". Každý diel je samostatným krásnym príbehom a veľa dielov má náučný charakter. Čiže žiadny diel nepresahuje svojim príbehom do ďalšieho okrem už spomenutého špeciálu, ktorý adaptuje Odoro no Michi a ten je v podstate dvojdielny. Ak by sme Zoku Shou rozdelili ako to aj niekde rozdelené je, mňa bavilo viac prvých desať dielov (Mushishi Zoku Shou) a najviac tie prvé diely. Jednotlivé príbehy sú veľmi kvalitné a veľa dielov Zoku Shou je o tom, že do dedinčana (prípadne na neho) sa dostane mushi, ktorý mu poskytne určité schopnosti a zároveň je nejak dedinčan týmto mushi limitovaný. Preto sa veľa dielov v tomto pokračovaní podobá jeden na druhý. Preto si myslím, že lepšie si človek vychutná jednotlivé diely ak ich nebude pozerať viac po sebe. Zoku Shou má naozaj krásny opening, ktorý má krásne slová (lyrics) a aj melodicky je príjemný. Nestačili by mi superlatívy aby som vyjadril krásu toho openingu Lucy Rose - Shiver.

Mušiši tokubecu hen: Hihamu kage (2014) (TV film)

Veľmi kvalitný špeciál porovnateľný s tými najlepšími dielmi z prvej sezóny. Ginko sa ocitne v dedine kde mushi zablokuje slnko a musí tejto dedine pomôcť skôr ako bude neskoro a dedinčanom zomrú plodiny. Veľmi dobre v tomto príbehu sú použité dve sestry, ktoré sú na tom vo vzniknutej situácii presne opačne. Tento diel je veľmi poučný a učí ľudí vážiť si veci, ktoré sú pre nich samozrejmosťou. Rozhodne ma to navnadilo na druhú sezónu Mushishi Zoku Shou. Po tom ako som dopozeral Zoku Shou uznávam Hihamukage ako najlepší diel (aj keď je to špeciál a ten do Zoku Shou nepatrí).

Nisekoi - Season 2 (2015) (série)

Pokračovanie anime Nisekoi, ktoré je mierne odlišné od prvej sezóny. V klasickej háremovke nám pribudne ešte jedno dievča a to sestra Kosaki s menom Haru. Bolo asi treba ešte pre mierne úchylných divákov pridať také dievčinkovské typy pretože v prvej sezóne také v podstate neboli. Tak preto sa sem pridala Haru a Paula. Bohužiaľ nenastane žiadny posun v oblasti romantiky a anime ďalej aj v druhej sezóne prešľapuje na jednom mieste. Aj keď posun je vlastne v tom, že jednotlivý hrdinovia si uvedomujú čo ku komu cítia. Druhá sezóna sa dala na inú cestu ako prvá a z prvej sa snažila zobrať to najlepšie. Nisekoi: už nie je len o vtipných situáciách, ale má určitý náučný charakter. Jednotlivé postavy a to hlavne muži Shuu a Raku sa tu naučia ako zvládať ťažké životné rozhodnutia a rozhodnutia v oblasti lásky. Druhá sezóna teda má vyššiu "hutnosť" deja a obsahuje oveľa viac scén pri ktorých sa dá uroniť slza. Najviac asi zaujme "srdcervúca" pasáž s matkou Chitoge Hanou a tá je fakt smutná. Páčila sa mi aj časť, v ktorej bola moja obľúbená postava Kosaki a to konkrétne tá kde sa chcela dostať na tú istú školu ako hlavný hrdina. Takže postupne dostali nejaké postavy väčšiu hĺbku.a Shuu už nie je len chlapcom do počtu, ale prinesie veľmi dôležité otázky do anime, s ktorými sa musí vyrovnať aj Raku (vyrovná sa s nimi po svojom). Nová sezóna síce pridáva stále viac a viac dievčat, ale istú hĺbku dostávajú len tri postavy a to Chitoge, Kosaki a Raku (najviac Chitoge). Postavy sa stále nezmyselne červenajú, ale už som si na to postupne zvykol. Po vizuálnej stránke je Nisekoi: krásne a niektoré obrázky sú ako z ľúbezného farebného sveta. Najťažšou otázkou ktorú by som si mohol položiť je ktorá sezóna je lepšia či prvá, alebo druhá. Problém zodpovedať túto otázku by bol v tom, že sú dosť odlišné a teda sa dá povedať, ktorá je lepšia a v čom. Dá sa s istotou povedať, že druhá sezóna je viac o živote a divák okrem vtipných situácii dostane aj niečo navyše.