Le Mans '66 (2019)

Z lásky k auťákům, vůni benzínu a spáleným pneumatikám. Pro mě je tenhle film dalším letošním překvapením a musím říct, že fakt hodně milým. Trošku jsem se zalekla délky. Ve finále jsem zjistila, že tu nic vyloženě nepřebývá a ani neschází. Ústřední dvojice Damon a Bale funguje perfektně. Jejich kočkování mě bavilo. A to Balea zvlášť moc nemusím. Scény závodů jsou strhující. Přiznám se, že jsem měla cuky v nohám a rukách, jako bych seděla za volantem těch bouráků taky. A pokřikovala na Milese, aby přidal a předjel je. Prostě jsem se nechala strhnout. Byla jsem vtažená do příběhu hned od začátku a procitla do přítomnosti až na konci. Ano automobilový svět je nádherný a tragický zároveň.

Skalpel, prosím (1985)

To bylo ale dilema, velmi hutný příběh, silně autentický. Kam se na tenhle film hrabe Růžovka a jí podbné seriály. Tenhle film je spláchne všechny. Nebyla autorka literární předlohy Valja Stýblová taky lékařka? Já myslím, že ano. Je to z filmu hodně cítít a na něm vidět. Miroslav Macháček byl vynikající. Moc pěkně zde byla rozebrána jeho osobnost jako lékaře a člověka. Zajímavý snímek. To se musí nechat.

Baron Prášil (1961)

Jedna z filmových lahůdek, kterou má na svědomí Karel Zeman. To musel být snad kouzelník. Jinak si to nedovedu vysvětlit. I s primitivními triky se dá udělat velký film. Před takovou prací musím smeknout. České ručičky jsou prostě šikovné. Umělecké dílo, kterému kraluje vynikající Miloš Kopecký.

Za trnkovým keřem (1980)

Do třetice všeho dobrého a zlého. Tak se to alespoň říká a je na to určitě i něco pravdy. Tady to platí dvojnásob. Miluju Šumavu. Jezdím tam odmalička, léta letoucí. Takže mě velmi ovládá nostalgie. Tomáš Holý byl opravdu velký talent. Vše tu opět stojí na něm. Dospělí herci jsou tu jaksi do počtu, ale tak to bývá, když máte velkou talentovanou děckou hvězdu.

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Opravdu zajímavá myšlenka, ze všechno, co se v budoucnosti děje může chudák Albert Einstein a nikoliv žena, nebo se snad mýlím? Objevuje se zde úžasná plejáda českých herců. To byl nádherný koncert. Ten jsem si užívala. Zvrat střídal zvrat. O humorné situace není nouze. Ta selfie tyč měla být patentovaná. Vždyť se tu poprvé objevila a ještě ke všemu v našem filmu.

Kdyby tisíc klarinetů (1964)

Postaveno na velmi originálním nápadu. Ten se mi líbil. Změnu zbraní v hudební nástroje jsem nečekala. Hodně jednuduchý děj. Taky proč něco zbytečně zamotávat. Písničky jsou skvelé i po letech. Nic ze svého kouzla neztratily. Tolik hvězd se snad neobjevilo ani v později natočeném Trháku. Pouštím si jako příjemnou vzpomínku, když je venku pekelně hnusně.

Shazam! (2019)

Rodinný film nebo spíše pro mladší cílovou skupinu. To mi vůbec nevadilo, protože mi to sedlo. Zachary Levi se musel v roli superhrdiny asi pěkně vyřádit. Bylo na něm vidět, že se moc hezky bavil a užíval si to. To bylo fajn. Je to oddechovka přesně stvořená do této bláznivé doby, která mě pobavila. No, a když jsme se všichni tak pěkně seznámili, tak si můžeme dát klidně dvojku, jestli nějaká bude. Ani jsem nepostřehla, že tenhle film má přes dvě hoďky.

Jedna kočka za druhou (1993)

Znám i jako divadelní hru Dům na nebesích. Přenést divadelní hru na filmové plátno bývá často pěkný oříšek. Co funguje na divadle, už nemusí nutně fungovat na plátně nebo v televizi. Dávám tři hvězdy za výborné herecké obsazení, kterému kraluje Jiřina Bohdalová společně s Petrem Nárožným. Klára byla dobrosrdečná ženská, která by se rozdola, ale malinko to přeháněla.

O princezně, která ráčkovala (1986) (TV film)

To bylo království opravdu k pohledání, i kdyby jeden prstíčkem hrabal, tak takové nenajde. Vlastně je to úplně jednoduchá pohádka, ale vtipná a kouzelná. Královské regee je průdce nakažlivá písnička. Jen tak ji z hlavy nedostanete. Krampol byl jako královský rada perfektní figurka. Toho překoná snad jen Súrio Mário Voříšek.

Jezerní královna (1998)

Zvláštní pohádka s dosti temným příběhem a nebo spíše horor. Takové označení by jí sedlo mnohem lépe. Nejsem si jistá, jestli je tahle pohádka určena i pro ta nejmenší děcka. Nepouštěla bych jim ji. Mohly by mít z toho noční můry. Z Ivany Chýlkové šel opravdu strach. To bylo zhmotněné zlo. Řekla bych, že se jako ta bestie pěkně vyřádila.