Duchové Marsu (2001)

Jo, je to blbost a dej je tak deravy ze by jim propadl i Mars. Ale z nejakeho nevysvetlitelneho duvodu jsem se nenudil. Je to proste akcni B-cko, takze pokud jste zrovna svym mozkovym bunkam naplanovali dovolenou muzete se na to podivat. Akce neni spatna a herci taky neurazi - vzhledem k tomu ze od nich stejne nic moc necekate. Po pravde receno, duvod proc davam 3 hvezdy misto dvou jsou Ice Cube a Natasha Henstridge, mezi kterymi to zvlastnim zpusobem jiskri. Tim rozhodne nemam na mysli city, jde spis o jakysi neurcity pocit vzajemneho respektu mezi prosazovanim zakona lehce unavenou pojicajtkou a gangsterem ktereho uz taky nebavi hra na drsnaka na uteku. Presto jsou oba dva prilis "stari" na to aby zmenily sve zvyky (v jejim pripade "vzdy dostat sveho muze" a v jeho "nidky se nedat chytit"). ....v tuhle chvili vam uz asi doslo ze tohle sice mel byt Sci-fi/Horor, ale mnohem vic je to neco jako Survival/Drama.

Duch ve stroji (2017)

Překvapivě slušné. Děj kombinuje části původního filmu a druhé řady seriálu do vlastní origin story, s pochopitelným předpokladem že většina publika nezná předlohu. Vizuál Tokia budoucnosti je spracován dobře a hudební podkres k cyberpunku taky sedí. Znalcům předlohy asi bude vadit, že Major ještě není ta suveréní osobnost jak ji známe z mangy/seriálu. To by ale v origin story prostě nedávalo smysl. Major, Batou, Aramaki i Kuze jsou zahraní v pohodě, ostatní postavy mají dost málo prostoru. I hlavní padouch je tam spíš do počtu a je tak asi nejslabším prvkem filmu - naštěstí tohle není komiksovka kde by konflikt s oponentem hrál až tak velkou roli. PS: mám pocit že v některých pasážích filmu chybí scény, jako by někdo stříhal aby se film vešel do menší stopáže, není to zásadní ale uvítal bych je v režisérském sestřihu zpět.. 85%

Duna (1984)

Jasne viteztvi formy nad obsahem. Nevim, co vedlo producenty k rozhodnuti dat dejove komplikovanou knizni predlohu do rukou reziserovy, pro ktereho je pochopeni deje ze stany divaka primo anti-priorita. Nicmene i presto, ze jsem pred prvnim shlednutim Duny Herbertovu knihu neznal, musim pred Lynchem smeknout. Tahle vec je podivne atmosfericka, velkolepa a plna skvelych hereckych vykonu. Schodou okolnosti jsem film videl v dobe, kdy mi padla do rukou jista fantasticka pocitacova hra, u ktere jsem stravil dny (a noci), takze z nostalgie musim hodnoceni zaokrouhlit nahoru.

Džúni kokuki (2002) (seriál)

Vaham mezi 3/4.Zkratkovite moje myslenky: TK trochu pripomina Seirei no Moribito - v obhajobe vychodnich politicko/socialnich filosofii riznutych trochou toho revolucionarstvi kdyz uz je jasne, ze autority tentokrat uz proste nemuzete podporovat. "Seirei" ma ovsem jen 1 hlavni pribehovou linii ktera neni zbytecne natahovana. TK je take vic zamerene na vyvoj postav - coz je asi nejsilnejsi stranka serialu. To je sice moc pekny ale postav je moooc a dej je roztahany prez X pribehovych linii z nichs nektere nejsou (vramci 45 dilu) ani dotazene do konce. Zaroven jsou tu 3 "interlude" dily ktere jsou z vetsi casti pouhou rekapitulaci minuleho deje - takze realne je dilu 42. SPOILERY: dej se da rozdelit do cca 4 celku. Dily 1-13 patri Youko a jeji ceste na trun kralovstvi Key - v retrospektive asi nejlepsi cast. 15-20 jsou "slepa" dejova linie o ztracenem Kirinovi kralovstvi Tai. 22-39 je ukrutne dlouha a natahovana (hlavne ze zacatku) patalie s dvema fiflenama ktere nakonec najdou spravnou cestu a pomuzou Youko vyvetrat prohlinou executivu kralovstvi Key. Tady bych se rozhodne pozastavil nad zbytecnym rozpitvavanim cest onech dvou filflen - to by uspalo i priznivce telenovel - a jejich trochu sroubovanou promenou. Nicmene zaverecne dili smerujici k povstani jsou dobre. 41-44 je kratka exkurze do minulosti krale En, opet takova mala agitka nebeskeho mandatu a nutnosti/spravnosti se podridit danemu spolecensko/politickemu radu. V jistych ohledech az trochu demagogicky neprijemne. Zaverem: chtelo by to vic Youko a tahu na branku misto tolika dejovych linii - je to scenaristicky neukocirovane.

Enderova hra (2013)

Reknu to takhle: o moc lip se knizka do pouhych 115 minut nacpat proste nedala. Strasna skoda ze Hood nedostal sanci dat to do dvou dilu nebo to aspon natahnout na 2.5 hodiny. Je to strasne znat hlavne na postavach, krome Endera (a lehce Graffa) nikdo nedostane prostor se vyprofilovat. Nezbyva nez doufat v poradny rezisersky sestrih.

Eragon (2006)

Tezkej prumer. Positiva: Safira & Durza (Robert Carlyle), ostatni herci nejsou spatni ale neni to nic extra. Negativa: scenar, hudba. Scenar je jednoznacne nejvetsi kotva tehle fantasy, pribeh prakticky skace vyhradne po hlavnich bodech knihy + par cgi orgii (letecky souboj na konci), nenechavajic prostor pro identifikaci s hlavnimi hrdiny, nebo navozeni jakekoli hlubsi atmosfery. Co me opravdu dost prekvapilo je spatna hudba. Hlavni motiv je hodne nudny a misty soundtrack nepasuje k obrazu. Odflaknute, doufam ze se tvurci priste polepsi.

Escaflowne (2000)

Pokus zdimat prachy na serialu vytvorenim celoveceraku ktery stylem a atmosferou s puvodnim Escaflowne nema nic spolecneho. Kdo serial nezna uvidi dost divny sf/fatasy ve kterem se nebude orientovat, kdo serial zna se nad timto zpracovanim jen usklibne.

Expanze (2015) (seriál)

První dvě sezóny Expanse jsou super, podobně rozmáchlé Sci-Fi tu nebylo od BattleStar Galactica (no dobře, StarTrek Discovery, ale to je trochu rozpačitá záležitost). Třetí sezóna obsahuje bohužel hodně vaty a je viditelně slabší. Nicméně seriál teď vzal pod křídla Amazon Prime, tak se snad dočkáme zlepšení.

Expanze - Série 3 (2018) (série)

Třetí sezóna je zatím jednoznačně nejslabší, je tu spousta vaty a děj proto místy hodně vleče. O situace dělané více pro efekt než z logiky příběhu také není nouze. Snad se to pod křídly Amazon Prime zvedne, s rozpočtem mít problémy určitě nebudou.

Extraktoři (2023) (seriál)

Na český poměry je to s přidřenejma ušima na 4*. Civilní dialogy a scény, akce je ok a není přepálená, čož by se k vážně pojatý záležitosti nehodilo. Rodinné trampoty agentů v těchto typech seriálu mě většinou otravují, naštěstí to nebylo až tak na sílu a dalo se to přežít. Snad jen poznámka, že speciálové by drobnou analytičku od stolu do ostrý akce v terénu fakt nevzali, ale chápu že když máte herce hlavních rolí, musíte je mít v hlavních scénách.