• Krátkometrážní

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Ne nadarmo mám bráchy Coeny zařazený na čsfd v kolonce "nejoblíbenější scénáristé." Ti chlapíci to prostě s perem umí naprosto parádně. Jejich nejnovější netflixový dílo si, onou typickou coenovskou podmanivostí, dělá srandu z klasických westernovek, přičemž diváka může překvapit i povídkové podání, který jsem třeba já vůbec nečekal. První půlka na jednoznačných pět hvězdiček. Škoda jen, že v druhé půlce tomu krapánek docházel dech. I tak ale hrozně příjemná, vtipná a skvěle natočená podívaná, která člověku dokáže, že Coen brothers neztrácí svůj talent ani po šedesátce. Lepší 4*

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

American Made jde tak trochu po vzoru novodobého Scorseseho narativního stylu, přičemž nám představuje příběh pacholka, který na sebe vzal až příliš mnoho zodpovědnosti od různých vládních až zločineckých organizací, což se mu, samo sebou, začne krapet hroutit pod nohama. Svižný a docela vtipný styl, který zde Liman implementoval, docela sedí do celkového ducha celého snímku, v podstatě by se dal považovat za takový spin off Narcos. Cruise parádní. Kdyby to udělali ještě trochu napínavější, byla by to dost dobrá záležitost, ovšem je to dobře odvedené filmařské řemeslo, nic světoborného, ale film je to povedený. Slabší 4*

Batman (2022)

Matt Reeves před sebou neměl vůbec jednoduchý úkol. Natočení uzemněného Batmana v realistickém prostředí zvládne kdekdo. Ale natočit uzemněného Batmana, jenž bude mít svou vlastní charakteristickou duši a půvab, který nebude příliš přičichávat k Nolanově trilogii, to už je sakra velká výzva. Ale Reeves se toho zhostil skvěle. Ten neo-noir styl a příjemně temná atmosféra krásně podtrhávají celkové vyprávění, které v určitých ohledech připomíná jak Čínskou čtvrť, tak i Fincherovo Sedm. Pattinsonův Batman nepůsobí jako tajemná a mysteriózní hrozba, která oblétává mrakodrapy Gothamu, ale jen jako hodně zvláštní maník v netopýřím kostýmu, který obchází ulice města a občas nějakým živlům zmaluje ciferník. Plus na to, že ten film trvá asi tři hodiny, tak fakt svižně odsýpá. A je to vlastně super sledovat. Nemluvě o tom, že Pattinson je prostě skvělej herec, nenechte se ošálit jeho upířími lety! Celkově je Pattinsonův Batman zkrátka hodně stylizovaný detektivní příběh, který svou akcí šetří. A já si vůbec nestěžuju, byť ke konci by se mohl klidně více odvázat. The Riddler tím svým šíleným chováním až příliš připomínal Jokera, asi bych víc ocenil, kdyby z něho nakonec udělali idealistického padoucha, který má všech pět pohromadě. A asi by se mi i líbilo vidět více z Bruce Wayna, nejenom z Batmana. Celkově ale velice důstojné započetí nového univerza, ze kterého chci stopro vidět víc.  Jo, a strašně musím pochválit hudbu Michaela Giacchina, který složil pro jednotlivé postavy vlastní hudební motivy. V dnešní době už se to tolik nedělá, nad čímž běduju už dlouho, takže tohle byla pecka!  Lepší 4*

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Dostal jsem, co jsem chtěl :) ... Asi tak na deset minut :( Batman je mi ze všech super hrdinů (jak od DC, tak i od Marvelu) nejsympatičtější, a to především díky tomu svému temňaření a nulovým nadpřirozeným schopnostem. A upřímně jsem se velice těšil, až ho uvidím na velkém plátně se bít s tím nagelovaným emzákem. Nicméně film by se měl spíše jmenovat "Batman a Superman vs. nothing´s really fucking happening" Neskutečně dlouhý build up, začne po nějaké době člověka trochu srát, obzvlášť protože je filmu spousta aspektů, který tam byly prostě zbytečný. A Lex Luthor je Joker. Opravdu. Jeho chování i určité situace naprosto poukazují na Ledgerovo Jokera. Musím ale přiznat, že Affleck jako Batman se mi zamlouval. Má jiné charisma a štyl než Bale, nicméně funguje to taktéž dobře. A ano, fandil jsem mu. Ve výsledku jsem se bavil, to ano, ale i tak konstatuji, že Batman vs. Superman je filmem, který může jak komiksový, tak i klasický filmový fanda úplně s klidem minout. Slabší 3*

Belfast (2021)

Jako jo... řemeslně je to asi hodně fajn film, obzvlášť ta kamera zde byla fakt libová, ale ve výsledku to se mnou nijak nehnulo. Je z toho nicméně hodně cítit, že se jedná o Branaghův nejosobnější film, přičemž bych klidně dal ruku do ohně za to, že onen hlavní chlapecký protagonista byl zcela založený na něm samotným. Během první poloviny jsem se vlastně docela nudil, bavily mě interakce mezi jednotlivými postavami, nicméně ona absence nějakého pořádného příběhu mi trochu vadila. Druhá polovina však chytí dech, přičemž ona tancovací sekvence s rodinkou je bezvadná. Hodně tomu pomáhala i hudba, která se převážně skládala z písniček Vana Morrisona, pro kterého mám osobně velkou slabost. Asi nejsem ten správný typ diváka. Na jednu stranu oceňuju, že to nebylo nějak super přehnaně sentimentální, ale na druhou stranu si zas říkám, zda by tomu nějaká ta pořádná emoční ždímačka neprospěla. Kdyby to ale přeci jenom dostalo tu nominaci na zlatého plešouna, tak bych se asi nezlobil. Lepší 3*

Beze stop (2018)

Jelikož jsem líný a prašivý měšťák, jehož dny na skautském táboře byly vždy ztělesněním očistce (ráno rozcvička, dopoledne ruční práce, odpoledne fotbal, večer noční hlídka -peklo), představa života v lesích, s pouze několika základními věcmi z moderního světa, pro mě věru příliš podmanivá není. Leave No Trace je v podstatě takovou kombinací McCarthyho Cesty a snímku Tohle je náš svět. Film boduje především v milém vztahu mezi zarputilým melancholickým otcem a jeho zvědavou dcerou, která vypadá na dosud neobjevený talent. Bena Fostera mám rád. Je to takový zvláštní, ale zároveň sympatický typ, kterému by měla být věnována větší pozornost. I když pouto mezi hlavními charaktery a celkovou atmošku má film zvládnutý dobře, stejně se nelze příliš zbavit pocitu, že v mnoha částech je poněkud mdlý a utahaný, plus emočně diváka příliš nezasáhne. V podstatě k tomu mám podobný názor jako k tomu filmu s blonďatým Aragornem - nic extra, ale milé a dobře natočené to určitě je. Lepší 3*

Black Panther (2018)

Nevěřte tomu, co píšou na internetu (obvzlášť pokud se jedná o parlamentky nebo Sputnik), Black Panther nepatří mezi nejlepší marvelovky ani zdaleka. Má prvoplánové postavy, které jsou jedno chodící klišé, zápletku, která, obzvlášť v porovnání s ostatními marvel kousky, působí poněkud průměrně, plus divnou hudbu. Vizuálně je to úchvatná podívaná, plus akční sekvence jsou docela nadupané a pro oko zábavné. Marvelovky mají většinou slabého hl. záporáka, zde se jim však povedl. I když je to hajzl, člověk ho dokáže pochopit a krapet se s ním i ztotožnit, ovšem kalibr Thanose to není. Že by ale Panther přinesl na stůl něco nového a lahodného, to se říct nedá, je to opět zábavná a jednoduchá podívaná, která nebude nudit, ale pár takových už z Marvelu vyšlo, takže člověka to může omrzet. Psina (nebo spíš panteřina) to je, ale ničím příliš pamatovatelná. S odřenýma ušima – Lepší 3*

Black Widow (2021)

Jeden z hlavních důvodů, proč považuji druhý díl Kapitána Ameriky za jeden z nejlepších MCU přídavků, spočívá především v jeho přízemnosti - žádní létající superhrdinové, mohutné vesmírné obludy, atd., zkrátka jen stará dobrá surová akce s mírnou nadsázkou a cool efekty. To samé jsem očekával taky od Black Widow. A po přečtení anotace jsem si od toho sliboval něco ve stylu ženské verze Jasona Bourna. To jsem ale bohužel vkládal do filmu příliš velkou důvěru. Black Widow je bohužel po mnoha směrech jen další typicky průměrná marvelovka na sobotní odpoledne. To znamená napětí téměř žádný, příběh laciný a záporák nudný/nezajímavý. Na druhou stranu to má sympatické postavy, zábavnou akci a občas fajn humor. Zkrátka úplně klasická průměrná marvelovka na tři hvězdičky, která neurazí, pobaví, ale zároveň na ni člověk během pár hodin rychle zapomene. A to to ze začátku vypadalo tak slibně! Z expozice vyzařoval příslib jakési hloubky a serióznosti, které obvykle jiné marvelovky nemají, ale pak se tvůrci stejně krapet utrhli ze řetězu, přičemž divákovi naservírovali tradičně přespříliš efektní žoviální podívanou, při které ani na vteřinu nepocítíte strach o hlavní hrdiny. Black Widow je ve výsledku docela zábavná. Ale v žebříčku všech vydaných MCU filmů bude asi někde veprostřed. Btw, Florence Pugh je oficiálně moje nová oblíbená herečka! Lepší 3*

Blade Runner 2049 (2017)

Původního Blade Runnera z osmdesátého druhého jsem viděl pouze jednou. Ovšem líbil se mi tuze. Jak si tedy vedlo pokračování pod okem talentovaného Kanaďana? Villeneuve mi už ze svých předchozích snímků dokázal, že je mistrem ve tvoření fakt parádní atmosféry, nový Blade Runner není žádnou výjimkou. Atmosféra je zde neuvěřitelná a věrohodně analogická původnímu filmu. Dost jí posiluje i vynikající melancholická hudba, dosti podobná sci-fi elektro protáhlému soundtracku Vangelise, který dělal na jedničce. Taktéž natočený to je dost slušně, což zrovna od Villeneuva už není žádné překvapení (Jedna z prvních scén, kdy Gosling přilétá do nočního L.A. je fakt parádní!). Film je nicméně až přespříliš dlouhý, trvá přes dvě a půl hodiny, což vůbec nebylo třeba, některé scény se totiž docela zbytečně táhly. Plus film je jen takovým nostalgickým návratem do světa milované klasiky, nicméně její pointu či poselství příliš nedoplňuje, ani vlastně nepřichází s nějakým vlastním, což spoustu zapřísáhlých fanoušků může pěkně naštvat. Já jsem nicméně spokojený, Villeneuve umí točit furt dost hezky a ducha BR zde vykreslil slušně, byť od dokonalosti to má daleko. Průměrné 4* P.S. Za dabované trailery bych trestal smrtí.

Blair Witch: 20 let poté (2016)

Sequel na původní snímek z 1999. Hm. Dobrý no... V dnešní době, kdy fan footage žánr je díky Paranormal Activity sérii už dost omšelý a opotřebovaný, si člověk musí klást otázku, zda vůbec bylo tohle pokračování nutné. Inu, nebylo. Kouzlo hrůzy jedničky spočívalo především v oné neviděné, neznatelné hrozbě a klidné temné atmosféře. Tenhle snímek ale obojí posere hned v prvních 5 minutách. Asi od půlky začíná hrozná jízda plná křičení, vřeštění, běhání sem a tam atd., přičemž divák nemá vůbec žádný čas si oddechnout. Díky tomu zcela vymizí napětí a začne nuda. A ta zkurvená nadpřirozenost! Dyť to už s tou jedničkou nemá vůbec nic společného! Tvůrci evidentně nedali dopustit na klasické vyvražďovačky teenangerů, tak je s vervou napumpovali i sem. Co však můžu ocenit jsou velice slušné zvukové efekty, ty občas tu otřesnou atmošku ještě tak nějak zachraňují. Jo. Uvidíte tam tu čarodějnici. Je to velký bílý wendigo. Uups, spoiler! A víte vy co? Nemáte zač! Fakt... Slabší 2*