• Romantický

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

S odstupom času som si film pozrela znovu. Možno pôsobilo čaro silvestrovskej noci, ale výborne som sa bavila. Veľmi vydarená paródia na sladkobôľne romantické príbehy! Zvyšujem hodnotenie takmer na maximum.

Svatá Terezie od dítěte Ježíše (1997)

Dokument, ktorý vznikol pri príležitosti stého výročia úmrtia tejto známej svätice nám viac približuje jej život, rodinu, prostredie, ktoré ju formovalo i život v kláštore - až po jej smrť v mladom veku. Podstatou, a tým, čo v divákovi rezonuje po jeho vzhliadnutí najviac, sú nielen samotné fakty a životné okolnosti, ale najmä hlboká duchovná krása a múdrosť Terezky, ktorá pôsobí na dušu ako vznešené a čisté..... AMEN. Áno, tak je! Toto je pravda, nádej, povzbudenie...Mala som pocit, akoby som sa dotkla nevinnosti, čistoty a múdrosti... Film o Božom dieťati v človeku.... Pre mňa krásny zážitok. https://www.youtube.com/watch?v=I2tl2YHFc2U

Ubožáci (1982)

Veľmi podpriemerné...

Bible: Starý zákon (1958) (seriál)

Pozrela som si zatiaľ asi 8 dielov a mením hodnotenie na maximum. Známe príbehy Starého zákona zrazu na pár minút ožili! Som milo prekvapená! Pravdaže, je to film svojej doby, ale určite stojí za pozretie. Teším sa, ako to prehrám deťom. Podotýkam, že nečakajte žiadnu formálnu filmovú dokonalosť, ale tieto príbehy sú podľa mňa vo svojej jednoduchosti unikátne. Una111 to vystihla - FILMOVÁ ILUSTRÁCIA.

Thérèse: The Story of Saint Thérèse of Lisieux (2004)

V porovnaní s iným filmom o svätej Terezke - Therése (1986), musím spravodlivo krátiť hodnotenie. Francúzi to v 1986 roku natočili neporovnateľne lepšie, vrátane výkonu hlavnej hrdinky.

Noe (2014) odpad!

To bolo čo?! Neviem, či mám žasnúť, či sa smiať... Napadá mi iba jedna odpoveď: pseudoumelecké, americké zneužitie biblického príbehu. Bez toho "biblického" by to bolo tak nanajvýš na dve hviezdičky - za efekty. Inak - súčasný americký filmový gýč.

Po Tomášovi (2006) (TV film)

Kto zažil autistické dieťa, nájde vo filme veľa podobných situácii ako v realite. Nie je to jednoduchý život, ale aj takéto deti žijú medzi nami. Zaujímavý námet podľa skutočnej udalosti - a mne sa celkom páčila aj jeho realizácia. Poučné a dávajúce nádej - a to je dôležité!

The Prisoner (1955)

Základom filmového príbehu je predstavenie výnimočnej osobnosti - ostrihomského arcibiskupa Józsefa Midszentyho, maďarského kardinála, ktorý sa zásadne postavil proti komunistickému režimu v Maďarsku. Pozrela som si ho s veľkým očakávaním, ale musím povedať, že ma Briti tentokrát sklamali. Čo to má byť?! Film nie je objektívny. Je to iba čosi "vytrhnuté z kontextu". Bez akýchkoľvek iných znalostí o skutočnom živote hlavného hrdinu to bude pre diváka iba akási psychologická hra "kto z koho", či náznak zvláštneho psychického nátlaku a najmä určité spochybnenie morálnej sily kardinála Józsefa Midszentyho, vytrvalého a zásadového odporcu komunistického režimu. Odporúčam prečítať si: http://www.stjoseph.cz/kardinal-mindszenty-bojovnik-proti-komunismu/

Rabín Jákob (1973)

Aj keď komédie nie sú tým pravým žánrom, ktorý si rada vyberám, tento film bol prekvapivo celkom príjemným relaxom. Funés je skvelý a nenapodobiteľný. Pobavila som sa...

Od dveří ke dveřím (2002) (TV film)

Nie som až taká nadšená. Práca a všetko tolerovaná ľudskosť na najvyššom rebríčku hodnôt. V niečom obdivuhodné, to je pravda, ale mne to nestačilo....