• Romantický

Na konci světa (2005)

Nebolo to až také strhujúce ako som očakávala, ale je to podľa skutočnej udalosti.

The Miracle of the Cards (2001) (TV film)

Slabé, amatérske. Dala by som menej, ale pre vieru a silu matky sa to oplatí vidieť. Stačí raz.

Rozhřešení (2006) (TV film)

Tip z kresťanskej televízie, ale mám z neho zmiešané pocity. Trochu sa mi to zdá pritiahnuté za vlasy. Je tu zhustených príliš veľa vážnych problémov. Vadili mi teologické nepresnosti, ktoré vzbudili dojem amatérskej réžie. Napr. čo mal znamenať ten samotný akt "rozhrešenia?!" Prečo takto? Načo bol potrebný krst, veď každý divák musel pochopiť, že hlavná hrdinka bola v detstve praktizujúcou kresťanskou (je teda logické, že bola aj pokrstenou). Vlastne tento krst ani nebol formálne správny, jeho improvizovaná formula mi pripomínala skôr novodobé pseudokrsty kníh, CD a neviem ešte čoho všetkého..... Napriek tomu sa na to dalo pozerať, váham medzi troma a štyrmi hviezdičkami...veď film sa snaží povedať to podstatné: Bohu nič nie je nemožné...

Na jednom dvore (1973) (TV film)

Pohľad na život a mentalitu slovenského vidieka v nie tak dávnej minulosti. Neohromilo ma to, až na herecký prejav pani Evy Kristínovej. To je teda jazykový výkon! Klobúk dolu!

Zázrak (2009)

Veľmi výstižný názov. Áno, čudo čudesné.... Brala som to s nadhľadom, ale nedalo mi to, a tak som trochu presurfovala internet. Ono je to naozaj podľa skutočnej udalosti!

Slunce i v noci (1990)

Film prekvapil svojou kvalitou. Nevšedná dráma, kvalitný námet, scenár, herecké výkony, kamera i réžia. Núti k zamysleniu a nie je povrchný. Veľmi sa mi páčil, až do zlomovej scény pred samotným záverom. Samozrejme, empatia ženy nikdy nebude v tomto prípade dokonalá, ale snažím sa pochopiť, čo nám chcel Tolstoj touto poviedkou povedať. Mierne ma totiž paralyzoval ten nečakaný depresívny záver bez nádeje a donútil ma zamyslieť sa nad mnohými vecami, najmä nad mužským a ženským vnímaním sveta a oveľa hlbšie sa zastaviť a vrátiť k filozofii Leva N.Tolstého, o ktorom som si myslela, že ho dosť dobre poznám. Tu som ho nepochopila. Jeho filozofia je zvláštna: má hlboké korene v kresťanstve, ale je svojská, blúdi kdesi po bočných cestách – cítila som to v tomto filme veľmi výrazne. Tolstoj bol v podstate hylozoickým panteistom, jeho ideálom bol návrat k prírode. Podľa neho k viere nevedie rozum ale pud. Podstatou života je: neodopierať zlému. Pravé náboženstvo treba podľa Tolstého hľadať v prostom ľude, nie u vzdelancov (nakoniec bol aj vyobcovaný z pravoslávnej cirkvi, neuznával ani Trojjediného Boha, ani dedičný hriech, ani vykúpenie). Ak mali tvorcovia filmu v úmysle vyburcovať človeka k zamysleniu nad najvážnejšími životnými otázkami, podarilo sa im to. Záleží na divákovi, čo ho v tomto prípade osloví...

Scientologie, pravda o lži (2010) (TV film)

Zaujímavý a užitočný film. Celkom kvalitne spracovaný, aj keď možno trochu zbytočne dlhý. Doplnila som si vedomosti o tejto zvláštnej skupine a niektoré ich konkrétne konania v mojom okolí sa mi ukázali v inom svetle. Hm, snažia sa, už som mala tú "česť". Aj keď sú "elitní", sebavedomí, a ich "blahosklonnosť" je evidentná, sú v podstate blúdiaci chudáci (ktorých však nemožno podceňovať!).