Uteč (2017)

Horor roku 2017. Parádne žánrové dielko, miestami vtipné, miestami WTF creepy. Ale v medziach normy tak, aby sa budovala skvelá atmosféra. Škoda len toho záveru, kde sa z príbehu stal slasher horor. Ale inak super.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Vynikajúca atmosféra v prvej polovici filmu, len tá logika neskôr ... aaaauuuuuuuuu!!! Nakoniec to bola jedna stupídna blbosť s naprosto prašteným príbehom na pozadí, ktorému nemohlo uveriť snáď ani malé dieťa. Zistenia vycucané z prstu, príbeh o čarodejnici vytiahnutý len z dedukcií a pár totálne nejasných indícií. Akože toto fakt nie. Výborná kamera, atmosférická réžia to nezachránil. Slabé 3*

Monos (2019)

Za mňa slabé tri hviezdy. Možno nerozumiem umeniu, možno umenie nerozumie mne :)))))))) . Ale v každom prípade, pri tomto filme som to takmer nevydržal a keby neprišla v "poslednej chvíli" prvá akčná vojnová scéna, tak by som bol odišiel. Potom film nabral väčšie tempo, začal sa aj nejaký zmysluplnejší dej odvíjať a malo to miestami pekelne dobrú atmosféru a prekrásnu kameru/výpravu. Lenže mne to nestačí. Ja chcem, aby veci, ktoré sa tam dejú mali aj zmysel - aj keď skrytý, ale aspoň nejaký. Tu veľa vecí zmysel nemalo a to až tak, že som si hovoril WTF???. Možno to chcelo po mne príliš domýšľania alebo lúštenia alegórií, metafor a podobne, no na to ja bohužial nie som. Za atmosféru, niektoré vynikajúce dramatické a akčné scény diskutabilné 3* ale inak slabota. Asi ten ART skutočne nie je pre mňa.

Tiché místo (2018)

Parádna atmosféra, škoda len tých nelogičností a patetického záveru.

Ztracené město Z (2016)

Informačne nulové, nezáživné putovanie džungľou (a nepochopiteľné skákanie medzi Európou a Amazóniou bez nejakých logických súvislosti, s výnimkou návratu kvôli vojne a opätovnému vydaniu sa na cestu), kde nikdy nevieme kam idú, prečo tam idú (okrem základnej informácie o prieskume Terry Incognity), s kým tam idú, akých indiánov stretnú a tak. Nuda, šeď, neodporúčam.

Černobyl (2019) (seriál)

Silná káva. Najviac ma dostal tretí diel, kde Chomjunkova spovedá hasičov a pracovníkov elektrárne v nemocnici a potom záver - rekonštrukcia, čo sa vlastne stalo. Takéto spracovanie bol môj sen od puberty, kedy som o havárií čítal prvý krát v ABCčku a teraz to konečne niekto natočil v najvyššej možnej kvalite do seriálovej hranej podoby. Treba vidieť.

Ostrým nožem (2019)

Kvalitná dráma, ktorá ale postráda bod, zlom, silnejší moment alebo niečo, čo by som si zapamätal a na čo by som si spomenul aj o päť alebo desať rokov. Pomalé, precítené, hrabajúce sa vo vzťahoch a v nefunkčnom systéme, v celom filme nie je žiadna akčnejšia scéna. Po technickej stránke kvalitné avšak celkový dojem len dobrý, nie brilantný. Tieň sme neprekročili ani tentokrát.

První člověk (2018)

Za mňa niekde okolo 80%. Záverečná časť s pristánim na mesiaci bola podaná veľmi z rýchlika, film sa viac sústredí na rodinné a kamarátske vzťahy. To by bolo v poriadku, ale mám tak pocit, že ani v osobnej rovine ani v akčnej príbehovej rovine to proste na 100% nefunguje. Látka rozsahom pre 6 dielny seriál. Technicky bravúrne, rotovanie nad zemou mi otočilo žalúdok a spôsobilo, že v konečnom dôsledku mi vychladli párky, lebo som ich nemohol včas zjesť :D

Waco (2018) (seriál)

Dávno su preč časy čiernobielych hrdinov/antihrdinov. Dnešným seriálom a filmom vládnu odtiene. A je len na nás vybrať si, kto predstavuje menšie zlo a väčšie dobro. Vynikajúce, aj keď mám taký pocit, že s tými Davidiánmi to nebolo tak ružové ako je to v tomto diele vykreslené. Záver epický, ale za mňa veľmi tlačil na emotívnu strunu - zvrhlo sa to na citové vydieranie. Odťažitý prístup dokumentárnejšieho štýlu by bodol. Greengrassa so svojou ručnou roztrasenou kamerou na nich nabudúce!!

Rozpolcený (2016)

Fantastický James McAvoy. Film jemne podkopáva idiotské správanie dievčat a málo uveriteľný scenár (presnejšie jeho prvá polovica, lebo druhá je už úplne WTF). Ale napätie tam bolo, režisérov rukopis sa nezaprie a celkovo výborný film a Shymalanov návrat medzi elitu. Ten scenár bol z mojej strany kritikou len čiastočne - v podstate mi k filmu vyhovoval a pasoval. A Hedvigová dancing scéna .... šéfe, sánka dolu, nábeh na kultovosť.