Řachanda (2016) odpad!

"Na světě není člověka bez špetky zla, ale i dobra.." What the shit ?? Repliky plné nonsensů, řev, křik a vřískot, zcela nový level pitvoření a přehrávek, další bezostyšné vykrádání zásadních děl světové kinematografie na čele s Avatarem či Pánem Prstenů, to vše si jeden může vychutnat v Řachandě.. Jakkoli poslední měsíce naznačovaly, že mladí tvůrci by mohli vnést svěží vítr do československého filmového ovzduší, už Ferencová při své rozcvičce - Zjevně si myslela, že žánr fantasy či pohádky, platí za něco snazšího.. - znovu nutí diváka skrýt tváře plné slz do dlaní.. Řachanda či Kameňák, zjevně jedno jest, protože podobně odpudivé zrůdnosti rostou jako houby po dešti a baví davy.. Filmové tvary zbavené kouska soudnosti, morálky či logiky, by měly být spíš vysmívány, než aby se jimi hyzdily vánoční večery.. Přiznám se, že nepamatuji český snímek, s tak odfláknutým fikčním světem, ten zřejmě stvořil kojenec po vypití blbohňupce, s tak mocným využitím protetických masek, ty však polovinu herců zcela zbavily jakékoli mimiky, ani jiný český snímek s tak urážlivým vyzněním.. Ferencová si tak nakonec jeden primát přeci jen odnáší, našla pro českou filmovou pohádku úplně nové dno..

My z Kačerova - Roboti rabijáci (1987) (epizoda)

"Nebojte, pane Skrblíku !! Tentokrát jsem mozkem robotů já.." - "No, toho jsem se bál, Šikulo !!" ;)

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

"Mámo, a jak vlastně princezna vypadala ??" - "No jak ?! Měla křivý nos !! A myslím, že jí pod ním rašily fousy.. A kulhala !! A hubená byla, jako koza.." ;) Nutno říci, že Simona Kollárová, jakkoli si vystačila s jedním výrazem a jen jízda na koni zasněženou krajinou z děvčete Popelku, natož Libušku Šafránkovou, neudělá, po dlouhé době platí za castingovou trefu s vpravdě princeznovským kukučem.. To Richard Autner, byť jeho výtečně napsaná postava - rozhodně napříč žánrem - jako jedna z mála oplývá originalitou, si herecky krade celý Bebjakův biják pro sebe.. Biják, rozhodně ne špatný, zato však nesmírně opsaný.. Dušička vykrádá kdeco, bohužel však zejména už tak nablblého Mrazíka, což téhle "vánočce" příliš dobrou službu neudělá.. Netřeba se v dnes již tolik svázaném a vymačkaném žánru dožadovat původnosti, cest k úspěchu rovněž totiž není mnoho, ovšem podobné mixematózy jsou spíše na škodu.. Bebjak se snaží co může, jako by chtěl za svým domovským krimi kreslit tlustou Čáru, daří se mu to ovšem jen napůl.. Většině svých kolegů ovšem s touhle svojí zimní fantaghiriádou ujíždí o dvě délky lokomotivy.. Zelenka může jen tiše závidět, a to ačkoli právě jemu Bebjak naopak vykapsoval šuplíček s lacinými, či spíše ještě laciněji vypadajícími, triky..

Řemen (1978) (TV film)

"Co říkáš ?? Hodná a hezká maminka, a bez tatínka ??" ;)

Vánoce u Matěnů (1976) (TV film)

"A kde je vaše sestra ??" - "To je přece jasný !! Nejde domů, aby nemusela pomáhat při vaření.. A to ještě neví, že jste jí zavřeli mámu s tátou, a že by tu večeři musela vařit úplně sama.." ;) Formálně velmi zajímavý vánoční experiment..