• Krátkometrážní

Excalibur (1981)

Excalibur sice je asi nejlepším zpracováním nejznámější anglické legendy, především díky skvělé atmosféře a kameře, ale připadá mi, že takový materiál mohl být natočen ještě daleko líp. Excalibur se pro mě nikdy nestane fantasy legendou kvůli dvěma zásadním chybám. Tou první je neskutečně chaotický děj a střih. Scény často připomínají spíš nenavazující obrazy, než souvislý celek, a díky tomu je často snadné se v ději ztratit, či nepochopit nějakou souvislost, zvlášť, když se příběh někdy přesune o desítky let během jednoho nicneříkajícího střihu. K dobrému zážitku nepřispívá ani špatně vyvážená gradace, která u důležitých scén chybí (vysunutí meče z kamene) a u nepodstatných naopak přebývá (většina pro příběh méně podstatných bitev). Druhým velkým problémem jsou samotné postavy. Jakoby nestačilo, že jsou schopny měnit svou osobnost každou druhou scénu, a tím pádem je téměř nemožné k nim cítit nějakou empatii, ale oni na sebe ještě navlečou úplně stejné chromované brnění, takže rozeznat je mezi sebou je velice těžký oříšek. Možná je mé zklamání způsobeno tím, že jsem celý film viděl až dnes a během sledování jsem měl neustálou potřebu srovnávat jej s Pánem prstenů a Star Wars (s oběma má společného víc, než se zdá), které jsou po scénáristické stránce zpracovány daleko lépe. I přes skvělou atmosféru, výpravu a kameru nemůžu dát víc než 3* kvůli nekonzistentnímu ději a chaotickému střihu, které bohužel silně sráží zážitek z filmu.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Těšil jsem se na postapokalyptickou atmosféru, zajímavé příběhy a postavy, ale po 2. sérii už vím, že v tomto seriálu to nenajdu. V 1. sérii byly zvraty a napínavé situace, ale to, co předvedli tvůrci ve 2. sérii, je na facku. Nikdy jsem nechtěl, aby se z The Walking Dead stal Zombieland, ale aby během 7 dílů došlo ke dvěma zajímavým událostem a za celou dobu zemřely 2 postavy, to už je opravdu málo. 2. série tak připomíná spíš Blair Witch Project, jen s tím rozdílem, že tady se nepobíhá zmateně po lese 90 minut, ale 5 hodin. Vůbec mi nejde na rozum vyhazov scénáristů 1. série, protože teď to vypadá, že tam žádní scénáristé ani nejsou. Velká škoda promarněného potenciálu a žezlo hororového seriálu roku si s přehledem bere American Horror Story. ____ Ale vypadá to, že tvůrci pořádně přehodnotili svůj přístup k zombie apokalypse, protože takový comeback jsem nečekal. Třetí série vrací úder a už od první epizody na diváka chrlí akci, emoce a skvělou atmosféru. A bude to jenom lepší. Postavy už nepůsobí jako banda otravných dutohlavů, kteří se musí hádat kvůli sebemenší kravině, ale všechny mají unikátní osobnost, důležitou roli v příběhu a ke každé jsem si vytvořil určité citové pouto (ať už pozitivní, nebo negativní). O to silnější je pak všudypřítomné napětí z možné smrti, protože třetí série kašle na jakoukoliv teatrálnost a běžná klišé filmové smrti a je schopná odkrouhnout kohokoliv a kdykoliv. Na rozdíl od druhé série, kde jsem většinu doby jen čekal na zajímavé finále (a příliš se nedočkal), jsem byl tady každou epizodu přikovaný k židli, ať už se týkala skvělého hlavního příběhu, nebo řešila problémy mezi hrdiny. ____ The Walking Dead neustále kolísá mezi napínavým postapokalyptickým dramatem a natahovanou nesmyslnou nudou. Po adrenalinové 3. sérii došlo k dalšímu zpomalení, kdy divák jen čeká na nějaký zajímavý zvrat. Na rozdíl od 2. série se ho naštěstí dočká, ale to neomlouvá vycpávkové epizody a bezcílnost vyprávění. 4. série ještě využívá volný prostor po hlavní dějové linii k zajímavé charakterizaci postav, ale 5. série už z vysoka kašle i na to. Zajímavé konflikty, když už se objeví, jsou vyřešeny během několika minut. Chování postav nedává ani ten nejmenší smysl. Dějové zvraty působí nuceně a seriál se jimi marně snaží udržet divákovu pozornost. Dialogy jsou snůškou nesmyslných kryptických žvástů, které se snaží být hluboké jak Mariánský příkop. V některých epizodách je těžké najít alespoň jednu scénu, která posunuje děj a není zbytečná. Takhle to vypadá, když se udělá 16-dílný seriál se scénářem vystačujícím na polovinu epizod. Je to nekonzistentní, nudné, a i když se občas objeví opravdu povedené části, zmatenost celého seriálu přetrvává.

xXx: Nová dimenze (2005)

První díl měl aspoň drsného Diesela a celkem zábavnou akci, bohužel Ice Cube je se svým trapně zamračeným ksichtem asi stejně drsný, jako medvídek Pú. K příběhu se ani nemá cenu vyjadřovat, scénář sází na milionkrát ohraná konspirační témata z jiných béček. Film nepřináší vůbec nic zajímavého, akční části působí nechtěně komicky, a to, co film kopíruje, kopíruje špatně. Nakonec nezbývá nic jiného, než tohle béčko zabalit do gangsta-blaxploitation stylu, ale bohužel ani ten pořádně nefunguje, především kvůli hlavnímu představiteli, ve kterém bych špetku charisma musel hledat hodně dlouho. Kdyby dali do hlavní role Samuela L. Jacksona, určitě by to šlo nejmíň o hvězdičku výš.

Max Payne (2008)

Bylo nebylo, před dávnými časy (dobře, zas tak dávno to není) si ve vývojářském týmu Remedy řekli, že vytvoří pořádnou hru. A tak také udělali. Vytvořili skvělou hru se skvělou akcí, skvělým příběhem, skvělými postavami a skvělou atmosférou. A tahle skvělá hra dodnes patří k tomu nejlepšímu, co bylo v žánru akčních videoher vytvořeno. Jenže o několik let později si někdo ve velkém "Halyvúdu" řekl, že by nebylo špatné z téhle hry vyždímat nějaké prachy i pro sebe. A tak vznikl hrozný scénář, který nalepil název hry a jména několika postav na tu nejklišoidnější zápletku v historii filmu, a tohle dostal do ruky režisérský břídil, který doposud zničil vše, co mu přišlo pod ruce. Aby nebyl film úplný propadák, musel do rolí odsadit toho slavného, tu sexy, toho ze seriálu a toho rapera. A tak vznikl film bez akce, bez příběhu, bez pořádných postav a bez atmosféry. Tento hrozný film bude ještě dlouho děsit jak fandy předlohy, tak i diváky využívající při sledování filmů víc než svou míchu.

Criss Angel: Mistr magie (2005) (pořad)

Člověk nemusí vůbec umět kouzla ani triky, aby se stal mistrem magie. Stačí se obléct jako hardcore fanda Marilyna Mansona, najít dobrého kameramana a střihače a na vrch pořádný zástup komparzistů. Dalo by se to přežít, pokud by to aspoň byl sympaťák, ale sledovat půl hodiny narcistického šaška a pozéra, který navíc nedokáže upoutat pozornost jinak než výstředním vzhledem, to opravdu nemám zapotřebí.

Sedm epoch rocku (2007) (seriál)

Seriál, který je popisem historie rockové hudby a jejího vlivu na svět od počátku po současnost? To asi těžko. Sedmička je sice pěkné číslo, ale autoři seriálu zcela zapomněli na jednu celou epochu, a to HARD ROCK! Ani v jednom díle tak neuslyšíte o legendách hard rocku, jako Led Zeppelin, Rush, Aerosmith, AC/DC nebo KISS, vynechány byly i skupiny jako The Doors, Lynyrd Skynyrd nebo Dead Kennedys. Připadá mi, že autoři o rocku slyšeli naposledy při geologické exkurzi na základní škole. Zvlášť, když jsou schopni skoro celý díl vynášet do nebe nedůležitého Springsteena nebo nudné Ramones, kteří těží jen z toho, že se poskládali o něco dřív než Sex Pistols. Dávám 3* hlavně za první, druhý a šestý díl, jinak by to šlo i níž.

The Trashmaster (2010)

The Trashmaster by jako hraný celovečerák asi propadl, jenže jako machinima se řadí ke špičce, a z takového směru na něj musí být nahlíženo. Pokud jdete do filmu s očekáváním dobře napsaného a zajímavého příběhu, budete zklamáni, protože jde o nejslabší článek filmu. Kde naopak exceluje, je atmosféra a "kamera". Je vidět, že režisér si ve video editoru GTA IV opravdu vyhrál, protože tak vizuálně nádhernou machinimu jsem zatím neviděl. Temné noční ulice Liberty City ještě nikdy nevypadaly lépe. K tomu se přidává hudba, která od hypnotických tónů navozujících blade-runnerovskou atmosféru dokáže skočit na napínavou či akční strunu se skutečnou lehkostí a autor si s jejím výběrem dal opravdu záležet. Akce se taky velice povedla a patří mezi to nejlepší, především honičky jsou skvěle zpracované. Bohužel ke konci je film už poměrně chaotický a tvůrce zjevně nevěděl, jak jej ukončit. Pro každého fandu GTA IV nebo machinim je The Trashmaster povinnost.

Whitest Kids U'Know, The (2007) (pořad)

Důkaz, že Američani dokážou natočit úžasně zábavný satirický pořad, který se dá srovnávat i s Létajícím cirkusem Monty Pythonů.

Rychlí a zběsilí (2009)

Jde natočit scénáristicky vypláchnutý, ale hodně zábavný film o autech? Ano. Jde natočit takový film z většiny před zeleným pozadím? Ne, a to je právě problém F&F 4. Takhle nudné a nezáživné honičky jsem už dlouho neviděl a rozporuplná chuť z nich se ještě zvyšuje právě trapnou digitalizací, při které už nevěříte ani odbočce v padesátce. Lin by se měl něco přiučit od Tarantina, protože závěrečná oťukávaná v Death Proof má v sobě daleko víc adrenalinu než celý tento film. Pokud to příště nebude aspoň trochu oldschoolovější, může se tahle série zahrabat hluboko do země.

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Po shlédnutí několika dalších dílů musím bohužel snížit hodnocení na 3*. Přestože se tam objeví i velice dobré epizody, jako beznadějně Lovecraftovské "Dreams in the Witch House", milá a vtipná "Family" nebo Carpenterovo atmosférické "Cigarette Burns", které je zajímavější verzí Polanskiho Sedmé brány. Ale když jsem se pak podíval na další zde chválené epizody, dostavilo se pouze zklamání. Hlavním problémem je, že jmenované tři epizody jsou jediné, které úspěšně budují atmosféru a vtáhnou diváka do děje, zatímco většina ostatních spoléhá na absurdně přehnané gore násilí, které v konečném výsledku působí spíš komicky. Když už se objeví zajímavě začínající díl s velkým potenciálem (Jenifer, Haeckelův příběh), vydrží tento kladný dojem jen do první řezničiny a dál už je celá zápletka jen záminkou pro rozlívání červené a házení vnitřností na všechny strany. Nevím, kde autoři žijí, ale lidi už se opravdu nenechají vyděsit prasečími střevy politými kečupem. Staré dobré Věřte nevěřte mě svou mysteriózní atmosférou dokáže vyděsit daleko víc bez jediné kapky krve.