Fantomas (1964)

Oblíbená série z dětství. Velmi povedený mix komedie, krimi a akce, i když akční scény v dnešní době působí poněkud komicky. Jean Marais dokazuje, že je herecký mistr a Louis de Funes mě přivádí k záchvatům smíchu. Mezi těma dvěma funguje skvělá chemie. Určitě na to má vliv i to, že ve skutečnosti si ti dva až tolik nesedli. Nesmrtelná klasika. Jak já jsem si přál mít takové sídlo a vybavení jako Fantomas :-D

Agatha Christie's Poirot - Smrt v oblacích (1992) (epizoda)

Skvělý díl, bohužel bez Hastingse, ale za to s parádním Jappem, který se snaží soupeřit s francouzským inspektorem o to, kdo je lepší - v duchu historické nevraživosti mezi Británií a Francií. David Suchet je opět perfektní. Zápletka opět brilantní. A zavražděná lichvářka byla pěkně děsivá. Kde ty báby berou? :-D

Agatha Christie's Poirot - Vraždy podle abecedy (1992) (epizoda)

Naprosto brilantní zápletka a musím se přiznat, že po dlouhé době jsem až do konce nevěděl, kdo je vrahem. David Suchet je opět fantastický, stejně tak jako Hastings, ale hlavní hvězdou tohoto dílu je dle mého Donald Sumpter a jeho psychopat, který nakonec zas takový psychopat není.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Vynikající seriál s ještě lepším Davidem Suchetem v hlavní roli. Tvůrci skvěle zachytili atmosféru Anglie dvacátých a třicátých let minulého století. Příběhy samotné jsou samozřejmě excelentní, neboť vycházejí z pera Agathy Christie. Padesátiminutová stopáž těm prvním dílům trochu uškodila, ale i přesto se jedná o brilantní detektivky. Sám jsem byl mnohem radši, když tvůrci stopáž prodloužili, mohli tím rozvinout příběh i postavy. Pět hvězd jsou pro mě povinností.

Zmizení (2013)

Naprosto brilantní thriller s famózním Jackmanem a ještě lepším Gyllenhaalem v hlavním rolích. Hodně mě zaujala přeměna Jackamanovy postavy z normálního chlapa na brutálního násilníka, ale v tu chvíli jsem s ním soucítil a tu změnu chápal. Přece jenom si myslím, že by to změnilo každého z nás. Dano i Dastmalchian jsou správně úchylní a po celou dobu filmu máte pocit, že víte, kdo je mozek akce. Pravé pochyby jsem měl asi v půlce filmu a vše jsem pochopil ve stejnou chvíli jako Jackmanova postava. Celý film je našlapaný, nemá slabé místo a závěr je bravurní. A úplný konec je dokonalý, i když jsem doufal v trochu jiné ukončení. Pět hvězdiček zasloužených. Kdybych mohl, dám deset.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Určitě se jedná o dost lepší film, než byla jednička. Skvělé hlášky i akční scény (za nejlepší považuju Furyho autohoničku). Nejvíc mě však potěšila zápletka, která byla trochu komplikovanější a tak trochu jsem v tom viděl zesměšňování CIA nebo jiné podobně zbytečné služby, což u mě přihodilo jednu hvězdu navíc. Určitě potěšil Redford, i když u něj bylo jasné už od prvního záběru, že on bude ta nejvyšší krysa. To, co se mi nelíbilo u Muže z oceli, tady mohu pochválit. Fantastické trikové finále, které nepůsobilo lacině a získalo si mě. Winter Soldier je sice v názvu filmu, ale nebyl nijak významným hybatelem děje. Ani Captainovi nebylo nijak extra umožněno, aby se zabýval tím, že možná zabije svého nejlepšího přítele. Ale mohlo by být zajímavé, kdyby se v dalším díle postavili na stejnou stranu. Daleko zajímavější byl úplně jiný záporák, kterého jsem tedy upřímně nečekal. Avšak můj největši plus získává Scarlett Johansson. Už jen za to, že existuje :-D

Zákon gangu (2008) (seriál)

Sons of Anarchy jsou mým seriálem. Viděl jsem už spoustu seriálů, výborných seriálů, které mě uchvátily, ale Synové Anarchie mi přirostli k srdci. Vynikající seriál, který mě vtáhl do děje tak silně, že jsem každý díl prožíval, jako by byl součástí mého reálného života. To je samozřejmě myšleno s nadsázkou, ale jakmile jeden díl skončil, tak už jsem netrpělivě vyhlížel další. Vyzdvihuji, že je to opravdu skvěle napsané, natočené a zahrané. Všichni herci, kteří v seriálu sehráli větší roli, byli výjimeční. Opravdu skvělý casting. I přesto, že skoro všechny hlavní postavy byly vlastně vrahové, manipulátoři a obchodníci se zbraněmi, jste jim fandili. Škoda, že se v seriálu většina hlavních a oblíbených postav nedožije konce. Hlavně je smutné, že tady v Česku se vysílal jen do třetí série, a pak od něj televize dala ruce pryč. Čeští diváci zřejmě někdy nepoznají kvalitu :-D

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Ostatní měli Supermana, Batmana nebo Spider-mana. Já měl Šílenýho Maxe. Zbožňoval jsem jeho účes, jeho hadry, jeho káru, jeho psa, jeho bouchačku. Jako malý kluk jsem tohle všecko chtěl mít a chtěl jsem bloudit pustinou. Prostředí, které tvůrci vybrali pro natáčení, je fantastické a je to jedna z velkých výhod tohoto filmu stejně jako perfektně natočené akční scény. Dvojka Šílenýho Maxe je nejlepší díl série. Zapomeňte i na letošního Maxe bez Maxe. Změna herce sérii z mého pohledu uškodila. Tom Hardy je herec par excellence a je to jeden z mých velkých hereckých oblíbenců v současné době, ale Mel Gibson posouvá tento film ještě o úroveň výš. Škoda, že Miller neangažoval Gibsona a nenatočil příběh o starém Maxovi, to by bylo určitě zajímavější. Tak snad do budoucna.

Odplata (1999)

Tento kousek považuji za jeden z největších majstrštyků. Helgeland je takový můj scénáristický polobůh. Mám už nějaký rok zadaný domácí úkol, že se musím podívat na jeho původní verzi, která je prý větší bomba, než je tato finální verze. Každopádně tahle Odplata nabízí vše, co mám na filmech rád. Pochmurné prostředí, drsného badass hrdinu, úchylného a zrádného parťáka, ukradené prachy, velkou zločineckou organizaci, úplatné poldy, asijskou prostitutku a hrdinského psa, který naštěstí nezemře. Každopádně mé největší uznání má Mel Gibson. Je to největší drsňák v historii filmu (Eastwood nebo Bronson se můžou jít bodnout). Jeho Porter je stylový a pro mě kultovní postava. Nedám na něj dopustit. Stále se směju tomu, jak se každý diví, proč chce "jen" těch 70 táců. A i když mu nabízí víc, nechce si vzít ani o cent víc. Doporučuji všem, kteří chtějí vidět vynikající film.

Smrtonosná zbraň (1987)

Nesourodá dvojice, která má spolupracovat na vyřešení nějakého případu? Dnes už je to možná ohraná myšlenka, ale takové dvojice na filmovém plátně zbožňuji. A když jde o Riggse a Murtaugha, platí to dvojnásob. Smrtonosná zbraň je parádní podívaná, plná vtipu (první díl je, zdá se mi, trochu více vážnější než ostatní díly) a akce s vynikajícími Dannym Gloverem a Melem Gibsonem. Vždy mi vrtalo hlavou, kdo z těch dvou je tou smrtonosnou zbraní. Teď už vím, že Riggs a Murtaugh jsou Smrtonosná zbraň a Smrtonosná zbraň je Riggs a Murtaugh. Líbilo se mi to jako klukovi, líbilo se mi to jako puberťákovi, líbí se mi to jako dospělému. Nikdy neomrzí.