Midnighters (2017)

Jeff a Lindsey sa tesne po polnoci trošku podgurážený vracajú z osláv Nového roku a neďaleko domu premastia neznámeho muža. zoberú ho so sebou a keď to vyzerá, že nešťastník to má už za sebou, ukryjú ho v garáži. Keď príde domov sestra Lindsey, zdanlivá mŕtvola ožije a ona ju odkrágľuje po druhý krát, tentokrát už definitívne. Ale problémy sa ešte len začnú. Komorný thriller snažiaci sa ísť v stopách Frago či Simple plan. Celý film je v podstate kauzálnym reťazcom, ktorý od začiatku speje k nevyhnutnej rodinnej konfrontácii. Samozrejme, ako to v takýchto snímkach býva, rozhodnutia postáv sú väčšinou zlé a horšie, všetko sa zamotáva a komplikuje, každý má svoje tajomstvá, motivácie a minimálne malé klamstvá a za všetkým stoja peniaze. Najsvetlejším zjavom celého filmu je Ward Horton (scény s Alex Essoe sú top momentami celého filmu), ktorý si svoje vystúpenie užíva naplno, ale aj zvyšok hercov podáva solídne výkony, čim sa dá preniesť aj cez pasáže, ktoré scenáristovi príliš nevyšli.

Zodiac Killer (2005) odpad!

Jeden z dvojice thrillerov Ulliho Lommela, ktoré majú v názve Zodiac. Samozrejme, nechýba na začiatku upozornenie, že je to celé natočená podľa skutočných udalostí a že byť vrahom nie je nič romantické ani zábavné. Ono žiadna zábava nie je ani pri pozeraní tohto odpadu. Po celý čas som sa nevedel rozhodnúť, čo je na tom celom nepodarenom projekte najhoršie - scenár, réžia, strih, iritujúci rozprávač, sprostá sofistikovaná tajná spoločnosť, ktorá si síce vytvorila masky na hlavu, aby ich nebolo poznať, ale nejako si zabudli na otvory pre oči, záverečný rádoby nečakaný šokujúci zvrat očakávaný asi od 20. minúty alebo ústredná postava anjela pomsty a jeho účes? Ťažké rozhodnutie, celé je to zle a nanešťastie tak zlé, že to vôbec nie je zábavné, ale to už priznali samotní tvorcovia hneď na začiatku, mal som im veriť...

Overkill (1987)

Samarai Cop má nevlastného brata - Overkill. Ultralacný akčný film od nedávno zosnulého nemeckého šit tvorcu, ktorý by takého Uwe Bolla skryl do zadného vrecka nohavíc - od Ulli Lommela! Ten si v druhej polovici 80. rokov skúsil popri hororoch a thrilleroch natočiť aj akčný film a tu je jeho prvý pokus. Keďže je koniec 80. rokov, je tu dvojica policajtov, odkazy na asi vtedajší najpopulárnejší seriál Miami Vice a nemenej populárneho Ramba. Hlavný hrdina policajt Mickey ''Mike'' Delano (Steve Rally, mimochodom Playgirl's Man of the Year 1985) sa snaží vyčistiť LA štvrť Little Tokyo od šmejdu z Japonska, ktorý by rád prevzal kontrolu nad štvrťou i celým mestom. Výsledkom je neuveriteľný zhluk scén náhodne pozliepaných strihačom, ktorý dokázal povýšiť neschopnosť na umenie. Scény sú krátke, začínajú sa kdesi uprostred a končia predčasne a náhle, aby sa mohla začať ďalšia, natočená rovnakým štýlom. Detektív Delano je sympaťák, ktorý z historických dôvodov nemá rád Japoncov a z nejakého iného (neznámeho či skôr známeho) dôvodu ani košele a tričká. Spojí sily s Japoncom, ktorý ako odborník na Yakuzu vymyslí geniálnu stratégiu - vkradnú sa ku gangstrom, nejakého chytia a pripravia ho o ucho či malíček a Yakuza im na opátku niekoho zavraždí. A keď už Yakuza nemá na koho zaútočiť, rozhodne sa podarené duo prejsť na odtínanie aj oveľa dôležitejších častí tiel (scéna zotnutia hlavy sa takmer vyrovná tej zo Samurai Copa z rukou). A koniec? Úplne súhlasím s vegetol.mp, došli prachy a tak... Overkill nie je úplná strata času, je to tak zlé, až je to miestami zábavné, tí, čo si radi pozrú takéto filmy, nebudú sklamaní. A zvyšok? Myslím, že ten ta tento film ani nenarazí..

No Escape Room (2018) (TV film)

Asi štvrtý film s podobnou tématikou a asi najhorší z nich (Nie žeby ostatné, čo som videl boli zas až tak dobré). Štvorica dobrodruhov chce precvičiť svoju logiku, naučiť sa hrať trochu tímovo a zažiť nejaké to vzrušenie a tak sa zastaví pri domčeku, ktorý je prerobený na práve takýto účel. Dievčatko vyzerá byť naprostý génius, pretože pri svojej prvej návšteve prichádza na šifry oveľa skôr ako dvojica ostrieľaných veteránov. Mňa to však medzitým už začalo nudiť , ale zrazu sa tu objaví nadprirodzeno a ja opätovne zbystrím pozornosť, že sa niečo zaujímavé bude diať. Namiesto toho som podobne ako hrdinovia uviazol v exhibicionizme tvorcov, ktorí sa vyšantili na vzhľade izieb, zabudli však k nim priradiť aj nejaký dej, ktorý má problém sa niekam pohnúť a najradšej sa pohybuje v slučkách. Čím bližšie ku koncu, tým je divák viac zmätený a menej spokojný. Bohužiaľ, aj napriek snahe o šokujúci koniec je to totálna hlúposť.

Cannibal Cop (2017) odpad!

Donald Farmer je v niektorých kruhoch považovaný za kultového tvorcu hororových filmov nakrútených za pár šupiek. Aj tento je taký, rozpočet sa minul na sirup a kečup a výsledok tomu aj zodpovedá. Opäť som sa presvedčil, že buď som na jeho tvorbu ešte nedozrel, alebo je to skutočne nepozerateľné.

Mumie (1959)

Po úspechu Draculu a Frankensteina sa britská spoločnosť Hammer rozhodla priniesť vo farbe aj posledné z trojice ikonických monštier Universalu - múmiu. Pri jej zrode stál rovnaký tím, režisér Terence Fisher a ústredné duo - Cushing vs Lee. Aj po 60 rokoch je to stále hodné pozretia - aj bez použitia gore a digitálnych špeciálnych efektov prebehne pri niektorých scénach mierne mrazenie na chrbáte - zmasakrovanie otrokov v dokončenej hrobke dokončené v podstate mimo záber alebo brutálny vpád múmie do cely v sanatóriu. Okrem toho sa autori vyhrali s farbami (smaragdové vnútro hrobky, kúzelne pôsobiaca bažina) a zlatým klincom sú výkony postáv - emocionálne chladný a prísne vedecký založený archeológ John Banning v podaní Petra Cushinga a nešťastník Kharis (Christopher Lee) pripravený o jazyk a odsúdený na večnú ochranu princeznej schopný vyjadriť pohľadom viac emócii ako poniektorí herci za celú svoju hereckú kariéru. Navyše to nie je zlosyn v tom pravom zmysle slova, zle skončil kvôli svojej životnej láske a vraždí na príkaz muža, ktorý ho ovláda. Celkový veľmi dojem z filmu mi neskalili ani také maličkosti, že technicky vzaté Kharis nie je vôbec múmiou - bol zaživa pochovaný a že všetok ten cirkus sa deje kvôli egyptskému bohovi Karnakovi, ktorý vlastne neexistoval, pretože Karnak je len miestom s nádhernými chrámami.

Ještěrka (1990)

Taliansky body horor zo začiatku deväťdesiatych rokov nesie viditeľné známky vtedajšieho úpadku talianskej filmovej scény, mikro rozpočet nie je schopný zaistiť tak typické gore, vyše hodiny niet jedinej mŕtvoly, hoc v 3-4 roky staršom kúsku by na stretnutie s vedcom veľmi škaredo doplatili či už kolegovia alebo naivné ženy. Kríženec Cronenberovej Muchy, Stevensonovho Jekkyla a Hyda a Gordonovho ReAnimatora sa vyše hodiny vlečie, aby posledných 20 minút vyrušil diváka z podriemkavania a dožičil mu trochu vzruchu. Jednoducho, niet tu čo pochváliť, pseudovedecké dristy či nelogické konanie vedeckej kapacity Housemana (načo niečo skúšať na sebe, keď sa voľne pohybuje množstvo objektov, ktoré by sa viac menej dobrovoľne zúčastnili experimentu?) by sa dali veľkodušne odpustiť, ak by namiesto nich dostal divák nejaké to odškodné, rádoby šokujúci koniec je však veľmi slabou záplatou. Slabé 2 hviezdy z nostalgie za dobami, keď synonymom vykrádania úspešných blockbusterov nebola značka Asylum ale Made In Italy...

Puppet Master: The Littlest Reich (2018)

V priebehu 30 rokoch udrelo piadi-komando už spolu 14krát, tentokrát však s nebývalou intenzitou a silou. Po mdlých a nevýrazných posledných 2 desaťročiach sa podalo bábkam do žil zázračné fluidum, ktoré z nich spravilo konečne úplne nekompromisných malých vraždiacich hajzlíkov. Film však funguje aj vtedy, keď sa na plátne nič akčné nedeje, S. Craig Zahler totiž dodal scenár so svojimi tradičnými prednosťami - brutálny cynizmus, chytré dialógy a zaujímavé postavy. Samotný film sa trochu pohral so základným motívom - bábky slúžia nacistom, pretože ich stvoriteľ - André Toulon bol nacista non plus ultra. Pokiaľ v predošlých častiach sa zväčša divák stretol tak s 5-6 bábkami, teraz ich sú celé tucty a zväčša nevyzerajú byť vôbec tuctové. A to, čo dokážu rozpútať sa podobá len jednej veci - peklu na zemi. Pre mňa osobne jeden z najočakávanejších filmov roku 2018 predčil všetky moje nesmelé nádeje a dúfam, že nakopol zdochynajúcu sériu tým správnym smerom. Jednoznačne najlepšia 14. časť série, akú som kedy videl :D.

Útok megažraloka (2018) (TV film)

Ďalší útok na nepozorného diváka, chce si pozrieť blockbuster so Stathamom a namiesto toho si dožičí mockbuster od Azylákov. Navyše, v ktorom tu ani tak nejde o tu prerastenú prarybu. 70% diania totiž zaberie konflikt s posádkou ruskej ponorky. Nuž staré dobré časy amerických filmárov sa vracajú, nepriateľom Ameriky číslo 1 už nie sú teroristi a Al Khaida, ale starý, dobre známy a neskutočne zákerný Ivan. Takmer celý film je natočený zdola, kamera kdesi z podlahy sníma hercov, vyzerá to neskutočne neprirodzene, ale asi to má zakryť skutočnosť, že loď nie je najväčšia a určite nie sú na mori. Michael Madsen vyzerá a sa správa ako keby strávil niekoľko večerov s partiou Vladka Weissa. Skrátka, celé je to príšerné, Megalodon je mega-sračka. Jediný moment, čo stál zato je Madsenov dialóg s rybičkou, bohužiaľ je to v úplnom závere a dovtedy treba ten film pretrpieť.

Buy Bust (2018)

Na jednej strane špeciálne protidrogové komando, na druhej drogový kráľ, a uprostred chudáci obyvatelia geta, ktorí na to všetko nakoniec vždy doplatia najviac. Tentokrát pretiekol pohár ich trpezlivosti a oni sa rozhodli konať. Film s tématikou malá skupinka hľadajúca si cestu z pasce a čeliaca veľkej presile nie je ničím novým. Warriors, Útok na 13. okrsok, Trespass to rozbehli, aby to Raid vyšperkoval takmer k dokonalosti. Buy Bust (termín z policajného žargónu označujúci zásah protinarkotického oddelenia, pri ktorom sa zatkne podozriví obchodník s drogami priamo pri transakcii) to celé trochu vložil do filipínskych reálii, do čela postavil ženskú a ako javisko vybral slum v Manile. Tu sa rozpútali vražedné orgie, pri bodycounte ktorých by uznanlivo kýval hlavu aj Quentin Tarantino. Škoda, že u mňa prevládla spokojnosť akurát s tou kvantitou, po kvalitatívnej stránke to už bolo o niečo horšie. Väčšina súbojov bola natočená statický, chýbala v nich väčšia iskra a rozmanitosť. Škoda, pretože niektoré scény boli výborné, ako už spomínal honelnik zaplavená ulička ale aj bitka s rozzúreným davom žien začinajúca dáždnikom a prikrývkou na hrniec a končiaca, no to treba vidieť. Kladom filmu je silná ústredná hrdinka Nina Manigan (Anne Curtis) a obor Rico Yatco (Brandon Vera). Navyše film obsahuje aj sociálny a politický kontext - tvrdo kritizuje korupciu vlády prezidenta Rodriga Duterta a jeho krvavú protidrogovú vojnu (okolo 3850 mŕtvych za rok). Mimochodom, režisér patrí medzi zúrivých odporcov prezidenta. Ako to celé zhodnotiť? Dĺžkou trochu prepálená akčná jazda, v ktorej niet anjelov (maximálne tak padnutých) a ktorá výborne vyplní čakanie na zázrak v podobe ďalšieho Raidu.