Francouzova milenka (1981)

Těžký kalibr, Fowles je nezfilmovatelný....Námět ostatně jako jeho většina knih je geniální. Přes všechnu snahu režiséra nemohu dát plný počet. Meryl dokazuje ( vlastně nemá co dokazovat), že umí opravdu zahrát cokoliv a kdykoliv na jedničku s hvězdou. Krásný zážitek pravé filmové romantiky, ale né te z Modré laguny... Vítejte ve světě vášně, iluzí, hořkosti, zklamání, hledání, nenaplnění, tajemství a pohnutí mysli.

Mac (1992)

Film, který si nepustíte pokud si přečtete obsah, že jde jen o nějaké podobenství života italských bratrů, kteří staví dřevěné domy v USA v padesátých letech. Ano víte kam mířím. Je to kus poctivé filmařiny, je v něm velký díl člověčenství a oslava lidské práce. Nebojte se, tohle není žádná americká moralita. Syrová a hodně hořká komedie, či drama s veselím (nesnáším škatulky). Pohyblivá kamera, která mi místy vyrážela dech zase jindy dokázala vystačit s minimální potřebou ukázat vše. Scénář je tak nasáklý xenofobními hláškami, že by se nestyděl ani Borat. Dramatické scény jsou střídány s ironickými situačními vtípky. Celé dílo je ale koncepčně pojato jako právě hold Torturrovu tatínkovi, tudíž nemohly všechny zmíněné atributy dosáhnout neotřelosti a neochvějnosti nezávislého filmu. MiniSPOILER . Stavět dům v blízkosti psychiatrické léčebny, kde zřízenci nahánějí blázna ve svěrací kazajce, který řve, že není komunista je jedním z mnoha povedených střípků velmi svěžího a příjemného ba až dojemného snímku.

Vyvrhel (1991)

Je pro mne velmi těžké tento film posuzovat pro mé silné autobiografické pocity... Každopádně určitě doporučuji shlédnout. Emoce i naturalistické záběry dostanete dosyta. Technicky je snímek opravdu bezvadný. Do dokonalosti moc nezbývá, trošku mi chybí v druhé půlce spád, ale na debut opravdu vyspělý. Viggo je dost dobrý a ty kérky na prstech Cronenberg ve Východních příslibech prostě obšlehnul, pardon, nechal se inspirovat. Je zajimavé, že snímek se dosud nedostal do naší tuzemské distribuce, přestože je v cizině dostání s českou podporou.

Nůž ve vodě (1962)

Příjemný film. K vzhledem datu dobu vzniku, úžasné režii, mou slabostí pro Mazury a některým silným dějovým epizodám se přikláním k vyššímu hodnocení než průměru.

Odtud až na věčnost (1953)

Jelikož kniha Jamese Jonse "...až na věky" byla mou jednou ze zásadních pro období mého postdospívání, nemohu posoudit film méně než "kapitánskou hodností". Film jsem samozřejmě viděl až drahno let po zfilmování a také asi až pět let po vícenásobném vstřebání literárního obsahu. Prostě do dvou hodin filmových dílků dvě knihy nenacpe ani pan Coupperfield nebo natož pan Zinnemann... To podstatné Vy nečtenáři dostanete (snad) ve vrchovaté podobě. Mi tam chyběly asi dvě třetiny... Příběh o lidské cti, nezlomnosti, lásce, bezpráví a smyslu života na prahu vtáhnutí dosud rozjuchaných spojených států do pekla (zatím) největšího masakru dějin společnosti...

Doblba! (2005)

Svatba bezbřehého cynismu s moralitou...krásných 50 %. Není to zase tak stupidní, není to vůbec výborné. Film má hluchá místa i světlé chvíle. Protože mám ty dva hlavní aktéry rád již z dob pravěkých, přiklonil jsem se k třem frčkám. Defilé Duška líbilo víc než v Choking hazard. Tahle "blbost" která se tváří, že jí není, je prostě konina, pardon vlastně králičina. (Je neuvěřitelné, že jsem film už viděl snad pět krát..., vždycky to chce někdo vidět, hmm)

Mulit (2003)

Brilantní !!.., ale srážím pomyslně hvězdu jen za to, že se jedná vlastně o reklamní spot. Film je součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku. Ivan Zachariáš je pan režisér reklam a po přečteném rozhovoru v HN i pan člověk s velkým Č. Přeji mu natočit úžasný celovečerní film!

Skřítek (2005)

Nejhorší či nejlepší na filmu je, že film vlastně není groteska v pravém slova smyslu. Ano celé je to zabaleno do zlaté fólie, hvězdné obsazení, mistrné gagy, ale cítím ten obrovský stesk, ten spodní proud je temná a studená voda. Jen se koukněme pořádně do zrcadala... Pravda někdy bolí. Samotná postava skřítka zůstává pro mne trochu utajenou stránkou ztvárnění Vorlovy (režisérovy) duše, je jen metaforou jako postava "hvězdáře" z dílny pana Lynche v Mazací hlavě. Každý máme nějaké sny. Viďte... Jinak pěkné srovnání viz Radek99 s Moderní dobou od Chaplina.

Bestie (1988)

Sympatický film, který ve mě evokuje Coppolovu Apokalypsu, samozřejmě v minimalističtějším provedení. Nechybí hloubka při hledání smyslu války ,ale vadila mi částečná neprůstřelnost resp. reálná (ne)schopnost zasáhnout hlavní hrdiny při pěším pronásledování tanku. Přesto všechno poctivá práce. Příběh, ve kterém není ryze špatných a ryze kladných postav, zaslouží poctivé čtyři frčky.

Pán much (1990)

Kvalitní materiál pro studium "zdárné" desocializace vývoje člověka (dítěte). Odeberte standartnizované prostředí, odeberte dětem vzorce a modely chování dospělých, odhoďte zábrany a zapomeňte na ideje humanity . Rození manipulátoři se vyloupnou sami. Zbytek oveček v takovém prostředí se stává jen nástrojem k absolutní moci a poslušnosti. Nutno je ovšem udržovat pod neustálým tlakem "vladaře" pomocí tmářství, proklamací a lží. Touha a realizace skrytých pudů agrese a moci v krystalické podobě . Přes všechnu snahu režiséra, ale nelze postihnout veškeré aspekty při tvorbě takovéhoto snímku s ohledem na mladičké neherce. Naturalističtější ztvárnění myšlenek knihy by mohlo ohrozit či mít nezměrné dopady na jejich "opravdový" život.