Above and Beyond (1952)

Vzhledem k tomu že jsem se před filmem nekoukla o čem to je, tak jsem si ze začátku říkala - bože, zase nějaká americká válečná agitka oslavující US air-force, a to hlavně u uvědomělých proslovů Eleanor Parker, které provázely zejména začátek filmu. Nicméně tak po 15ti minutách se z filmu vyvinul neuvěřitelně zajímavý příběh popisující osobu Paula Tibbetse a to zejména z osobního a profesního hlediska, i když na tu morální strunu to párkrát také uhodilo. Podle mě se jedná o výborný a zajímavý film s nadprůměrnými hereckými výkony ve kterém nechybí napětí. Díky notné podpoře americké armády se tu objevuje plno hezkých leteckých záběrů, tomu všemu přidává i neuvěřitelná věrohodnost Taylora, který byl sám výborným pilotem a během 2.sv.v. dělal leteckého instruktora, takže jakékoliv scény z kabiny letadla vypadají opravdu realisticky protože on prostě ten pilot opravdu je. Celkově je tak ve své roli jak rybka ve vodě a je to podle mě herecky jedna z nejlepších rolí jeho kariéry. Zajímavá je i Eleanor Parker, která tu představuje postavu manželky pracovně vytíženého důstojíka a nese typický úděl ženy 40-50 let.

Adventures of Captain Fabian (1951)

Moc mi není jasné jak se tendle film mohl ocitnout v žánru "dobrodružný", protože se jednalo spíše o takové malé drama s detektivní zápletkou. Druhou záhadou je podle mě sám název, protože kapitán Fabián se tam neobjevuje ani v polovině filmu. Klíčem k záhadám by možná mohl být fakt, že scénář nenapsal údajně nikdo jiný než náš kapitán Fabián - Errol Flynn (Flynnovo autorství bývá občas zpochybňováno a je označováno za marketignový tah). Ale jinak je to docela koukatelné dílko s poměrně solidními hereckými výkony a to zejména Vincenta Price a Micheline Presle. Errol to tam se svým projevem lázeňského šviháka taky docela oživil, a přestože je konec krapet slabší, a v zhledem k předchozímu směru jakým se film ubíral lehce mimo, je to docela příjemná oddychovka.

A.I. Umělá inteligence (2001)

Po druhém zhlédnutí jsem zvedla hodnocení na 3*, protože tomu nelze upřít slušné herecké výkony (a to zejména za Juda, i když před malým Osmentem taky klobouk dolů). Bohužel Spielbergův čitelný rukopis, který opravdu nemusím, tady udělal své. Ne že by byl film špatně natočen, ale Steve se prostě s těma ufounama zase nedokázal krotit a zejména konec byl jenoduše "too much". To vše samozřejmě proloženo ještě pár srdcerivnýma prvoplánovýma scénama - a neštěstí je hotovo .......

Alibi na vodě (1965)

Výborné herecké obsazení, leč příběh je krapet slabší.

Američan v Oxfordu (1938)

Aneb jak typickej americkej týpek zavítal do staré dobrě Anglie a kromě skutečnosti, že se v této zemi jezdí vlevo, musel si rychle zvykat i na nevybíravý humor svých britských spolužáků, jehož vděčným objektem se stal ještě než stačil dorazit na univerzitní půdu. Celkově to nebylo špatné, příběh se odehrává v prostředí univerzitních kolejí, které samy o sobě nabízí spoustu námětu na rozmanité humorné situace. Bylo tam několik moc hezkých scén, které určitě utkvý divákovi v paměti, jen na konci se úplně zbytečně mění linie příběhu, a ze scénáře se krapet stává taková slepenina - což je bohužel poměrně častý jev u filmů z 30l.. Jinak ale solidní oddychovka s mlaďým Taylorem v hlavní roli. Nebejt toho konce má to ode mě 4*, takhle jenom lepší 3*.

Andrew - člen naší rodiny (1999)

Na začátku to vypadalo jako jeden z tuctových rodinných filmů o robotovi. Po chvíli ale film nabral vlastní a nečekaný směr skrze další generace, a začal se dotýkat etických otázek umělé inteligence a to od práva na vlastnictví až po právo na svobodu a nakonec i to "lidství". Bohužel se opravdu jenom "dotýkal", neboť tvůrci filmu tímto docela dobrým nápadem proplouvali tak, že diváka degradovali na úroveň IQ kde ta lidská inteligence začíná. Pokud k tomu všemu přičtu ještě prvoplánovou předojemnost čišící z každé minuty, přehoupl se pro mě film nezvratně za hranici dobrého vkusu. Pověstnou poslední kapkou je pak pro mě Robin Williams v hlavní roli jedinečného androida - dodnes mi není jasné jak si chlap může na svém univerzálně nasazeném pohledu zneužívaného králíčka vystavět celou kariéru a tolik let a filmů na něm přežívat (kéž by se aspoň jednou na starý kolena chyt za koule, pokud po těch všech Petrech Panech ještě nějaký má, a zahrál si třeba pořádně narušeného psychopata, aniž by na diváky házel ze stříbrného plátna svůj dojemný plachý pohled). 2* nakonec dávám za hezkou výtvarnou stránku a Hornerovu hudbu, jejíž motiv úvodní znělky (The Machine Age) až nápadně připomíná jeho o pár let mladší motiv z A Beautiful Mind (A Kaleidoscope of Mathematics) .

Annapolis (2006)

Nic hodnotného jsem nečekala, ale začátek nebyl zas tak špatnej a tak jsem se těšila, že si užiju nenáročnej oddychovej snímeček z těžkého života studentů námořní akademie - ještě před polovinou se to ale stačilo zvrtnout v tuctovou klišovitou slepeninu z prostředí boxu, ve které se jediným pojítkem s námořnictvem stala prohlídka rozdělané lodi v docích.

Arn (2007)

Hrdinství, láska, válka, boj s vlastním údělem .......... prostě všechno, co do správného středověkého dobrodružného příběhu patří. Většina děje prvního ze dvou filmů o Arnovi se odehrává v období před jeho nedobrovolnou cestou do svaté země, a je spíše výpravnější a pomalejší. Ve filmu je ne mnoho, ale zato kvalitních bojových scén a "obrazů" (zejména ty jezdecké jsou výborné). Velkolepé bitvy díky omezenému rozpočtu (i když na evrospké poměry velkému) tady nenajdete - nicméně na tom tendle film určitě nestojí. Nutno dodat, že představitel hlavní role se pro ni doslova narodil.

Arn - Riket vid vägens slut (2008)

Akčnější pokračování Arnova příběhu, které má sice víc filmových chybiček a nepřesností, ale je zato svižnější, napínavější a bohužel i smutnější. Celkově více akce, větší bitvy (i když pořád v rámci daného rozpočtu). Každopáně na závěr si neodpustím dodat todle: Do prdele s celým Hollywoodským pojetím středověku, trapnym patosem a moudrama - todle bylo totiž přesně to, co to naštěstí nemělo a bylo to zatraceně dobrý. Ještě bych málem zapoměla - super kostými a hudba.

Arrow (2012) (seriál)

Pěknou chvíli tu přemýšlím jak ospravedlnit své vysoké hodnocení, protože uznávám, je to pokleslejší teenagerovská zábava (tím sorry všem místním náctiletým), takže začnu výčtem negativ. Stejně jako v případě mnohých dalších současných amerických kousků tu na ubohého diváka místy útočí klišoidní, kýčovitý a samozřejmě hodně naivní scénář. Únavné milostné zapletence mezi hlavními hrdiny si v lecčem nezadají s jihoamerickou telenovelou a k tomu všemu samozřejmě nutno přičíst vykradačku Batmana šmrncnutou Robinem Hoodem. Byla místa kdy toho bylo opravdu přepříliš a já si říkala, že by měl někdo vzít hlavy scénáristů a bouchnout jimi o sebe. Ale abych na scénáristy neházela jenom bahno - v seriálu se bezpochyby objevilo i plno zajímavých a originálních míst, překvapivých zvratů a pokud připočtu i hezké flashbaky z ostrova na pozadí hlavní dějové linie, bylo v každém díle vždycky zkrátka něco, co mě upoutalo a donutilo pustit rychle ten další jenom proto abych věděla, jak to celé dopadne. Když pak vezmu v úvahu naprosto profesionální zpracování (žádné filmařské b-čko to tedy rozhodně není), a to ať už se jedná o výbornou kameru, hudbu, velmi solidně zvládnuté akční scény, kostými a sympatické herecké obsazení, stal se pro mě tento lučištnickej akčňák kde dobro vítězí nad zlem přesně tou nenáročnou oddychovkou kterou jsem už dlouho potřebovala a nikde se mi jí nedostávalo. Jinak ze svého pohledu toho, kdo je zhruba v polovině druhé série - oproti první je více "komiksová", možná i akčnější a překvapivější - zlo je zkrátka všude :-D. V ČJ to bohužel schazuje dabing který je oproti originálu nevýrazný.