Mai wei (2011)

Mnou velmi dlouho očekávaný jihokorejský válečný film, který mě na první pohled zaujal svým neuvěřitelným příběhem založeným na pravdivé události, dopadl nad všechna má očekávání a mohu s klidem říci, že se jedná o jedno z největších překvapení, které jsem v poslední době viděl. Tvůrci se poměrně úspěšně snažili natočit tento film ve stylu amerických blockbusterů a vložili do něj, na mimo hollywoodské poměry, neuvěřitelný kapitál a nutno podotknout, že je to hned na první pohled vidět. Skvěle vybraní herci, velkolepé bitvy, skvěle zvládnutá grafika a animace, důvěryhodné kulisy a mnoho dalšího dává zapomenout i na poměrně nereálné a nelogické bojové scény ve stylu běž a nech se zastřelit, nicméně to samé se dá napsat o amerických válečných velkofilmech, tak proč by to mělo divákovi vadit zrovna u tohoto jihokorejského snímku. Za největší zbraň tohoto filmu považuji skvěle napsaný a zrežírovaný příběh, který ukazuje, jak válka může ze dvou přátel udělat nepřátele, ale vzápětí zase přátele. Dramatická část je skvěle zvládnuta, ale celkový dojem kazí některé přehnaně heroistické scény. Zkrátka se jedná o typický kasovní trhák, na kterém oceňuji, že necílí pouze na asijské publikum, a přestože má své mouchy, stejně musím tento film hodnotit jako nejlepší válečný film posledních několika let. Moje hodnocení 85%

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Na první pohled se může tento film jevit jako další přihlouplá komedie s ještě více přihlouplým Willem Ferrellem, ale musím uznat, že opak je pravdou a byl jsem mile překvapen. Nejsem velkým fanouškem tohoto potrhlého herce, nicméně role nafoukaného moderátora v televizních zprávách mu opravdu sedla a já se královsky bavil od začátku do konce. Hlavní podíl na tom má skvěle napsaný scénář a mohu s klidem říci, že jsem mnohokrát opravdu vybuchl smíchy a ani chvíli se nenudil. Tvůrcům se podařilo do filmu obsadit velký počet známých komiků, kteří sice nedostali vždy velký prostor, ale své role zvládly s velkou bravurou a společně vytvořili opravdu zábavný film. To samé lze konstatovat i o ústřední dvojici Will Ferrell a Christina Applegate, kteří střílí jednu hlášku za druhou. Rozhodně tuto komedii řadím k tomu lepšímu, co poslední dobou vzniklo a mile rád se na ní opět podívám. Moje hodnocení 75%

Volný pád (1993)

Znáte to, probudíte se, spěcháte do práce a uvíznete v tom největším horku v nekonečné dopravní zácpě, řeknete si zkrátka blbý den. Své by o tom mohl povykládat i hlavní hrdina tohoto filmu v podání Michaela Douglase, který se místo trčení v dopravní zácpě zkrátka rozhodne jít domů, ale osud mu do cesty staví jednu překážku za druhou. Divákovi se tak naskytne jedinečná příležitost sledovat postupný psychický pád normálního chlapíka, ve kterém se může vidět každý z nás. Perfektně zahrané drama, které zkrátka přiková k obrazovce a po celý svůj průběh nedá šanci vydechnout. Přestože je příběh skvěle napsán a je výborně zvládnutý scénář, největší podíl na kvalitě filmu má Michael Douglas, který svojí roli zvládl naprosto dokonale a je radost sledovat jak se jeho výrazy v obličeji mění po celý děj filmu. Perfektní výkon podal také Robert Duvall, ale pochválit musím i ostatní herce, jelikož svoje role zvládli s velkým přehledem. Celkově tento film řadím mezi nejlepší filmy s Michaelem Douglasem a rozhodně ho všem doporučuji vidět. Moje hodnocení 85%

Apokalypsa: Vzestup Hitlera (2011) (seriál)

Francouzští tvůrci nám po skvělém dokumentárním seriálu Apokalypsa: 2. světová válka servírují takový menší "prequel" svého veledíla, ve kterém se zabývají životem a politickým vzestupem jednoho z hlavních strůjců světové války a holokaustu. Nicméně nabízí také ucelený pohled na meziválečnou politickou situaci v Německu a na nejdůležitější Hitlerovi spolupracovníky Hermanna Göringa a Josepha Göbelse. Jedná se o velmi přesný a výstižný dokument, který ve dvou hodinách shrne ty nejdůležitější fakta, díky kterým se dostal tento nelítostný diktátor k moci, přestože už na toto téma bylo natočeno nespočet seriálů a dokumentů, tento přináší či spíše zdůrazňuje některá málo probíraná fakta, mezi které například patří sponzorování jeho nacistické strany NSDAP, na kterém se podílelo velké množství mocných a slavných osobností, ať už to byl Henry Ford či Hugo Boss, který jako sponzorský dar zadarmo šil nejen gestapácké uniformy. Beze sporu tento dokument patří k nejlepším na danou problematiku, kterou navíc prezentuje v "revolučním" kolorovaném obrazu. Moje hodnocení 90%

Sudá a lichá (1978)

Jedná se o jeden z nejlepších filmů s legendární dvojkou Bud Spencer a Terrence Hill, který by neměl chybět ve sbírce žádného fanouška potrhlých italských komedií. Tento kousek, v tom nejlepším slova smyslu, charakterizuje celé portfólio filmů s touto oblíbenou dvojicí. Opět nám tvůrci naservírovali nekonečné množství osobitých soubojů, rvaček, vtipných scén a hlášek, takže se po celé trvání filmu nenudíte. Za zmínku rozhodně stojí legendární scéna s pistáciovou zmrzlinou. Pochválit musím i skvělý příběh, který svede dohromady dva nevlastní bratry, kteří se snaží zničit sázkařskou mafii a nebojí se k tomu použít ty nejpodlejší metody. Z celé komedie doslova čiší dobrá nálada, která je ukotvena i skvělým výběrem prostředí a výbornou hudbou. Tvůrcům se také povedl výběr vedlejších herců, kteří do filmu výborně zapadají. Celkově nezbývá než konstatovat, že se jedná o skvělou komedii, která patří k mým nejoblíbenějším s touto nerozlučnou dvojkou. Moje hodnocení 85%

Far Cry (2008)

Uwe Boll je dost možná právem považován za jednoho z nejhorších režisérů, kterým filmové společnosti svěří obrovské balíky peněz s vidinou úspěšného filmu, bohužel výsledek v naprosté většině vypadá jako špatné filmové céčko, kterým proteče balík peněz přímo do kanálu. Z tohoto důvodu jsem ani od tohoto filmového zpracování mé oblíbené hry nic nečekal. S faktem, že film nebude odpovídat své předloze jsem počítal, nicméně musím ocenit, že se tvůrce alespoň snažil, přestože totožná je pouze košile hlavního hrdiny. Pominu-li šílenou kameru, musím konstatovat, že film nedopadl vůbec špatně a solidně jsem se bavil. Hlavní podíl na tom má Til Schweiger, který střílí jednu hlášku za druhou. Solidní výkony podávají i Udo Kier a Ralf Moeller. Nezbývá než konstatovat, že tento film se Uwe Bollovi docela povedl a rozhodně by si zasloužil vyšší hodnocení. Moje hodnocení 45%

Já nejsem já (1985)

Československá komedie pod taktovkou Václava Vorlíčka a s hvězdným obsazením Petr Nárožný a Oldřich Kaser nemůže dopadnout špatně a také nedopadla. Je pravdou, že se nevyrovná jeho nejlepším filmům, ale i tak nabízí více humorných scén než soudobé komedie. Ani v tomto filmu Vorlíček nezapomněl na směs humoru a "scifi" prvků, přesně tak, jak to praktikoval u svých nejslavnějších kousků. V tomto případě dostal geniální nápad, že si shodou okolností vymění obličeje dva naprosto rozdílní lidé. Tato představa v podání Kaisera a Nárožného zní neodolatelně a ono to tak i funguje, bohužel Vorlíček nevyužil obrovský potenciál obou herců, kterým horší scénář svazoval ruce. Díky tomuto faktu se ve filmu nachází několik hluchých míst, které nevynahradí ani skvělé herecké výkony hlavních představitelů. I přes některé nedostatky jsem se skvěle bavil a rád se na tuto komedii znovu podívám. Moje hodnocení 65%

Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (2010) (seriál)

Velmi zajímavý ruský dokumentární seriál zabývající se 2. světovou válkou přináší shrnutí nejdůležitějších okamžiků na Východní frontě. Dokumentů na toto téma je nespočet, bohužel většinou je jejich kvalita ovlivněna komunistickou propagandou či zpochybňování zásluh "znepřátelenými" kapitalisty, proto jsem se na nově zpracovaný dokument z Ruska velice těšil a doufal jsem, že nám konečně ukážou dokument bez jejich slavné propagandy, bohužel i v tomto dokumentu nalezneme zatajování a zkreslování důležitých informací o Stalinově diktatuře. Dokument začíná dnem napadení Sovětského svaz a záměrně neukázal, co tomu předcházelo a jak se velký Stalin bratříčkoval s Hitlerem a rozdělil si s ním území Evropy. Dokument se vyhýbá i tématu Stalinových čistek armádních hodnostářů, vyvražďování nepřátel režimu a krutovlády v podrobených zemích, kde obyvatelé vítali nacisty jako osvoboditele. Dokument ukazuje Stalina jako rozumného strejdu, který dává neomylné rady, bohužel nezmíní žádné z jeho nesmyslných rozhodnutí, kterými zbytečně posílal své vojáky na smrt. Dokument také velmi opatrně rozebírá sovětské zajatce, kterých bylo v prvních měsících války ohromné množství a kterých se Stalin zřeknul a mnozí přecházeli na nepřátelskou stranu. Z tohoto hlediska seriál neobstál a pro někoho, kdo se v této tématice orientuje, je to podstatná vada na kráse. Na druhou stranu se jedná o dokument, který přináší revoluční zpracování s mnoha novými zajímavosti z tajných archivů. Pomocí 3D animací, hraných sekvencí a pohybů armád po mapě nabízí tento dokument jedinečný pohled do obou znepřátelených táborů a stavů jednotlivých armád. Velmi zajímavá jsou hlášení velitelských štábů a výroky generálů. Dalším plusem je seznámení s vojenskou technikou a účinností jednotlivých zbraní, které jsou pomocí počítačových animací věrně vyobrazeny. Dokument se také nezabývá válečnými zločiny a nesnaží se z vojáků Wehrmachtu udělat ty zlé, ale zaměřuje se pouze na vojenské operace. Seriál má 18 dílů rozdělených do dvou sérií a první sérii můžete na CSFD najít pod názvem "Velká vlastenecká válka". Celkově se jedná o nadprůměrný seriál, který bohužel zatajuje některé podstatné informace a nebýt tohoto nedostatku sáhnul bych po větším hodnocení. Moje hodnocení 75%

Kříž cti (2012)

Norské protiválečné drama, které mně absolutně uchvátilo. Podobných filmů už jsem viděl několik, ale žádný mně nedokázal přikovat k obrazovce jako tento. Ač se zdá, že film nemůže ničím překvapit opak je pravdou. Norským filmařům se dokonale podařil výběr herců do hlavních rolí, skvěle funguje kamera, má skvělou atmosféru, příběh se vyvíjí po celý film a graduje až při závěrečných titulkách, zkrátka jednotlivé části k sobě perfektně zapadají a tvoří jeden velkolepý koncert, který donutí k zamyšlení. Příběh je založen na pravdivé události a ukazuje krásný příklad toho, jak se mohou z nepřátel stát přátelé, i když stojí na opačných stranách. Musím také vyzdvihnout výkon Ruperta Grinta, který ukázal, že umí zahrát i něco jiného než kouzelníka z Harry Pottera. Za sebe musím tento film hodnotit jako nejlepší válečné drama roku, přestože válka v tomto snímku stojí tak trochu stranou. Moje hodnocení 85%

Útěk z Colditzu (2005) (TV film)

Dlouhou dobu jsem tento téměř tří hodinový televizní film odkládal, jelikož jsem se bál, že nenaplní mé očekávání. Teď již mohu s čistým svědomím přiznat, že jsem se mýlil. Jedná se totiž o velké překvapení, které si pro nás připravila britská televize, ta se pustila do velmi ošemetného tématu chodu zajateckého tábora během druhé světové války. Nutno podotknout, že je na celou problematiku pohlíženo trochu s nadhledem, nicméně nedá se říci, že by se jednalo o nějakou pohádku. Film vypráví příběh tří britských zajatců, pro které útěk je každodenním chlebem a láska je podmětem pro to nejzákeřnější chování. Ač se na první pohled může zdát, že je film příliš dlouhý, opak je pravdou, jelikož děj nemá výraznější kolísání a udržuje si velmi dobré tempo, takže jsem se ani chvíli nenudil. Herecké výkony hlavních představitelů jsou skvělé a Damian Lewis se zhostil role záporáka na jedničku. Musím podotknout, že mě mile překvapila atmosféra filmu, která je dech beroucí, přes bombardování Londýna až po dobové vykreslení jednotlivých lokalit, vše funguje jak má. Celkově se jedná o nadprůměrné válečné drama, které fanouškům válečných filmů vřele doporučuji. Moje hodnocení 70%