Vyšetřovatel (2008)

Výborná detektivka s originální zápletkou, kdy vrah sám vyšetřuje koho vlastně a proč zabil. Navíc je hlavní hrdina naprosto jedinečnou osobností bez smyslu pro humor a společenských potřeb, vždy věcný a bez emocí, kterého snad nebaví vůbec nic. Ale film baví hodně.

Byl jsem lynčován (1936)

Fritz Lang dokazuje Americe své mistrovství. Výborně napsáno, zahráno i natočeno. Navíc je to drama s hlubokým morálním poselstvím. Presumpce neviny je předpokladem svobodné společnosti a dav nemůže a nesmí brát spravedlnost do svých rukou. Zároveň není možné využívat soudu jako nástroje pomsty.

Dead Leaves (2004)

Obrovské množství nápadů, obrovské množství střihů, úžasná práce s obrazem, změny formátu, rozměru, výseče ... a samozřejmě úžasný děj plný zbraní, explozí, sprosťáren a srandiček. Ale celé je to takové skoro filozofické, až jeden ani nedýchá (taky není kdy).

Batman (1966)

Výborná parodie na dobrodružné příběhy netopířího muže. Film plný bizardních rekvizit, nečekaných zvratů a komických situací. Fantastická je zejména scéna s útokem žraloka nebo nekonečné zneškodňování bomby.

Těžká váha (2005)

Dobrá řemeslná filmová práce, silný příběh, ale přišlo mi to poněkud vykalkulované. Rocky, ač není podle skutečnosti, je opravdovější.

Oliver Twist (2005)

Výborná adaptace. Dickensovské postavy se všemi těmi hůlkami, klobouky a plášti. Zpočátku trochu groteskní. Postupně však vystupuje krutost a sociální rozdíly té doby.

Americký gangster (2007)

Musím říct, že Denzel Washington není podle mne jako drsný gangster úplně přesvědčivý. A i přes poměrně dlouhou stopáž a svižné tempo, mi vyprávění přišlo místy příliš zktratkovité. Holt Kmotr nebo Mafiáni to nejsou, ale jinak po všech stránkách nadprůměrné dílo, ke kterému se budu rád vracet.

Každý den odvahu (1964)

Silná ideová kocovina 60. let v příběhu člověka ještě mladého, který však má pocit že mu ujel vlak, a že zatímco on agitoval a burcoval, tak ostatní se chtěli vlastně jenom nažrat a teď drží hubu. Co dál? Jaké jsou ideály zítřka? Pro co se máme teď bít? A zajímá to ještě někoho, soudruhu?

Intimní osvětlení (1965)

Tak jednoduché a tak dobré. O tom se snad nedá ani nic napsat. Jsem spíš Bambas nebo Peťar? Určitě Bambas!

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Hallström tohle prostě umí. Bez patosu a ubrečenosti vylíčit příběh outsidera, který pod tíhou řady tragických okolností musí vykonávat roli zodpovědné hlavy rodiny, ačkoliv je sám ještě nevyzrálým mladíkem. Výsledkem je nadčasové a lehce stravitelné filmové dílo, navíc kvalitní a s lidským poselstvím.