CiTrus007

CiTrus007

Petr Mánek

okres Praha
Nekonvenční ajťák, občasný jazz pianista a ukecaný milovník filmu

homepage
Twitter: petrmanek

• 3.5.2013  22:29

Nechutné a hloupoučké. Tímto filmem Rodriguez zabil celý brand. Nebýt Jessicy Alby, asi bych to nevydržel. Přesto, velké zklamání. 1/10

• 3.5.2013  22:34

Oddychová akční rodinná blbost na nedělní odpoledne. Nehledejte v tom nic vážného, ani nic polovtipného. Zde Rodriguez dotáhnul srandu a všemožné pitominky do extrémů a vysloveně paroduje. Nedá se ale říci, že špatně. 5/10 za hodinu a půl ucházející zábavy.

• 21.8.2016  11:50

Omlazený Star Trek za sedm let zdárně dospěl. Nejenže si tentokrát zvolil mnohem vážnější téma, ale i svým zpracováním na mě zapůsobil jistou vyzrálostí. Přiměřený humor, přiměřená akce a přiměřené city. Byl bych býval přísahal, že i ty Abramsovy značkové odlesky do kamery byly trochu slabší! Nic mi však nescházelo a jednotlivé složky filmu se zdály být optimálně vyvážené. Oceňuji, že tvůrci potlačili svůj superhrdinský komplex a neudělali loď Enterprise ani její posádku nezranitelnými. Také se mi zamlouvalo, jakým způsobem v závěru scénář vyřešil úplně vše, co si v úvodu předsevzal. V tomto ohledu se jedná o skutečně ucelený díl, jehož návaznost ke starším filmům převažuje na tou k novějším. 8/10

• 3.6.2013  23:30

Abrams zdánlivě pokračuje v duchu předchozího dílu, zkušený divák ale pozná, že trochu vyčáchleji a dospěleji. Nový díl postrádá mladickou dynamiku, dějovou nadupanost a vtip "jedničky". Místo nich se ale zaměřuje na nové, ještě lepší sci-fi vychytávky, úchvatnější záběry, kvalitu příběhové linie i hlavních postav; nechybí ani Mindelovy oblíbené lens-flares v každém druhém záběru. Novinkou je celkem velké množství odkazů a propojení s předchozím filmem (hlášky, recyklované záběry) a dalšími Star Trek filmy obecně. Ve scénáři mě (po jednodušším předchůdci) překvapilo více dějových zvratů a pomalejší složení všech kusů skládačky dohromady. K hereckým výkonům snad nemám výhrad, Pine-Quinto fungují opět dobře, větší prostor dostala Zoe Saldana a malé cameo Leonarda Nimoye nikdy nezklame. Ačkoli o jeho hereckých schopnostech nepochybuji, Cumberbatch v tomto snímku působí bez výrazu a trochu jako terminátor. Přesto se role záporáka zhostil dobře a svojí chladností a vypočítavostí konkuruje i samotnému Spockovi. Vyvrcholení a rozuzlení je ikonické a zčásti uspokojivé, přestože je jemně předvídatelné. Navíc, většina dobrých scén byla bohužel předem vyplácána na upoutávkách. Podtrženo, sečteno: "Dvojce" sice chybí drive "jedničky", nemusí vás to ale vůbec mrzet, protože vám to Abrams vynahradí jinak. 8/10

• 11.3.2011  08:45
    Stargate: Infinity (TV seriál) (2002)

Tohle není Stargate!!!

• 4.8.2014  22:32

Zazobaný Marvel tentokrát chytře vsadil na starý dobrý situační humor. Díky němu se Gunnovi Strážci Galaxie bezesporu odlišují od konkurence, která mi teď v porovnání připadá až pateticky vážná. Zloduši prý táhnou víc – a takto jsou nám jednotlivé postavy i představeny. Nic víc než zločinci, kteří sledují své vlastní nízké zájmy. Pro mě však bylo velmi zábavné sledovat, jak neskutečné okolnosti svedou tuto podivnou partu dohromady a donutí je spolupracovat na něčem dobrém. Čert ale vem epický příběh o záchraně galaxie – Gunn této šablonovité zápletky využívá hlavně k tomu, aby si udělal legraci ze sebe, z postav, z příběhu a snad i z celého žánru. Díky tomu se snímek perfektně odlehčuje a nenudí. Nutno ještě podotknout, že technicky je vše bezchybné. Zvláště pak musím pochválit krásné speciální efekty a fenomenální osmdesátkový soundtrack, který jsem hned po projekci musel mít. 8/10

• 3.6.2013  00:19
    Sunshine (2007)

Tento film má dvě tváře - první je malorozpočtové sci-fi pozlátko s úžasnými CGI, zvukovými efekty od NASA a vědeckou přesností, druhou je hodně ujetý vesmírný horor ve stylu Vetřelce. Film se postupně přelévá z jednoho do druhého a mezitím se stupňuje šílenství a vrcholí zápletka. Boyle vsadil ve zpracování na originalitu a zvolil méně obvyklé klišé. Zvláštní záběry, méně známí herci, výpravný scénář hraničící s dokumentárním pojetím - to vše na diváka zapůsobí velmi alternativně, ale i realisticky. Zasazeno do klasického příběhu o záchraně planety, nepůsobí vůbec ohraně. Byl jsem tedy zpočátku dosti příjemně překvapen. Bohužel však právě tyto charakteristické rysy Sunshine v kritických oblastech zrazují a podlamují. Interiérové konverzačky mohou býti realistické, jsou ale také neskutečně nudné. Základ pro celou zápletku je pochybný a zvyšující se koncentrace šílenství ve vzduchu také neslouží žádnému zjevnému účelu. Je to škoda, tento snímek mohl dopadnout o dost lépe. Přesto i ve své současné podobě není vůbec špatný. 7/10

• 5.12.2013  20:58
    Sviňák (2013)

Šílenost takového kalibru jsem naposledy zažil někde na KVIFFu. Sviňák je originální, provokativní a boří všechna tabu. Na jednu stranu je vtipný a vychytralý, na druhou zase odpudivý a nechutný. A je to právě tato hořkosladká kombinace, která mě při sledování k plátnu doslova přilepila. Celý snímek je mistrovským hereckým portfoliem Jamese McAvoye. K jeho výkonu vážně nemám slov a připadá mi, že se při natáčení musel ukrutně bavit. Technické zpracování se zdá být také bezchybné. Zvuková stránka se například může pyšnit úžasně kontrastním soundtrackem, obraz kvalitní animací a velmi padnoucí kamerou. Celkový dojem střihu a kompozice navíc divákův zážitek znatelně umocňuje a prohlubuje již tak pestrou paletu emocí, kterou film disponuje. Co tedy může být špatně? Snad jen to, že se Baird nutí do epiky, když by Sviňákovi mnohem lépe slušel kabátek malé epizody. 9/10

• 30.7.2013  21:23

Ach jo, zase další promarněná šance. Forster mohl mít na svědomí tak úžasný trhák, místo toho se ale spokojil se zadumaným hybridem Resident Evilu a I Am Legend. Omezující knižní předloha mu zřejmě nesedla a řada klidnějších scén na to doplatí. Jakmile se ale objeví zombíci, úroveň zábavy prudce vzroste. Akční bitky, velkolepé honičky i plíživé hororové momenty jsou zkrátka dovedeny do dokonalosti. To si vysvětluji jako režisérskou snahu přílišnou "knižnost" vyvážit. Na jednu stranu dobrý tah, vedlejším účinkem je ale dynamika rozhoupaná jak na horské dráze. Podezřele nezranitelný Brad Pitt sice celkem táhne, s dlouhými vlasy ale vypadá spíš jako rakouský eko-aktivista. A zbytek hereckého osazenstva prakticky spíše zaclání nebo umírá, žádné překvapení se nekoná. Scénář je natahovaný a prošpikovaný klišé, finále je originální, přesto vyčáchlé. Musím však ocenit kameru a hezky realistický portrét post-apokalyptického světa dnešní doby (pokud o něčem takovém lze vůbec hovořit). Konečný verdikt: kdyby se Forster mohl zbavit želízek, které mu spisovatel Brooks ukoval, mohla to být pětihvězdičková zábava. 7/10

• 30.6.2013  17:38

Boxerské téma na každém rohu, klišé a milostný trojúhelník v centru dění. Dnes žel bohu nic nového pod sluncem, kdysi to ale musela být velká senzace. Díky absenci zvuku několik humorných scén působí až "Chaplinovsky". V kontrastu se ale ve filmu objevuje i několik klasických scén nesoucích Hitchcockův podpis, zvláště pak zuřivé boxerské výrazy a žárlivá imaginace Carla Brissona. Přesto jsem ale čekal trochu více. 6/10

• 12.5.2014  08:22

Zajímavý námět, zpočátku hezké provedení, tím to ale bohužel končí. Ze scénáristického hlediska je vyvrcholení filmu naprosto bezpředmětné a nevyvážené, takže epilog působí zcela neuvěřitelně. I tak se mi ale první polovina celkem líbila. 5/10

• 13.2.2011  17:46

Vzhledem k tomu, že Disneyové tento film tvořili jen s malými ohledy na původní Tron, se nedá čekat žádná významná předchozí návaznost. Tohle je jinak psaný film, takže fanoušci jedničky si tady asi moc neužijí. Flm je jiný, ne ale špatný - od začátku do konce strhne velmi propracovanými grafickými efekty a kontrastem mezi uzavřeným barevným počítačovým a svobodným monotónním "skutečným" světem. Vše ještě tak trochu jistí Olivia Wilde, takže není divu, že na příběhu potom zas tak moc nezáleží. Stejně je to ale zajímavá podívaná umocněná 3D efekty...

• 11.7.2015  00:11

Holčičí emo-nuda poamericku. Film zprvu zaujme originální vizuální kompozicí, kamera se však úplně zkazí, když se nastálo přesuneme do třídy jakési americké střední školy. Jádrem pudla je neuvěřitelně nudný dialog o vztazích mezi sborem čítajícím zhruba dvacetkrát Avril Lavigne a dirigentkou, která podle výrazu v obličeji během filmu málem prodělala menopauzu. Pointa příběhu je přitom zcela všední a předvídatelná, a tak se film od ní musí snažit odvádět pozornost všemi dostupnými prostředky, zejména scénami, které jsou evidentně nadbytečné a slouží pouze jako časová výplň. 3/10 [KVIFF 2015]

• 13.5.2013  15:20

Naprosto úžasný krátký film. Má velmi originální námět, dokonalé provedení a krásně vyostřenou pointu. Nemám, co bych mu vytknul. Guy Thys dokazuje, že i čtvrthodinové video může být klenot. 10/10 [KVIFF 2008]

• 2.8.2012  20:24

Pecka každým coulem... Na svého předchůdce sice nemá, je ale lepší než jednička. Bane není jako chaotický Joker, ale spíš hodně robustní záporácký buldozer s velkou výdrží a vtipným hlasem. Zezačátku jsem měl pocit, jako když přeskakuje deska na gramofonu - z linie do linie, bez jakéhokoliv smyslu či vyššího principu. Celá zápletka ale postupem času nabývá na rychlosti takřka exponenciálně, až nakonec gramofon přeskakuje tak rychle, že se vám v určitou chvíli dají všechny části skládačky dohromady. Vyvrcholení je zajímavé, ale očekávatelné. Mě konkrétně během filmu padli do oka herci z Inception - člověk takovou sebranku jen tak nezapomene (pozn. aut. myšleno v dobrém). Režisérsky dobře zvládnuté, scénáristicky chvalitebné (pár jizviček by se našlo). Jinak mě trochu mrzí, že i Nolan musel sáhnout po archetypu sexy kočky v upnutém oblečku, aby udržel divákovu pozornost (ne, že by se mi Anne Hathaway nelíbila; beru to spíš jako znak kýčovitého pozlátka moderního holywoodu). Celkem: 5* s odřenými prsy.

• 19.11.2010  09:05
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Zábava, o kterou se stará především Parsons, je kombinací typického amerického hořkého humoru o mezilidských vztazích, humoru na úrovni a parodie sama na sebe ve stylu Red Dwarf. U většiny epizod jsem se musel smát. Seriál je na nejlepší cestě do mého zlatého fondu....

• 17.7.2013  12:43

Russelova adaptace bohužel trpí klasickým syndromem knižního filmu. Jemně rozevláté, dynamicky neurčité a nevyhrocené pojetí příběhu způsobí v divákovi podvědomý pocit nejistoty a nedůvěry k materiálu. Ten je však rychle zatlačen nejprve Cooperovou bláznivou etudou a poté mistrně ztvárněným romantickým tandemem s Jennifer Lawrence. Jak ale čas ubíhá, pomalejší spád opět vyvolá otázku, zda opravdu nešly některé scény vyřešit lépe nebo úplně vypustit. Závěr snímku mě uspokojil, šlo z něj ale podle mého vytěžit mnohem více zvláště po technické a dynamické stránce. Kromě hereckých výkonů také chválím nepříliš kýčovitou obyčejnost prostředí a příjemný a nevtíravý soundtrack. Abych to shrnul: herecky je film naprosto úžasný, kazí to ale trochu roztahaný scénář. Proto dávám silné 4 hvězdy. 8/10

• 24.7.2015  14:34

Taylor udělal Terminátorovi to samé, co Abrams Star Treku. Chytrým scénáristickým obratem je obří dědictví z osmdesátek pryč a z výdělečné filmové série je rázem tabula rasa. Bohužel to, co jí nyní zaplnilo, nedopadlo tak stylově jako u sousedů. Herecky ve filmu nevnímám žádné komplikace, a to ani u postaršího ex-guvernéra Kalifornie Schwarzeneggera. Horší je však příběh, který si do poslední minuty není jist svoji strukturou ani vyzněním. Proto všem divákům radím, ať před promítáním raději utlumí vyšší funkce mozkové, neboť je určitě nebudou potřebovat. 7/10

• 27.4.2013  21:33
    Thor (2011)

Kromě Natalie a krásného CGI Asgardu, na kterém si designéři vyhráli víc než je zdrávo, tu není moc k vidění. Komiksová předloha totiž nebyla do filmu přetavena příliš šťastně, a tak vše působí hodně ploše a neosobně. Překvapivě ani herecké výkony hlavní dvojky nedosahují úrovně, která by jim příslušela. A fantastický příběh, jakkoliv může být originální, vyznívá spíše úsměvně. Tento film měl potenciál i prostředky, bohužel ale má očekávání nenaplnil. Přesto se ale na něj dá dívat, místy je to doopravdy pastva pro oči... Za úžasný vizuál a částečný fail dávám 6/10.

• 8.11.2013  20:42

Druhý Thor mi udělal radost. Jako sequel je trochu teatrálnější, akčnější a epičtější, to je asi dnes již samozřejmé. Touto kombinací se mi však překvapivě trefil do vkusu mnohem více než první díl. Filmu opět herecky dominuje Chris Hemsworth. Nemohu ale také přejít úžasného Toma Hiddlestona, který si během několika minut získal celé publikum, a krásnou Natalii Portman, která zde bohužel upadla do jakéhosi scénáristického zákrytu. Scénář je obecně dosti temný a spíše rozvíjí fantasy mytologii Marvel univerza po vzoru konkurenčního Man of Steel. Film je technicky řešen dostatečně kvalitně a kromě uchvacujících CGI nabízí i hezky postavenou kameru a příjemně epickou hudbu. Jediné, co mě tedy nutí srážet skóre, je epizodovost celého filmu. Po vzoru amerických sitkomů se totiž na konci vracíme přesně tam, kde jsme začali. A tak by celý film vlastně mohl být dvojdílem stejnojmenného televizního seriálu. Přesto si ale stojím za svým – málokdy si oblíbím sequel více než originál. 8/10

• 10.7.2014  17:46

Tento šílený film na mě zanechal stopu na velmi dlouhou dobu. Jedná se o zásah do soukromí vyschlého malíře, který začne postupně propadat podivným představám o nymfomanické komtese Wandě, která v jeho domě zemřela kdysi za války. Čím dál surovější fantasmagorie začnou zabírat stále větší část Leonardova života a spolu s tím se nekontrolovatelně začnou stírat dějové roviny. Vyvrcholení je silné, nesmyslné a alespoň pro mě nepochopitelné. Celý film je doprovázen experimentálním zvukovým podkladem od Ennia Morricone. 5/10 [KVIFF 2014]

• 11.7.2014  17:42
    Todo modo (1976)

Mysteriózní bunkrová psychodetektivka s prvky extrémního křesťanského moralismu se snaží o socialistickou kritiku zkorumpovaných společenských vazeb mezi mocnými a jejich deformovaného nahlížení na obyčejný svět. Kvůli přílišnému soustředění na konkrétní vraždy však snímek vyznívá trochu jinak a dopadá spíše jako nábožensky ujetý mix Fantomase a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. I přesto se však jedná o originální a napínavý film, který mě u plátna udržel až do poslední minuty. 7/10 [KVIFF 2014]

• 1.7.2013  22:41

Nečekaná perla norské kinematografie, oplývající provokativními a cynickými vtípky s notnou dávkou černého humoru. Chválím hezkou přírodní kameru a Hægstadova zatrvzelého fámulu. 10/10 [KVIFF 2013]

• 19.7.2014  12:33

Po prvních negativních kritikách jsem od Transcendence příliš mnoho neočekával, i tak jsem ale byl hořce zklamán. Film zbytečně roztahuje děj půlhodinového konverzačního pořadu do dvou dlouhých hodin. Aby se divák nenudil, vyplňuje Pfister přidaný čas Morganem Freemanem, švenky na hi-tech datacentra s děsivě problikávajícími monitory, umělou lovestory s Rebeccou Hall, nudně filosofickými konverzačními scénami a Nolanovskými přelety po přírodě. Tyto záběry mají bohužel spolu s extrémně předvídatelnou zápletkou přesně opačný efekt, než by si režisér přál, a tak jsem byl nucen většinu filmu prozívat. Johnny Depp se před kamerou narychlo otočil jen na začátku a pak až úplně na konci a v obou případech od něj nebyla vidět žádná velká snaha o věrohodný herecký výkon. I když vizuálu (který nese viditelnou stopu Christophera Nolana) nemohu moc vytknout, scénář, herci i střih jsou hluboko pod průměrem. 5/10

• 9.7.2015  16:40
    Tělo (2015)

Ačkoli je téma poněkud pochmurné, ne-li přímo depresivní, režisérka s ním naložila neuvěřitelně jemně a laskavě. Trocha absurdity a lidské přirozenosti totiž vždy skvěle rozehřeje bledou realitu, do které jsou ústřední postavy uvrženy. Dobře stylizované záběry spolu s velmi slušným herectvím vytvořily perfektní klima pro hořký, místy úsměvný příběh dvou zcela odlišných figur, které k sobě znovu hledají cestu. Závěr se však dostavil příliš rychle. 8/10 [KVIFF 2015]

• 22.6.2011  22:26
    Ultraviolet (2006)

Zas tak špatné to nebylo. Je to sice obrovská slátanina plná zabíjení, boje a akce, ale designéři si vyhráli...

• 22.6.2011  22:28
    Underworld (2003)

Klišé příběh, klišé pozadí, klišé adaptace..... Co k tomu říct? Jediné, co tuhle věc žene dopředu je sexy vampire image Kate Beckinsale.... Ale myslím, že i milovníci Twilightu si přijdou na své...

• 22.6.2011  22:29

Sice opět klišé, ale má alespoň na co navázat. Na to, že je to sequel, ještě celkem ujde...

• 2.7.2012  22:55
    V mlze (2012)

Tady něco visí ve vzduchu, a není to smrt ani utrpení. Na tomto snímku mi nevoní především ruský k smrti nudící styl střihu a vyprávění. Scény, kde na sebe protagonisté mlčky zírají, jsou střídány pouze okamžiky, kdy s někým bojují. Nevím, ale doufám, že ruský film má na víc než na napůl polykané dialogy a ohlušující přestřelky... [KVIFF 2012]

• 30.6.2017  23:38
    V roce Opice (2016)

Sensuální hrátky, které se v počátcích nesou v téměř žertovném tónu, na konci velmi necitelně utne přehnaně realistický závěr. 6/10 [KVIFF 2017]