Yamato - Loď smrti (2005)

"Máme tady dost mužů připravených na smrt, ale potřebujeme lidi připravené přežít. Jestli někdo není připraven přežít, tak umíráme zbytečně."

Megapiraňa (2010) (TV film)

Tak proti tomuto "filmu" je i produkce Tromy artová :-))) Tohle je tak olbřímý úlet, že jsem za celý letošní rok nenatrefil na větší. Královská zábava pro každého fandu filmového braku, se vším, co k tomu patří. Pokud to však tvůrci mysleli vážně, tak by si to o nejedno sezení u psychologa koledovalo ;-)

Zkáza zámku Herm (2007)

Především díky nádhernému vizuálu, krásné hudbě a opulentní výpravě jsem uvažoval o maximálním hodnocení, avšak pouze do chvíle, než se na plátně objevil Gaspard Ulliel. Ten mi opravdu do role vůdce lidové rebélie nesednul. Každopádně díky řemeslnému umu, s jakým je tento barvotiskový šestákový román natočen, určitě doporučuji každému ke shlédnutí.

Únos (1952)

No, bavil jsem se nemálo. Tvůrci dokazali na filmové plátno přenést všechna klišé a stereotypy, které vás jen o Američanech napadnou a více než možná jim i za inspirativní zdroj posloužila kniha pánů Bartoška a Pichlíka Američané v západních Čechách v roce 1945. Řada replik by se dala také tesat a některé scény jsou po ideologické stránce až pedanticky "vydetailované" (továrna BMW, prostory zámku s velitelstvím, estrádní vystoupení Munich follies aj.). Dramatický vrchol filmu nastává po plameném projevu ing. Prokopa a následné rvačce, kdy internovaní pasažéři pod hlavněmi samopalů, se zdviženými a vzájemně spojenými rukami, si svorně zapějí Internacionálu ;-)

Bitva o Ržev (1981)

Po nedávno vydaném Sboru generála Šubnikova (natočen o rok dříve) máme možnost vidět další snímek, který se více než o spektakulární znázornění vojenských operací zaměřuje na jednotlivce ve víru válečného běsnění (v originále se film jmenuje po hlavní postavě Sashka). Nečekejte od něj žádné masové scény a patetické proslovy, ale jen bláto, krev a zmar...

Lhaní po americku (1997)

Vstup do dospělosti v "zemi neomezených možností" maďarského imigranta Karchyho aneb jeden z oněch malých nenápadných filmů, který vydá za několik těch velikých nápadných. Skvělý soundtrack, kvalitní obsazení, škoda jen, že si tuzemskou dvd premiéru odbyl s ořezaným obrazem.

Smrtelná čára (1972)

Role inspektora sedla Donaldu Pleasencovi naprosto dokonale, když k tomu připočtete ještě skvěle napsané dialogy plné suchého anglického humoru, je to prostě slast ;-)

Padlí hrdinové (1967)

Civilněji pojatý protiválečný snímek bez válečných scén, které jsou zde nahrazeny dobovými válečnými záběry.