Noční recepční (2016) (seriál)

Herci špičkoví, lokace luxusní, scénář geniální a režie skvělá. Chvíli jsem váhal, jestli dát čtyři nebo pět hvězd, nakonec zvítězil rozum nad opojením z čerstvě dokoukaného líbivého seriálu. Přeci jen všechno to načančané prostředí a škrobeně pohlední lidé mi vadili. Možná luxus do tohoto prostředí patří, ale chyběla mi jistá syrovost. Navíc, ačkoli mám Toma Hiddlestona docela rád, mi Tomův perfektní úsměv, který byl reakcí na jakkoli špatný vtip Hugh Laurieho, trochu vadil. Některé postavy pro mě také byly málo uvěřitelné, nehledě na to, že Hiddleston v roli Pinea měl prostě z prdele kliku na správný lidi, kteří mu chtěli pomáhat. I přes to všechno ale seriál šlapal jako po másle, všechno do sebe skvěle zapadalo a gradovalo a těch šest hodin krásně uteklo.

Interstellar (2014)

No, zdaleka ne nejlepší Nolanův film, zato však nejemotivnější.

Zločin (2011) (seriál)

Pokud mám seriál hodnotit jako celek, tzn. všechny tři řady, rozhodně tomuto seriálu musím jednu hvězdičku ubrat kvůli třetí řadě, která byla hodně slabá. Mé doporučení pro všechny, kteří se na tento seriál chtějí podívat, je takové, že klidně můžete po druhé řadě skončit. Koneckonců po druhé řadě to všecko taky končí a není třeba pokračovat. Třetí řada zazdívá původní koncept seriálu a ani se ho nesnaží kopírovat nebo nahradit konceptem zajímavějším, proto je třetí řada jenom další nudnou a utahanou detektivkou, která se potácí od ničeho k ničemu. Seriál samotný je dobré vidět hlavně kvůli dvěma prvním řadám, které jsou prakticky dechberoucí a jakmile se do nich zakoukáte, neodtrhnete se od nich.

Temný rytíř povstal (2012)

Poněkud přímočařejší a více plytký než druhý díl, který podle mého zůstává nepřekonán. Kvalitativně rovnocenné s prvním dílem. Nic víc, nic míň.

Jiná země (2011)

Mám z tohoto filmu velmi rozporuplné myšlenky. Že je ve filmu upozaďována sci-fi stránka, mi nevadí. Vlastně otázkou je, jestli vůbec upozaďována byla. Vzato z jistého úhlu to bylo sci-fi až až. Že se film nezabýval globálními aspekty, které úkaz Země 2 zasáhl, neznamená, že byla sci-fi stránka upozaděna, spíše naopak sci-fi žánr se zaměřil na individuální osudy (respektive jeden osud) a na otázku, co by mohlo být, kdyby....Že na tuto otázku neodpovídá film explicitně vůbec neznamená, že je zde málo sci-fi prvků. Film je o emocích, které způsobil úkaz Země 2 na naší obloze, o výčitkách svědomí, o vyrovnání se s nimi, o překonání sama sebe, o tom dostat druhou šanci a napravit své chyby.......

Captain America: První Avenger (2011)

Lituju, že tohle není doba oněch snadno zapamatovatelných znělek, které by podkreslovaly atmosféru filmu a dodávaly těmto komiksovým superhrdinům na ikoničnosti, jako tomu kupříkladu bylo u Supermana či u Burtonova Batmana. Ale nevadí. Captain America není nejlepší film, jaký jsem viděl (z Avengerů u mě pořád vede filmové zpracování Iron mana), ale natočený být musel, aby se mohl příští rok zařadit mezi The Avengers. Film jako takový je oslavou starých hodnot a ctností, kterými Steve Rogers oplývá a nebojí se kvůli nim podstoupit svou proměnu v Captaina. Obdivuju zde práci návrhářů, kteří jistě odvedli slušnou práci při navrhování kostýmu hlavního hrdiny, tak aby nevypadal poněkud...směšně. Co se zpracování filmu týče, tento film by se hodil jako propaganda do doby druhé světové války, a podle toho je asi stylizován, což mi nijak nevadí, je třeba na to koukat s jistým nadhledem. Najde se zde i pár logických přestřelů, ale celkový dojem filmu nekazí. Celkově se mi Captain America zdál být mnohem velkolepější než takový Thor, a proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Pokud má divák rád komiksové filmy slušně nabité jak akcí tak i duchaplnými dialogy, pak se u Captaina nudit nebude.

Správci osudu (2011)

Nápadité, chytré, myšlenkově hluboké, napínavé, svižné, k tomu všemu vcelku příjemné dialogy a nesmíme zapomenout na notnou dávku romantiky. Zároveň je to však film jednoduchý a pro nenáročného diváka. Pro chvilku, kdy si chce člověk odpočinout, ale nehledá zároveň nic bezmyšlenkovitého, tohle doporučuju.

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Určitě lepší než Archa pravdy. Co se námětu týče, ten se objevil už i seriálu, ale tady byl rozjetý poněkud naplno. Epizody z paralelních vesmírů jsem měl vždycky rád. Svižné tempo oproti Arše pravdy je velkým plus. Pozitivně bych viděl taky více akce a více počítačových efektů - zkrátka tenhle díl obsahoval vše, co Arše pravdy chybělo, včetně starého známého Jacka O´Neilla.

Všemocný (2011)

Zajímavý nápad, pěkné zpracování. K dokonalosti mi snad chybělo jenom to tempo, které bylo nastavené v první půlhodině filmu, a posléze hodně kolísalo, takže měl film místy i hluchá místa, která mě nudila. To je asi důvod, proč nedávám pět hvězdiček. Hra s barvami - živější barvy, když byl hl. hrdina akcelerován tabletkou, a fádní barvy, když akcelerován nebyl - taky nebylo nic moc originálního (s něčím podobným pracoval i film A Single Man), takže jsem nebyl výrazně překvapen. Možná mi tu však chyběla nějaká hloubka, nějaký filosofický přesah, který byl naznačen, ale nikoli naplněn. Hlavní hrdina si vezme pilulku a je v pohodě. Pak se zjistí, že nic není dokonalé, a i užívání zázračné pilulky má své temné stránky (nic překvapivého) - po zjištění této informace se pokusí hrdina dát si svůj život do pořádku. V takhle nabitém ději nezbývá čas na nic hlubšího, vyprávění klouže po povrchu. Ovšem když se to vezme kolem a kolem, film měl silný a inteligentní příběh, který byl kvalitně zpracován, a proto stojí za to jej vidět.

X-Men: První třída (2011)

Po dvojce se mi tohle zdá jako nejlepší X-Menovský film, jenomže...ani tento film není dokonalý, protože je na něm vidět, že se tvůrci snažili nacpat co nejvíc informací do jednoho filmu. Film se pak jeví jako jakási mozaika, či slepenina - v tomto případě jde o vydařenou slepeninu, nicméně pořád slepeninu. Chybí mi tam jistá harmonie, souvislý přechod z jedné části mozaiky do části druhé, takže by ani nešlo vidět, že jde o mozaiku, což je jediný důvod, proč dávám o jednu hvězdičku méně. Film by mohl říct mnohem více, kdyby nebyl vměstnán do jednoho dílu, bohužel jeho potenciál nebyl využit.