• Thriller

Životy těch druhých (2006)

Film jsem několik let nechal ležet na disku a neustále odkládal. Dnes jsem se k tomu konečně dostal a film (samozřejmě v originále) si pustil. Pro ty, kteří ten šedivý fízlovský pokřivený svět "vlády mrzké lůzy" nepoznali, možná mohl působit nevěrohodně (postavy jako loutky apod.), ale já to chápu. I já si čas od času potřebuji takové filmy pustit, abych si připomněl tu ohavnou komunistickou obludnost (která se nám zase pomalu vkrádá na hrad i do vlády). Natočeno s minimem nějaké větší akce a přesto poutavě a věrně. Morální přemet kapitána Wieslera byl sice až trochu moc překotný, nicméně jak jej zase zachytit během 2 hodin, že? Navíc on byl vždy v podstatě poctivý, pouze sloužil ďáblu aniž by to věděl. Dnes už tomu ale někdo těžko uvěří (i já s tím mám problém). Závěr mne mile překvapil, celkem slušně se mnou prezentace odhalení pravdy v kombinaci s hudbou zamávala, ale nějakou tu slzu bych přičítal spíš z nedostatku spánku vzniknuvší drobné hysterické atace. Oder nicht? Každopádně moc moc dobrý!

Vlk z Wall Street (2013)

Určitě super film, ale čekal jsem asi víc. Sám nevím čeho. Možná určitého přesahu, odvazu, překvapení, katarze? Nicméně DiCaprio opět geniální (až je té jeho dokonalosti skoro moc). A scéna, kdy Hill přinese Lemmon 714.... masakr!

Frajeři ve Vegas (2013)

Chápu, že mnohé mladší "kritiky" film o stárnoucích chlápcích "možná naposledy se vzpírajících osudu" nudil, ale já jsem se ohromně bavil. Netuším, jak lépe by šel film s tímto námětem napsat a natočit. A zřejmě ani oni ne. Ale to je jedno. Míra nadsázky byla zvolena decentně, některé nutné banality dostatečně vyvážily i trochu vážnější témata a film prostě funguje jako vkusná zábava. Jen doufám, že se podobně jako u Pařby ve Vegas nedočkáme ještě dalších dvou nastavovaných břeček. 5*

Valkýra (2008)

Tak jsem znovu "nedobrovolně" zkouknul operaci Walküre (včera na ARD v němčině, což je pro válečné filmy možná nejlepší) a šel spát až pozdě v noci, ale nedalo se od toho odejít. Dokonalost organizování vojenského puče, přesně dávkované napětí a perfektně zvládnutá filmařina to prostě nedovolila.

Rivalové (2013)

Pecka! Lze natočit film z prostředí F1 lépe? Ne. Lze zahrát Nikiho Laudu věrněji? No to zcela jistě NE! Nechápu jak dokázali dokonale napodobit jeho výraz, hlas a intonaci. Formuli 1 sleduji výhradně na RTL kde spolukomentuje v boxech a Daniel Brühl to zvládnul neuvěřitelně. Kamera, střih, hudba - dokonalé.

Pupendo (2003)

Celý film je pecka, jak scénář, tak režie či herci. Navíc nenásilně ukazuje, jak to vypadalo v letech vlády mrzké lůzy, což je potřeba neustále připomínat. Scéna, kdy začnou dělníci rozebírat mozaiku, do které před tím alkoholem posílený Dušek ukryl své nebojácné prohlášení o komunistech a jeho panika je úžasná... Stejně jako Pelíšky neuvěřitelně příjemný film.

12 let v řetězech (2013)

Jako film je fakt síla. Ono se řekne otroctví. .. ale realita musela být otřesná. Hanba lidské společnosti. Ani se nechce věřit, že to není až tak dávno, co podobná zvěrstva byla legální. Zajímavá sonda do naší temné historie.

Red 2 (2013)

Už teď po týdnu skoro ani nevím, o čem to mělo být. Na chvíli jsem si představil, že místo Willise či Zety-Jones by byli nějací "noname" herci a byl by to film tak maximálně pro videotéky nebo nedělní odpoledne na TV Barrandov. Zápletka se záhadnou super-zbraní je už opravdu 100x dokola zpracované klišé (samozřejmě nechybí Kreml, šílený vědec - má to Hopkins zapotřebí? apod.), nejlepší zabiják na světě není schopen nikoho zabít, za to Bruce s Johnem vše dávají levou zadní (útěk z výslechu, kdy sám a v poutech zneškodní celé komando...) já nevím. Už mě tohle nebaví. Nečekal jsem skoro nic a ono to dopadlo ještě hůř...

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Skvělý film. Když jsem ho viděl poprvé, byl to opravdu zážitek! Od té doby několikrát repríza a některé již notoricky známé scény si člověk vychutnává stále dokola. Děj se rozbíhá celkem nenápadně, ze začátku to vypadá jako agitka NAVY, v té době špičková technika ještě dnes ohromí. Vše se změní po silné magnetické bouři, která loď vrátí v čase, a zrovna těsně před útokem Japonska na Pearl Harbor. Tora tora! Show začíná. A právě konfrontace "současné" techniky s komicky působícími japonskými letouny je super nářez. Situace, kdy se v oné minulosti poprvé objeví americké stíhačky je neuvěřitelně působivá. Člověk skoro cítí jakousi hrdost, že patří do této moderní doby a jak to těm japončíkům pěkně ukážeme! Scénář se elegentně vyhne totální konfrontaci, kterou každý očekává, ale přitom ví, že pokud má příběh vyznít alespoň trochu uvěřitelně, nesmí k ní dojít.

District 9 (2009)

Naprosto dokonalá podívaná. Velmi syrová realita, jak by to vypadalo, kdyby skutečně nějací mimozemšťané přistáli na naší planetě. Bez příkras, dojemných patetických scén, nadpozemských vlastností apod. A na pozadí této reality originální, místy groteskní příběh nedobrovolného štvance, který najednou nepatří nikam. Impozantní podívaná, vygradovaný závěr, kdy jsem až s dětskou upřímností držel palce „ať se to povede". Navíc (alespoň pro mne) celkem neznámí herci, což ještě více umocnilo pocit autentičnosti.