FeiNike

FeiNike

<< předchozí 1 2 3 4
    • 3.10.2015  22:53
    Everest (2015)

Išiel som na Everest a dosiahol som presne to čo som chcel: plnohodnotný kino zážitok hodný [nie najlacnejšieho] vstupného. Počiatočný zmätok v spleti postáv kto je kto veľmi rýchlo zatienili kamerové nálety na grandiózne himalájske scenérie, zdatné budovanie atmosféry, tep zvyšujúca akcia [neznalosť skutočných udalostí je tu rozhodne prospešná] a ku koncu sa dostavil aj nečakaný emocionálny masaker. Otázky typu prečo a čo by sa stalo keby odrazu zmetie ako lavína mrazivo ultimátny argument vyslovený jednou z postáv filmu: The last word will always belong to the mountain..

• 15.3.2015  18:12
    Pod kůží (2013)

Veeelmi tazke hodnotenie. Ten spravny creepiness factor tu rozhodne neabsentuje a zopar scen sa fakt zaryje az pod kozu ale ako celok pre mna skor sklamanie ako nadsenie. Analyza ludskej rasy cez mimozemsku optiku je genialny motiv ktory Glazer spracoval posobivo a sugestivne ale na moj vkus az prilis abstraktne. Pri citani knihy som ani raz nemal pocit ze sa nudim, pri sledovani filmu som sa s pribudajucim casom neubranil pocitu monotonnosti. Preto ma trochu mrzi ze sa tvorcovia nedrzali kniznej predlohy ktora tiez nie je nabita zbesilou akciou ale myslim ze obsahuje dostatok potencialu na to aby sa podla nej natocil film [minimalne] rovnako znepokojivy ale ovela zaujimavejsi ako tento. Na zaver pochvala za paradnu kameru a magneticku Scarlett v hlavnej ulohe.

• 5.10.2014  20:03
    Agora (2009)

Agora pre mňa predstavuje vzácny filmový zážitok pretože ma nadchla rovnakou mierou po formálnej [hudba+kulisy starovekej Alexandrie=wow] ako aj obsahovej stránke [čo sa mi už dobre dlho pri žiadnom filme nestalo] a vyslovene ohúrila v detailoch [snímanie z vesmíru, Hypatiin posledný pohľad na elipsovitý otvor v streche]. Amenábar [spolu s výdatným prispením oduševnene hrajúcej Rachel Weisz] vzdal zaslúženú poctu slobodnému duchu a pokrokovým myšlienkam jednej neobyčajnej ženy a stvoril majstrovské dielo veľkej hodnoty ktoré je kontroverzné [ja osobne film nevnímam ako nenávistne antikresťanský ale chápem ak tak na niekoho pôsobí], dôležité, nadčasové [náboženský fanatizmus plodiaci večný kolobeh násilia], tragicky doliehajúce..

• 18.10.2013  23:57
    Hlad (1983)

Magická kamera, nádherný hudobný motív Franza Schuberta a above all mrazivo krásna Catherine Deneuve verzus strapatá Sarandon, rušivý mejkapový exces meniaci hlavu Davida Bowieho na černobylský karfiol a smiešnotrápny spomalený záver nemajúci konca..Veľmi rozporuplný zážitok..Hlad na jednej strane disponuje podmanivou atmosférou, ale príbeh je podaný dosť nešťastným spôsobom a výsledkom je chaos a pocit premrhaného potenciálu.

• 17.5.2013  22:37
    Podvodník (2012)

Najmrazivejší thriller aký som videl za minimálne posledný rok..Výborný námet a výborné spracovanie

• 6.2.2013  22:22

Adaptácia slávneho francúzskeho románu je mimoriadne efektívna aj v prostredí Šanghaja tridsiatych rokov dvadsiateho storočia..Snaha o vizuálny "glamour" je evidentná z každého záberu a musím priznať že tomuto príbehu z vyššej spoločnosti veľmi pristane[s výnimkou jednej podľa môjho názoru trochu prehnanej balkónovej scény ktorá na mňa zapôsobila ako gýčová reklama na nejaký francúzsky parfém]..Rovnako i zakomponovanie niektorých charakteristických prvkov čínskej kultúry ako aj dobových skutočností [v okrajovej miere práve tak aby mohli jemne prehĺbiť charaktery postáv ale zbytočne neodpútavali pozornosť od hlavnej osi príbehu] považujem za dobrý nápad, ktorý známemu deju dodáva stupeň originality..Herecké obsadenie troch ústredných postáv snáď ani nemohlo byť lepšie, pričom mi nedá nevyzdvihnúť Ziyi Zhang, ktorej herectvo je v každom momente tak presné, až si človek[ja] uvedomí, že čínska posadnutosť perfekcionizmom sa uplatňuje skutočne v každej oblasti, hereckej profesii nevynímajúc..Po všetkých týchto chválach to ale zaklincujem vyhlásením, že number one nebezpečnými známosťami pre mňa i naďalej zostáva Frearsova verzia z roku 1988.

• 1.2.2013  20:11

Silno charizmatickí a odzbrojujúco roztomilí členovia psieho hereckého ansámblu sú tu jednoznačnými hviezdami a spoľahlivo ťahajú tento veľmi zručne zrežírovaný a sympatický príbeh o silnom pute medzi človekom a zvieraťom.

• 30.5.2012  20:59

Vcelku baviaci dobrodružný film s úchvatnou kamerou, skvelou hudbou a nejedným instantným žánrovým klišé..Snaha sa cení a ja v tomto prípade oceňujem štvorhviezdicovým hodnotením, za okrem vyšsie spomenutého [mínus tie klišé a veľké plus V-Y-N-I-K-A-J-Ú-C-O natočené scény birdman competition] najjmä za poctivý prístup k téme keďže tvorcovia si evidentne dali námahu, dôkladne naštudovali fakty i mýty o histórii Rapa Nui a výsledkom je tak podľa môjho názoru relatívne vydarený pokus o komplexné a autentické priblíženie jednej fascinujúcej etapy dejín najizolovanejšieho ostrova našej planéty..Napriek relatívnej spokojnosti s touto Reynoldsovou verziou mi ale nedá nevyjadriť názor, že pád stromov, kamenných obrov a následne i celej ostrovnej civilizácie je tučný šťavnatý námet, ktorý by si zaslúžil kvalitnejšie filmové spracovanie, niečo temnejšie, tragickejšie, drsnejšie, monumentálnejšie, proste niečo čo by ma nielen zaujalo, slušne pobavilo na jeden večer ale vyrazilo by mi dych a navždy sa vrylo do pamäti..Nezostáva než dúfať, že toto moje filmové želanie bude jedného dňa splnené.

• 12.11.2011  16:01
    Dům (2011)

Pre mňa určite pozitívne prekvapenie..Prostý príbeh generačného konfliktu zasadený do prostredia [mne osobne dosť povedomého]slovenského zapadákova ma zaujal najmä kryštalicky realistickým zobrazením života protagonistov, ktorí vďaka [na pomery slovenských filmov] netradične neafektovaným výkonom hereckého obsadenia [z ktorého asi 90% som videl prvýkrat v živote, čo samozrejme vhodne znásobilo efekt naturalizmu] pôsobia naozaj uveriteľne [a nie vždy sympaticky]..Kto znáša filmy typu Štěstí či Divoké včely podľa mňa ocení aj Dom.

• 24.7.2011  17:37
    Bolero (1984)

Rozhodne jeden z najhorších filmov aké ma v mojom nemladom živote postihli, takže prečo tomu vlastne tak škandalózne štedro udeľujem dve hviezdy? Asi to bude tým, že môj bezhraničný úžas nad absurdnosťou scenára [ktorý začal hneď pár minút po úvodných titulkoch keď má divák akože uveriť tomu že hlavná deva v podaní Bo Derek je stále panna] ma udržal pri filme až do konca [naozaj, takáto explózia wtf dialógov a scén sa len tak niekde nevidí!!], pobavil ma tam kde ma pobaviť zrejme nemal, ale priznávam že ku koncu už aj tie [po x-tý krát obnažené] vnady inak veľkej sexice Bo začali nudiť.

• 3.6.2011  16:24

Vysoko umelecký zážitok rýdzo európskej kinematografickej hustoty. Ani si nepamätám kedy ma naposledy kompletne uchvátila práca s kamerou vo filme tak ako práve v Io sono l'amore. Keď už nie kvôli Tilde, minimálne jednej vášnivej erotickej scéne, zaujímavými rodinnými pomermi istej vplyvnej milánskej dynastie či kulinárskym špecialitám kuchára Antonia, tak kvôli strhujúcej kamere sa toto naozaj oplatí vidieť. Hudba neskutočne ladí s vizuálnym i obsahovým tónom filmu a predstavuje ďalší mimoriadny prvok, ktorý toto dielo ponúka. Príbeh nešťastnej bohatej dámy, ktorá sa vnútorne oslobodzuje a nachádza samu seba v náručí milenca tu už bol a nie raz, naratívny postup sa mi zdal trochu nevyvážený pretože od extrémne detailného a pomalého úvodu odrazu poskočí akosi rýchlo a človeku/mne by sa žiadalo trochu viac priestoru pre vývoj vzťahov medzi postavami. Ale to aj tak nič nemení na tom, že moja pozornosť bola zamestnaná od začiatku do konca, v značnej miere asi kvôli harmonickej kombinácii spomínaných audiovizuálnych prostriedkov.

• 28.3.2011  18:02
    Vlkodlak (2010)

Zabudnuteľný priemer v ktorom môžem pochváliť jedine vizuálne efekty a výpravu..Nevhodne obsadený Benicio Del Toro a akosi nezúčastnene pôsobiaci Hopkins tomu veľmi nepomáhajú a zopár rádoby plašiacich digitálnych momentov to zhadzuje na úroveň trápneho podpriemeru..Škoda sľubného potenciálu, ktorý sa v rukách lepšieho režiséra [taký Guillermo Del Toro napríklad] mohol zmeniť na zaujímavý a pôsobivý hororový výsledok.

• 28.2.2011  09:31
    83. Annual Academy Awards (TV pořad) (2011)

Podľa môjho názoru veľmi vydarená show..Oproti minulým ročníkom sa mi to nezdalo až tak extrémne naťahované [ak samozrejme nerátam reklamy každých 5 minút], malo to svižný spád, s Francom a Hathaway v úlohách hostiteľov na ktorých som bol veľmi zvedavý som spokojný, možno ani nie tak kvôli vtipom [na široký úsmev áno, na hysterický záchvat smiechu nie] ako skôr tým že sú mi jednoducho sympatickí..Ďalej veľmi oceňujem výber "presenterov", konečne žiadne otravné celebrity typu Hanna Montana či polonahý model z Twilightu, ale skutočne talentovaní umelci ktorých účasť na Oscaroch je úplne oprávnená..Najväčší dojem spravili Kirk Douglas [aj napriek tomu že som mu nerozumel polovicu z toho čo hovoril], Billy Crystal, Sandra Bullock, Downey jr.&Law, ďakovná reč Colina Firtha a toho vlasatého týpka čo vyhral za najlepší krátkometrážny film [a ktorý sa mal asi ostrihať]..Som rád že došlo k "návratu k tradícii" t.j. že pri prezentovaní nominovaných hercov sa ukazovali klipy z filmov namiesto toho aby ich tam ich hereckí kolegovia pol hodinu pateticky ospevovali..V tomto bode sa mi veľmi páčil výber klipu zo 127 hodín pre Jamesa Franca kde do kamery pôsobivo adresuje svojich rodičov [a v tom momente som si bol na 110 percent istý že to dostane Colin]..K ďalším vydareným a zábavným častiam show zaraďujem úvodné intro, kde moderátori prechádzajú viacerými úrovňami nominovaných filmov a muzikálovú paródiu [hlavne "He is shirtless":D] Inak škoda že žiadny Oscar pre Finchera, bol som v tom [a myslím že nielen ja] že za réžiu to má isté..Tak teda nabudúce!

• 12.2.2011  09:06
    Čelisti IV: Pomsta (1987)

Trápna a vo všetkých ohľadoch nepresvedčivá zbytočnosť, ktorá vznikla asi len preto aby bezostyšne vykrádala Spielbergovu kultovku, ktorej nesiaha ani po ďasná.

• 12.8.2010  16:58

Štvorsekundový pohľad na odhalený prsník Jessicy Alba/y je síce viac než príjemným zážitkom, ale rozhodne ma neovplyvní natoľko, aby som v hodnotení tejto komplet predvídateľnej nemastnej neslanej [miestami skôr presladenej] "romantičárny" išiel nad dve, nedajbože tri hviezdy..

• 23.7.2010  00:06
    Počátek (2010)

Po vizuálnej a hudobnej stránke prakticky od začiatku do konca zimomriavkovo strhujúce, samotný príbeh ma už ale neohúril natoľko ako som čakal..čakal som príbeh ktorý ma katapultuje z kinosedačky svojou nevídanou originalitou, namieto toho som však dostal príbeh, ktorý je vystavaný síce veľmi šikovne a obdivuhodne, ale nedokázal spôsobiť aby mi počas sledovania v hlave párkrát nevyskočili spomienky na prvý Matrix..Rozhodne uvidím znova aby som si pár vecí ujasnil, nateraz hodnotím Inception ako brilantný ale aj tak trooochu mierne precenený filmársky počin až znepokojujúco talentovaného Christophera Nolana.

• 4.7.2010  11:52

Tento film u mňa zabodoval ako perfektná oddychovka..Nemal som žiadne vysoké očakávania a o to príjemnejšie prekvapený som bol výsledkom..Mladý nepokojný idealistický hlavný hrdina tu hľadá sám seba, zamilováva sa, strápňuje sa, rieši komplikované ludské vzťahy a smeruje k predvídateľnému happy endu, podobným spôsobom ako to robili pred ním a budú robiť po ňom iní mladí nepokojní idealistickí filmoví hrdinovia..Vďaka citlivému prístupu k námetu, sympatickým hercom [niečo na tej Kristen Stewart fakt je a to niečo je navyše aj mimoriadne zrakumilé] a fungujúcemu humoru sa mi ten povedomý dej pozeral skutočne príjemne a v pohode by som si návštevu tohto zábavného parku zopakoval ešte raz.

• 7.6.2010  23:04
    True Blood: Pravá krev (TV seriál) (2008)

Aj napriek tomu že súčasná, povedal by som až otravná ultraobsesia upírmi vo filmoch či tévé ide skôr mimo mňa, True Blood mi zachutila veru intenzívne..A ani sa tomu nemienim príliš čudovať hlavne ak povážim fakt, že jej hlavným tvorcom je človek, ktorý napísal scenár k takému pozoruhodnému dielu akým je Americká krása..Preto je jeho pohľad na vzájomnú interakciu ľudí a upírov žijúcich vedľa seba riskantne zmixovaným koktejlom rôznych žánrov od romantiky, hororu, mysteriózneho thrilleru, drámy, komédie až po sociálnu satiru a moja [v tomto stave po zhliadnutí obidvoch sérií už beznádejne nevyliečiteľná] závislosť potvrdzuje, že výsledok je maximálne efektívny..Seriál sa odohráva v rozhorúčenom louisianskom zapadákove Bon Temps, kde človek bez problémov uverí že v jeho zvláštnej atmosfére sa fakt môže prihodiť čokoľvek prirodzené, neprirodzené i nadprirodzené..Jeho živí i nie tak celkom živí obyvatelia na čele s ráznou servírkou Sookie [chutná Anna Paquin] rozprávajú neskutočným južanským prízvukom [jednoznačne treba sledovať v pôvodnom znení!!!], sú to fascinujúce, skvele napísané a minimálne rovnako skvele zahrané charaktery, ktorých odzbrojujúce hlášky mi sem tam dokážu poriadne prečistiť nosové dutiny..No a soundtrack k True Blood to je bonus pecka navyše..Baby, I need fresh blood!!

• 21.4.2010  23:18

Klasický produkt súčasného Hollywoodu..V dobrom i zlom zmysle slova súčasný Hollywood.

• 16.2.2010  23:12
    Duna (1984)

Ako absolútny neznalec literárnej predlohy a veľký fanúšik Lynchovej tvorby hodnotím Dunu ako nie úplne nezaujímavý ale na môj vkus až príliš rozvláčny a ťažko zrozumiteľný [asi by bolo vhodnejšie najskôr prečítať knihu a potom si pustiť film ] brainwashing, z hľadiska úrovne vizuálnych efektov hlboko poznačený dátumom výroby..Lynchov klasický štýl ma síce v niekoľkých sugestívnych momentoch dokázal potešiť, ale Duna zostáva najslabším filmom, ktorý som mal možnosť od tohto režiséra zatiaľ vidieť.

• 7.2.2010  23:09
    Vím, kdo mě zabil (2007)

Multimalinová reputácia tohto "diela" ma podnietila k prešetreniu obvinení z vykonania vážneho filmového zločinu..Zhliadol som priehršť kompromitujúcich faktov [ako najzávažnejší evidujem úchylný scenár, ďalej príšerné dialógy, samoúčelné scény mrzačenia prstov ako aj ešte viac samoúčelnejšie scény Lindsayinho opakovaného sa zvíjania pri tyči, patetické herectvo - aj keď v tomto bode musím podotknúť že malinu pre Lindsay Lohan by som jej neudelil za predvedený herecký výkon ako skôr za rozhodnutie vziať tak otrasne napísanú úlohu resp. dvojúlohu v tak otrasne napísanom scenári] a priznávam že všetky tieto položky ma SPOČIATKU svojim spôsobom pobavili ako súčasť nejakej [ne]úmyselnej[?] paródie..Lenže POTOM presnejšie keď som bol v domnení že to sledujem už minimálne hodinu som s prekvapením zistil že v skutočnosti mám za sebou len necelú polhodinu, že chaotickosť a absurdnosť deja sa nebezpečne stupňuje, že režisérova neschopnosť vytvorenia mrazivej thrillerovej atmosféry a režisérova schopnosť terminálneho otrávenia "rádoby" umeleckou štylizáciou obrazu do modrej farby ma štve čím ďalej tým viac, rovnako ako Lindsay ktorá sa pri tyči ohýba veľmi profesionálne ale pri tom veľmi neprofesionálne zo seba nezhadzuje podprsenku..Napokon teda viem, kto [ne]zabil tú bezrukú a beznohú aj tú druhú bezrukú a beznohú, a viem aj to, že obvinenia z vykonania vážneho filmového zločinu v podobe tohto počinu sú viac než relevantné.

• 6.2.2010  20:45
    Ptáci (1963)

Vtáčiky poletujúce nad malebným Bodega Bay náhle dostali chuť zobnúť si z ľudkého mäsa a pán Hitchcock tak dostal príležitosť potvrdiť svoj status povestného majstra v budovaní filmového napätia..Husia koža na mojej koži [nielen] počas sledovania vrán zákerne sa množiacich za chrbtom šlukujúcej Tippi potvrdzuje že Hitchcock potvrdil ZNAMENITE a ešte aj tu a tam prihodil milo infantilný zmysel pre humor.. Do kolien nezrážajúci scenár ako aj zubom času postihnuté triky však Vtákov nerobia tým úplne najlepším kusom čo som od Hitchcocka zatiaľ videl.

• 6.1.2010  22:10

Suverénnym spôsobom šlapajúci pumpovač adrenalínu v ktorom na mňa osobne veľmi zapôsobil aj zobrazený cit pre detail [vzdúvajúca sa zem v spomalenom zábere tesne pred výbuchom, mucha na mihalnici maximálne sústredeného snipera=wow] ..Okrem prvotriedne zvládnutej akcie Bigelow skóruje plusové body i za osviežujúco nepatetický a nesentimentálny pohľad pod kožu členov tímu na zneškodňovanie bômb.. Držím palce na Oscaroch!

• 30.12.2009  21:58

Charizmu správneho akčného hrdinu vyžarujúci Clive Owen ich sejmul úplne všetkých a použil pri tom inteligenciu, pištole, samopaly a... mrkvy?! Až takto extrémnu haluz som nečakal a ešte viac som nečakal že sa pri tom budem tak skvele baviť..Zápletka je síce chaotická a prekombinovaná na entú, ale choreografia akčných scén je neskutočne nápaditá, strih neuspávajúco frenetický, Giamatti dokonale slizký, Bellucci dokonale sexy, hlášky a situácie sakramentsky zábavné [určite aj preto lebo s hlavným hrdinom zdieľam jeho znechutenie nad "šviháckymi"copmi chlapov v strednom veku či nad hlasným sŕkaním kávy z hrnčeku]..A najlepšie je, že táto šialená non stop akčná jazda trvá presne tak dlho ako má a ani o sekundu dlhšie.

• 28.12.2009  11:19
    Elmer Gantry (1960)

Medzi pevnou vierou v Boha a náboženským fanatizmom vždy existovala tenká hranica a ľudia túto hranicu prekračovali za čias horlivého kázania Elmera Gantryho rovnako ako dnes..Spása hriešnikov sa mnohým podnikavcom potvrdila ako výnosný biznis v minulosti a tak fičí vo veľkom i v súčasnom svete..Satirou okorenený a výbornými hereckými výkonmi zahustený [zaslúžený Oscar za fanatické kazateľské nasadenie Burta Lancastera] príbeh tohto filmu pôsobí nadčasovo i 50 rokov od dátumu jeho výroby.

• 12.12.2009  22:34

Hlboko podpriemerný erotický thriller, v ktorom som zaregistroval erotiku, ale s napätím sme sa akosi minuli.. Takže aspoň ten vášnivý sex a ešte pár pousmiatí sa nad nechcene [alebo žeby chcene?] absurdným vyznením niektorých scén..grahamová Heather je síce veľmi chutná, ale jej postava vďaka scenáru a mám podozrenie že čiastočne i kvôli jej hereckému nenadaniu, celý čas pôsobí ako hlúpučká a ešte k tomu aj nadržaná hus..Ralphov brat našťastie zvláda významne uprené pohľady i presvedčivé herectvo, jeho klišoidne napísaný charakter mu to ale celé úspešne kazí..A tak čo mi z Killing Me Softly najviac utkvie v pamäti je nepríjemné prekvapenie spôsobené tým, že režisér masterpiecu Zbohom moja konkubína je schopný natočiť i niečo tak bezkrvné a nepresvedčivé ako je toto.

• 25.11.2009  23:05

"The nicest thing about feeling happy is that you think you'll never be unhappy again." Pavúčia žena s dokonalou slzou stekajúcou po líci, zašlá filmová teatrálnosť nacistickej propagandy slúžiaca ako úlet od drsnej väzenskej reality, dva vynikajúco vykreslené charaktery v jednej cele a ich nesmierne ľudská, emotívna interakcia.. Môj silný filmový zážitok, depresívny, dojímavý, nezabudnuteľný.

• 15.10.2009  22:11
    Dvojník (1984)

Zo zmiešaných pocitov, ktoré mi Dvojník spôsobil, vystupuje do popredia skôr sklamanie než nadšenie..De Palmova krásna režijná exhibícia v dlhej a o to pôsobivejšej sekvencii "viacrozmerného" prenasledovania v nákupnom stredisku a následne na pláži, ma po celkom zaujímavom úvode prijemne navnadila na napínavý thriller v old school štýle..ten však v okamihu vystriedalo niečo, čo si neviem vysvetliť inak ako paródiu na daný žáner v "spotrebnom hollywoodskom" kontexte..Nieže by ma to vyslovene nebavilo až do [fakt divokého divokého] konca, len mi ten výsledný, mierne hybridný počin akosi nesadol.

• 8.10.2009  22:31
    Tři pohřby (2005)

Tri pohreby v jednom originálne uchopenom rozprávaní o skutočnej sile priateľstva, zločine, potrestaní a vykúpení..Tento film je podľa mňa síce zbytočne dlhý, ale prvky drámy, krimi a westernu využíva a strieda dokonale, presvedčivé herecké výkony, skvelá kamera a hudba [Marco Beltrami] spolu s hutnou atmosférou a silnou výpovednou hodnotou filmu si určite zaslúžia nadpriemerné hodnotenie.

• 1.10.2009  11:55

Sympaticky uletená, až bláznivo komická pocta rock´n´rollu, 60. rokom a pirátskym rádio staniciam, z ktorej som mal celý čas pocit, že tvorcovia sa pri natáčaní evidentne bavili veľmi dobre..A tak isto som sa bavil aj ja a to hneď z viacerých dôvodov - v prvom rade neustále hláškujúci herci, ktorí si svoje kultovopotenciálne charaktery náramne užívajú [najväčšiu príležitosť vybúriť sa dostali Rhys Ifans a Kenneth Branagh a obaja vo svojich úlohách excelujú], slušná dávka nesmrteľných rockových hitov, spestrenie v podobe "titanicovskej" akcie a umierneného sentimentu i extrémne potešujúca účasť oslňujúcej January Jones..The boat that rocked je teda pre mňa jednoznačne the film that rocked and rocked pretty cool.

<< předchozí 1 2 3 4