Mafiáni - Súmrak bossov (2017) (série)

Slovenská mafiánská jízda pokračuje. Braťom slovákom želám, ať už vrai enem na obrazovkách :)

Černobyl (2019) (seriál)

Delší dobu jsem plánoval navštívit oblast Černobylu, to asi padá. Po tomhle seriálu bude celá zóna zamořená různými youtubery, blogery, vlogery, influencry a jinou svoločí více než radiací… Škoda, věci se nemají odkládat. Stylizace seriálu je propracovaná do posledního detailu. Atmosféra stoprocentní. Napětí absolutní. Sympatické je odhalení, že postava profesorky je fiktivní a symbolicky zastupuje celou řadu vědců. Absence vědeckého týmu je asi nejzápadnější odchylkou od reality, ale dá se to pochopit. Sledovat 3 hlavní seriálové postavy je asi zajímavější, než anonymní vědecký tým

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nejlepší fantasy seriál a jeden z nejlepších seriálů vůbec. Laťka nastavena nejvýš a jsem zvěd, kdo ji někdy dorovná, případně přeskočí… Seriál se s hrdiny nemazal a i ty nejoblíbenější dokázal kdykoliv zlikvidovat (ale uměl je celkem fikaně nahradit, někdy i oživit : ) ). Byly silnější a slabší série, silnější a slabší epizody. Drobnou skvrnou na tomto eposu byla trochu nepovedená poslední série…

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

Laťka je stále na vrcholu. Námět není už tak atraktivní jako u Escobara (to už ale nebude žádný námět z prostředí narcos), ale stále je to precizní, realistické a co alespoň dokážu posoudit, tak faktograficky správné. Mám tušení, že mexická série bude mít vzestupnou tendenci (na rozdíl od té Kolumbijské). Tedy těším se na další…

Rédl (2018) (seriál)

Hřebejk jak kulhá v kino tvorbě, tak exceluje v té televizní. Nejlépe zpracovaná divoká devadesátá léta. Po slabším rozjezdu perfektní mix detektivky, gangsterky a špionážního (estébáckého) dramatu. Jedno z mála počinů české tvorby, které je drsné a „opravdové“, oproti trapným pokusům s nevyužitým potenciálem – Gangste Ka, Příběh kmotra, Sametoví vrazi. Vše podrženo naprosto excelentními hereckými výkony Hofmanna, Poláka a Novotného. 4,5*

Nikdy nezestárnou (2018)

Působivé dokumentární zpracování první světové vojny. Nemnozí dokonce uvádějí, že je to ten nejlepší válečný film/dokument vůbec. A to bych zase brzdil. Záběry hezky kolorované, ale nikterak unikátní. Možná dobrá ¼ filmu jsou pouze obrazy a fotografie. Po stránce faktografické je lepší: https://www.csfd.cz/film/386674-apokalypsa-1-svetova-valka/komentare/ . Po stránce emocí a umění (a to je primární pole TSNGO) mě zase více zaujalo: https://www.csfd.cz/film/324479-velka-valka-1914-1918/komentare/ . 4,5* Díky osobě režiséra lze předpokládat velkou popularitu tohoto snímku a já tomu fandím.

Babylon Berlín (2017) (seriál)

Opojné, atmosvérické, napínavé a precizní… Nikdy bych netušil že Berlín roku 1929 bude tak atraktívní místo pro děj seriálu. Hutná detektivka a politický thriler podepřený super hereckými výkony.

Černé zlato (2018) (TV film)

Havířiny za komančů vyzdvihované do nebes, po revoluci spíše vysmívané, se dnes, v době útlumu a konce těžby v OKR chytla ČT a v dokumentu černé zlato a filmu Dukla 61 ji vzdala hold, který si stoprocentně zaslouží. Havířina není jen těžké a nebezpečné řemeslo, ale doslova životní styl. Havířina od 50. Let formovala nejen severní Moravu, ale s trochou nadsázky i celou českou republiku (chlapi občas vyjeli propít výplatu i mimo revír :). Dokument perfektní. Škoda že se autoři nepustili do delší stopáže, šlo by udělat klidně 5 – 10 dílů. Tak zdař bůh!

Válka ve Vietnamu (2017) (seriál)

Naprostá špička oboru! Lepší válečný dokument ještě nevznikl. Velmi komplexní a obsáhle. Citlivě vyvážený přísun informací jak z bojiště, tak ze zázemí. Pohled z obou stran – byť pohledů ze strany USA logicky více, zato hodně sypání popele na vlastní hlavy. Kvanta autentických záběrů a samozřejmě stylové hudby. Všemu pomáhá, že vietnamská válka je asi nejvíce „cool“ ve fotkách a videích a filmech ze všech novodobých válek. Pocit dekadence, nesmyslnosti celého konfliktů a všech obětí, lži politiků, vznik občanských hnutí která změnila 20. století v tomto díle velmi rezonuje. V podobném formátu bych rád shlédl i Afghánsko – sovětský konflikt.

Godless (2017) (seriál)

Pro fanoušky westernu naprostá povinnost. Určitě nejlepší v žánru za posledních 5 let. Postava záporňáka Franka Griffina perfektní. Výborné kostýmy, výprava a lokace. Osobně mám western raději komornější viz.: https://www.csfd.cz/film/301133-hatfieldovi-a-mccoyovi/komentare/ v Godless je vše megalomanské. Frankova banda jezdí v 30 lidech a když začnou střílet vystřílí celé město. Některé pasáže by dokázali nudit za vlast: hlavní postava se učí číst, pak se vedlejší postava učí hrát na housle, pak jsme svědky nudné debaty dvou dam a nakonec pokračuje v učení četby hlavní postava… tohle třeba trvá 15 minut a je problém u toho neusnout. Celkový dojem super 4,5 *