Mafiáni - Súmrak bossov

(série)

Epizody(12)

Mafia na Slovensku a lov na škodnú na pozadí príbehov z podsvetia. (RTVS)

MM_Ramone

Pracovné názvy pôvodne plánovaných epizód: 1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval; 2. Jozef Ducký – zabilo ho podsvetie?; 3. Dunajská streda, malé mesto veľkého zločinu; 4. Lajos Sátor – vrah na úteku; 5. Zločin ako droga, príbeh Bakiho Sadikiho; 6. Vareha – rytier von DPH; 7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre; 8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR; 9. Biele kone sa tiež strieľajú; 10. Sýkorky: Mocné, nebezpečné, večné; 11. Trójsky kôň v krvavom tuneli; 12. Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím (neodvysielaný!). ***** ()

Arsenal83

Na temnú prvú sériu pod názvom Mafiáni sa to samozrejme nechytá, tá je takmer neprekonateľná svojou atmosférou. Ale i v tejto novej sérii sa dozvedáme niečo o nových, menej známych kriminálnikoch. Komentátori ostali rovnakí, je to obsahovo plné napriek krátkej stopaži. Jeden z ďalších dobrých projektov RTVS. ()

klukluka

Súmrak bossov byl do značné míry postaven na stejných respondentech jako Mafiáni, jejich okruh se ale viditelně rozrostl, což hodnotím jednoznačně pozitivně a připisuji to nesporné kvalitě Mafiánů a z toho plynoucí důvěře kompetentních lidí k tvůrcům tohoto volného pokračování. Podařilo se odbourat i největší nedostatek Mafiánů, totiž přiblížit podobu všech lidí, o kterých se zde hovoří, včetně těch, kteří se zde byť jen mihli. Umím si představit, že by to celé mohlo být ještě o poznání lepší, divácky atraktivnější, protože emotivnější, pokud by zde například dostali prostor příbuzní a blízcí gangsterů i jejich obětí, ale bez ohledu na to vnímám Mafiány i Súmrak bossov jako důležité, užitečné projekty, na které by měli v ideálním případě podobným způsobem navázat také tvůrci z dalších bývalých východoevropských zemí, abychom dostali možnost určitého srovnání. Nejvíc mě pochopitelně zajímá Česko, i když se mi naši mafiáni momentálně jeví jako slabej odvárek těch slovenských. Ale třeba se pletu..? Tím spíš bych si přál, aby někdo tuto moji představu pokud možno co nejdříve naboural. Jinak klobouček všem zúčastněným za odvahu- projevovanou tehdy i nyní! Bez vás by to tam řídil Svěchota se Sýkorou ještě teď. P.S.: Nedá mi to, abych nenapsal, že mi nepřijde úplně fér, aby byl po bok Kyselinárů, Lališů, Mellovců a podobných obr šmejdů řazen i Mikuláš Vareha. Dokonce si říkám, jestli se vážně nejednalo o někoho, kdo rozhodně víc společnosti prospíval než škodil..? Jeho medailonek mě určitě nepřesvědčil o opaku. ()

Radko

1. Jozef Roháč, vrah. Aktéri dokumentu, poliši i novinári, sa o ňom vyjadrujú so sympatiami. Je zrejmé, že na Slovensku by, na rozdiel od Maďarska, doživotie nedostal. Zabijak s vysokým IQ, tvorca časových bômb. Robotnícky pôvod, dobrá výchova. Záľuba v čítaní, literárne nadanie. Muž, ktorý mlčí. Zatiaľ. Ak zaspieva, asi pôjde o posledný song. Azda preto bol z Prahy posunutý do Budapešti. Nie do Bratislavy, ktorá žiadala vydať, no nakoniec snahu vymenila za zločinca III. triedy. Dobrodružný život s kauzami. Každá na román. Jediný väzeň, ktorému sa podarilo utiecť z väznice v Ilave. Zenový budhista. 2. Ján Ducký, politik. Tragédia boľševického manažéra, ktorého skúsenosti s riadením ekonomiky vyťažil nový režim (minister, politik, manažér). V čase smrti bol odvolaným riaditeľom štátnej akciovky Slovenský plynárenský priemysel. Vytuneloval ju. Na sklonku života podpísal nekryté zmenky za niekoľko miliárd. Vďaka tomu sa neskôr "zrodilo" zopár milionárov. Niekto nemal záujem, aby Ducký prehovoril. Vražda-poprava streľbou do hlavy ostáva 21 rokov po nevyšetrená. Ostáva zistiť objednávateľa. Ten mal hlavný prospech z Duckého smrti. P. S. Prípad sa ťahá dodnes. Najvyšší súd v 2018 rozhodol v prospech cyperskej schránky na vyplatenie časti zmeniek. Plynári musia cálovať 30 mil. eur. Na základe škandál rozsudku sa schválil zákon o ochrane majetku v plynárenstve (retroaktívny ako hrom!) kvôli ochrane SPP, a. s. pred krachom. 3. Pápajovci, Šátorovci - mafiáni južného Slovenska. Dunajskostredská mafia - legendárna surovosťou a drzosťou. Denne jej členovia znásilnili najmenej jednu ženu, "zbalenú" v bare či na diskotéke, pričom následne sa jej partnerovi povyhrážali smrťou, ak čosi oznámia. Dlho im vulgárne správanie a vypaľovanie podnikateľov i s podporou polície prechádzalo. No hrniec pretiekol. A tak jedného dňa roku 1999 10 mafiánskych bossov bolo zastrelených v bare Fontána. Podozrivých pochytali, na objednávateľa: zatykač. Do piatich rokov boli všetci aktéri prepustení, boss dlho behal po slobode. Amatérsky spôsob jeho lapania aj prepustenie strelcov z väzby dáva tušiť, že v spomenutom mafiánskom masakri mala dlhé prsty polícia a štátna moc. Mafia v Dunajskej Strede pôsobí dodnes. No nie je už tak okato surová. Možno to bol zmysel celého dealu. 4. Sátor a novinár Rýpal - kto sa pohyboval začiatkom tisícročia v bratislavských podnikoch, na novinára Rýpala zákonite narazil. Rád si vypil, žil bohémskym životom. Nebál sa popritom rozprávať o tom, ako rozkrýva mafiánske podsvetie. Jedného dňa zmizol a viac ho niet. Dodnes. Azda sa jeho telo skrýva na rozľahlej farme na južnom Slovensku, kde skončilo veľa obetí maďarsko-slovenskej mafie. Vraj tam kdesi zakopali aj Sátora, osnovateľa vraždy desiatich mafiánov z Dunajskej Stredy v bare fontána (viac v tretej časti). Dlho sa skrýval, prachy a moc sa míňali a tak ho odstavili. Dokument prezentuje zarážajúce nekonanie polície pod vedením p. Spišiaka, strašne vychvaľovaným liberálnou časťou žurnalistov. Ten mal čosi za ušami aj pri podozrivom Sátorovom úteku. No a Sátor vraj mal predtým, ako ho odbachli (telo sa dodnes nenašlo) záujem na likvidácii novinára Rýpala, ktorý ho údajne kdesi odfotil - hoci bol Sátor na úteku a polícii sa vyhýbal. Bývalé JRD, dnes súkromná farma dodnes skrýva zakopané telá. Stačí sa porýpať bagrami a možno odkryjú aj Rýpala. Len to by musela mať polícia chuť a záujem vyriešiť záležitosti juhoslovenskej mafie. Čo až tak nemá, pretože tam roky vládli vzájomné dohody a zvláštne prehliadanie surových mafiánskych výčinov zo strany polície. 5. Baki Sadiki - albánsky heroínový čávo na Slovensku, lokálny čávo globálnej prepravnej siete drog z Afganu na Západ. Mal väzby na ministrov aj sudcov, vďaka čomu sa roky beztrestne rozťahoval pod Tatrami. Doplatil na to, že do albánskej klanovej mafie pripustil dvoch Slovákov, ktorí ho po razii udali. Sadikimu odklepli 22 rokov, dodnes sedí, no ako sa v dokumente vraví, rozpracovanie jeho vetvy idúce po vyššej zahraničnej hierarchii bolo po jeho odsúdení zo strany štátnych orgánov stopnuté. 6. Mikuláš Vareha - podvodnícky Jánošík - bohatým (štátu) bral, o chudobných Cigánov a iné socky sa staral. Štát ho potreboval v base a tak jeho pochybné kšeftíky s daňami odkryl za pomoci rovnako nelegálneho jednania. Vareha nezapadá do profilu ostatných postavičiek série. Ide skôr o špecifický lokálny podvodnícky zjav - akéhosi lokálneho baróna, ktorého vplyv niekoho hore (skutočnú mafiu) dlhodobo sral. Tak zneužil políciu, súdy, daňových kontrolórov aj prokurátora Šantu aby ho dostal za mreže. 7. Bratia Mellovci - na príbehu týchto odporných vraždiaco-násilníckych kreatúr sa krásne ukazuje tesné zopätie organizovaného zločinu s políciou (vždy dopredu vedeli o každom zásahu, fyzicky mlátili policajtov bez akéhokoľvek postihu), advokátmi, súdmi aj politickou mocou. Všetkým obvineniam aj trestom unikli, mladší náhodne zahynul pri autonehode, starší si dodnes užíva život na Belize, odkiaľ ho nik nevydá. Omyly sudcov, policajtov, prokurátorov. Náhoda? Ale kdeže. Systém. 8. Zlatá trojuholník na východe - Zemplín, krajina odtrhnutá od ekonomických aj populačných centier západného Slovenska, ďaleko od Bratislavy. Kolobeh pašovania, prevádzačstva a výpalníctva tu funguje stále v tesnom objatí polície-colnice a miestnych mafiánov. Príbeh popisuje boj a likvidáciu dvoch rodín. Ktorých okamžite nahradili iní a tých zase iní, čo sú tam dosnes. Menia sa len ľudia, schéma zločinu, nie nepodobná ten sicílsko mafiánskej - nie. Ako hovorí novinár Arpád Soltész: Každá rodina má jedného policajta, jedného colníka a jedného prevádzača, pašeráka - aby bolo všetko pokope a nik nikoho nepodrazil. Nikto z miestnych si nemyslí, že ak si policajtom, ideš pomáhať zločinu. Nie, chrániš rodinu. Centrálnej moci nik neverí, pretože tá, ani politici im nikdy nič nepriniesli, len ppred voľbami prídu čosi sľúbiť a ďalej na kraj kašlú. 9. Devín banka - projekt, na ktorom zbohatli vyvolené persóny z Ruska, Strany demokratickej ľavice pod vedením pána Migaša, a svojich ľudí podporil i Mečiar, ktorého vláda odklepla tejto mafiánskej práčke peňazí vyriešenie deblokácií ruského dlhu. Štátne miliardy si medzi sebou rozkradlki vyvolení, ruka spravodlivosti padla na tých, čo si nelegálne delili omrvinky pri konkurze Devín banky. Omrvinky však stáli životy najmenej troch bielych koní - nastrčených majiteľov fiktívnych firiem. 10. Kyselinári - Založili x firiem po celom Slovensku, nalákali skrachovaných podnikateľov, študentov, naivných ľudí, čo sa túžili stať rýchlo bohatými. No a keď organizátorom podvodnej a veľmi výnosnej schémy začalo tiecť do topánok, rozpustili tieto biele kone v kyseline. Iróniou osudu je, že v sude so žieravinou skončil aj mozog a zakladateľ podvodu. Páchateľov usvedčili a zabasli, lebo jeden z tých, čo pripravoval telá na konečné riešenie sa na to už nemohol pozerať. () (méně) (více)

Arkanoid

Nielen mafiáni tradičného typu, bossovia a zločinecké skupiny, ale aj zabijaci a politickí spoločníci mafiánov, ako aj ruský vplyv už v 90. rokoch v epizóde o Devín Banke. Milan Žitný, reagujúci tu na negatívnu kritiku Ruska poukázaním na málo fungujúce stroje, vystupuje tu, ako aj na portáli hlavnespravy.sk s nízkym ratingom pravdivosti informácií. Vražda Pápayovcov použitá aj v tejto sérii šokuje neustále a je rovnako pôsobivá s tými istými zábermi. Séria neobsahuje len čisto záporne ladených obvinených, ale aj kontroverzných ľudí, ako napr. Ján Dúcky, ktorý ako zjavný biely kôň plnil rozkazy a Mikuláš Vareha, ktorý sa zasa zaslúžil o zdvihnutie zamestnanosti medzi Rómami, škoda, že hranicu zákona prekročil svojimi fiktívnymi obchodmi a podvodmi s DPH. Séria má opäť veľa čo ponúknuť, a aj nadväzuje a prepája predošlé fakty v rovnakej kvalite ako séria Mafiáni. ()

• Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)