Enola Holmesová (2020)

Mille Brown je milá ako celý film a hrá dobré určite ju čaká hviezdna kariéra ovsem snáď v lepších a zazivnejsich snímkach toto bola celkom nuda ...no škoda

Podtrženo, sečteno! (1991)

Celkom milá spionážna komédia , ktorá mi postupom času niečo pripomínala že pán James Cameron? Ano pár nápadov je ukradnutých do filmu True Lies čiže v podstate Cameron spravil kvalitný remake nadupaný akčnými scénami. Jeho francúzsky predchodca je ale tiež zábavný no trochu akciami suchý ovšem za zhliadnutie stojí už len kvôli hercom.

Relikvie (2020)

Keď som sa dočítal že austrálsky Relic je jeden z najviac znepokojivých hororov minulého roka tak som to skúsil. Bol som celkom zvedavý predsa len Austrália má svoje čaro a atmosféru. No úvod bol príliš dlhý. Zábery a hudba vyvolávajúce ľahké napätie rozhodne nestačili a aj keď som bol zvedavý kam babka zmizla dá sa povedať že to bola trochu nuda. Zlepšenie nastalo s jej návratom a pomalým odkrývaním rodinnej histórie a tajomstvá domu. Najlepšia pasáž s vnučkou blúdiacou po dome prebúdza uspokojenie a ono sľubované znepokojenie ale k vyvolanie poriadnych emócii stále niečo chýba. A potom príde koniec, ktorý ponúkne akúsi pointu ale buď mi niečo zásadného uniklo alebo vo filme skôr chýba nejaké vysvetlenie celej premeny babky. Nejaká démonická posadnutosť? Rodinná kliatba? Či dokonca mimozemšťania? No vážne neviem. Relic nie je zlý horor, má potencionál ale aby som ho považoval za nejaký majstrštyk bolo by nutné trochu viac odkryť karty a možno hlavne pridať nejaké desivé momenty.

Neviditelný host (2019)

Absolútna kopia filmu z roku 2016. Nič viac nič menej dokonca aj dialogy sú rovnaké akurát je to z iného pohľadu pohlavia čiže ak poznáte predošlý film je toto zbytočnosť pozerať

Bílý balónek (1995)

Absolútne obyčajný príbeh o ničom ale to malé dievčatko dokáže rozplakat aj kameň.

XX. století (1976)

Úplne zabudnutý historicko dramatický epos pána Bernarda Bertolluciho určite stojí za pozornosť. Mladí Robert de Niro a Gerard Depardieu podávajú skvelé herecké výkony no nezabudnuteľna je postava fašistického zákerneho predáka Attilu v podaní Donalda Sunderlanda. Sám herec sa kedysi vyjadril že neznáša túto úlohu za celú svoju bohatú filmovú kariéru no ani sa mu nečudujem. Na jeho postavu len tak človek nezabudne. Je skutočne hnusná,zákerná a nesympatická čo len Donaldov výzor potvrdzuje. Sceny s mačkou či s mladým chlapcom sú pojate brutálne. Ostatne kontroverzné sexuálne scény či brutalita v Bertolluciho filmoch nikdy nechýbala . Všetko je pojaté neskutočne reálne a režisér potvrdil že scény so zabijáním zvierat bolinatočené naostro. Myslím že snímok asi kvôli tomu a záverečným scénam o uctievani komunizmu a socializmu určite Američanov zaskočil a preto neuspel a prepadol.A aj keď vás dĺžka snímku (318 minút !!!) môže odradiť myslím že v svetovej kinematografii má svoje miesto a tí čo vedia oceniť filmy by si ho nemali nechať ujsť.

Neol gidalimyeo (2016)

Kórejské filmy sa proste nezaprú.Častokrát sú lepšie než tie hollywoodske a vždy sa objaví nejaký ten čo zaujme . konkrétne kriminálne thrillery patria k najúspešnejším žánrom v juhokórejskej kinematografii a tento 5 rokov starý snímok sa k nim môže zaradiť. Všetko začína v dobe keď bola hlavná hrdinka malým dievčaťom a jej otca policajta zabil vraždiaci psychopat. Pre nedostatok dôkazov bol tento vrah odsúdený len na 15 rokov väzenia. Teraz je prepustený a okolo neho začínajú pribúdať mŕtvi. Po jeho stopách sa vydá vyšetrujúci detektív a priateľ zabitého policajta. Ako dej postupne odkrýva karty , čaká diváka nie jedno prekvapenie. Ukazuje sa , že nie všetci vinníci majú na rukách krv a nie všetci nevinní sú poslušnými ovečkami. Snímok debutujúceho režiséra Hong- Jin Moa ma skvelo vybudovanú atmosféru, napínavý dej, kde nie je dopredu jasné čo sa stane a niektoré zaujímavé spôsoby vrážd ktoré vás zaskočia. Jednou z magnetov filmu je postava psychopatického zabijaka, ktorého chudá tvár vám len tak nevymizne z pamäte. Efektívny je aj koniec príbehu...takže odporúčam.

Pinocchio (2019)

Trochu bizarné dosť podobné sGillianom ovšem som rád že knižnej predlohy sa to držalo skoro na chlp a že Bennigni zase nehral Pinocchia. Príbeh o drevenej bábke bol vždy trochu na hlavu,

Barva z vesmíru (2019)

Nicolas Cage je veľký fanúšik hororov a vyzerá to tak že nevynechá žiadnu príležitosť aby si v nejakom zahral. Alebo lepšie povedané momentálne zahrá vo všetkom aj keby sa jednalo o príbeh odohrávajúci sa v lepenkovej krabici pod mostom. Ale to je na iné rozprávanie ako sa z talentovaného herca stala herecká až komická figúrka Hollywoodu. Po poslednom jeho absolútne mindfuck filme ktorý nebol pre slabé povahy ani pre normálnych ľudí Mandy Kult pomsty sa vracia v príbehu podľa poviedky H.P. Lovercrafta Farba z vesmíru. Keď k tomu pripočítam režiséra ktorý kedysi zaujal sci fi hororom Hardware malo by existovať viac dôvodov prečo filmu venovať pozornosť. Natočený nie je zle. Stanley sa miestami blyskne zaujímavou kompozíciou alebo nápadom no inak ide len o priemerný snímok , ktorý vám moc strachu nenaženie. Jeho námet má svoju silu a kúzlo, ale vypršia do prázdna. Sklamali ma digitálne efekty, tie mohli radšej vynechať. Atmosféra, ktorá dýcha z filmu je oveľa silnejšia než samotný príbeh. Aspoň je celkom fajn že po veľmi pomalom rozjazde prichádza gradácia na záver a pár slušných scén a odohrávanie v príjemnejšom prostredí zaujme. Lenže nejako nehrozí žeby som si film ešte o týždeň pamätal.

Nejistá sezóna (1987)

Podľa mňa tento film bol vrchol tvorby pána Smoljaka. Humor ako sa hovorí pre inteligentných a málokto mu pochopí mladí ľudia už absolútne nie. Príbehy a scénky zo života v divadle spracované reálne a skôr dokumentaristicky ale veľmi šikovné. Sverak a Smoljak je to najlepšie čo v histórii českej kinematografie vyšlo. Zlaté prciny.