Půjčovna masa (2018) (seriál)

Jsem jedním z těch, kterým tohle sedlo zcela na míru. Tohle je pro mě cyberpunk, ze kterého mi po dlouhé době běhal příjemný (i nepříjemný) mráz po zádech. Mějte mě klidně za kacíře, ale tohle pro mě bylo mnohem zajímavější, než Blade Runner 2049. S prvním Blade Runnerem nesrovnávám, to nejde - ten vznikl skoro o 40 let dříve. Kvalita tohoto seriálu dělá samozřejmě perfektní knižní předloha, ale přece jenom samotní tvůrci na tom mají také značný podíl, protože vizuálně nemám absolutně co vytknout. Tohle tady dlouho nebylo, pokud vůbec. Každopádně od tohoto seriálu dále má Netflix můj doživotní vděk a obdiv. Nebojí se dělat seriály, které by se ostatní vydavatelé báli financovat. To už ostatně dokázali prostřednictvím Stranger Things

Američtí bohové (2017) (seriál)

Velmi mysteriózní, celkem stylová záležitost. Předlohu jsem nečetl, ale dost jsem o ní slyšel a četl jsem knihy podobného ražení (Malazská kniha padlých - zde také probíhá válka starších bohů s mladšími). Tušil jsem tedy, do čeho jdu a s kvalitou jsem nakonec velmi spokojen. Skvělý casting, parádní vizuál a podařené, absurdně vtipné scénky a situace (zvláště ve druhé polovině 1. série). Na pokračování se budu těšit a určitě si ho nenechám ujít. Hodnocení 1. série - silné 4* (7. epizoda silných 5*!)

Příběh služebnice (2017) (seriál)

Tak tohle bylo něco! Nečekal jsem mnoho a dostal jsem 5x víc, než jsem doufal. Velmi silný zážitek po více stránkách. Začátek první série se nese v dosti pomalém, až rozvláčném tempu, ale to všechno je jenom promyšlený klid před bouří. Odhalí vám jenom tolik, kolik chce, ale dost na to, aby vás z toho začalo pořádně mrazit v zádech. No a pak už to jede. Tvůrci velice promyšleně odhalují postupně všechny události, které předcházely té "nepochopitelné" situaci, do které se hlavní hrdinka dostane. Poté se děj postupně začne víc a víc věnovat děsivé přítomnosti. Velká sonda do myšlení lidí a podle mě až děsivě reálná ukázka toho, jak by to mohlo vypadat, když nastane nějaká globální katastrofa a lidé se začnou chovat extrémně. Jsem naprosto unesen z hereckého výkonu Elisabeth Moss - to je regulérně na cenu Emmy za nejlepší herecký výkon v dramatickém seriálu. S každým dílem jí scénář nabízel možnost ukázat víc a víc emocí a ona to využila zcela na maximum. Velmi se mi líbila taky kamera, barevná stylizace a kompozice scén (hodně to připomíná např. Vesnici od Shymalana). To se nikdy neokouká... Handmaid's Tale asi není úplně jednoduchý seriál, pro každého... ale dejte mu šanci a čeká vás velmi silný zážitek. Já se z toho budu vzpamatovávat ještě pár dní. Žádná klišé, žádné nabubřelé scénky - jen dokonale a nanejvýš citlivě odvyprávěný příběh né jedné, ale mnoha silných žen, jež se ocitly tváří v tvář naprosto šílené situaci. Není to o zoufalství, ale o naději a síle nikdy se nevzdát i v těch nejtěžších momentech života. O síle žít a přežít kvůli svým dětem. A o tom neztratit své lidství. 5* s přehledem :)

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Po dlouhé době jsem byl v kině a hned takový zásah do černého. Tímto děkuji mé nejmilejší DandoDarko, že mě na to vytáhla. Bez delšího přemýšlení musím prohlásit, že Hacksaw Ridge je pro mě dosud nejlepším válečným filmem. TOTO je opravdový obraz války. Po TOMTO filmu člověk pochopí, proč vojáci, kteří byli někdy na frontě, velmi často trpí posttraumatickými syndromy apod. Zachraňte vojína Ryana hadra (přestože jde nesporně také o špičkový film), ani Apocalypse Now mě tolik nezasáhlo. Neumím si představit, co by u tohoto filmu dělali lidé, kteří před dlouhými lety během premiéry filmu Zachraňte vojína Ryana odcházeli zděšeně z kina se slovy "toto by Bůh nikdy nedopustil." Tady by se asi rovnou pozvraceli a upadli do bezvědomí. Hacksaw Ridge je pro mě nejvíc "protiválečný" válečný film, právě kvůli té kruté realističnosti a uvěřitelnosti. Člověk se v kině zvedá ze sedačky opravdu velmi těžko. Války jsou možná to největší zlo na zemi. Smekám před Melem Gypsonem, zraje jako víno. A samozřejmě obrovský respekt Desmondu Dossovi. Tentokrát jasných zářivých 5*

Je s námi konec? (2016)

Velký dík a respekt Leovi, takovéto lidi teď opravdu potřebujeme. Už je skutečně nejvyšší čas něco pro tu naši Zemi udělat. Nikdy nepochopím, proč velká část lidí věří raději mudrlantům typu Klaus nebo Trump, namísto opravdovým odborníkům, vědcům, kteří jsou 100x kompetentnější se k tomuto vyjadřovat. Faktických důkazů o globálním oteplování už "naštěstí" přibývá natolik, že již nebude možné to populisticky bez jakéhokoliv vysvětlení smést ze stolu s tím, že nic takového se neděje. Dokument doporučuji všem!

Kosmo (2016) (seriál)

Ale jo, zasmál jsem se a několikrát hodně hlasitě, od srdce :) . Nejvíce se mi líbil bryskní, svižný humor. Ten se skrýval i ve spoustě detailů (hlavně kulisy), se kterými se autoři pěkně vyhráli. Až se člověk někdy nestíhá smát. Příjemná oddychovka a zamyšlení se nad tím našim češstvím. I když já bych možná ani tak kritický nebyl :-) . Ale ano, někdy je potřeba si rýpnout

Příchozí (2016)

Příjemné, moderní, svižné sci-fi, skrývající v sobě silný lidský příběh, který se člověka dotkne. Chválím dobře zvládnutou režii, díky které postupně krásně přicházíte na hlavní pointu filmu, která má být tak trochu WOW moment, ale přitom je podána velmi citlivě a nenásilně. Ještě před závěrečnými titulky si většinu věcí zpětně uvědomíte, všechno do sebe zapadne a zůstane velmi příjemný pocit. Velký palec nahoru za stěžejní scénu s Luise (amy Adams). Stejná vizuální krása jako scéna s teseraktem v Interstellaru ;-)

Stranger Things (2016) (seriál)

80. léta zažívají v poslední době velkou renesanci a Stranger Things tento trend výrazně podporují. Což se mi líbí! Pro mě je to velká nostalgie a prostě mě to jednoduše baví :) . Kouzlo toho období stále funguje a dojímá mě, s jakým citem, ale hlavně i nápadem, se k němu různí autoři dokáží vracet. Renesanci osmdesátek můžete nalézt jak ve filmu (Kung Fury), v hudbě (žánry new retro wave, synth wave), tak např. i ve hrách. Ve Stranger Things si užijete všeho dosyta - autoři vybrali skvělé herce a poskládali výborný soundtrack. Zatím jsem se toho stále nepřejedl, takže za mě palec nahoru. Subjektivně 5*, objektivní hodnocení je spíše 4*

Volyň (2016)

Nelze si nevšimnout, že Poláci v poslední době excelují jak na poli filmu, tak ale třeba i na poli herního průmyslu. Zkrátka jsou to výborní tvůrci a já můžu jenom doufat, že je jednou v tomto doženeme. Těžko si představit lepší zpracování Volyňské genocidy, o které jsem toho pravda moc nevěděl. Ale nyní to budu mít asi do konce života pevně vryto pod kůží. Dodívat tento film mě stálo velké množství sil a několik dlouhých chvil přemýšlení pár dní poté. Ale rozhodně to stálo za to! Pochopil jsem, že nejhorší věcí na válkách jsou právě ty genocidy. Takovou beznaděj a nespravedlnost jinde nenajdete. ALE to zpracování! To zpracování... instantní husí kůže, kdykoliv si na to vzpomenu.

Warcraft: První střet (2016)

V zásadě spokojenost. Univerzum Warcraftu je mi dobře známé, hry jsem prošel několikrát. Výprava do Azerothu byla velice příjemná. Výborné je, že se film drží sepsané historie této fantasy a doplňuje děj o období, které hrám předcházelo. Tím se autorům myslím podařilo uspokojit jak publikum světa Warcraftu neznalé, tak skalní fanoušky. Zatím tvůrci ukázali pouze malý dílek toho, co tento fantasy svět nabízí. A proto budu s ještě větší nadějí čekat na pokračování, kde už snad potenciál Warcraftu využijí naplno :-) . Prozatím 4*