Já, padouch (2010)

Mne osobne sa viac pacilo pozretie bonusov na BD okolo tých skakájucích kinder vajíčok... Film "bohužial" zaostal pod očakávaním... :-)

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

"Najslabší" diel z trilógie, ikeď to najslabší neznamená, že to bola suchota. Je avšak jasné, že práve Noomi je tá osoba ktorá tento diel a všeobecne všetky svojim hereckým prejavom povýšila na Olymp škandinávskej kinematografie.

Šogun (1980) (seriál)

Priznam sa, ze nikdy som kniznu predlohu necital a ani som tento serial v minulosti nevidel a pozrel som si ho az teraz na DVD. Aj na dnesnu dobu putavy pribeh o strete dvoch odlisnych kultur a mentalit. Pribeh namornika Blackthorna a jeho posadky sa odohrava okolo roku 1600 v obdobi neutichajucich bojov vo feudalnom japonsku. Je vidno, ze ku koncu sa autor (zrejme aj knihy) znacne inspiroval nastupom shoguna Ieyasua Tokugawy a v poslednych scenach z bitky u Sekigahary. Reziser a scenarista sa snazili o co najvernejsie stvarnenie kolizie roznych kultur a mentalit a to prave zamerane len na pohlad z oci (a usi) Blackthorna, kde zamerne nieje japoncina prekladana a vnimame ju rovnako ako hlavny hrdina Blackthorn co posoby velmi realisticky a putavo. Cislo 1 v uspesnosti serialov NBC a jeden z dovodov velkeho rozmachu sushi barov v USA zaciatkom 80tich rokov :)))

Zátoka ticha (2004)

Po rokoch zabudnutia v utrobach sukromnej filmovej báze som si konecne pozrel tento vynimocny snimok a veru bolo sa naco pozerat. Perfektne herecke obsadenie a na mieru site ulohy a auteticky vyraz postav potvrdzuju kvalitu filmu. Neda mi spomenut aj skvelu hudbu, ktora estie viac umocnovala zazitok. Treba vidiet!

Království Surikat: Příběh začíná (2008)

Niektoré zábery sú fakt neskutočne krásne a fascinujúce... Vidieť takú starostlivosť o mláďatá a rodinnú súdržnosť v prírode je neuveritelné. Popravde aj my (inteligentný) homosapiens by sme sa kludne mohly priučiť od tých rozkošných tvorov pokial ide o rodinnéť vzťahy a harmóniu.. :-))

Učú senkan Jamato: Fukkacu hen (2009)

Na dnesnu dobu dost slabo spracovane... Ako po tej dynamickej stranke tak aj po pribehovej a to az do takej miery, ze B(ckove) anime serialy spred 10 rokov su lepsie animovane ... Zrejme ak by som bol fandom tejto "mocnej" lodi a konkretne aj anime predchodcov tak by to hodnotenie vzrastlo.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Ak to bude pokracovat na takej urovni ako pilot tak to bude paradna serialova pecka... Normalne som ani neregistroval, ze sa jedna o serial a nie o film... Bravo Frank! Konecne zombie tematika po ukrutne dlhej dobe, ktoru zarucene neminie uspech. *Edit*. Po dokončení prvej doslova minisérie musím mierne znížiť hodnotenie kvôli citelnej stagnácií dejového spádu. Seriál sa ale začal dosť oddelovať od komixového originálu, ktorý už má viac ako 70 volumes a pritom seriál bol ukončený (určite len dočasne :-) ... ) niekde na konci volume 7 alebo 8. Týmto chcem odporučiť aj komix, ktorý síce nejaké tie spoločné črty bude mať aj so seriálom, ale predpokladám, že brutalitu (nie velmi prehnanú) aká sa nachádza v komixe neuvidíme na obrazovkách (bohužial... ) :-(

Nidžusseiki šónen saišúšó: Bokura no hata (2009)

Vyvrcholenie trilógie filmov 20th century boys kde sa konečne dozvieme pravú totožnosť "priatela" (Friend). Dokáže partia hrdinov a kamarátov z dectva zachrániť svet? Prežil Kenji ten strašný výbuch na prelome 21 storočia? Určite najkomplexnejšia časť série plná akcie a nečakaných zvratov. Ku koncu konečne odhalený "Tomodachi" a pravá identita šialenca, ktorý stál za všetkým tým terorom. Píše sa rok 2017 a znovuzjednotená partia sa vrhá do zjavne vopred prehraného boja so šialeným vodcom sekty, ktorá svojou manipuláciou ovládla svet a pripravuje kompletné vyhladenie ľudstva. Vopred upozorňuje aby sa film nevypínal po nabehnutí záverečných tituliek. Po titulkách film pokračuje asi ešte ďalších 20 minút. A to pravé vyvrcholenie sa odohraje práve tam! Nakoniec som bol s celým príbehom spokojný a chválitebná bola aj snaha režiséra držať sa predlohy. O logickosti niektorých sekcií vo filme nieje potrebné sa pozastavovať, ale namiesto toho sa nechať vtiahnúť do deja a ten famózny koniec si vychutnať naplno!

Nidžusseiki šónen: dai ni šó - saigo no kibó (2009)

Pokračovanie trilógie filmov 20th century boys začína presne tam kde prvá časť skončila. Tak ako v prípade jedničky sa tá pravá akcia začína až ku koncu, ale to "pravé" vyvrcholenie sa v dvojke nekonalo. Nebola síce núdza o akciu a dramatičnosť, ale nemalo to takú razanciu ako jednotka. Avšak na konci dvojky mal človek ešte silnejšie nutkanie sa ihneď vrhnúť na poslednú časť a vidieť ako sa príbeh uzavrel. Kdo je ten tajomný friend " ( Tomodachi )? Čo sa skutočne stalo v ten deň keď bol na Tokyo spáchaný ten šialený atentán?