Howlův kráčející hrad (2004)

Hayao Miyazaki dokazuje, že Cesta do fantazie nebyla v jeho podání žádná shoda náhod. Opět úžasně pohádkový příběh s možná o malinko více vyzrálým scénářem a s fantazií rozměrů toho nejzasněnějšího dítěte, která souzní v nádherné symfonii s kouzly japonské animace. K tomu geniální hudební podbarvení a skvostně napsané postavy, kterým vévodí nepřekonatelní Kalcifer se Scarecrowem. Srdce každého s aspoň kouskem fantazie a dětské duše musí zaplesat. 6 hvězdiček z 5!

Prezidentův muž (2000) (TV film)

Chuck je prostě klasik a prezidentův muž to jenom dokazuje, i když objektivně je to na odpad, chuck to svým zrzavým charismem povyšuje o 2 hvězdičky výš :-)

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Naprosto zbytečný film, který do již tak dost pofidérní série nepřínáší vůbec nic nového. Stará ohraná písnička jak z relativně výdělečných předchozích dílů vytřískat ještě něco navíc. Vezmeme staré herce, dáme jim nový kabát, posuneme se o několik let zpátky a film říkající nám v prodloužené verzi to co už známe z flashbacků v dílech předcházejících je na světě. Jediné co je alespoň trochu ucházející je atmosféra, která je podobná jako v předchozích filmech (za to ta jedna hvězdička), jinak ale naprosto podprůměrný film se stokrát okoukaným scénařem, nezajímavou a místy zmatenou režií, hroznými efekty a herci, kteří skoro nemají co hrát. Celkově vzato - Uderworld: Rise of the Lycans = ztráta času.

Zalknutí (2008)

Co si o tomhle filmu myslet? První otázka, která mě napadla po jeho dodívání. Je tak krásně rozporuplný, že už to snad ani víc nejde. Na jednu stranu celkem obyčejný příběh o sebenalezení, kterých už tu byly miliony, na stranu druhou film s úžasnou nadsázkou a geniálním konceptem ježíše, který je tak trochu hajzl :-) Sam Rockwell se ve své roli rozhodně neztrácí a skoro jsem mu ten božský komplex uvěřil. Ostatní herci za ním také nepokulhávají a některé staré dámy z léčebny se do svých rolí opravdu vžily :-). Ve výsledku z toho pak máme krásně ujetý film, který si ty 4 hvězdičky rozhodně zaslouží.

Výměna (2008)

Clint Eastwood dokazuje, že i na stará kolena dokáže točit víc než dobré filmy a byla by velká škoda kdyby toho nechal. 4,5 z 5

Proboha! (2008)

Bill Maher je prostě kacíř :-). Náboženství zobrazuje jako nesmysl avšechny jeho příznivce jako extremisty, avšak asi si neuvědomuje, že on sám extremistou také je, jen s tím rozdílem, že na opačné straně barikády. Nejsem zrovna příznivcem nábožentví, ale té učelové manipulace, za kterou by se nemusel stydět ani Michael Moore by tam rozhodně nemuselo být tolik. Záběry na vraždy, atentáty a zakuklence s Kalašnikovem při každé zmínce o Islámu to asi není zrovna košér. Na druhou stranu si ale film klade poměrně správné otázky, které stojí za zamyšlení a má spoustu dobrých momentů, u kterých jsem se opravu pobavil. Jen mě mrzí poměrně omezený pohled, ze kterého je nám servírován. Ačkoliv tvůrce kritizuje poměrně silně svou vlast za její prakticky fanatické uvažování, sám se nevyhne typickému americkému zjednodušení Islám = džihád = terorismus či prezentování spíše kuriozitek jako je scientologie a církev Cannabis, aniž by se ve svém filmu dotkl takových významných nábožentví jako je Buddhismus, hinduismus apod. Avšak i když tento film rozhodně není komplexním vyváženým či nezávislým dokumentem doporučuju pro podívání jak těm kdo se chtějí zasmát na úkor náboženského fanatismu, tak i těm co jenom pochybují :-)

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Objektivně by si to asi nezasloužilo ani tu druhou hvezdičku, ale vtípek s Bushem mě pobavil a Lew Ashby snažící se useknout Hanku Moodymu hlavu sekerou se taky hned tak nevidí :-)

Milionář z chatrče (2008)

I s malým rozpočtem jde natočit velké dílo. Danny Boyle opět nezklamal.

Bratři z donucení (2008)

Nechápu jak na takovéhle filmy může někdo dát peníze a upřímně řečeno lituju, že jsem sledováním tohoto filmu zabil hodinu a třičvrtě svého života. Naprosto neoriginální komedie plná milionkrát viděných rádoby vtipů, které nejsou vtipné když je děljí destiletí a nic na vtipnosti jim nepřidává ani dalších 30 let věku jejich aktérů a obávám se, že ani kdyby je dělal někdo komu je sto let tak jim to nepomůže. U někerých scén jsem si skoro vykloubil krk jak jsem nad nima kroutil hlavou a od odpadu toto „dílo“ zachránily jen sympatické výkony herců. Howgh

VALL-I (2008)

Nejpříjemnější animované překvapení letos minimálně, když nad tím přemýšlím možná i za několikposledních let. Skvělá hudba, dechberoucí animace, ale hlavně mnohem víc než barevné hýbající se obrázky pro caparty. Příběh má hlavu a patu i když se tam minimálně prvních 20 minut skoro nemluví a i přesto, že je to tak trošku ekologická agitka vůbec to filmu neubližuje. A možná že vliv úžasných, úsměv na tváři vyvolávajících narážek přiměje i některé dospělé doprovázející své potomky do kina se nad sebou trošku zamyslet :-) Tentokrát se Pixar opravdu překonal....kloubouk dolů....pro mě jasných 5 hvězdiček