Jo (1971)

V prvom rade chcem opravit par komentarov. Film som videl osobne v roku 1973 a mal Filipovskeho dabing, v roku 1975 siel dokonca aj na CST. Ak nasledne film vysiel na DVD nanovo nadabovany tak je to zrejme kvoli tomu ze sa nedal pouzit stary dabing na francuzsky prepis filmu na DVD. (nezachoval sa, nesedela dlzka, bol poskodeny). Napriek tomu vsak tento film bol dlho mojou nocnou morou pretoze vidiet to ako maly chlapec zrejme nebol najlepsi napad. Nasledne sla v tej dobe v rozhlase den co den od Olympicu piesen ktora sa dnes uz ani nehra, bola to taka socialisticka odrhovacka s textom "sochy, zahrady, vsechny poklady, patri nam ted vsem..." a tak som si vzdy spomenul ako tu mrtvolu obalili do sadry a nasledne dali do zahrady a ked zacalo prsat tak sa sadra uvolnila a trcala z nej ruka neboztika... To co stvarali s tou mrtvolou bola pre mna ako chlapca skor hroza, teda horor, ako komedia. Dnes by som sa na tom asi skvele bavil, tak ako rodicia ktorych som pocul z obyvacky rehlit sa ked to bezalo v telke. Tento film teda radsej nehodnotim pretoze ma este dlho prenasledoval ako nocna mora z Elm Street... :)

Johanka z Arku (1999)

Johanka z Arku postavila vtedajsie Francuzsko na nohy proti Anglicanom Takuto nam ju Luc Besson predstavuje a predstavuje ju naozaj velmi realne a pre mna uplne presvedcivo. Navzajom pospajal neuveritelne posobive dielo ktore je dostatocne akcne, dostatocne dramaticke, dostatocne snive a napriek tomu dostatocne realisticky spracovane a predsa poeticke a napokon dostatocne mysticke. Tento film je pre mna vrcholom rezijneho snazenia Luca Bessona a jeho neprijatie divakmi ukoncilo na dlhsi cas Bessonove dalsie reziserske pociny. Ostatne uplne presne popisali Marius a Sportovec..

Kačer Howard (1986)

Pani od Zlatych malin sa teda v roku 1986 riadne sekli. Po rokoch sa z Kacera Hawarda stal da sa povedat kultovy snimocek, v nemecky hovoriacich krajinach sa uspesne reprizuje uz roky a ako som snoril po nete tak ma stale plno fandov aj v krajine svojho vzniku... Presne ako pisu ini, aj u nas Haward drel domace video so zasnezenym obrazom a suprovnym ceskym simultannym dabingom preto cisto z nostalgie neostavalo nic ine ako sa pozriet po filme na nete... Ani po rokoch film nesklamal. Ved sa to natacalo a produkovalo v dielnach LUCAS film studio a co stade vyslo nepozeratelne?

Kaktusový květ (1969)

Konverzacna komedia kde mladucka Toni (Goldie Hawn) zranena laskou k staremu mladencovi dr. Julian Winstonovi (Walter Mathau) si pusta plyn aby napokon po zachraneni susedom Harveyom (Jack Weston) rozohrala spolu so sestrou z ordinacie dr. Juliana (Ingrid Bergman) taky kolotoc svojmu byvalemu milencovi ze sa z toho len tak lahko nespamata...Stara klasika ocenena Oskarom potesi kazdeho milovnika tohto zanru.

Karcoolka (2005)

Nizkorozpoctovy 3D animak ktory nema sice dokonturovane detaily ale pohybovo klze takmer bezchybne, Nudi daleko menej ako vizualne bezchybny Sonacky "Surf's Up" a svieze daleko viac ako dalsi bezchybny Dreamworkacsky "Madagaskar 2". Surrealisticka parodia na klasicku rozpravku o Cervenej Karkulke ponata ako detektivka s akcnym doodatkom v zavere, co si viac este moze clovek zelat?

Kick-Ass (2010)

Co vznikne ked sa dobre zmiesaju snat vsetky mozne sucasne filmove zanre do jedneho filmu? Priam ekrazitovy drink "Kick Ass" ktory po jeho uziti nakope prdel snat kazdemu divakovi tak ze sa z toho este dlho spamatava... ... (kick ass = (doslova) nakopat prdel) PS: Tak ako aj drinky, aj tento film rozhodne nie je vhodny pre deti... (Pristupnost v jednotlivych statoch od 13, 15, a v niektorych az do 18 rokov)...... Po troch rokoch znizujem hodnotenie po nahodnej projekcii na niektorom zo stoviek tv stanic, stupidita pribehu cnie z filmu az prilis... no co, smrad kazdeho hovna casom vyvanie...

Kill Bill (2003)

Tarantino zda sa vie ako splnat svoje detske sny. Ackovy hab absolutneho filmarskeho hollywoodskeho kumstu je nasadeny na beckove televizne serialy samurajov z dni jeho mladosti kde ako kostra pribehu nemoze byt ani ina ako pomsta kde si to kazdy z previnilcov samozrejme musi vypit az do poslednej kvapky. Tarantino je skutocny macher ktory vie pretavit beckovy pribeh do vizualne absolutnej dokonalosti. Ked vidim s akou famoznostou su natocene bojove sceny kde aj amaterka do bojovych umeni Uma Thurman posobi akoby nic v zivote ine nerobila ako rubala samurajskou sablou lutujem niektorych akcnych hercov ktori tie bojove umenia skutocne prevadzaju ze obcas nenatrafia na rezisera typu Tarantino.

Kill Bill 2 (2004)

Tarantino dalej posuva dej krvavej pomsty hlavnej hrdinky a meni atmosferu, opat na platno prenasa hrdinov svojho detstva a tak sa to tu hemzi opat odkazmi na dnes uz filmovu klasiku ci su to stare hongkongske filmy bojoveho umenia , ale aj na filmove ponimanie westernu Sergia Leoneho. Nielenze sa nimi inspiruje a vzdava poctu tymto zanrom, zaroven sam vklada do filmu svoj typicky Tarantinovsky vklad. Tazko povedat ci je jednicka lepsia ako dvojka, pretoze obe su zamerne tocene inak aby si divak mohol vychutnat dve rozne filmarske skoly ktore spracuvavaju tu istu latku pomsty a ktorym zaroven tymto Tarantino vystavil pomyselny pomnik vdaky.

King Kong (2005)

Mnohi popisali tony slov v recenzii na tento film, zatial co pri inych im stacilo na recenziu par viet. Popisali toho tolko pretoze sa jednalo o Jacksonov film a akoby sa to nietkori bali si priznat ze tento film proste vobec nie je dobry. Bohuzial sa v nom naplno ukazuje aj to ze Jackson nie je ani dobry reziser. A to si uz neprizna po uspechu L.O.T.Ring takmer nik. Jackson je genialny v preciznosti v akej vie podat svoje trikove sceny avsak ako vypravac pribehu, teda najdolezitejsej stranke filmu nacisto stroskotava. Nie je schopny putavo prevypravat ani absolutne primitivny dej z ktreho cely King Kong pozostava. Zatial co pri LOTRovi to zachranuje Tolkienova predloha ktoru Jackson s buldocou tvrdohlavostou natocil co najvernejsie predlohe, tu ta ista tvrdohlava jesitnost co najdokonalejsie predviest cely zvieraci arzenal z ostrova Lebiek v co najbombastickejsom spektakli naplno odhaluje tuto jeho nemohucnost putaveho prerozpravaca pribehu, zakladnej crty dobreho rezisera. Pritom film ma par neskutocne genialnych sekvencii ktore doslova vyrazaju dych (napriklad scena so zonglovanim, scena na lade, atd). Avsak aj tie zabija bud neumernou stopazou alebo neznesitelnou gycovostou. Scenar trpi nielen nelogicnostou spravania hlavnych postav ale aj zvierat. Jackson navyse nepozna mieru a nevie kedy dost. Pri LOTRovi sa mu to este prepieklo, ale pri tomto filme zda sa uz nie. Praca s hercami totalne absentuje, Adrien Brody hra najhorsie ako som ho kedy videl hrat, Jack Black akokolvek sa snazi len ukazuje ze sa zrejme nikdy od komedialneho herca k charakterovemu nedopracuje. A tak tu zostava len jedina hrajuca herecka v tomto filme, vynikajuca Naomi Watts a digitalny King Kong ktory ma vo svojej tvari viac zivota ako zvysok kastingovych hercov. Jackson momentalne pripravuje sfilmovanie legendarneho komixu Tin Tin na filmove platno. Steven Spielberg, ktory je spolureziserom tohto prepisu si ho snat ustriehne a Peter Jackson sa naopak priuci od skutocnej reziserskej legendy ako sa daju s lahkostou a putavostou prerozpravat aj jednoduche pribehy.... Bombasticke digitalne triky totiz nezachranili nejeden film hollywoodskej produkcie sucasnosti.