TheDarKnig

homepage

1 2 3 4 5 7 13 18 24
    • 1.3.2016  17:40
    Brooklyn (2015)

Zcela odlišný případ než Carol. V jádru to sice stále není nic objevného, ale s danými proprietami to po celou dobu pracuje sebevědomě a bez zaváhání. Snad jen projev Emoryho Cohena mi chvílemi přišel občas mírně zpomalený a tlačící příliš na italskou pilu, zbytek osazenstva hraje bez jakýchkoliv problémů, ovšem všichni jsou naprosto zatlačeni do zapomnění Eilis v podání Saoirse Ronan. Ta si krade každou scénu, kde se vyskytuje, přímo neuvěřitelně a to zcela jemným, milým, nenásilným způsobem, s hezkým irským přízvukem, který by dokázal ukrást srdce snad každému mladíkovi, nejen tomu nepříliš temperamentnímu Italovi. Překvapilo mě docela velké množství humoru, hlavně scény v dívčím domově se téměř neobešly bez vtipného pošťuchování, film dokáže přeřadit ale i do uvěřitelného dramatu. Vždyť hlavní zápletka se točí kolem vyrovnávání se s opuštěním hnízda a letu do dalekých krajů. Nakonec se děj překlopí hlavně do té romantické zápletky, ale tento podtón tam vydrží až do konce. A občas jde poznat z dialogů, že se muselo oproti předloze dost škrtat a v knize to celé bylo podáno ještě vyrovnaněji. To už tak ale při převádění do časem omezeného média bývá. Technická stránka filmu, dobová atmosféra, Brooklyn samotný - s ničím jsem neměl problém, i když bylo občas poznat, že rozpočet nebyl až tak štědrý. V první části filmu mi snad mírně překáželo jen nadužívání zpomalených záběrů, ve snaze navodit výraznější emoce nebo zdůraznit scény, myslím, že to šlo udělat i méně násilně. Příběh je to ovšem celkově zcela romantizovaný, tak to až tak nevadí. Saoirse by si každopádně toho oscara zasloužila, ale má na to ještě čas a věřím, že se objeví brzy i v nějakém víc akademikům líbivém filmu, i přes to, že tento film byl nominovaný až na nejvyšší ocenění. K tomu bych řekl jen to, že vždycky budou při takovém počtu nominací nominovány i filmy zcela do počtu, podobně získala nominaci jistě i Carol (ta ovšem byla navíc i naprosto průměrný, nudný, nefunkční konstrukt) . Ale asi dlouho nebude mladá irská rodačka hrát tak sympatickou, nevinnou (i když se postupně ukáže, že ne až tak, jak se zprvu zdá - tady má film ale taky problémy kvůli nedostatku prostoru oproti knize) a citlivou hrdinku jako tady. S tak hezkými kostýmy a účesy. 7,7/10

• 29.2.2016  20:18
    Oscar 2016 (TV pořad) (2016)

#AllLivesMatter

• 28.2.2016  16:41
    Carol (2015)

Naprosto tuctová romance, která pořádně nevyužívá ani období, v kterém se odehrává, ani herečky, které má k dispozici. O mužských hercích snad ani nemluvě, průměrnější vybrat nemohli. Možná tím chtěli zdůraznit ženské postavy nebo co (v takovém případě docela laciná taktika, řekl bych), ale moc to nepomohlo, protože scénář je skládán z scén, které někdy nemají ani ždibek dramatu nebo nějaké provázanosti, dialogy jsou až na výjimky jedno velké utrpení a jediné, čím si člověk film může nějak odlišit, je ta hezká zrnitá retro stylizace a celkově jaksi staromódní přístup k natáčení. Ano, Rooney a Cate jsou velmi slušné, ale.. ta romance je opravdu vystavěná tak průměrně a tak šablonovitě, že se nemohou příliš ukázat. Nakonec jsem si užil tedy zvlášť Rooney jen čistě z osobních sympatií k ní. Ale většinu času jsem se jen nudil. Hudba klavírní romanticky tklivý standard, takže docela hezká, ale taky nic co by se něčím odlišovalo 5/10 (obě herečky nominované na oscara - další příklad povinné nominace)

• 28.2.2016  14:44
    Spotlight (2015)

Obyčejná, na skutečných událostech založená konverzačka, celou dobu úplně konstantním tempem běžící ke konci, který také dá jen mírný pocit zadostiučinění. Tak by film působil, kdyby se jednalo o nějaké méně závažné a nepříjemné téma. Díky zvolenému tématu, výbornému hereckému obsazení a sevřenému, přesnému a sebevědomému scénáři ale dokáže i takto podávaný thriller vyvolávat dostatek emocí, vzdělávat v oblasti novinářské práce způsobem, při kterém člověk ví, že mu film v ničem nelže a ani na chvíli nenudit. A vyvolává to i jisté znepokojení nad tím, co vše se může ještě na tomto světě dít skryté před mýma očima.V rámci církve, státu, korporací a čehokoliv jiného. V některých momentech filmu mě přes jeho nevlezlost, absenci snahy cokoliv dramatizovat hudebně (stále používán jeden nebo dva hudební témata v mírně napjatějších momentech) a úplnou civilnost mrazilo, na druhou stranu, tato zvolená forma, přes to, že to byl velmi zajímavý přístup k látce, mi nedovolí dát víc než 8/10. Vyšší hodnocení si nechávám pro umělecky ambicióznější filmy nebo své konzumní, nezdravé fastfoody. A některé oscarové nominace jsou myslím spíše kvůli povinnosti než kvůli opravdovým důvodům (např. Rachel McAdams podává dobrý výkon jako obvykle, ale její role nemá oscarové parametry, naopak Ruffalo si nominaci jistě zaslouží).

• 28.2.2016  14:19

Film, který se tvářil v trailerech jako mix survival a revenge žánru, ale ve výsledku mohl být všeobsažným filmem o životě na divokém, nemilosrdném západě první poloviny 19. století, kdyby nakonec tyhle ambice nenaplnil a zůstal jen tím, co o sobě prohlašoval při své propagaci. Tedy ne že bych tím říkal, že to nefungovalo, fungovalo to stále výborně, v první řadě kvůli přímo dokonalé formě - ať už vezmu v úvahu Lubezkiho kamerové nájezdy, plynulé a pomalé záběry, doplněné někdy ambientním, někdy hypnotickým soundtrackem, perfektní využití prostředí a celkovou výpravnost a velikost filmu, i přes to, že polovinu filmu sledujeme jen 3-4 lidi. Ono to vyplývá právě z toho, co jsem zmínil výš - film se nesoustředí jen na to příslovečné plazení se Glasse za záchranou a vykoupením/pomstou, ale prolíná se zde více dějových linií, nejdůležitější je pak ta indiánská, která mě nejenom velmi potěšila (myslím si celkově, že toto období by mělo mít v Hollywoodu víc prostoru, filmy jako Tanec s vlky, Poslední Mohykán a jiné mi zásadně chybí), ale výrazně rozšířila záběr filmu o něco, co sice mimo katalyzátor celého příběhu nemělo větší roli ani v skutečné události o zázračném přežití Hugha Glasse, bylo však od tvůrců určitě zajímavý tah, postavit na tom některé motivace a prohloubit tím zápletku. Jenže, díky tomu z mého pohledu ztratila sílu ta hlavní linie, která je, jak se na ni podívám z kterékoliv strany, prachobyčejná a v některých ohledech skoro prvoplánová, dokonce mi chvílemi přišlo, že Hugh funguje jako jakési médium, které prochází divočinou a zprostředkovává ji divákovi bez toho aniž by on sám byl nějak důležitý. V závěrečné části se to ale převrátí a hlavní roli scénář přisoudí náhle jemu, z čehož plyne sice stále drsné a tvrdé finále, ale jaksi ničím překvapivé a snažící se uzavřít celý film až příliš násilně. Celá část přežívání je stavěna navíc dost obyčejně a neobjevně, i když jak jsem zmínil výše, formálně/obrazově je to vše tak krásné, že na první pohled by to člověk tak rád miloval stoprocentně. A první část filmu do medvěda je prakticky dokonalá, bez jediné chyby. Je to kruté, nemilosrdné, nekompromisní, špinavé, syrové a divoké, a z každé části je cítit velký historický film. Za to Iňnaritovi obrovské plus, a do budoucna víc takových projektů. Jen pro příště, třeba se rozhodnout, na co se dá v příběhu ten hlavní důraz. Jinak pomalý, místy hypnotický, až snový (ale jen místy, nechápu, co tu někteří křičí o tom, že tam bylo těch halucinací či spirituality příliš - bylo tam toho asi tak na pět minut maximálně, jestli je tohle pro někoho moc, možná by měl zůstat u nějakých akčních jednohubkách) film, kdy má člověk pocit, že se dívá na něco zásadního, ale nakonec se ukazuje, že tvůrci vsadili vše na jednoduchý příběh o pomstě. Přitom postava Toma Hardyho je vykreslena docela realisticky a nedostatečně záporně, finále je pak bez dostatečné katarze ze strany diváka, navíc celkově nepříliš uvěřitelné a s divnou koncovkou. Leonardo si to nicméně prožil pořádně, o tom žádná, jenom jeho výkon tady byl spíše fyzický než herecký a Hardy nebo i pro mě překvapivě skvělý Gleeson mají mnohem více prostoru pro ukázku toho, jací dobří herci jsou. 8,5/10

• 25.2.2016  17:03
    The Man in the High Castle (TV seriál) (2015)

Až se třeba v druhé sérii začne něco opravdu dít a nebude se celou dobu vnadit pomocí tajemství a eskalujícího napětí na finále, v kterém se ukáže, že se nic nevyřeší (a to fakt vůbec nic), tak třeba půjdu i na plný počet. Takto "jen" slabší čtyři, protože mám slabost na alternativní reality, kde vládnou Nacisté. Např. Wolfenstein: New Order je ale mnohonásobně dějově i vyprávěním lepší než tenhle zajímavý pokus Amazonu. Amazon má nějaké problémy i v formální stránce seriálu, ale hlavně mrzí část v Neutrální zóně, která je plná špatně budované romance, nelogického chování postav, otravného maršála a klišé. Jak se příběh hlavních hrdinů v druhé polovině série propojí více s mnohem zajímavějšími vládnoucími složkami (výborný obergruppenführer John Smith a stejně výborný ministr obchodu Tagomi i šéf policie, který se snad pro tuto roli narodil), náhle vše jde úplně skvěle. Taky prostředí japonského SF nebo německého NY je co se výpravy i retro dobové atmosféry týče velmi umně zvládnuté a bylo radost se na toto originální splynutí dívat. Tedy téměř originální, japonské SF tu totiž bylo nedávno v Big Hero Six :) Velmi se mi líbily i pomalejší díly, kde se řešilo psychické vyčerpání a smutek postav včetně mírného filozofování o osudu apod. Škoda tedy, že se to tvůrci opravdu ani trochu nepokusili uzavřít a člověk teď musí čekat dlouhou dobu na pokračování. Ale pozitivní vztah stejně mírně převládá. 7,5/10

• 25.2.2016  16:36
    Ansacu kjóšicu (TV seriál) (2015)

Prim nehraje jen velmi zábavná a neokoukaná hlavní premisa (to Japonci přece jenom umějí často, překvapovat) a úžasné množství velmi zábavných situací z ní plynoucí (ale nejen z ní), ale i hlubší rovina - vztah učitele - žáka, komentář k japonskému školství jako takovému, rivalitě, snažení se uspět apod. Navíc Koro sensei vždy radí a vysvětluje tak krásně a libozvučně. Škoda jen, že chybí nějaká výraznější zápletka, k té se snad teprve schyluje. Finále první řady mírně slabší.

• 25.2.2016  16:31

První polovina čirá špína a deprese, ale s přílišným lpěním na artové podání a velmi pomalým tempem, což občas filmu znatelně škodí, druhá polovina peklo na Zemi. 2SV v tom nejsyrovějším a nejděsivějším obrazu. Poslední sekvence jeden z nejsilnějších konců filmu, jaký jsem kdy viděl. Jdi a dívej se.

• 25.2.2016  16:14
    Až tam nezbyl žádný (TV seriál) (2015)

Není to dokonalé, postavy se chovají občas dost hloupě, vyřešení tajemství má své mouchy a dům mohl být architektonicky zajímavější (ok to poslední je jen takový můj povzdech a vtip), ale ta neuvěřitelně ponurá, mlhavá, halucinacemi obestřená atmosféra celé minisérie, ta herecká eskadra (kde kromě klasicky výborných hereckých elit velmi těšila svým výkonem a sympatičností řekl bych docela neznámá Maeve Dermody a i trpaslík Kili, který.. vyrostl), to napětí a vzrůstající nedůvěra, beznaděj, plynoucí z úplného odříznutí od světa - ano, tohle můžu vždy a všude. Navíc je i vykreslení a psychologie postav víc než slušná a správně podaná. Závěrečné odhalení a následné vyvrcholení velmi uspokojující a nečekané (nečetl jsem předlohu). Takže přes ty mezery v logice a nedostatečné vysvětlení některých skutečností nelze nebýt spokojený.. 9/10

• 25.2.2016  16:02
    Deadpool (2016)

Horší než Kick-Ass, chyběl tomu cit Vaughna pro nadsázku a vizuál. Taky romantická linie sice kvůli Moreně hezká a kvůli uvedení filmu na Valentýna chytrá a vtipná, ale omezující Deadpoola v v zařazení nejvyšší rychlosti, to přepínání mezi zcela šílenou ujetostí a emocemi film kazilo. Téměř hororový střed (zrod experimentem) sice svůj dopad schválně ředí obstojným počtem Wadeových gagů, ale působí stejně jako něco spíše z V jako Vendetty (vlastně skoro přesně tak) než z pubertálně vulgární, sebereflexí prosáklé parodie na superhrdiny (jak Marvelu, tak DC - viz původ Deadpoola jako parodické reakce na Deathstroka), a šokuje to svou brutalitou tedy dost samoúčelně. Jak by tvůrci prostě chtěli jen vyzkoušet i něco jiného nebo vytěžit dostatečně pro komiksové filmy ne tak častý vysoký rating. Závěrečné zúčtování to potvrzuje, Ed Skrein jako padouch navíc působí celou dobu jen jako nějaký pohůnek než nebezpečný hnusák, jeho kolegyně Gina si prostor ale kradla docela bezproblémově. Netuším, čím to mohlo být (ehm). Vyprávění využívá hlavní proprietu Deadpoola, jeho blízký vztah k divákovi/čtenáři víc než vydatně (vlastně přímo extrémně) a proto to celé včetně retrospektiv působí příjemně originálně, ale hlavně stále zábavně. Příběh po dějové stránce totiž je spíše jen jakýsi náčrt základní osnovy, nic víc a vůbec mě nebavil. Prim tedy hraje jenom humor a ten tu nudu naštěstí zase spolehlivě zahání a vytváří tunu opravdu vtipných situací i one-linerů, zdatně pomáhá i odvaha Foxů zapojit Wadea do širšího universa.. SUMA: Parodie na MCU možná přišla v správnou chvíli. Využila diváckou únavu klasickými Marvel fláky a použila k tomu navíc široce milovaného retarda, který boří svou sebereflexí mnohé hranice i zdi. Navíc je to pořádná mlátička a hraná Ryanem, který do role dal nejen srdce, ale i mnohé další partie svého těla. Škoda jen, že Foxové se přesto neodvážili udělat z Deadpoola jeden obří festival šílenství a jeho zlidšťování, třeba i častým sundáváním masky, téměř vždy značilo horší části filmu. Taky dějově se hoši zodpovědní za skvělý Zombieland tentokrát moc neukázali, ale přiznávám, že Deadpool jako překroucení valentýnské tradice filmových romancí má něco do sebe. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby byl film více jako stejnojmenná hra a celý origin byl pojat jako nějaká tarantinovská animovaná sekvence v Vaughnově stylu. Vaughn by to natočil celkově ještě víc cool. A s mnohem méně šedivým, levným vizuálem. Tedy, tu hysterii a nadšení do jisté míry chápu, a jsem rád že měl film takový kritický i finanční úspěch, přeji mu to, ale nevyplývá to z nějakých výjimečných kvalit snímku. 7,5/10

• 26.1.2016  16:52

Nejlepší český film roku

• 3.1.2016  00:53

Buď je to neuvěřitelně chytré, jak formou, tak obsahem a veškerými nuancemi, náznaky a narativními pokusy, které procházejí obojím nebo se prostě Moffat zase jednou utrhl z řetězu a napsal naprostou, ale stále vysoce zábavnou, dialogově precizní šílenost, definitivně usvědčující Stevena z jeho mimozemského původu a z toho, že si ho možná lidská rasa snad ani nezaslouží.. a zasloužit možná ani nechce. Kdyby takto vypadala celá nová sezona, asi by mě to mrzelo, i když to bylo stále zajímavější než většina 3. série, ale v tomto formátu? No proč ne. Zatím 8/10, ještě to bude chtít opakování.

• 28.12.2015  13:47

One of them fellas'll kill everybody in here... Tarantinův návrat ke kořenům, po všech těch experimentech a stylových líbivých přepálených masakrech za tónů moderní hudby, odkazujících na popkulturu a různé žánrovky je jeho 8. film poctivou, komorní konverzačkou, pomalu rozvíjející všechny ty podivné titulní individua (a trošku i pár dalších lidiček) skrze tunu zábavných, ale promyšlených dialogů. A to je vše. A přesto to funguje parádně. Vedle toho, že tyto jednotlivé rozhovory fungují jako hlavní hnací motor samotného děje, navíc ještě čas od času stíhají komentovat rasismus, důsledky Občanské války na různé vrstvy amerického obyvatelstva, otázku spravedlnosti a jejího uplatnění apod. Prostě mistr v nejlepším, i když chápu, že lidem, odkojeným hlavně Kill Bill to sednout nemusí. Ale i když to má docela obří délku, pomalé tempo a jednu jedinou hospodu, nenudilo mě to ani na chvíli První část filmu totiž představuje postavy, v přehlídce téměř vždy úžasně napjatých slovních duelů, sem tam okořeněných nějakým situačním drsnějším (Daisy) či zábavně jednoduchým vtipem (dveře). A jelikož to napětí pomalu, ale jistě graduje od prakticky první scény, člověk je celou dobu stejně napjatý jako postavy a čeká, která první scéna skončí krveprolitím. No a ono se to rozjede, možná dřív, možná později, nebudu prozrazovat. Ale je to přehlídka toho nejdrsnějšího, nejhnusnějšího, nejsyrovějšího, co Quentin divákům předhodil za velmi dlouhou dobu. Možná už od Gaunerů. Násilí je stále v jistých ohledech přehnané, ale přesto působí špinavější a realističtější než obvykle. Možná právě tím, že tento film i přes to že má všude rozesety rysy Tarantinovy režie a psaní, se opravdu nesnaží o další stylový cool masakr jako např. i předchozí Django. Jednoduše, drží se to celé při zemi. Proto mě pak ale na druhou stranu některé pozůstatky jako použití slow-motion min.v jedné scéně trochu vyrušilo. I ten jeden zajímavý pokus o narušení klasické narace mi byl sice bezesporu originální, ale konec konců si myslím, že zbytečný až rušivý. Ale nakonec, Tarantino bude Tarantinem a nemohl se držet na uzdě věčně (čti 80 minut). Morricone zde má několik klasických (a tedy výborných) motivů, ale celkově je hodně nenápadný, doplňujíce atmosféru klidnými, westernovými tóny. Práce s kamerou, zvukem, střihem - vše je samozřejmě stoprocentní, včetně záběrů na nohy (ale asi jsem minul chodidla, jestli byla). Nechybí ani umně použitá retrospektiva, která v pravou chvíli dovysvětluje dění. Chvilkami jsem měl pocit, že si Tarantino natočil vlastně svou osobitou detektivku, jen zasazenou do westernu, okořeněnou vidláky a podivíny divokého západu, a vyřešenou brutálním, nekonvenčním způsobem, z kterého by chudákovi Poirotovi upadl knír. Ale tak proč ne? Výborně napsané, zahrané, dialogově hutné i vtipné, prostředím komorní, mrazivé, a dokonale funkční. 9/10. PS: Asi jsem zapomněl říct něco o postavách, Kurt Russel se tento rok u mě neuvěřitelně zvedl, tyhle role sympatických, ale tvrdých šerifů a lovců lidí mu jdou přímo dokonale. Tarantino toho využil tak umně, že člověku se chvílemi hnusí, ale stále si krade obraz pro sebe. Spolu se znovu úžasným Sam L. Jacksonem, jenž je co se týče herecké škály zneužit ještě tvrději, ale baví stejně dobře. Za zmínku ještě určitě stojí mně zcela neznámý Walton Goggins, který předvádí výkon, kterým se skoro může rovnat Russelovi a Jacksonovi, mínus jejich charisma. Ostatní pak hrají své části tak jak jim bylo předurčeno, některé působí jako znovuzrozené staré postavy (kovboj je Budd, Rothova postava zase působí v momentech jako dr. Schultz), jen s extrémním bonusem odporných, jazyk lámajících přízvuků. Což se ukáže nakonec aspoň v případě postavy Jennifer jako mínus. Nebo mi možná prostě nesedl její nakřáplý, uřvaný projev.

• 27.12.2015  16:40

Za ten Konec nemůžu nedat pět. Něco končí, ale Doktor nikdy nepřestává běžet a nikdy, nikdy se nevzdává! Every once in a very long while, every day in a million days, when the wind stands fair and the Doctor comes to call, Everybody LIVES!

• 25.12.2015  14:45

Divný film. První polovina je až na výjimky výborná, dokonalá čistě dialogová zábava, ale až dojde na kaskadéra Mikea a jeho kousek (mimochodem naprosto výborný Kurt Russel), všechno jde do háje. Druhá polovina je nudná, nedramatická, s unylými dialogy a akcí (i když asi to bylo schválně, no prostě to na mě nefungovalo) a závěr je sice do jisté míry zábavný, ale ne dostatečně. Škoda no. První část (třeba jen scéna jízdy kabrioletem) je prostě precizní a to ani nezmíním ten lap dance, který vytváří dýchací problémy.. Ups, tak jsem ho zmínil. 6/10.

• 23.12.2015  22:51
    Scream Queens (TV seriál) (2015)

Zcela funkční, extrémně zábavná záležitost pro ty, kdo pochopí, o co tu jde a přistoupí na pravidla nadmíru uhozené, brakové, cheesy, popkulturní, trash parodie na 80s horory. Absolutně každý tu dělá vše pro to, aby působil jako úplný dement a přes to člověka neznechutí a nepřestane bavit téměř nikdo. Ryan Murphy se zase předvádí, holomek. Do posledního dílu jsem si myslel, že vlastně na ději a na odhalení vraha mi ani trochu nezáleží, protože tu jde hlavně o ty jednotlivé nadsazené, over-the-top nebo často až retardované momenty, a bál jsem se, že to bude tak unylé a průměrné jako závěr nedávného televizního Scream, ale Ryan to udělal tak svěže a zábavně, že jsem si to užil přímo nadměrně. Chci 2. sezonu!

• 23.12.2015  22:39

Nothing will make sense to your American ears, and you will doubt everything that we do, but in the end you will understand. Villeneuve jede! Objevil se přede mnou jako blesk z čistého nebe, který sebou přinesl návrat drsné, kanadsky studené detektivky, pak málem vypálil zrak i mozek mnohovrstevnatým a metaforickým Nepřítelem a teď přichází se svým příspěvkem k Drogové válce v Mexiku ve formě thrilleru. A že je to řádně těžkotonážní a podmanivý příspěvek, to už není žádné překvapení. Postava znovu dechberoucí (výkonem i vzhledem) Emily Blunt funguje jako návnada vhozená do říše nemilosrdných dravců a divák se s ní tak může pevně ztotožnit, protože se díky brutálně temné atmosféře a jen pomalému odkrývání stínů cítí podobně. Výborné metoda vyprávění příběhu, kdy může člověk spolu s hlavní postavou objevovat vše v stejný čas a postupně tak stejně jako jí, začne dávat smysl dění na obrazovce i jemu. A začne si uvědomovat, že tahle válka není ani trochu černobílá, ale nejtmavší šedá jaká jen může být. Hlavní zvrat filmu a celé jeho řešení není sice příliš nečekaný (hlavně pokud člověk viděl trailery), ale stále působí velmi uspokojivě. A závěrečné zúčtování opravdu zvýrazňuje morální ambivalenci i jakousi nedostatečnost všeho, o co je usilováno. Mimo výborné Emily si film jasně krade pro sebe hlavně Benicio del Toro, který dokáže přepínat od sympatického mentora k děsivému, vždy klidnému démonovi jako málokdo. A CIA archetyp arogantního agenta nad věcí zvládl Josh Brolin skoro stejně výborně. Oba ostřílení válečníci fungují pro nás i pro Alenku jako nejednoznační, ale (snad) spolehlivý průvodci šelmou drogového podsvětí. Kdo dokázal ale z této šelmy udělat opravdu nezapomenutelný, tísnivý, nekompromisní, atmosférický a depresivní 2hodinový výlet je kameraman Roger Deakins ve spojení s skladatelem Jóhannem Jóhannssonem. To co oba v bezchybném duetu audiovizálu předvádějí, podpořeni střídmým a funkčním střihem a prací se zvukem, je něco naprosto vyčerpávajícího a nádherného. Průlety kamery nad vyprahlou, nekonečnou pouští, jen čekající na to, aby pohltila kohokoliv, kdo se do ní odváží, průlety nad Juarezem, nejděsivějším městem na zemi (jakkoliv to už nemusí být v současnosti úplně aktuální), výborně zakomponované do celkové scény průjezdu ozbrojeného konvoje, která je z mého pohledu ta nejvypjatější, nejvygradovanější a nejatmosféričtější scéna min. za rok 2015, statické použití kamery při noření se vojenské jednotky do symbolického i doslovného moře temnoty, a mnoho jiných dokonalých záběrů (včetně nejlepšího využití infrared a nočního vidění za velmi dlouhou dobu - scéna v tunelech je skoro stejně perfektní jako scéna v Juarezu !!!) - to vše Deakinse přímo vystřeluje směrem k Oscaru, nebýt toho že si ho zase nejspíš ukradne Lubezki. A stejně tak Jóhanssona k jeho vlastní sošce, protože každou takovouto nádhernou, ponurou scénu ještě znepříjemňuje svým přímo žraločím využitím temných smyčců a ambientních zvuků a dunění, vytvářejících pocit, že se člověk dívá na vysušené, nemilosrdné a neodpouštějící peklo. A to peklo se dívá zpět na něho. Film roku. 10/10 PS: Ten soundtrack je opravdu hrozivě černočerný, ale přesto ho nejde přestat poslouchat!

• 23.12.2015  22:04
    Město 44 (2014)

Co se týče výpravnosti a technické propracovanosti filmu, opravdu nelze Polákům nic vytknout. Je vidět, že ta spousta sponzorů, kteří otravují svými logy na začátku filmu, se vyplatila. Člověk nemá vůbec žádný problém uvěřit, že ta Varšava, kterou mu ukazují, je opravdu Varšava válečná, brzy po úvodu dojde k velmi hezkému průjezdu kamery jednou takovou ulicí a rozpočet je opravdu vidět. A uvěřitelně to funguje i dál, když začne válečné peklo. Jistě, nemůžeme tady čekat nějaké opravdu velkolepé bitevní výjevy, ale o tom ani povstání nebylo. A je vidět, že co se výběru událostí a jejich průběhu týče, drželi se tvůrci znatelně jak nejblíže to šlo skutečnosti. Film tak podává velmi intenzivní, děsivě ponurou a syrovou ukázku toho, co dělá z lidmi válka. A opravdu divák není ani trochu šetřen, jakýkoliv horor se sotva může rovnat některým momentům, které se tehdy před desítkami let udály. A to jsou z nich zde použity jen zlomky, pro ušetření času i peněz. V tomto tedy na mě film zapůsobil v tom nejlepším světle jako krutá zpověď a také památník jedné z nejhorších událostí celé 2. světové války. A nevadilo ani příliš možná velké omlazení a také genderové vyvážení celé herecké skvadry, která nás zde provází. Popravdě ve všem tom hnusu a špíně bylo nakonec fajn dívat se na hezké lidi, dokonce i přes to, že jejich herecké schopnosti (hlavně pak ústřední postava mě první polovinu filmu docela otravovala) nebyly nikterak slavné, pak jak je začal scénář protahovat kanály a krvavým deštěm, už na nich ani moc nezáleželo. Stačilo, aby se tvářily všichni rezignovaně a smířeně s osudem a bylo to. Horší ale bylo, že po stránce dějové to skřípalo taky výrazně. Hlavní romantická linka se snažila tvářit někdy příliš osudově, někdy podivně romanticky, ale stejně bylo vidět, že je tam jaksi jen jako hnací motor pro posouvání postav dál Varšavou. Nic dalšího, většího vlastně v ději ani neexistuje. Vše je podřízeno jen obrazové galerii složené z těch nejdůležitějších momentů povstání. Nakonec jsem si ale říkal, proč ne, jestli tohle má být ten moderní památník pro nové generace Poláků, tak ať. Jenže režisér si navíc umyslil, že nejlepší bude, když toto obrazové muzeum přizpůsobí mladým ještě víc než jen skrze romantickou linku. A tak do filmu nacpal celou svou schizofrenickou vizi. Je tu syrovost, hnus, prach, zoufalství a náhle hups - naskočí slow-motion cool scéna s povstalci, ozbrojenými šátky přes tvář, jak z nějakého videoklipu anarchistické britské skupiny, a do toho ještě střih na taktéž slow-mo erotickou scénu. A takové věci se tu objevují často. Neříkám, že vše působilo přímo zle, některé pokusy byly dokonce příjemně artové, ale ta rozpolcenost mezi válečným bijákem a sexy teen romancí bila do očí až příliš. Když k tomu přidám ještě mírnou nespokojenost s tím dějem (ovšem líbí se mi představa, že Komasa to opravdu zamýšlel tak, jak jsem psal - a oba hlavní hrdinové byli vlastně jakýsi němí svědkové, kteří doprovázeli diváka cestou napříč tragédií) a hereckými výkony v první půli, vychází mi tak 6,5/10. V mnoha momentech to bylo ale výrazně výš, autenticita když funguje, funguje mrazivě.

• 17.12.2015  22:01

UPDATE: Jdu na tři hvězdy, protože necítím absolutně ani kousek potřeby vidět ten film znovu. Čím víc jsem nad ním ty měsíce od premiéry přemýšlel, tím víc jsem se cítil znechucený a naštvaný. Těch hloupostí a logických nedodělků, ale hlavně kopírování, neoriginality a fanservisu tam bylo tolik, že to nemůže být nic jiného než čistý disneyovský kalkul, který se jim vyplatil (jim se v poslední době vyplácí téměř vše, zajímavá věc). Prostě takhle dál ne. Pokud to bude na stejné notě pokračovat, na celý nový vesmír se vykašlu. Snad aspoň Rogue One a jiné spinoffy budou stát za to. IIII Během předchozích 3 dnů jsem si v rámci příprav na návrat do universa po deseti letech prošel znovu všech 6 epizod ságy. Při této cestě jsem zjistil, že nová trilogie by byla výborná vícevrstvá celou galaxií ohraničená politická a válečná hra, kdyby se podařilo projevit větší invenci při vytváření základní osy, kolem které se celé to pletichaření točilo, a že stará trilogie naopak může svým sympaticky pohádkovým, jednoduchým přístupem k vyprávění, postaveném na správně vytvořených archetypech hrdinů, člověka i dnes ještě plně zaujmout. Od nové epizody jsem si tedy v koutku duše přál něco na pomezí obojího - správně zvládnutou nosnou linku osobní, s dobře napsanými postavami, chytrými dialogy, které by podepíraly vývoj postav a jeho uvěřitelnost pro diváka - tedy vlastně jakousi tu linku Rebelie/Odboje z původní trilogie a pak linii větší, vesmírnou - kde jde o rozhodování vedoucích figur o osudu Republiky/Impéria a posílání našich hrdinů jako katalyzátorů/povzbuzujícího faktoru pro větší masy armád za úkolem jakékoliv zápletky, která by se vymyslela. Tady zde na tomto je vidět, že mě ovlivnila jak stará, tak nová trilogie, každá po svém. Ale co mi chybělo a naneštěstí i teď stále chybí, je ta kombinace toho kvalitního z obou dvou. Osobní vývoj sympatických, funkčních postav i obřích galaktických potyček o osud universa. Už v trailerech, featurette videích i informacích jinde jsem si ale začal uvědomovat, že J. J. Abrams min. v tomto úvodu do plánované nové trilogie (a nového Disney SW vesmíru) moje přání nesplní a všechnu energii vrhne spolu s scénáristou Kasdanem do jakési renesance/restaurace povědomí o sáze, návratu k tomu, co je všeobecně dodnes milováno, nemá téměř žádný špatný ohlas (oproti čím dál hlasitějším křiklounům u nové trilogie, ať už jsou jejich počty jakékoliv), co stálo na vůbec úplném počátku celého toho vesmírného šílenství a fenoménu. Proto v trailerech přednášejí voiceovery vznosně o síle, o návratu domů, je silný důraz na rodové propojení, Millenium Falcon a to vše za krásné a hlavně povědomé Williamsovy hudby. Tah přímo na bránu celé generace. A vlastně i té generace nové (řekl bych hlavně nových dětí a teenagerů), která si možná z důvodů zastaralosti, ať už vyplývajícího z jiného přístupu k filmařině, jiného stylu hraní, ale i z kvality celkového vizuálu a v případě něčeho co se nazývá Hvězdné války, dnes už dost směšných akčních scén, jaksi nedokáže nebo nechce užívat Novou naději. Tady má upgrade všeho zmíněného. Upoutávky tedy upoutávaly pozornost na ten návrat ke kořenům, a vše ostatní tajily. Proto, a taky pro Abramsovu známou vlastnost utajování mnohého až do filmu, jsem měl až do samotné projekce přes to vše stále jistou naději, že je to od Disneyho opravdu jen velmi logicky zaměřená kampaň a že film bude mít v sobě mnohem víc, než se na první pohled zdálo. No, a... neměl. Kdybych teď měl jako protiklad k této další dlouhé grafomanské tapetě napsat stručně, přesně ve dvou slovech popis Epizody VII, napsal bych remake/restart. Restart pro mladé lidi, v hezčím kabátku, s hezčí akcí (hlavně tou leteckou, k pozemní, resp. hlavně šermířské se ještě dostanu), s hezčími postavami (věc vkusu a věc toho, co myslím v tomto případě pod slovem hezký - myslím všechno možné!), s roztomilejším robůtkem, se stylovějším Tatooine, zvaným Jakku apod. Remake (určitě ne remake v pravém slova smyslu, ale přesto, v mnoha ohledech, ano) pro staré lidi (Haha, to pěkně generalizuji, co. Jenže bych se nedivil, kdyby k tomu tak ty společnosti takto přistupovaly, k těm masám stáda, které potřebují udržet na svém a žádném jiném palouku). Ten spočívá v prakticky opravdu identickém přístupu k úvodnímu příběhu, s tím rozdílem, že protože je oproti Nové naději už teď jasné, že budou pokračování, je to celé otevřenější (Republika je tam, někde, kdesi, pro věc nostalgie vysílá proti na první pohled velmi nebezpečnému nástupci Impéria jenom skupinu odvážných a nebojácných nerd.. totiž letců, taky pár dobrodruhů a dalších osob, co nemají s profesionální armádou skoro nic společného, ale říkají si Odboj a oblékají se do oranžové! Hurá!) a nejednoznačnější. A taky proto, že je to Abrams, má to několik záhadných tajemství, nezodpovězených otázek, vágního vysvětlování atd. Vše bude logicky a chytře vysvětleno později... snad. Jinak je to opravdu New Hope Reloaded. A osobně si myslím, že to nebyl prostě tak dobrý nápad, jak se to mohlo zdát. Protože mě to vytrhávalo z jinak velmi dobrého příspěvku do SW universa. Jistě, když by se člověk chtěl v tom všem prohrabovat, i v ostatních věcech by se pár chyb mohlo zjevit (nové postavy kromě těch pár hlavních, které jsou napsány docela schopně, mají svůj daný vývoj a funguje mezi nimi interakce i chemie, nemají téměř žádný prostor, zjevují se jako různé skoro mytické stvoření, ale ve finále vyznějí dost do prázdna - jedna postava je pak využita přímo trestuhodně málo, pevně doufám, že bude možnost se objevit ještě později), ale celkově je děj vybudovaný jasně a bez nějakých hloupých záseků nebo kliček, Rey je silná ženská postava s nadějnými vyhlídkami do budoucna (co se jejího rozvoje týče - interakce s Hanem Solem i Falconem byly možná nejlepší části filmu), Finn splnil mé očekávání - je mnohem lepší než jak působil v trailerech, z pohledu jedněch poškozená jednotka, z pohledu druhých zoufalý, mírumilovný uklízeč a taky odlehčující element, BB-8 je roztomilý minimálně na úrovni R2-D2, a když se začnou zjevovat staré rachotiny a vykopávky, zapojí se do dění a velmi zdatně pomáhají s humorem a slovním špičkováním (což je další velmi povedená věc, ať už v režii kapitána Hana nebo Finna, Rey a jiných), člověku se objevuje ten šílený úsměv na tváři - tzv. face of absolute geekjoy. A ve vesmíru zavládne harmonie. Nebo taky ne. Protože se zjeví odněkud znovu další už ne tak jemný odkaz (obří vesmírná stanice - pevně doufám, že i tohle bude ještě vysvětleno) a děj nabere znovu až příliš familiární směr. Nicméně nechci říkat, i když ta litanie může tak působit, že by mi to vadilo až tak extrémně, abych kvůli tomu film okamžitě odsoudil. Protože to určitě ne, ale tvůrcům stačilo změnit jen pár věcí a mohlo to působit vše mnohem svěžeji a originálněji - o to tu jde. A když to tento scénář občas i udělá (ten zvrat byl ovšem výborný, kolega, který byl na filmu se mnou, zíral v tu chvíli na plátno naprosto vyděšeně a překvapeně - a i na mě to působilo právě tak.. jinak, jak jsem chtěl), dokáže tím věci i zkazit. Čímž se dostávám k tomu šermířství a celkové auře kolem Temné strany síly/Prvního řádu. Většinu času je budována správně zlověstně a tajemně, nejvyšší vůdce je obr, stormtroopeři střílejí bezbranné civilisty a dokážou se trefovat i do ozbrojených civilistů (!!), Tie Fightery jsou krásné bestie a Kylo Ren je vykonavatel se schopnostmi, které neměl snad ani Darth Vader. Kylo Ren je navíc mnohem živější, realističtější (nebo se o to aspoň tvůrci snaží) postava než pohádkový padouch Vader, jenže v druhé polovině filmu k tomu vývoji začnou používat pro postavu degradující postupy. A jakkoliv nemám nic proti tomu, že i padouch zde je chybující a ne úplně jistý svými schopnostmi, aby se dělo v jediném souboji na meče v celém filmu to, co se děje zde, no, nevím. Snad jen mohu zase říct, že to vše jsou jen náznaky něčeho, co se bude rozvíjet později. A takový je tento film. Náznaky, nostalgie, odkazy, otázky, tajemství. Vše podáváno celou dobu docela líbivě, ale jistá pachuť zůstane. Ale ach.. ta nostalgie ji přebíjí. Where is Wald... Luke Skywalker? 8/10 ( komentář víceméně negativní, ale to proto, že jsem se soustředil hlavně na ty věci, které mě zklamaly, zážitek ale až tak nezkazily, ovšem nic to nemění na faktu, že Abrams předvedl v restartu Star Treku o dost větší a lepší věci) :) PS: Soundtrack Williamse mimo hlavní motiv při klasickém létání písmenek, při titulcích a několika málo momentech docela nevýrazný. Chybí aspoň jeden opravdu výrazný motiv, který by zaujal. Snad při samostatném poslechu více vyplynou ty nuance a klady těch menších motivů. PPS: Vizuálně si člověk musí taky chvíli zvykat, logicky i oproti nové trilogii, ale jak jsem si zvykl, byl to rozhodně správný poměr praktických efektů, reálných scenérií a počítačových hrátek. Natáčení na film jistě taky pomohlo.

• 10.12.2015  17:46
    Kašlete na předsudky (studentský film) (2014)

Audiovizuál obstojný i když si tvůrce možná vypomohl úplnou absencí mluvení, hudba zvolená asi logicky pro podpoření celé myšlenky, ale ne můj šálek čaje, herecky průměrné, ale tak nečekám nějaké zázraky, ne od cvičení z prvního ročníku. A plusem je, že byla zvolena správně sympatická slečna i správně odporný proletariát. Zajímalo by mě ale, zda ten thumbnail videa na Youtube zvolili autoři nebo to nechali Youtube. Protože pokud to byla první možnost, je to další nechutná ukázka nahánění shlédnutí, což je ovšem na druhou stranu docela běžná praktika tam, a vlastně i všude jinde. Ale stále to moc nepodporuji. Co se samotného děje a jeho významu týče, chvíli jsem si myslel, že to bude spíše něco komického nebo parodického, vzhledem k zvolenému průběhu krátkého příběhu, kopírujícímu postupy z toho určitého, velmi specifického druhu filmového průmyslu, ale nakonec se ukázalo, že je to myšleno všechno vážně. A nepomohl ani ten naprosto špatný až falešný úsměv, který předvedla milá dívka na konci a který evokoval, že to setkání možná přece jenom dopadlo za kamerou jinak než mělo vyplynout z názvu. A jakkoliv jsou tedy předsudky určitě v mnoha případech škodlivé a mohou způsobit různé těžkosti různým skupinám lidí, kašlat na ně je úplně je stejně hloupé, protože ne vždy jsou vystavěny na úplně vratkých nohách a i když je třeba možnost, že určitá skupina lidí může člověku způsobit o 10% častěji újmu než jiná, stále to je při převedení procent na počty většinou velké množství. Zajímavý pokus, ale víc než 5/10 nedám.

• 24.11.2015  19:17

Celou hodinu filmu se jede pouští a stále to stoprocentně funguje. Tak se pozná dobrá režie i scénář. Zcela staromilský tvrdý westernový masomlýnek, těžící s parádně napsaných dialogových výměn (někdy ovšem působí možná až trochu moc knižně, film potřebuje trochu víc života, + jedna scéna trpěla celkovou nedůvěryhodností provedení) a správně rozmanité partičky kovbojů, jedoucích pro princeznu v nesnázích (Lili Simmons budu ještě dlouho brát kdekoliv, v čemkoliv, Banshee mě ovšem nepoznamenalo jen ní) krutou, nemilosrdnou divočinou, ve které někde, skrytí v horských průsmycích číhají degenerovaní potomci jeskynních lidí. A když v tomto filmu dojde na akci, není zde ani trochu stylovosti, hrdinských průpovídek a over-the-top výkonů, jen nekompromisní, brutální řezničina. Pomáhá tomuto pocitu i celkové audiovizuální ztvárnění, zcela civilní, skoro dokumentární kamera, mírný husí kůži navozující ambient a do toho kanibalové s kamennými kyji, vybíhající s travin. Mrazivé. Pár scén v závěru ale přece jen možná bylo zbytečně přehnaných. Jinak ale komorní, herecky zdatná prérijní výheň. Kurt Russel je pán! A Matthewa Foxe jsem skoro nepoznal, ale jeho arogantní pistolník je po Kurtovi nejzajímavější postava.

• 24.11.2015  19:02
    Dárek (2015)

Snaživé řemeslo režijně zcela nezkušeného Edgertona, ale bez čehokoliv, co by opravdu tento film něčím vyšvihlo do první ligy. Postavy se ne vždy chovají zcela inteligentně, dialogy šustí papírem, zvraty nejsou až tak nepředvídatelné a hlavně nakonec ani nijak zajímavě vytvořené, atmosféru (při scénách "něco se stane/bude dít!") se snaží film budovat pomocí samoúčelné agresivní hudby, Jason Bateman je od počátku hrozně nechutný a měl by raději zůstat jen u těch komedií. Jiné emoce mu totiž moc nejdou. Po tom větším vychvalování jsem čekal něco mnohem víc sofistikovaného a hlavně i režijně lépe ukočírovaného. 6/10

• 24.11.2015  18:54
    Ant-Man (2015)

Sterilně vypadající control-c, control-v film, bez jakékoliv přidané hodnoty, ale naopak s některými věcmi, které ho degradují na možná nejhorší Marvelovku vůbec. Tak například scénář nefunguje, dialogy působí nuceně papírově, humor je oproti takovému GoTG na zcela podřadném levelu. Heist se nedá snad ani nazvat heistem, kdokoliv tedy tenhle film bere jako další pokus Marvelu o obohacení žánrové pestrosti MCU, tak je prakticky úplně vedle. Nebo tedy s přivřením očí jde o heist, ale extrémně špatný. Paul Rudd je neurážející, ale nijaký, motivace stokrát viděné, Douglas nevyužitý, přesto si krade celý film, Evangeline tuctová, chemie mezi Paulem a ní neexistující, ale překvapivě jejich poslední scéna byla stejně docela fajn. Cokoliv s mravenci je v tomto filmu super, skoro bych řekl, že mravenci jsou tady nejlepší postavy. Nejhorší postava je rozhodně Peňa, za něho jsem se cítil trapně v každé scéně. Akce skoro žádná, a když, tak hnusná i po vizuální stránce, závěrečný souboj ale docela zábavný. Hudbu si nepamatuji. Obojí titulkové scény jsou lepší než celý film. 5/10

• 24.11.2015  18:43
    Jessica Jones (TV seriál) (2015)

Obstojně zahrané vedlejší role, sem tam nějaký záblesk atmosféry, v první polovině zajímavé "znovu sbližování se" Jessicy a Kilgravea, výborný David Tennant, sympatická Krysten Ritter, fajn easter eggy na fakt, že se toto odehrává v větším vesmíru, schopnost epizod udržet moji pozornost i přes plíživé tempo, využití schopností Jessicy a Lukea asi tak ve dvou hezkých šarvátkách a min. jedné postelové scéně. No a teď bych chtěl napsat, že seriál ovšem nejvíce exceluje na samotném střetu dvou hlavních postav, Jessice a její snaze najít v životě pevnější bod v protikladu s tím, že nechce, aby ďábelský stalker využíval toho faktu k postupnému ničení všech těchto bodů. A že to je podané opravdu stylově, s mírnou komiksovou nadsázkou, přitom ale dost syrově a tvrdě, jak už to Netflix zvládl v Daredevilovi, s hezkým vizuálem, využitím toho, kam měl zřejmě už podle ladění úvodních titulků tento seriál směřovat - noiru a jeho propriet, s chytře napsaným scénářem, plně využívajícím možnosti, které naskytá Purple Man a jeho schopnosti, vygradovaný až do dechberoucího závěrečného souboje řekněme o mysl Hell's Kitchen, anebo třeba i tu záchranu svých přátel. Kdyby na místě tvůrce byl Drew Goddard jako v případě Daredevila, myslím si, že by to přesně takové bylo. Ale on tam není, protože Netflix či Marvel dal šanci další neznámé tváři, počkat, nebo to není až tak neznámá tvář? Ba ani méně známá? Ona je to scénáristka takového celosvětového fenoménu, stejně jako výborného obohacení kinematografie jako je Twilight sága? Ah, tak to chápu... Ne, nechápu, co je to u bohů Asgardu napadlo? Když už chtěli pro lepší ženštěji laděnou sérii nějakou ženu (což je určitě logické, to jim neberu), nemohli tomu hledání věnovat trochu víc péče? Nebo, když už ne, nemohli aspoň Melissu řekněme trochu víc hlídat... aby nevyplodila úplný bordel? Vždyť ten děj je tak nesoudržný, tak amatérsky, roztržitě stavěný, epizody nemají žádnou gradaci, chybí opravdové dobře provedené cliffhangery, někdy jsem měl pocit, že se ten děj doslova točí v kruzích - jé, chytili jsme ho, utekl, jé chytili jsme ho, utekl a k ničemu lepšímu za celou dobu série nedojde, opravdu tu zřejmě škodí to, že se už od první epizody celá série zaměřuje přímo na hlavní zápletku, mnohem více by sedělo v první polovině nějaké to řešení případů ala komiksová ALIAS a jenom postupné odhalování náznaků, že se jakýsi psychouš vrátil, což by se potvrdilo v druhé polovině, ale problém je také s tím, že přes to, jak parádně hlavně David hraje, je celá jeho role napsaná tak unyle a nudně, až hloupě, že nakonec nefunguje ani on. Vlastně se dá seriál opravdu rozdělit na plus mínus dvě poloviny, první je ještě jakžtakž fajn zábava, s postavami, které nemají úplně vymyté mozky, s Kilgravem, který ještě působí aspoň trochu jako seriózní a nebezpečný protivník. Pak přijde druhá, kdy postavy začnou mít neuvěřitelně vymyté mozky, teleportují se, kam se jim zlíbí (kde je scénář zrovna potřebuje), děje se plno samoúčelných kravin, dialogy znějí jak z Twilightu, tedy extrémně dementně, některé vedlejší postavy začnou být opravdu zbytečné a zřejmě se neví, co s nimi, podzápletky, které jako zřejmě měli nějak okořenit tu přímočarost děje, se jako ale opravdu naprosto rozpadnou nebo se vyvinou v hrozné zvratky, některé postavy berou drogy a vymyje jim to mozek ještě víc (opravdu, to se tam stane a je to debilní jako vše ostatní) a samotné finále je tedy asi logicky zcela neuspokojivé a navíc i tam se podařilo Melisse vnést pár scénáristických sraček. Dobrá práce, fakt. Nepamatuji si po jednom dni kromě pár scén, které byly už v traileru a velmi jsem se na ně těšil a vlastně jedna se povedla nakonec i v seriálu (policejní stanice) a samotného Davida Tennanta a některých jeho typických, na Whoviana jako jsem já, vždy funkčních kreací, vůbec nic. Jen to, že jsem celý poslední díl jen doufal v objevení se Matta Murdocka, a to bylo vše, o čem jsem poslední díl přemýšlel. Protože přemýšlet o tom, co se tam děje, to bych si neudělal. Mírně nad 5/10, abych mohl dát ještě tři hvězdy, protože stále to, milá Melisso, nebylo horší než Twilight. Sweet Christmas!

• 24.11.2015  16:48
    Pozůstalí (TV seriál) (2014)

Tady člověk musí dát šanci, musí mít naději a vydržet alespoň do 3. epizody a pak ho Pozůstalí zaručeně začnou rozmělňovat, přežvykovat a ždímat tím nejstrašnějším a tím nejkrásnějším způsobem. Takové syrové emoce, jaké dokáže toto dílo probouzet, jsem snad ještě v žádném seriálu nikdy neprožil. Charakterová studie, všudypřítomné tajemství a obrovské množství symbolů, alegorií a životních otázek. Mistrovské dílo, i přes to, že Lindelof znovu před diváka klade otázky a prozatím nepředkládá téměř žádné odpovědi. Jenže tady otázky netvoří základ děje, pouze krásně mysteriózní podhoubí, které umocňuje hledání smyslu života po rozbití starého světa. Každý pozůstalý má hluboké šrámy na duši, každý se s nimi ale vyrovnává jinak. A člověk se klidně může v té depresi utopit. Ale pokud bude plavat vpřed, bude to stát za to. Velký počet scén se člověku vryje do největších hlubin paměti, možná dokonce navždy. Musím sice přiznat, že na tom má jistě velkou zásluhu přímo geniálně vybraný Max Richter jako skladatel, ale nezaostává ani celková kompozice a práce obrazu/kamery. A nikdy to nepůsobí samoúčelně ani násilně. Tak se pozná síla scénáře, stejně jako i síla herecká. Justin Theroux, Carrie Coon, Christopher Eccleston jsou pro mě asi největší zdejší herecké esa, při jejichž dramatech se mlží oči, ale nezaostávají ani ostatní, včetně mladých nováčků. Ať už to v budoucích sériích dopadne jakkoliv, min. první série je absolutní mistrovské dílo, kde kromě několika mírných špatností v dialozích funguje vše. Pokud teda k tomuto seriálu nepřistupujete zcela špatně. 2. série Chvilku si člověk zvyká na změnu prostředí, atmosféry i tempa, stejně tak jako na větší důraz na samotná jednotlivá tajemství, podivínství a absurditu světa po 14. říjnu, ale jak se to začne vše skládat do znovu nádherně emoční mozaiky a dojde vám, že i ta nová znělka perfektně sedí do průběhu příběhu, je to znovu plný počet. Je to méně komorní, méně bílé a smutně chladné, je to prostě jiné. Ale je to stále tíživé, otázky kladoucí, osobité a mistrovsky zahrané - Justin Theroux hraje jednu z nejlepších postav v historii televize a hraje ji mistrovsky, s tak uvěřitelnými emocemi, jaké jsem viděl jen málokdy. Stejně jako Ch. Eccleston, Carrie Coon nebo nově příchozí Kevin Carroll. 10/10

• 31.10.2015  23:29
    Animal (2014)

Aneb jak temnokník znovu neodolal své temné podstatě a musel zkusit další film ze žánru, který dnešním lidem nahrazuje zabíjení se navzájem v brutálních pozemních střetech či alespoň chození na gladiátorské hry a v tomto případě konkrétně zřejmě hlavně „Nějaká divoká zvěřina vs. otroci, zajatci, křesťané“. No, co to budu rozpitvávat, je to hrozná demence, od toho, jak slabě působí kamerová práce (ta je ale ještě stále asi to nejlepší na filmu), ohudebnění (to působí spíše alespoň v tom úvodě nemístně, jak z nějakého zcela jinými ambicemi oplývajícího pořadu, pak už nepůsobí vůbec nijak), logika příběhu, logika chování postav, výkony herců (no, až na nějakou jednu, dvě výjimky), logika monstra… A karty (chata, les) jsou rozdány a lidé umírají a je to sračka. Jedna hvězda za design toho monstra a občasný záblesk atmosféry. Vlastně tento komentář píšu nějak násilím, stejně jako jsem se násilím musel na ten film donutit dodívat. Takže ani on nestojí za moc. Ale měl jsem pocit, že musím lidi aspoň trochu varovat, když už to JASM neudělal. 2/10

• 25.10.2015  15:10
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

Nejlepší seriál všech dob. Nic dalšího už nebudu psát, sedněte si, pusťte si první díl a odejděte až u finále 5. sezony.

• 25.10.2015  14:33
    Daredevil (TV seriál) (2015)

There are other ways to see. Marvel na vrcholu, já věděl, že spojení s Netflixem se vyplatí od úplného začátku. Pro úplné potvrzení tohoto faktu si ale ještě počkám na Jessicu Jones. A pak s klidem zapomenu na filmy jako je Thorův temný svět nebo Iron Man 3, ohavné skvrny na materiálu reality a universa. Charlie Cox je až neuvěřitelně výborný Matt Murdock, na první pohled nemusí jeho vzhled na všechny fungovat stoprocentně, ale hned jak se ukáže jeho herecký projev, škála emocí, které dokáže vyjádřit a zručnost při akčních scénách, u mě měl vyhráno okamžitě. Deborah a Elden určitě zdatně sekundují, první jako nejenom generická ženská postava pro potěchu oka a nutnou romanci, ale jako další výborně napsaná postava, která dokáže v ději opravdu pomáhat a navíc je u ní opravdu velký příslib do budoucnosti, v seriálu sice jen mírně naznačený, ale pro komiksové fanoušky dobře známý. Druhá postava je v jistých ohledech trošku nadbytečná, ale dodává do mixu jak ten pro Marvel nutný nadhled a humor, tak i pro vývoj Matta důležité prvky důvěry a přátelství. A je to v sezoně využité docela hezky. Nezapomínám ani na skvělou Rosario, které ovšem není věnován tak velký prostor, jak by mohl být a ještě lepšího Scotta Glenna, který teď už přepisuje mou top nejlepších filmových (a seriálových) mentorů, jeho cynický, brutální, emocí zbavený mistr bojových umění není možná nejoriginálnější, ale charismatický až to Matta bolí. Přímo obrovské charisma je přítomno ale na druhé straně barikády a to v postavě Wilsona Fiska, jehož představitel D'Onofrio přišel (aspoň pro mě odnikud) a ukradl si celou první sérii pro sebe. A tohle mi tak moc chybělo u většiny Marvel filmů a tohle proto byl jeden z hlavních důvodů, proč Netflix vyhrál. Padouch, který má vše, osobní zlověstnou auru, minulost, úžasně tvarovanou postav... ehm, totiž osobnost, sympatie diváka a stejně tak divákovo znechucení, mnohem méně černobílé barvy než by se čekalo a taky zdatně vypomáhající postavy Supermanovy matky a věrného sidekicka (kterého odjinud neznám, takže nemohu "originálně" pojmenovat). Mimo načrtnuté kvalitní postavy to má samozřejmě kvalitně zpracované dialogy (a monology), z nichž některé rozhodně v paměti utkvějí na delší dobu (Samaritán), gradaci děje na nejvyšší úrovni s výbornými dějovými cliffhangery, plnokrevný, silný děj, s určitým sociálním podtónem a klasickým, leč fungujícím bojem mezi spravedlností, slepou spravedlností a zločinem (Batman se na tomto místě dá rozhodně přirovnávat, ale stále mám jeho gotické ladění, realismus smíchaný s pohádkami bratří Grimmů a Waynovo odhodlání raději) a samozřejmě v neposlední řadě něco, co potěší komiksáka ve mě nejvíce, výborně provedené akční scény - ve většině případů funguje choreografie lépe než jsem viděl i v mnohých zcela akčně laděných filmech, kamera a střih se nesnaží nic zamaskovat, údery jsou citelné a člověk prostě cítí tu sílu vůle, snažící se překonat únavu a bolest. A naštěstí se ani moc často nepoužívá slow-motion, škoda jen, že jeden souboj (nebo dva) trošku právě tímto pokazili. Zbytek je ale to nejlepší v MCU od Zimního vojáka. No vlastně, to ostatní celkově stojí spíše na stylovosti a superhrdinské zábavě a fan servisu než na poctivé choreografi a boji muže proti muži, takže to nejde moc porovnávat. Děj sezony je správně uzavřen, přičemž napříč ní jsou rozházeny easter eggy a hlavně střípky toho, co přijde dál a já už tedy okamžitě chci to vše, co na nás chystají, vidět, hlavně pak Ruku! Dodatek: Soundtrack doplňuje atmosféru Pekelné Kuchyně slušně, práce kamery a vizuálu celkově je někdy přímo mistrovská (neony a noc v apartmá Matta!), opening jak hudebně (klavír!), tak grafický instantně jeden z mých oblíbených, odráží přesně to, co od Daredevila dostaneme. V jistém zpomalení před finále a ukecanosti seriálu celého by někdo mohl nacházet chyby, ale na mě to fungovalo, i když bych našel chyby, kdybych je opravdu chtěl hledat (v některých dějových kličkách atd.). Jediné, co mi z celého seriálu opravdu vadilo, byla smrt jedné postavy, která mi přišla nadmíru stupidní. Ale to naštěstí dojem z nejlepšího MCU přídavku nezkazí. PS: Netflix umí. Dokonce i ten trailer na první sezonu byl úplně perfektní. PPS: Přechod od Marvel PG-13 k eRku rozhodně nechci nijak snižovat, fungovalo to pro celý tento temnější svět dobře, ale taky to nepovažuji za nějakou spásu, jak mnozí jiní. I am the ill intent!

• 25.10.2015  13:50

Čekal jsem od toho spíše další Fakultu než Chilleramu pro 90. léta, naštěstí ale to, co mi vadilo u Chilleramy tady bylo hodně umírněné a děj byl postaven hlavně na naprosto ztřeštěné a popkulturně pojaté smršti odkazů, nápadů, šíleností - to vše opravdu výborně zamotané a v takovém tempu, že měl člověk po závěru filmu pocit, že možná nepochopil ani polovinu věcí. Tady se při psaní scénáře někdo opravdu utrhl z řetězu, osobně to jednou za čas kvituji, ale jsem i rád, že na to nenatrefím až příliš často. To by mi mohla taky vybouchnout hlava jako výbušná plastelína. Časem cestující medvěd osobní hrdina! Josh Hutcherson zábavný, ačkoliv jsem si chvíli musel zvykat, v tomto typu filmu jsem ho ještě neviděl. Jo a Spencer Locke má opravdu roztomilý hloupoučký úsměv.

• 25.10.2015  01:24
    V hlavě (2015)

Možná se Pixar nevrátil úplně, ale tento film konečně působí jako něco, co by do období jeho největší slávy mohlo v klidu zapadnout. Originální, svěží nápad se prostě počítá, škoda jen, že co se příběhové stránky týče, zůstává studio stále zaseknuté na stokrát ohraných rodinných hodnotách a nedokáže kolem toho dokonce tentokrát ani vytvořit zajímavější příběh. Stále ale pochybuji, že by se tento rok objevil animovaný film, který by mě více potěšil, znovu na chvíli vrátil do dětských let a přesto měl obrovskou emocionální sílu a osobnost. Chytře a zábavně napsané dialogy, roztomilé, sympatické postavičky a hromadu výborných nápadů, jak tvořit humor, drama nebo i čistě akci. Taková sekvence snů, scéna při večeři nebo zapomnění (měl jsem u toho pocit skoro stejný jako u jedné scény TDKR! S jistým nadsazením, samozřejmě) jsou jasným důkazem, že možná ještě od milé žárovky dostaneme mnoho krásných chvil. Jen pro příště třeba ještě trochu zapracovat nejen na nápaditosti a emocích (doslova :), ale i na tom ději, který to jaksi celé slepuje. 8,5/10

1 2 3 4 5 7 13 18 24