Americká krása (1999)

Pro mě docela jistě výjimečný film, kterému vděčím za to, že ve mně podnítil hlubší zájem o hodnotnou filmovou tvorbu. Dostala mě bizarnost příběhu, postavy lehce pofidérního ražení, cynismus i nadsázka a humor, které nám umožní nebrat tuhle story až tak vážně, jak by se jinak nabízelo.

Zkrocená hora (2005)

Režisérský mág Ang Lee vytvořil něco výjimečného. Do kina jsem šla s poněkud rozporuplnými pocity, což ovšem nebylo zapříčiněno obavami ze „zakázaného" tématu „nepatřičné" lásky, ale spíš z toho, jestli z toho režisér nevytvoří patetický vyumělkovaný blábol – to jsem si jako neznalec Anga Leeho mohla dovolit, ale to nic nemění na tom, že jsem ho převelice podcenila. Příběh byl uchopen za ten nelepší možný konec, bolestný vztah dvou mužů, kteří se pro nepřející dobu snaží zachovat si alespoň jakési postavení a pořídí si vlastní rodiny, děti… Ovšem dojdou k zjištění, že takhle se na city rozhodně nevyzraje a oba se jaksi nemohou zbavit společné minulosti a popravdě o to ani trochu nestojí, tajné scházení v průběhu řady let nakonec vede k nesmyslné žárlivosti a tragickému konci. Právě závěr filmu snad rozechvěje i největšího necitu.

Samotáři (2000)

Tohle prostě žeru. Ať žijí soukromé světy!

S tebou a bez tebe (2001)

Punkové děti, kamarádství na život a na smrt, zrada, zklamání, marnost, tápání, odvaz, odpuštění, porozumění, happyend. Pěkné. Moc.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Neuvěřitelně efektní a inovativní a přitom je to taková blbost. Dokonalá ukázka novodobé filmové zábavy, nic víc.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nejvíce mě překvapilo hodně věrné kopírování knihy, což možná bylo trochu na úkor filmového napjetí, ale aspoň při sledování rozpoznám příběh a nemusím se sama sebe ptát podle čeho že to vlastně točili. Jenom mě mrzí, že k tomuto postupu tvůrci přistoupili až s posledním dílem, který je v knižní podobě z celé série nejslabší. Herecké výkony se o poznání zvedly a hlavně: konečně se z filmu stalo právoplatné drama. Doufám, že v kontextu s posledním dílem tahle "ochutnávnka" vyzní líp, zatím totiž působí trochu nekompaktně.

Šílená / Krásný (2001)

Obdoba filmu Velmi nebezpečné známosti - jako puberťáky nás to bere a pak na to koukáme z nostalgie.

René (2008)

Když to neberu čistě jako příběh jedince, ale jako dokument zachycující i proměnu české společnosti v nejdůležitějším období naší historie, jeho hodnota tím stoupne. René samotný je sice člověk zajímavý, ale není snad pochyb o jeho zkaženosti. Sám říká, že je zbytečnou existencí, ale přesto si klidně dál parazituje, aniž by se jen pokusil změnit přístup. Neuvěřitelné, jak se 'kriminálník' nedokáže zbavit této nálepky a ta tak definuje celý jeho život. Poněkud mě děsí myšlenka, že na samotné dno lidské existence takhle lehce může spadnout snad kdokoli.

Le Dernier Jour (2004)

Zvláštní a netradiční. Jedinečně nenásilnou a tichou atmosférou se můžeme nechat unášet do krásného prostředí francouzského pobřeží a o zbytek už se postarají skvělí herci v čele s okouzlujícím Gaspardem Ullielem a úžasně hravá kamera se spoustou uměleckých záběrů. Jednoduše udělaný film o různých druzích lásky s velkou dávkou francouzského šarmu. Zpočátku v příběhu trochu tápete, ale nakonec přijde rozuzlení a dílky zapadnou do sebe.