Košoun

Košoun

Pavel Košatka

okres Praha
Filmový, seriálový a divadelní nadšenec

• 4.4.2015  21:04

Ultimátní znásilnění komiksu, na kterém jsem vyrůstal. 1* za to, že prostě Čtyřlístku (dodnes mám komplet svou sbírku schovanou, každé to vydání jsem přečetl minimálně třikrát) odpad dát nemohu, a také za Soukupovu hudbu. Když pominu scénář a "humor", který scénáristé vymysleli asi tak za jeden večer, tak ta animace je naprosto odporná a amatérská s divnými světly a stíny. Několikanásobné "ble!" všem tvůrcům a dalším nesoudným lidem, kteří se na tomto projektu podíleli...

• 4.4.2015  21:00
    Boy Culture (2006)

Zvláštní film, který měl pro mě hodně kvalitativních výkyvů, chvíli se mi líbil a chvílemi jsem ztrácel trpělivost a málem ho nedokoukal. Film zároveň je jeden velký kýč, ale používá klišé na úplně jiných místech, než bych čekal. Q. A. Brocka rozehrává úplně jiné dramatické situace než bych preferoval, přitom mě pořád zajímalo, jak to dopadne. Překvapivě ne zase tak velkým happy endem ani dramatem (gay filmy končí většinou buď smrtí, AIDSem nebo nekonečnou bezmeznou láskou, zde naštěstí jinak). Hlavní hrdina je sympatický (do čehož zahrnuji sexy vzhled a adekvátní herecký projev), stejně tak jeho spolubydlící, přesto prostě ve mě film nezanechal nic. Žádnou emoci, myšlenku, náladu... pozitivní ani negativní. Pro mě prostě průměr.

• 24.3.2015  16:01
    Hledání (TV seriál) (2014)

(Psáno po zhlédnutí prvních dvou sérií.) Gay seriál, který se nesnaží udělat image na explicitních sex scénách, ukázkami darkroomů nebo nekontrolovatelnou drogovou párty jízdu. Normální civilní pohled do života tří gay třicátníků, kteří řeší stejné problémy, jako třeba vy. A je jedno, jestli jste hetero nebo gay, prostě každý v tom svém životě něco hledáme. Přiznám se, že nejvíce mě na seriálu zajímala dějová linka Patrika (Jonathan Groff, díky kterému jsem se vlastně na seriál začal koukat), v druhé sérii pak v podstatě jen ona (i díky sympatickému britskému představiteli Kevina). Jednak jí je věnován největší prostor, ale také mi byla nejbližší. Agustionovo fňukání nad životem ani Domovo kuřecí okénko mě nějak moc nezaujaly. Jednotlivé díly nemají v podstatě žádnou strukturu, konce působí dost prázdně a i závěr druhé série je takový... nijaký. Vlastně nevím, co si o tom seriálu příliš myslet, možná je až příliš civilní, možná mu ubližuje krátká stopáž a málo dílů pro vyprávění "velkých" příběhů. Jediné co vím, že se těším na další díly (které snad budou).

• 24.3.2015  15:46
    Please Like Me (TV seriál) (2013)

Vlastně vůbec nevím, jak jsem na tento seriál narazil, ale jsem rozhodně rád, že se tak stalo! Za 3 dny jsem zhltnul první dvě série a musím říct, že jsem se dlouho takto u žádného seriálu nebavil a neodreagoval. Josh Thomas je skvělý, jeho cynický a emočně odměřený humor/charakter mi 100% sedne. Zápletky, ač jsou v podstatě zcela nezajímavé a klišoidní, jak život sám nabízí, tak jsou tak svižně a civilně zpracované, že budete mít po třech epizodách pocit, že postavy ze seriálu znáte celý život. Kromě hlavního hrdiny za zmínku stojí psychotická Niamh (Nikita Leigh-Pritchard) a geniálně vlezlý sexy Geoffrey (Wade Briggs), který byl bohužel jen v první sérii. Prostě Plese Like Me je pro mě komediální seriál, který i přes svou neznámost válcuje v bezprostřednosti a nadhledu mnoho jiných komediálně-dramatických seriálů. Určitě všem doporučuji vyzkoušet, i když to jistě nebude šálek kávy všech diváků...

• 15.2.2015  15:52

Naprostá ztráta času, a to jak tvůrců a herců, tak diváků. Zajímavý námět je utopený ve stupidním scénáři plným dialogů, za který by se nemuselo stydět nejedno porno. Vytvořené univerzum toho chtělo pojmout co nejvíce, rozehrát více ras a linek, ve výsledku je ale nechutně přeplácaný a spousta postav / událostí zcela nesouvisí s hlavní dějovou linkou. Ta se skládá z toho, že Mila Kunis dělá jedno pitomé rozhodnutí za druhým a Channing Tatum ji přiletí (bez trička) zachránit. Na úplně poslední chvíli. Všechno je tak kýčovité a klišoidní, že člověk žasne, jak to mohl někdo takhle splácat. Herci nemají co hrát, nejvíce zaujal úchylný záporák Eddie Redmayne. Hudba klasicky heroická a epická, ovšem bez zapamatovatelného motivu nebo čehokoliv originálního. A to, že vizuální stránka je dechberoucí, je po všem výše popsané naprosto vedlejší. Je to sračka, na kterou se krásně kouká a je mi líto všech těch digitálních umělců, kteří na tom ztratili rok života. Já měl taky subjektivně pocit, že ten film trvá rok. Vyhněte se tomu, radím vám dobře!

• 15.2.2015  15:40

Skvělý McConaughey, nestárnoucí krásná Reese, dobré dětské obsazení, výborná jižanská atmosféra, ale celkově mě to nějak minulo. Příliš dlouhá stopáž, film se podle mě nemohl rozhodnout zda je dobrodružstvím á la Tom Sawyer, hutným dospěláckým dramatem nebo konverzačním filmem, kde hlavní hrdina ze sebe u táboráku chrlí filozofická moudra o životě. Rozhodně ne špatný film, ale čekal jsem více.

• 1.2.2015  23:16

Pokud bych měl vybrat jeden filmový žánr, který mě naprosto míjí, bylo by to "sportovní drama". Cíleně se takovým filmům vyhýbám, protože sport mi nic neříká, ale u Foxcatchera jsem udělal výjimku především kvůli hereckému obsazení a Oscarovým nominacím. A právě herecké výkony jsou to, co u filmu hodnotím 3*. Jedna pro Channinga (nevím jestli je dobře obsazený neherec nebo geniální herec hrající s minimalistickým rejstříkem), jedna pro standardně dobrého Ruffala a poslední pro naprosto geniálního a úchylného Carella, který by si možná zasloužil i dvě a Oscarová nominace je zcela zasloužená. Za sebe musím konstatovat, že jsem rád, že se film nezaměřil na sportovní kariéry, ale spíše na jednotlivé postavy a jejich charaktery, které jsou vykresleny a zahrány velice dobře. To je ale pro mě vše, film by klidně mohl mít o půl hodiny méně. Pochválit ještě musím syrovou hudbu, která dobře doplňuje atmosféru. Pokud jste fanoušci sportu/wrestlingu, přihoďte si jednu hvězdičku. Nemůžu říct, že bych zhlédnutí litoval, ale jednou stačilo.

• 1.2.2015  12:20
    Kód Enigmy (2014)

Kódu Enigmy jsem se bál hlavně z důvodu, že půjde o takové to klasické "Oscarové životopisné drama", které nemám příliš v lásce. A ono v podstatě i takovým dramatem, lezoucím do zadku akademiků, je. Ale já jim to sežral i s naviákem. Zajímavý (a na závěr hodně smutný) příběh Alana Turinga, dokonalý herecký výkon Benedicta i dalších, pěkná hudba i poutavý způsob vyprávění ve více časových rovinách. Vše fungovalo s přesnou režií i kamerou, bez hluchých míst, emoce na závěr se dostavily, prostě jsem nadšený!

• 1.2.2015  12:14
    Slídil (2014)

Na Slídila jsem se opravdu těšil a z letošních Oscarových snímků jsem do něj vkládal největší důvěru. No, člověk se často splete. Jako největší chybu po dlouhé době musím označit trailer, který kromě jedné z "šokujících" finálních scén, ukáže úplně VŠE, co se ve filmu bude dít. A v samotném filmu to vyplní vatou, která není příliš zábavná (až na výjimky, třeba rande v restauraci). Samotná postava Blooma je sice excelentně zahrána Jake Gyllenhaalem, který se u mě rychle vystřelil mezi nejoblíbenější herce, ale celou dobu čekáte na "něco", nějaký ten zlomový okamžik, a to buď prozření nebo ještě větší šílenství. Ale charakter hlavního hrdiny žádný vývoj nemá, od začátku až do konce je sociopatem, který pro úspěch udělá vše. Po filmařské stránce je Slídil hezky nasnímaný, má zajímavou atmosféru i trochu takový ten moderní "retro look", ale po scénáristické stránce je prostě nedotažený. Pochválit také musím hudbu a párkrát jsem žasnul na několika kamerovými záběry. Na závěr jsem si nechal ještě poslední negativum, a to absolutní absenci emocí. Film je tak odměřený, s tak zvláštními postavami, že vám vlastně je úplně jedno, jak skončí. Žádná husí kůže, žádné dojetí, nic. Přitom si samotné téma "mediální hyeny" o emoce současných diváků v přemedializovaném světě úplně říká. Slídil není špatný film, ale z mého pohledu to je hodně promarněná příležitost.

• 28.1.2015  13:36

Zajímavé drama, které zpočátku bude plně zaměstnávat vaší pozornost a budete se snažit pochopit, v jakých časových rovinách se film vlastně odehrává. A pak zjistíte, že něco z toho je vlastně film ve filmu. Almodóvar si opět hraje s diváky, hraje si s postavami, hraje si s pohlavími... V hlavní roli je skvělý García Bernal, naopak jeho sekundant Fele Martínez mne úplně nezaujal. Celou dobu jsem čekal, co z příběhu vlastně vyleze a nemůžu nějak říct, že bych byl zklamaný. Spíš mi to bylo jedno. Film nedokázal, abych s nějakou postavou mohl soucítit nebo některé fandit, proto "šokující" závěr (zase tolik ne), nebyl pro mě tak silný. I přesto se jedná o zajímavý a kvalitní film, jen tomu "něco" chybělo.

• 28.1.2015  13:28
    Fontána (2006)

Můj třetí Aronofsky a první zklamání. Nemám prostě rád filmy, které se snaží tvářit příliš filozoficky, přitom jsou zdánlivě banální. Nevěřím v posmrtný život, ani stromy života, v podstatě nic, co tento film rozebírá. Adorované vizuální ztvárnění mě také úplně nezaujalo, kromě několika posledních minut. Ale ta koule prolétávající vesmírem mi přišla prostě amatérská. Ovšem jako úplně nejhorší hodnotím výkon Hugha Jackmana, který to buď přehnal s minimalismem, nebo prostě nehrál. Nebo to taky nepochopil a nevěděl, co hrát... Dokoukáno do konce jen silou vůle...

• 28.1.2015  13:23

Tento film pro mě bude zaznamenaný v paměti jako herecký koncert Matthewa McConaugheyho a Jareda Leta. Jen jsem se nemohl celou dobu zbavit pocitu, že mě ten film tématem trochu míjí. Oceňuji, že film o umírání na AIDS není natočený jako slzopudná citová vydíračka, ale více emocí by filmu neuškodilo. Prostě to bylo na mě komorní až příliš. Ale jedná se o bezesporu kvalitní film, který je trochu protipólem současné hollywoodské produkce. Doporučuji tak především kvůli hereckým výkonům, právem oceněným Oscary.

• 28.1.2015  13:15
    Interview (2014)

Přesně tak si představuji "americkou komedii" dle mého gusta. Sympatičtí herci (James Franco je skvělý debílek, Seth Rogen klasicky skvělý a Randall Park geniální labilní diktátor), svižné tempo a nekorektní humor (zde z médií víme, že se Severní Korey úplně nelíbí, ale o tom to asi je). The Interview není kinematografickým skvostem, ale bavil jsem se. A to je u komedie tohoto ražení jediné a nejdůležitější měřítko.

• 28.1.2015  13:11
    Birdman (2014)

Několik dní hledám slova, jak správně okomentovat tento snímek, který je v mých očích mistrovské filmařské dílo, a to jak formou, tak obsahem. Neotřelý režijní přístup a kamera poskytují jedinečný plynulý zážitek, ty nádherné kamerové průlety útrobami divadla, hudební synchronizace s bicí soupravou... K tomu zajímavé lidské téma, které se dotýká každého z nás, o stárnutí. To sice, kromě napůl vyšinutého hlavního hrdiny, nepřináší žádné objevné myšlenky, ale rozhodně nenudí. A pak jsou tu naprosto dokonalé herecké výkony, především od Michaela Keatona a Edwarda Nortona (škoda, že jeho postava tam nemá v poslední třetině žádný prostor ani vyústění). Subjektivně jsem ještě nadšený z divadelního broadwayského prostředí. Nepíšu tento komentář v nějakém "hypu", na Birdmana jsem se těšil, ale s takovým respektem, že jdu na "Oscarový snímek", které běžně úplně nehltám. A dostal jsem něco, čemu bych dal i 6*. Uvidíme, jak mě to bude bavit podruhé, určitě ještě jednou zajdu...

• 28.1.2015  12:53
    Zmizení (2013)

PRISONERS vyniká hlavně hutnou atmosférou (á la Fincherův Zodiak), která mě vtáhla v podstatě od prvních minut a udržela mou pozornost celé 2,5 hodiny, i když se vlastně ve filmu tolik neděje. Hlavní dějová linka a představení postav se vejde do první hodinky a až do finálního rozuzlení se nestane žádný zvrat, žádný nový objev. Zdá se tedy, že děj stojí na místě, ale zachraňují to jednak skvělé herecké výkony Jake Gyllenhaala (několikrát mě přesvědčil že je jedním nejpreciznějších herců současné generace) a Hugha Jackmana (který mě naopak poprvé přesvědčil, že je HEREC), druhak skvělou kamerou a již zmiňovanou hutnou mrazivou atmosférou. Čekal jsem dobrý film, ale Prisoners mě dostali mnohem víc, než jsem předpokládal. Pokud ale máte rádi akční krimi se spoustou zvratů a střihů, tak tento film skutečně není pro vás.

• 19.1.2015  09:21
    Chlapectví (2014)

To, že po filmařské stránce se jedná o jedinečný snímek (který znovu asi jen tak neuvidíme, možná za dalších 12 let), nemá cenu dále rozmazávat. Obdivuji Richarda Linklatera i celý realizační a herecký tým, že se rozhodli do toho pustit. Samotný film je neskutečně banální, s předvídatelným dějem (jestli se tomu tak dá říkat), s žádným koncem, zvratem... prostě něco, co si po 160 minutách odnesete. Ty necelé tři hodiny sice díky civilnímu podání a skoků v čase uteče docela rychle, ale nemůžu se zbavit dvou pocitů 1) mohlo to být o hodinu kratší 2) cítil jsem se pak ochuzen o tři hodiny svého života bez nějaké satisfakce. Ellar Coltrane je sympaťák, stejně tak Ethan Hawke překvapil hereckým výkonem. Ale pro mě je oba převálcovala geniální Patricia Arquette. Skvělá!!! Boyhood asi musí vidět každý filmový fanoušek, stala se z toho již taková "povinnost". Ale ani originální filmařský nápad nemůže vyvážit banální děj. Ale jestli máte rádi takové ty "lidské rodinné příběhy", možná vás uspokojí i ten děj.

• 12.1.2015  11:52

Na celovečerní debut (režijní i scénáristický) je Margin Call skvěle zrežírovaný i nasnímaný, s nadprůměrným hereckým obsazením (především Spacey, Bettany a Moore hrají skvěle). Ale celkově film nepřináší vůbec nic nového, vrací se k počátkům finanční krize 2008 na Wall Street, přičemž nepřijde s žádným objevným zpracováním. Snaha polidštit bankéře, kteří jsou za krizi částečně odpovědní, se moc nepovedla a emoce nějak nepřichází. Ale opět opakuji, na debut je to hodně nadprůměrný film, jen škoda té nudné látky. Zhlédnutí nelituji, ale na opakování to nevidím. Lepší 3*.

• 10.1.2015  14:14

Originálně natočený a brilantně zahraný film, který nejvíce těží z toho, že je "jiný". Kýčovitý vizuál, hrátky s poměry stran, téměř až groteskní scény, bizarní události i dialogy... Grandhotel není typem komedie, u které byste nemohli smíchy popadnout dech, ale udrží vám stále na tváři lehký úsměv. Herecké výkony dua R. Fiennes & T. Revolori naprosto dokonalé, stejně tak i dalšího hvězdného obsazení. Doplňuje to i stylová hudba. Ale ve výsledku mi stejně "něco" chybí. Je to pěkná filmová jednohubka, která potěší filmařskou hravostí všechny filmové fanoušky, ale znovu bych ji už nemusel.

• 8.1.2015  09:38
    Líbánky (2013)

Shrnul bych to takto: Námět dobrý, scénář horší, režie tragická a herecké výkony proměnlivé. Jakýsi český pokus o tíživé společenské (psycho) drama, které ale působí hrozně splácaným dojmem. Místy to vypadá jako letní romantická komedie ze svatby, následuje artový záběr, poté zase téměř divadelní monolog (jak zabít tajemství a napětí? 15 minutovým vyprávěním vsedě). Paradoxně nejlepších je posledních 5 minut, které ale VŮBEC filmařsky nekorespondují se zbytkem filmu. Některé moudra ve scénáři by se skutečně měla někam vytesat, aby si je mohla další generace scénáristů brát za špatný příklad. Aňa Geislerová v hlavní roli není špatná, ale více mě zaujal manžel Stanislav Majer. Moc jsem nevydýchal Jiřího Černého, sice typově je na "divnocha" dobrý, ale herecky se nevytáhl. Takže další průměrný český film, na kterém alespoň oceňuji ten nápad, něco takového natočit. Hřebejk by však měl zůstat u komedií... (BTW. proč se to jmenuje Líbánky, když se to ani na líbánkách neodehrává a ani se tam o ně vůbec nejedná?)

• 7.1.2015  16:31
    Vraždy v kruhu (TV seriál) (2015)

Pilot: Na to, že to vzniklo u nás dobrý. Resp. lepší než většina naší seriálové produkce, ale nevím zda je to úplně pochvala. Klady: ústřední dvojice Ivan Trojan a Marek Němec; snaha o severskou atmosféru. Zápory: naprosto zbytečná astrologická složka a s ní i zbytečná postava (jinak dobré herečky) Hany Vagnerové; zbytečný "komerční" Krajčo; naprosto pitomý amatérský bez gradace. Závěr: Pilot se dal vidět, ale znovu už raději ne.

• 7.1.2015  09:41

Pravděpodobně nejlepší klasická americká detektivka, kterou jsem viděl. Brilantní scénář s mnoho zvraty a postavami (ve kterých jsem se prvních cca 30 minut vůbec neorientoval), který stále více a více graduje (jen škoda, že záporák není překvapivější). A k tomu geniální herecké obsazení, ústřední trojici Spacey-Crowe-Pearce skvěle sekunduje Oscarová Kim Basinger. Skvělá hudba. Skvělá atmosféra. Skvělá kamera. Prostě je to dokonalý film a pokud jste ho náhodou ještě neviděli (jako já až do ledna 2015), tak to rozhodně ihned napravte! Jen mě mrzí, že další filmy Curtise Hansone mě svým tématem dost míjí, takže si další jeho majstrštyk asi neužiji.

• 6.1.2015  14:16
    Odpad (2014)

Stephen Daldry dokázal natočit poutavý film, který se klouže na hranici kýče. Někdy tu hranici lehce překročí (hlavně v posledních minutách), ale většinou si jen tak pohrává s diváky a často si budete říkat: "Není to už moc?" Ale není. Také díky skvělým hereckým výkonům, v čele se sympatickou trojicí chlapců. Nejvíce mě ovšem zaujal netradiční záporák v podání Seltona Mella. Skvělá je atmosféra brazilského Ria, podpořená dobrou kamerou. Nejdůležitější na filmu je samozřejmě ale otevřená kritika brazilských poměrů, korupce, chudoby... Pokud si my Češi myslíme, že se máme špatně nebo nějak extrémně nespravedlivě, tak nemáme. A to věřím, že tento film nakousává tak desetinu problémů Brazílie. Kdyby nebylo pár nesrovnalostí ve scénáři (postava učitelky) a příliš kýčovitě idealizovaného závěru, tak dávám 5*. Ale rozhodně doporučuji!

• 27.12.2014  23:53

Filozofické sci-fi, při kterém si mnohokrát vzpomenete na Vesmírnou odyseu. Tím nechci vůbec srážet Williama Eubanka, protože co vložil do tvorby tohoto filmu je naprosto neuvěřitelné. Ať již je to na minimální rozpočet ohromující vizuál nebo nepřetržitý tok myšlenek (vůbec netvrdím, že jsem všechny pochopil, ale myslím, že tento film není o tom, abyste pochopili každou vteřinu) nebo práce s kamerou, William Eubank tímto debutem pro mě překročil hranici toho, co se dá na poli nezávislých sci-fi filmů vytvořit. Zpět ale k samotnému snímku - po zvláštním začátku s obrazy z Civil War pozvolna začíná psychologické drama jednoho opuštěného kosmonauta, který se stále více a více uzavírá do svého světa. Posledních 20 minut je pro mě silným "WTF" a ani po přečteních několika vysvětlujících článků a komentářů mi to asi úplně nedochází. Ale osobně to jako mínus neberu, mám rád filmy, nad kterými se musí přemýšlet. Jen mi vadí, že zde jakékoliv přemýšlení je prostě marné a scénáristicky Eubank konec úplně nezvládl. Navíc podobenství s Vesmírnou odyseou je na konci naprosto zřetelné a trochu to shazuje celkovou snahu o vlastní originální sci-fi. Dávám objektivně 3*, ale pokud máte rádi sci-fi, rozhodně tento film nesmíte minout. Osobně mi dal více než 2001, ale to už je hodně subjektivní.

• 26.12.2014  23:39

Po zhlédnutí mám pocit, že jsem viděl vlastně dva filmy v jednom. První a pro mě lepší polovina loví ve vodách thrilleru (budováním napětí až téměř psycho thrilleru), ale v té druhé již jede v akčnější rovině, příčemž vůbec nestaví na té předchozí vybudované atmosféře. William Eubank má evidentně mnoho nápadů, ale ještě je neumí úplně prodat. Snaha nacpat do filmu co nejvíce zvratů a prvků se tak stává kontraproduktivní a ve výsledku jsou rozpačité názory. Konec byl možná zbytečný, možná někým očekávaný, možná až příliš mainstreamový. Ve scénáři je několik obřích logických děr, které by se daly možná zalepit nějakým pozdějším vysvětlením, ale to nepřichází. Osobně dávám 4*, protože jsem se bavil a celou tu hodinu a půl jsem se nemohl odtrhnout. Na rozpočet vypadá film fantasticky (hlavně ta druhá akční půlka) a herci jsou skvělí, v čele s Brentonem Thwaitesem a mým oblíbeným Laurencem Fishburnem (nevím zda je to typ "hvězdy", kvůli kterému si někdo vyhledá tento film, ale zde přesně typově sedí). Zcela objektivně je ale hodnocení 60% zasloužené, ale připočtěte si filmařskou snahu, originalitu a pro Willa Eubanka perspektivní budoucnost (snad) Pro fanoušky sci-fi nutnost!

• 26.12.2014  11:25
    Vesmírná loď Ascension (TV seriál) (2014)

Skvělá sci-fi minisérie, která sice úplně nepřekvapí (zvrat na konci prvního dne / druhého dílu je opravdu předvídatelný), ale je zručně natočená, stále se tam něco děje a především je většina postav sympatická a dobře zahrána (na béčkovou kabelovku). Navíc to má velice nadprůměrný vizuál (opět na seriál z kabelovky). Zajímavá třídílná jednohubka pro fanoušky sci-fi, ještě lepší by bylo, kdyby skončila uzavřeně. Takto se bojím dalších pokračování, které v tak stísněném prostoru a omezeném počtu postav, který seriál nabízí a těžko rozšíří, nebudou mít moc co nabídnout, a obávám se, že jen bude točit v kruhu. Úvodní minisérie ale za mě za 4*, bavil jsem se!

• 26.12.2014  11:13
    Prometheus (2012)

Skvostně natočená sci-fi, na kterou se krásně kouká (první hodina je fakt nádherná) a se schopnými herci, ze kterých vyniká Charlize Theron a Michael Fassbender. Bohužel scénář je natolik nevyvážený a pitomý, že je film spíše podprůměrným béčkem s hezkým vizuálem a áčkovým obsazením. Nejsem tedy žádný znalec universa Vetřelců, možná to fanouškům dává větší smysl, ale dle anotací tento film cílil na masové publikum, ne jen na "fajnšmekry". Možná, kdyby se pěkná vesmírná termná sci-fi nezvrhla v béčkový vyvražďovacý horor, mohlo to dopadnout lépe. Případné pokračování si asi budu moci odpustit...

• 18.12.2014  10:26
    Insomnie (2002)

Skvělá detektivka, která vyniká především psychologií postav, které jsou brilantně zahrané. Ústřední trojice Al Pacino, Robin Williams (poprvé jsem ho viděl ve vážné záporné roli a líbil se mi snad ještě více než v těch uhozených komediích) a Hilary Swank je skutečně to, co by si každý režisér měl do svého filmu přát. Jen musím konstatovat, že jsem po všech filmech Chrise Nolana čekal něco víc. Ano, je to skvěle natočené, s výbornou atmosférou, ale všechny Nolanovy filmy vynikají originalitou, ať již způsobem vyprávění (Memento), velkolepostí (Batmani) nebo překombinovanými sci-fi scénáři (Počátek / Interstellar). Insomnie je "jen" skvěle natočená detektivka s nádechem thrilleru. Kdybych neznal jméno režiséra, spíše bych pro temnou atmosféru a precizní obrazový dojem (nádherné prostředí Aljašky) tipoval Finchera. Vůbec tím nechci film shazovat, je to skutečně nadprůměrný snímek, který si ještě určitě někdy zopakuji, ale od "značky Nolan" jsem stále čekal "něco", co nepřišlo, což je pravděpodobně způsobeno cizím scénářem. Na závěr musím pochválit kameru i hudbu, která skvěle dotváří atmosféru. A honička na řece na kládách? Geniálně natočená!

• 11.12.2014  14:49
    Podivný případ se psem (divadelní záznam) (2012)

Jedna z mých nejoblíbenějších her v naprosto geniálním zpracování National Theatre London. Skvělé řešení scény (škoda že se již nehraje v tomto původním prostoru s diváky kolem dokola, ale v klasickém divadelním uspořádání) a spousta režijních nápadů, které udrží pozornost po celou dobu (necelé tři hodiny vč. přestávky). Luke Treadaway je v hlavní roli strhující. Pokud ještě budou projekce Curious Incident u nás opakovat, rozhodně doporučuji. Pro mě rozhodně to nejlepší v rámci NT Live!

• 9.12.2014  01:05
    Kdo přežije: Nikaragua (TV pořad) (2010)

Neviděl jsem rozhodně všechny série Survivoru, neviděl jsem dokonce ani všechny díly Nikaragua, ale mohu směle konstatovat že z cca těch 10 viděných sérií, je tato značně nejslabší. A to především kvůli naprosto dementnímu nesympatickému castu, jejichž myšlenkové pochody asi těžko normální myslící bytost pochopí. Nechci být na "bratry" Američany zlý, ale kdyby místo soutěžících nasadili opice, mohlo to být zábavnější a inteligentnější. Nesedly mi ani nějaké nové "zvraty" od produkce a také několik soutěží.

• 9.12.2014  00:56

Hlavní chybou filmu je rozepsání jedné knihy na dva filmy. Opět. Nenažraný Hollywood tak hatí jednak snažení režiséra i nadějného hereckého týmu. Dvojka působila mnohem lépe, stále se tam něco dělo, což se o tomto filmu říct nedalo. Spousta hluchých nebo zbytečně dlouhých scén bez nějakého vyvrcholení (záchranná akce v Kapitolu nic moc). Po slibné dvojce pro mě tedy spíše zklamání. Sice jsem odcházel z kina "zabaven", ale s bobtnajícím pocitem, že to šlo udělat mnohem lépe. Každopádně v žánru teen výplachů je to velice nadprůměrné.