Zodiac (2007)

Mohlo to být kratší? Mohlo! Byl by pak zážitek z filmu stejný? Těžko! Fincher opět rozjíždí atmosférickou hru, která tentokrát staví na mrazivém skutečném případu (aniž by se zásadně odkláněl od faktů). Skvělá kamera, geniální herecké trio Gyllenhaal-Ruffalo-Downey jr. Když čtu některé komentáře, tak mám pocit, že by z toho někdo dokázal udělat hodinový film, nebo klidně i jeden díl nějakého průměrného amerického det. seriálu. Ale právě ono tempo, neustálé procházení těch samých důkazů, buduje atmosféru, ukazuje bezmoc, kterou museli tehdy vyšetřovatelé trpět. Rozhodně není Zodiac film pro každého, lidé očekávající popcornovou svižnou zábavu, budou určitě zklamaní. Ale upřímně, kdo by něco podobného čekal od Finchera? (Pokud jste nadšení ze Zodiaca, určitě nevynechte Fincherovu Gone Girl, atmosférou jsou si hodně podobné.)

Ztracen ve vesmíru (2011)

Filozofické sci-fi, při kterém si mnohokrát vzpomenete na Vesmírnou odyseu. Tím nechci vůbec srážet Williama Eubanka, protože co vložil do tvorby tohoto filmu je naprosto neuvěřitelné. Ať již je to na minimální rozpočet ohromující vizuál nebo nepřetržitý tok myšlenek (vůbec netvrdím, že jsem všechny pochopil, ale myslím, že tento film není o tom, abyste pochopili každou vteřinu) nebo práce s kamerou, William Eubank tímto debutem pro mě překročil hranici toho, co se dá na poli nezávislých sci-fi filmů vytvořit. Zpět ale k samotnému snímku - po zvláštním začátku s obrazy z Civil War pozvolna začíná psychologické drama jednoho opuštěného kosmonauta, který se stále více a více uzavírá do svého světa. Posledních 20 minut je pro mě silným "WTF" a ani po přečteních několika vysvětlujících článků a komentářů mi to asi úplně nedochází. Ale osobně to jako mínus neberu, mám rád filmy, nad kterými se musí přemýšlet. Jen mi vadí, že zde jakékoliv přemýšlení je prostě marné a scénáristicky Eubank konec úplně nezvládl. Navíc podobenství s Vesmírnou odyseou je na konci naprosto zřetelné a trochu to shazuje celkovou snahu o vlastní originální sci-fi. Dávám objektivně 3*, ale pokud máte rádi sci-fi, rozhodně tento film nesmíte minout. Osobně mi dal více než 2001, ale to už je hodně subjektivní.

1984 (1984)

Vynikající tíživá atmosféra, která skutečně mrazí. Slavný román má opravdu vynikající zfilmování, kterému vévodí výkony Johna Hurta a Richarda Burtona. Tento film ve vás něco zanechá a i když mi ho asi stačilo vidět jednou, uděluji plný počet, protože je to neobyčejný filmový zážitek. Naviděnou v místnosti 101.

22 Jump Street (2014)

Skvělá vtipná letní komedie / parodie, která stojí na dvojici Tatum-Hill. Ideální film typu "vypnout mozek a bavit se". Klidně bych si hned dal i 23 Jump Street...

50x a stále poprvé (2004)

Viděno v podstatě z "donucení" v autobusu cestou na dovolené a byl jsem mile překvapený. Nikdy bych si nepustil dobrovolně žánr "americká romantická komedie", už vůbec ne se Sandlerem v hlavní roli, ale nakonec to dopadlo dobře. Smál jsem, dojmul jsem se. Drew Barrymore byla skvělá!