Agent bez minulosti (2002)

Kulky v zádech a studená mořská voda hrubě nesvědčí lidské paměti, proto se Matt Damon trmácí po celé Evropě, mlátí policajty, způsobuje dopravní nehody, zabíjí agenty (čekala jsem od Tebe víc, Clive!), dělá dvorního holiče a píchače France Potente a to vše za účelem nalezení vlastní identity. Mno, ta tajná služba mi přišla nějak podezřele zabržděná a neschopná na to, aby zvládla vycvičit supermana Jasona Bournea, ale film se mi celkem trefil do nálady. Škoda, že ve 21. století už akčňáky moc nežeru. 75%

Zvonící meče (2000) (TV film)

Trošku mi to těmi spletitými vztahy a nečekanými nálezy dávno ztracených členů rodiny připomnělo Dallas nebo hry Járy Cimrmana (nebýt pohádka v TV, hodil by se v závěru Vichr z hor). Rádobyvtipy byly k uzoufání, přibylo pitvoření a přehrávání, zápletka zdebilněla a šermířská klání mi připomněla dobu, kdy jsme se s bratrancem mydlili klackem tak dlouho, dokud jeden z nás s výkřikem nestrčil do pusy naražené prsty (v tom lepším případě) nebo netahal třísky z oka. Ale naše akčnost a výkonnost byla rozhodně na vyšší úrovni oproti tomu, co nabídly "Zvonící meče". Oproti úvodnímu dílu pohádkové trilogie jasný kvalitativní propad. Nepostřehla jsem - sejmul už někdo to vyřvané Pomeje nebo to bude svou existencí prudit i ve třetí části? 41%

Brontosaurus (1979)

Ekologická pohádka o uvědomělých dětech, hodných myslivcích (co zvířata střílejí jen pro zkrácení utrpení a ne proto, aby je viděli trpět, mohli sežrat a zbytek pověsit na stěnu), o chlapeckých ptáčcích a o zlých ekoteroristech, rozhazujících odpadky po českém kraji. Je mi záhadou, že si na tento film, málem tak starý jako já, skoro nevzpomínám (jen sem tam záblesk poznání rozčísnul stařecký marasmus). Přitom v době, kdy jsem byla na ideologickém vrcholu, tedy někdy ve 12-ti letech, bych ho jistě zbožňovala. Film by si zasloužil hezčí hudební doprovod a více (a lepších) záběrů krajiny, jinak jde o kousek poplatný době vzniku, to dětské soudružství nemíním vyčítat. Bylo mi trochu podezřelé, jak holčičky byly za komárů nějak hůř fyzicky stavěné, když je zásah volejbalovým míčem do kolene přiměl zaječet, upadnout, stěžovat si na surovost a po zbytek dne kulhat (co by takové děvčátko vyvádělo, kdyby chytlo pukem do holeně?). Shrnu to: bylo by fajn, kdyby všechny odpadky byly zpět u majitele dřív, než by se vrátí z místa, kde je vysypal. A zrovna tak fajn by bylo, kdyby po sobě děcka bordel uklízela, místo aby ho dělala. Při sledování "Brontosaura" jsem se na 70 minut vrátila do začátku puberty... ale na čtvrtou hvězdičku to prostě nestačí (tehdy by to možná stačilo i na 5*). 65%

Halabalašou (1993) (pořad) odpad!

Éda Blbeš a dechovka - neumím si představit smrtonosnější, trýznivější kombinaci! Pro mě naprosto nesledovatelné a neposlouchatelné. 00%

Prolomená stezka (2006) (TV film)

Tradiční grass movie western s ne zcela tradiční zápletkou. Stárnoucí kovboj v naprosto typickém podání R. Duvalla (ten chlap má všechny role stejné - lehký excentrik, co se věčně pochechtává, trousí moudra a přitom působí mírně roztržitě) se rozhodne lépe poznat synovce a tak spolu ženou přes USA stádo koní na prodej. Klasika. To by toho ovšem nesměl zasáhnout vůz naložený žlutým masem, vysloužilá ťápota + pár dalších souputníků. Hlavní hrdinové sice složili slib celibátu, jinak si však počínají velmi chlapsky: oponenty neváhají střílet, věšet, surově mlátit, odřezávat a odstřelovat jim různé tělesné součástky. Padouši to holt v žádném filmu nemají jednoduché. Nicméně v "Broken Trail" si tragické okamžiky prožije i kladná družina, byla jsem proto zvědavá, jaký bude bodycount v závěru. Hmm, trochu zklamání. Nespokojenost si dovoluji vyjádřit také s poněkud roztahaným tempem, tři hodiny jsou až moc, ALE (navzdory heroické snaze N@HA CYPNEMA udolat mě třemi sloními prdelemi upoutávek) NEUSNULA JSEM a to je rarita! Nadšená jsem byla z nádherných záběrů krajiny a celé té krásně nasnímané koňské romantiky. Pochválit musím český dabing. A teď odežeňte od monitorů nezletilce a prudérní důchodce, Phobia bude sprostě nadávat. Do hajzlu ucpaného, pochcaného, poblitého, posraného a nespláchnutého; může mi někdo vysvětlit, proč se dabují slovenské filmy a seriály, ovšem když vám ve filmu třetinu času kuňkají číňanky, titulků se nedočkáte?! Kdyby tam, kurrrrrrrrrrrrrrrva, zůstaly alespoň anglické, ale to ne! Budete koukat, třeba jak hlavní šikmoočka se slzami v očích vejrá na vycházející srpek měsíce, cosi přitom sveřepě ťingťoní a vy můžete hádat, jestli má měsíčky (nedostala měsíčky?), xmrti nenávidí Turky, znásilnili ji Měsíčňané nebo se jí hrubě nelíbí momentální tvar onoho satelitu Země. Občas se z gestikulace, mimiky a celkové situace dá vydedukovat, o čem si to žluté holky kvokají, někdy ani náhodou a to u jinak příjemného filmu vážně nasere a vřele za to nedík! 74%

Chladnokrevný Stone (2005) (TV film)

Chladnokrevný Stone alias Průměrný průměr. Na takové filmy se blbě píšou komentáře: nejsou tak špatné, aby na ně člověk plival jedovaté sliny a nejsou ani tak dobré, aby na nich bylo co chválit. Snad sympatická výprava stojí za zmínku a některé hlášky a ne zcela liliově čisté postupy Toma Sellecka v roli náčelníka policie v Prdelákově. Ve stavu počáteční nachcípanosti jsem neměla energii hledat lepší program a u tohohle nebyla škoda chrchlat, smrkat, srkat čaj a ztrácet vědomí. 55%

Kam zmizeli všichni lidé? (1974) (TV film)

SPOILER ALERT!!! No jen si to představte: jste nadšený speleolog-amatér a když se tak jednou vrtáte hluboko zasunutí v nějaké díře, ona se roztřese... a kolem vás začne padat polystyren. Nejste žádné ořezávátko, bez újmy polystyrénovou lapálií prokličkujete, vysunete se z díry ven, celí mokří... a postupně zjistíte, že svět je plný obleků naplněných moučkovým cukrem. Kromě vás a bohužel i vašich dvou přeživších odlitků, přemoudřelého studentíka a lehce hysterické dcerunky, narazíte akorát na divou zvěř (každý pes se vás snaží sežrat, sem-tam vás podrápe kočka, krovkami udeří chroust či oslizne slimák) a potkáte i nějaké ty zloděje dopravních prostředků, traumatizované ženy a bezprizorní chlapečky. S rozšiřující se grupou přeživších míříte za svou starou. Putujete a putujete, čelíte zuřivým čivavám, občas se upřímně a od srdce zasmějete trapné průpovídce, obklopeni kruhem svých známých ve skupenství masokostní moučky - to je přece přirozené, dostat záchvat smíchu minutku po zjištění, že všichni okolní ex-lidé jsou vhodní leda ke krmení šílených krav. Jen taková drobná nepříjemnost, jistě lokální, není třeba se znepokojovat radiací, logiku sem vůbec netahejte! Rádi byste se dobrali nějakého smyslu, vysvětlení, jenže zhruba ve dvou třetinách událostí trochu déle mrknete a už vidíte úplně jinou rodinku, animovanou, celou žlutou a čtyřprstou. Tak nic, no, tak jsem zase neviděla konec, nebylo to poprvé a určitě ani naposled. Čekala jsem, že ten film bude větší sranda a srajda, nicméně jde o pouhý snesitelný průměr, lehce požvýkaný chrupem času. 50%

To je vražda, napsala (1984) (seriál)

Stará vražda napsala, že je to vražda. Máte-li zálibu v mírně obézních důchodkyních, co všude strkají svůj všetečný rypák a sežraly Šalamounovo hovno, pak je tohle seriál přesně pro vás. Jestliže však nejste gerontofilní a netrpíte ani sebemrskačskými sklony, nejspíš si v záplavě kriminálek najdete vhodnější podívanou, u které ve vás pohled na hlavní postavu nevyvolá stejné pocity, jako když přežvykujete písek. Pár dílů jsem s prarodiči vydržela "sledovat" (ve skutečnosti jsem většinu pozornosti věnovala křížovkám, mé tradiční záchraně a sebeobraně proti TV vkusu nejstarších členů rodiny). 31%

Buenos Aires 1977 (2006)

Viděla jsem jen druhou polovinu filmu, takže nevím jak to začalo: pokračovalo to mučením a skončilo pobíháním holých kostnatých zadnic po ulicích Buenos Aires. Pochvalu zaslouží chmurně vykreslená totalita, všudypřítomná tíseň a strach. Hodnotit radši nebudu - absence vztahu k vězněným mi zabránila tenhle neveselý příběh prožívat naplno. A nevím, jestli mám chuť se na to dívat podruhé - se znalostí konce a jen proto, abych zjistila, jestli si k nevzhledným obětem únosu nějaké citové pouto vypěstuju.

Světla páteční noci (2004)

Dobrý film o blbém sportu. Několikrát jsem se pokoušela sledovat přenosy amerického fotbalu a stejně jako u baseballu absolutně nechápu, co se na tom emeričanům líbí. Pár vteřin chaotické aktivity, pak se dlouho nic neděje, následuje pár vteřin chaotické aktivity... a tak pořád dokola. Nepřestane mě fascinovat, jak amícké středoškolské kluby přilákají na jeden zápas do tribun více fanoušků, než naše fotbalové prvoligové mančafty zvládnou za celou sezónu. A pak je tady nezanedbatelný fakt, že se o těchhle amerických nudasportech točí zajímavé filmy. Na výtvoru Petera Berga mě zpočátku vyloženě sral "dynamický" polodokumentární střih, ale buď problém postupně vymizel, nebo jsem si zvykla. Pochválit musím pár menších výhybek okolo klišé: ač podle skutečné události, film nesleduje vzestup bandy outsiderů, nýbrž trable předpokládaných favoritů. B.B. Thornton je docela nepříjemný, uječený trenér, ne ten obvyklý moudrý taťka s citlivým přístupem. Dobře je ukázána absurdita, kdy se kdejaký kibic cítí být povolán oficiálně radit ohledně taktiky odborníkovi. Hlavní hvězda středoškolského týmu je odporně nafoukaný černý kretén. Jeho spoluhráči nejsou dokonalí a vlastně mají docela dost výpadků. Jejich osobní problémy nejsou pitvány moc do hloubky - v hlavní roli je sport. Další kladné bodíky připisuju za závěr. Za zmínku stojí i solidní soundtrack. Peter Berg se prostě pochlapil, donesl šišku bez většího škobrtnutí až za čáru - touchdown! 77%