8 1/2 ženy (1999)

Intimnější a méně pompézní než ostatní Greenawayovy filmy. 8 a půl ženy toho na první pohled mnoho nenabízí, podobají se samoúčelné intelektuální masturbaci, ale pod povrchem je tahle studie vztahů mužů a žen docela hutná a plná zajímavých myšlenek. Podobenství o tom, jak krachují mužské představy o ženách, a překvapivá oslava láskyplného monogamního vztahu...

Protektor (2009)

Spíš 3,5 než čisté 4 hvězdy. Na české poměry docela odvážně udělaný film ze scénaristicky vděčného historického období. Dobrá výtvarná stránka, výborná hudba, místy zajímavé nápady a scény. Občas (hlavně ze začátku) jsem měl ale pocit, že se poslouchám dialogy z českých seriálů typu Rodinná pouta. Herecké výkony toporné. Bohužel pokud se podívám na zahraniční filmy zabývající se lidskými osudy za druhé světové války, nacházím nejméně o třídu lepší snímky - třeba Schindlerův seznam, Mefisto nebo Hanussen.

Velké ticho (1968)

V mezích žánru bych dal i pět hvězdiček. Trochu mě štvaly leckde toporné dialogy a předvídatelný děj, ale jednoznačně převažují klady: famózní hudba vhodně podbarvující situace na plátně, dovedné vybudování atmosféry, krásné záběry na krajinu, charismatický Trintignant a Kinski.

Jeden den Andreje Arseneviče (1999)

Pěkný dokument, ale přiznejme si to - nejlepší záběry jsou prostě ty vystříhané ukázky z Tarkovského filmů. Ocenil bych také hlubší analýzu Tarkovského tvorby.

Moja ljubov (2006)

Krásný romantický příběh v úžasném výtvarném ztvárnění.

Superflat Monogram (2003)

Celkem dobře animované a na reklamu poměrně vkusné, ale nijak to nepřesahuje omezení daného zadání. A navíc iritující hudba.

Sientje (1997)

Hlavní hrdinka, zpočátku absolutně odpudivá, si nakonec získala mé sympatie...

Sim Salabim (2008)

Tak jsem se už dlouho nepobavil.

District 9 (2009)

Expozice velmi zajímavá, výborná dokumentární atmosféra, ale od poloviny začíná scénáři docházet dech a stává se z něj předvídatelná akční jízda. Už to tady bylo zmíněno několikrát - logické lapsy, hloupý příběh, konec plný klišé...Škoda, škoda, mohlo to být lepší.

Ostře sledované vlaky (1966)

Hrabalovy knihy je opravdu těžké převést do filmového jazyka. V Něžném barbarovi a Postřižinách to docela fungovalo, tady bohužel ne. Nudné, roztahané, s nesympatickým hlavním hrdinou. Vizuální stránka je uspokojivá, ale hudba jakoby neexistovala. Několik pěkných scén nezachrání celkově průměrné vyznění.