The Hire: Star (2001)

Show her the sights. - no tak v kontextu s rozvodem Guye a Madonny je celý tento pidipříběh zadostiučiněním pro jednoho ze zúčastněných. Památek při jízdě Madonna věru moc neviděla, ale my si s polečně s režisérem partie v prostoru jejího klína budeme určitě dlouho pamatovat :o)

Nebezpečný cíl (2008)

Moje práce mne přivádí na různá místa, ale má to i své nevýhody - Největší nevýhodou tohoto snímku je to, že si chudák Nicolas prožene hlávku olovem až po sto minutách. Kdyby to býval udělal hned na začátku, mohl být divák ušetřen tohoto prapodivného snímku, jehož smysl mi uniká! Jediné co mne napadá, že chudák Cage ještě nevystřízlivěl od doby, co opouštěl Vegas. Filmařský kumšt není zas až tak špatný, ale jako příběh samotářského superzabijáka co otáčí choboty slonům a vraždí loupežníky za zády hluchoněmé ženštiny a ještě se u toho tváří jako, jako retardovaný - sorry, to nedám! Nikdy více!

Requiem za sen (2000)

Pomohlo to mým mozkovým závitům zbavit se pocitu, že jsem ztroskotanec - Lidé se narodí a od doby, kdy začnou vnímat svět okolo sebe začínají snít. Zprvu jsou to sny krásné, opravdové a bezelstné a proto se mnozí jedinci odváží za sny šlapat trnitou cestu, která je mnohdy křížena nejedním bolem našeho pokřiveného bytí. Jsou na svých cestách bičováni touhou, kamenováni chtíčem, svazováni povrchností a nevědomostí. Drtivá většina snových poutníků tento lynč životem neustojí a sejde na cestu, která vede ke snům těch druhých. Stávají se tak otroky silnějších snílků a jejich cíle nekončí na kraji vysněného mola, v záři reflektorů... Končí na mlýnském kameni systému, který si tu nastavili ti nejsilnější. Životy se sypou jako písek mezi prsty a na konci toho plahočení zbydou jen mlhavé kontury promrhaných životů a vzpomínky na sny... Darren Aronofsky uzřel sny nejedneho znás a vyprávění o nich vtěsnal do sta minut. Ukazuje diváku, jak za jeden půlrok mizí sny, skřípou mozkové závity a život plodí další ztroskotance. Zpočátku jsem stylu, který režisér zvolil pro své vyprávění, nemohl přijít na chuť, ale jak beznaděj gradovala, gradoval i nevšední zážitek z tohoto počinu! POST SCRIPTUM: NEDOPORUČUJE SE PŘI DEPRESÍCH A SEBEVRAŽEDNÝCH SKLONECH!

Na vlastní nebezpečí (2007)

Jsou tam nebezpečné peřeje, ale my tam přesto pojedeme s partou přátel pokořit tento divoký tok! - No tak suché hlášky pana Krobota musíme brát jako pozitivum tohoto snímku. Další se pak hledají jen těžce. Za zmínku stojí ještě hudba (jakéhosi) Waltera Krafta a další hvězda v hodnocení je za tu čarokrásnou přírodu. Tím výčet pozitivního končí. Filip Renč se snažil natočit film, na který není český filmařský naturel stavěn. Ale neřekl bych, že právě režie je hlavním faktorem, který tento snímek táhne dolů. Ano, výtačel mne nejeden opakovaný záběr i bullet time pasáže s drsně se tvářícími herci (snad jen Blažkovi jsem to trošku žral - od dob princátek mu narostlo nevídaně svalové hmoty). Vysloveně pak otravují flashbacky s nebohým tatíkem! Ale přesto to na mne působí tak, že Renč (ač zřejmě nevědomky) zachraňuje svým nepopiratelným talentem co se dá. Ano, ano! Scénář je tím hlavním hrobníkem. Kolikrát jsem si říkal, že si z nás diváků scénárista dělá p***l! Za tu dějovou osu, dva vysloveně směšné policajty a takový malý incest na závěr by měl soudně vyfasovat 5 let zákazu sahání na pero a jemu podobné nástroje!

Hroši v Africe (1979)

Maminka mne vyléčila! Řekla tři kouzelná slova - a tak jsem se hezky posral! - No i když tento snímek patří mezi ty slabší, tito dva pánové mne pobaví snad vždycky. Dějová linie je chvíli uspěchaná, jindy se zas vleče. A nutno říci že je i dosti slabá. Ale zase vidíme spoustu zvířátek černého kontinentu a padá zase hodně facek. A sem tam zasviští i pověstná Budova herda zaťatou pěstí kolmo dolů - takzvaná kladivovka :o)

Můj soused zabiják (2000)

Když vidím hamburger s majonézou, tak bych vraždil! - Příjemná oddychovka s kupou slušných herců. Vtipní Matthew Perry a Bruce Willis, kterým sekundují kočky v podání Natashy Henstridge a Amandy Peet, od které bych se nechal v kliďánku zamordovat, abych jí tak splnil její celoživotní touhu, co se výkonu povolání týče. Zápletka je sice trochu plochá - víc bych si užil s rodinkou Gogolakovic. Ale to odkouření poldy, kterého uhranuly plíce Amandy bylo fajn :o)....

Policajtem proti své vůli (2005)

Come on, finish this shit. Let's go. - Nestává se mi často, aby mne některý z protagonistů toho kterého snímku vyloženě rozčílil. Pan Eugene Levy to dokázal a vážně přemýšlím, že půjdu na pomoc Turkům s jeho nalezením! Film pojednává o jednom přikáklém dentistovi, který je schopen roztleskat nadšený dav na stomatologickém kongresu a poté se pomočit do bazénu (možná že to bylo v opačném pořadí) před super trapným záporákem. Snímek o ničem. Ty dvě hvězdy jsou pro mého oblíbence Samuela, který se tvářil v některých pasážích fakt drsně a v jiných jsem mu zase věřil, že má svého (ne)hereckého kolegy plný kecky....

Avatar (2009)

I'm studying. We have to learn to be one of them-Tak to byla jízda! Témeř tři hodiny jsem měl na dosah vysněný svět Jamese Camerona. Po apokalyptické válce strojů a nechtěné chladné koupeli si mistr James zaletěl na Pandoru. Ten let byl dlouhý 12 let, ale vyplatilo se počkat. Ano, slyšíme to poměrně často: klišé, plytkost, vykrádačka, zelená agitka apod. výtky. Tak scénář opravdu nemůže být prohlašován jako originál a revoluce, ale osobně si myslím, že je to daň za REVOLUČNÍ ZPRACOVÁNÍ onoho krásného světa na Alpha Centauri B-4. Pan režisér hraje již od dob T2 úplně jinou ligu než jeho kolegové a je proto logické, že ty jeho kousky něco stojí. Proto mu promiňme ten "masový scénář" a poděkujme mu za posunutí kinematografie zase o míle a míle dopředu. PS: stejně jsem byl nakonec rád, že modrá velekočka Zoe nezemřela a že si se Sullym užívaj Pandorry bez lidských červů :o) Jo a ještě jedno, zelenou agitku potřebujeme jako sůl, jinak se budeme do toho vesmíru za nedlouho muset vydat...

Ostrov (2005)

Mohl jsi převzít jeho život, ale ty ses rozhodl vrátit. - Michael Bay má dar bavit lidi, to je jasné. Nicméně nevím, jak dlouho bude divácká obec ochotna přijímat ty jeho obrázky plné hutné akce (Transformers 2 neuzřeno), kde lítá vše a nemusí to ani mít křídla, kde zpomalí čas a namíří kameru na odhodlané obličeje hrdinů jeho snímků - ano, ano - v Armageddonu mu to žeru i s navijákem, pač se nedokážu zbavit přesvědčení, že tam si z toho patriotismu a klasického amíkovství prostě dělá prču. S Ostrovem se posunul dál, dotknul se (možná) ožehavého tématu v nedaleké budoucnosti a chtěl dívákovi NĚCO ŘÍCT což je alespoň do doby, než bude shlédnuto dílko zvané Transformers, příjemná změna. Příběh dokresluje skvělou muzikou Steve Jablonsky, Ewan si plní svůj standard. Tím největším plusem pro mne je ale úplně nejvíc HOT Scarlett co jsem jí kde viděl! Pro takové ženy se umírá (má drahá mi promine :o)!!!

Matrix (1999)

...je rozdíl mezi tím znát cestu a kráčet po ní... - Bylo to v létě 1999, tehdy jsme pařili King Pina po vytáčeném spojení a v hlavách nám kolovala myšlenka, jak to všechno funguje. To že odpověď dostanu v našem letním kině (RIP), mne ani ve snu nenapadlo! Bratři Wachovští nám otevřeli oči! Carrie-Anne + Keanu + a lot of guns + 3 jednotky SWAT + dostatek zděných pílířů = jedna z nejnezapomenutelnějších akčních scén v dějinách kinematografie!!!