• Krátkometrážní

Zabiják & bodyguard (2017)

,,Question for a higher power. Who is more wicked, he who kills evil motherf**kers or he who protects them?" Pro Ryana Reynoldse asi není lepší role než hláškující hrdina akčního filmu. A je znát, že si ji v této komedii užívá a se Samuelem L. Jacksonem tak tvoří solidní dvojici. Místy snímek trochu doplácí na příliš předvídatelný děj, ale upřímně mě to skoro po celou dobu i tak bavilo. Skvělá volba na jednorázové odreagování.

Mission: Impossible (1996)

,,Excuse me. Mr. Hunt? Would you like to watch a movie?" S odstupem času je skoro až neuvěřitelné, kam se série Mission: Impossible za ta léta posunula. První díl je již citelně starší, ale pořád si drží svoje kouzlo a kvalitu. De Palmův rukopis přináší trochu psychologičtější pojetí, kdy Ethan Hunt není jenom strojem na akční scény a s ohledem na dobu vzniku efekty ještě nemohou hrát prim. Jako vždy potěší prostředí Prahy. Dobrý start, ke kterému se dodnes občas rád vracím.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

,,I'll figure it out." Tom Cruise nestárne a další akční nářez zvládá ve famózním tempu a znovu baví. Filmový zážitek podtrhuje atraktivní prostředí, napínavý scénář a pár solidních (automobilových) honiček (byť ta vrtulníková připomíná spíše Star Wars). Jediná podstatnější výtka směřuje k přepálené akci, která se místy přibližuje absurditě posledních dílů série Fast & Furious. Jinak ale Christopher McQuarrie znovu dokazuje, že tenhle žánr umí.

Čokoláda (2000)

,,I thought, oh, just one little taste, it can't do any harm. But it turned out they were filled with rich, sinful..." Neobvyklý film se zvláštní atmosférou náboženské francouzské vesničky. Bohužel to ale nebyl můj šálek kávy (nebo spíš horké čokolády). Žádná z postav mi nepřirostla k srdci a celý děj mě příliš nebavil. Místy zajímavé a snad i trochu podmanivé, ale jednou stačilo.

Aladin (2019)

,,If you don't have anything, you have to act like you own everything." V posledních letech se s hranými remaky starších kreslených pohádek roztrhl pytel a jak tomu normálně příliš nefandím, tentokrát musím uznat, že se předělávka povedla. Nový Aladdin je svěží, zábavný a dobře obsazený (trochu jsem měl obavu, jak se se svou rolí popere Will Smith, ale i když to není Robin Williams, docela mi jeho pojetí sedlo). Celkově hezký a příjemný film.

Největší showman (2017)

Příběh příliš nezaujal, ale díky příjemnému hereckému obsazení a skvělým hudebním číslům jsem si tento muzikál opravdu užil. Jackman a (překvapivě i) Efron byli výborní a na každém jejich vystoupení bylo znát, že si to užívají. Celkově snímek působí velmi radostným, barevným dojmem, díky čemuž tomu lze odpustit i některé slabší pasáže.

6 underground: Tajné operace (2019)

Z toho, co podle popisu vypadalo docela slibně, se vyklubala naprostá kravina. Ani jedna z postav nevzbuzuje jakékoliv sympatie, jelikož žádná z nich nedostává prostor pro jakýkoliv rozvoj. Samotná akce, na které mělo 6 Underground stát, působí jako zmatená smršť výbuchů, honiček a výstřelů. Hodně přepálený akčňák, bohužel však ne dost na to, aby to alespoň bylo vtipné.

Gentlemani (2019)

,,There's only one rule in the jungle: when the lion's hungry, he eats!" Zcela upřímně musím napsat, že takhle už jsem se u filmu nebavil hodně dlouho. Guy Ritchie přišel se svěží, po všech stránkách našlapanou gangsterkou, která nemá slabší místo a jede na plný plyn po celou takřka dlouhodinovou stopáž. Ať už jde o formu vyprávění, jednotlivé postavy nebo scénář, všechno funguje, jak má a výsledkem je skvělá zábava, kterou mohu všem (zejména chlapům) doporučit. ,,You really can't unsee it once you've seen it."

Malé ženy (2019)

,,Women, they have minds, and they have souls, as well as just hearts. And they've got ambition, and they've got talent, as well as just beauty. I'm so sick of people saying that love is just all a woman is fit for." Bez znalosti literární předlohy, předchozích filmových zpracování i samotného příběhu jsem před projekcí od Little Women moc neočekával a původně návštěvu kina ani neplánoval. Kombinace hereckého obsazení a oscarových nominací mě ale přece jen přesvědčila a byl jsem docela zvědavý, jestli mě Greta Gerwig svým počinem tentokrát zaujme. První hodina mě vyloženě nebavila. Dobové ztvárnění i dialogy postrádaly potřebné kouzlo a k jednotlivým postavám jsem jen těžko hledal cestu. Druhá polovina byla dějově o něco bohatší, u scén, které měly vyvolávat emoce jsem se ale spíše pozastavoval nad jednotlivými činy hlavních postav, které mi vůbec nedávaly smysl (věřím, že v literární předloze s tímto problém nebude) a ve výsledku mě tak celý příběh naprosto minul. Z herecké sestavy nejvíce chválím Florence Pugh, která v mých očích překvapivě zastínila dvojici Ronan - Watson. Jinak jsem si ale z tohoto snímku moc pozitivních zážitků neodnesl.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

,,You're really lucky, you know that? You didn't have to wait your whole life to do something special." Stejný tvůrce, jiná kvalita. Zatímco v Breaking Bad Gilligan a spol. zvládají mistrně budovat napětí a postupně diváka vtahovat do děje, El Camino je jen pomalu plynoucí drama, kde na nic takového není prostor. Zároveň mě trochu mrzí, že tento příběh nepřišel o něco dřív. Připomenout si staré známé postavy a slyšet zase po letech Jesseho ,,bitch!" bylo ale i tak zatraceně příjemné.