Sníh a medvěd (2022)

Ja osobne by som sa nebál do anotácie k filmu pridať k dráme ešte mysteriozny . V odľahlej horskej dedine, odrazenej od ostatného sveta silnou snehovou víchricou, zmizne za záhadných okolností miestny mäsiar Hasan. Prepadla sa pod starým kurevníkom zem. Jediní, kto ho videli naposledy, boli miestny podivín a milovník zvierat Samet plus hlavná hrdinka filmu, mladá zdravotná sestra, ktorá tam prišla pred začiatkom víchrice. A možno ešte aj medved. Pekná kamera snímajúca detaily, nádherné kulisy, krásna atmosféra zimy a horskej samoty... Po takomto filmovom zážitku mám vždy chuť sa zbaliť a odísť žiť do hôr.

Povídka z Brixtonu (2021)

Film je pomaly plynúci, bez výraznej akcie, kde sledujeme , ako dvaja kamaráti robia hovadiny a do toho sa k nimi priplachtí ženská, ktorá to potom medzi nimi všetko zmení. Avšak krátka minutáž ho balancuje správnym tempom. Ide o pomerne slušne napísanú drámu, v ktorej mňa osobne však dostala nie hlavná zápletka medzi hlavnými hrdinami, Leou a Benjim, ale to, čo sa stalo jeho kamarátovi Archiemu nakoniec. To ma dostalo slušne do kolien. Muzika vo filme je tiež taká psychedelicky pomalá , ktorá parádne umocňuje atmosféru Londýna. Aspoň mne to takto sadlo perfektne. Obsah k filmu trošku prestreľuje a pridáva na dramatičnosti, ale v podstate vystihuje wo co tady bježí . 70%

American Dream (2021)

Tak teraz neviem, či ide o vykrádačku známeho polského filmu Dług (1999) ,alebo o jeho remake... Kamiński je výborný kameraman, ale nízky rozpočet sa mu svojou zručnosťou nepodarilo zakryť. (Napríklad tá fuga medzi dverami a drevotrieskou, čo predstavovala stenu a cez ktorú prenikalo svetlo do ich "bytu" mala byť akože čo??!) Alebo borcovi, ktorý hral na začitku ženícha... Tak tomu pre istotu ani hubu nedovolili otvoriť. Toho by mali zavrieť už len za jeho ksicht! Vo filme hrajú solídni herci (okrem teda toho ženícha), avšak v niektorých situáciach sa predvádzajú, ako totálni amatéri a pár krát som sa i zasmial. Hoci som polský originál videl a tým pádom som sa dovtípil, akou cestou sa bude American Dream uberať, stále ma to bavilo a kľudne tento film doporučím. 70%

Ted Lasso - Série 3 (2023) (série)

Emociami napumpovaná časť poslednej epizody vypadala, akoby si to najlepšie, o ktoré ukrátili sračkové časti 5,6,7 a 8, tvorcovia seriálu špeciálne nachystali na nás na samotný záver. Cítiť rozlúčku s fotbalovou rodinou a ja som presiaknutý smútkom, ktorý som naposledy cítil snád len u P*R*I*A*T*E*L*O*V, ked končili ! Ale i radosťou, lebo v tom najlepšom sa musí vedieť prestať. Tretia sezona nebola u mňa tou najlepšou, to bola dvojka, no záver trojky je niečo, čo tu už dlho nikdy nebolo: absolútne perfektné načasovanie emocií, ktoré v divákovi zanechajú pocit, že bol súčasťou rodiny, ktorá mu bude ešte dlho chýbať.

Renfield (2023)

Renfield na mňa zapôsobil ako pohodová oddychovka s fajnými 'šoufkami', ktorá si robí kozy sama zo seba.

Slon (2022)

Nie som gay a filmy s touto témou mi neprekážajú, avšak dnes som mal z tých ich "priteplených" úsmevov trochu problém na začiatku filmu. Našťastie po tom, ako hlavní hrdinovia na "to" skočili a prelomili ľady (síce sa mi nezdalo, že by nejako chodili okolo horúcej kaše), podarilo sa mi uvoľniť a na film sústrediť a v podstate si vychutnať samotnú dramatickú dejovú linku. Samozrejme, aby sme sa nemohli vyhnúť problémom s vidlákmi a ich mentalite, dej sa musí odohrávať v podhorskej dedine. Trochu sa mi zdalo, že tvorcovia to chceli mať akoby westernovo pojaté, avšak na mňa to dýchalo takou tou depresívnou škandinávčinou. Herecky zmáknuté na jednotku s hviezdičkou.

Autobiografie (2022)

Najprv som si myslel, že pôjde o drámu o nejakom spisovateľovi, ktorý píše o sebe knihu. Potom, po  prečítaní obsahu na  IMDb, som zase myslel, že pôjde o nejaký masakrálny thriller, kde mladý sluha bude zabíjať nepriateľov generála, ktorému robil sluhu. Dostala sa mi  na dialogy úsporná dráma nasnímaná výbornou kamerou o mladom chalanovi, ktorý robí sluhu, ako som už spomenul, vojenskému hodnostárovi tak, ako jeho otec pred ním a ako i jeho dedo pred ním. Postupne sa vyvíja medzi nimi isté puto, kedže hlavný hrdina je pre starého chlapa ako vlastný syn. Avšak mladý odhalí jeho skutočnú tvár a k jeho vlastnému zdeseniu sa všetko náhle zmení.

Volha (2023) (seriál)

Niektoré časti lepšie, niektoré slabšie. Ako celok to ale u mňa fungovalo výborne. Lúbilo sa mi, ako boli zmáknuté tie prechody z reálnych záberov vtedajšej doby  na tie hrané. Záverečná časť smutná, depresívna a zároveň (u mňa) i najslabšia.

Acidman (2022)

Taká pohodová indie vzťahová dráma o otcovi a dcére, ktorí sa roky nevideli, lebo starý prerušil akýkoľvek spôsob komunikácie. Jedinú komunikáciu, ktorú udržuje, je s mimozemšťanmi. Celé to je také trochu uletené s občasnými dobrými hláškami, avšak na pozadí skutočných citových interakcií dvoch blízkych a zároveň vzdialených osôb. Super kamera, pekné farby... Ono to vyšumí cez noc do stratena a zabudnutia síce, ale príjemne sa na to pozeralo. P.S. To sci-fi v anotácii k filmu nejako nepasuje.

Cesta ven - The Kindness of Strangers (2023) (epizoda)

Druhá epizóda vymakanejšia od prvej i napriek idiotskému chovaniu sa postáv. V jednotke pila krv vedúca zájazdu, tu pre zmenu Julie a Fatima + zavalený kokotko v sutinách domu. Šikmoočko zase neuveriteľne otravný s čajom. To slovo tu zaznelo snád' tisíc krát dnes!