Démon (1972)

Nevím, to jako bylo všechno? A ti bráchové jsou pak teda co, když matka...? Mimochodem, na youtube existují dvě verze, které se liší v použité hudbě, každá dává tomuhle filmečku zcela jiný pocit - jak by nám vysvětlil David Lynch. Přišlo mi to prostě takové - o ničem.

Poslední král (2016)

Přijde mi to jako trošičku drsnější vánoční českotelevizní pohádka mixnutá jednu chvíli James Bondem v horách u Bratislavy ;-) nebo i tím Krakonošem a lyžníky. S podivnostmi jako dítě, které asi nekaká a nečurá, vydrží v klidu den nejíst a tak. Hlavní padouch sice nejde pro ránu mečem daleko, jak jde o trůn, ale bráchu nechá žít, holku, která ho zradila, si chce vzít, nějak nechápu. A příběh samotný je prostinký tak na poloviční stopáž. Jinak to rýpe správně moderně do církve a křesťanství, ale aby proti tomu postavili tvůrci nějaké severské obřady, bohy, tradice, to ne. Jo a při soubojích těžko poznat, kdo je kdo a komu fandit, všichni jsou zrzaví, dlouhovlasí s fousama.

The Man Who Never Was (1956)

Kdybych o celém tom podrazu nečetl předtím, snad, možná, bych byl napnutý víc. Ale i tak mi přijde film až moc popisný, skoro dokumentárně až ilustračně laděný, kde vlastně jedinou životnou postavou je Lucy, která skutečně žije a prožívá svůj život (škoda, že se o ní film také na konci aspoň trochu nezmiňuje), ostatní se chovají jako paňáci, ano, pane, rozkaz, pane, osobní život nebo povahy nejsou důležité. A snad jsem čekal poté, co německý agent totožnost potvrdí, i něco víc, než jen rychlou animaci. Ale ve své době, kdy téma rezonovalo, asi byl tento snímek vnímán jinak.

Hudební profil - Hana Zagorová (1981) (pořad)

Do studia přicházejí muzikanti ze skupiny Karla Vágnera a věší obrazy, a mezi těmito obrazy Hana Zagorová odezpívá většinu svých písniček tohoto pořadu, což není moc zrovna pestré pro oko i výpravu. Místo tradičních rozhovorů zde Hanka recituje svou básničku, její další pak recituje Pepíček Abrhám. Až teprve nakonec je vidět studio a diváci. Jinak u písničky Vlaštovčí hnízdo nevěřím, že hudbu složil Hádl, to je irský tradicionál jak vyšitý.

Legend of Deification (2020)

Jako beru, že se animace snaží vycházet ze středověkých čínských kreseb, ale dějově je to překombinované - na tak jak jednoduchou myšlenku - a celé je to navíc podivně až halucinogenně přebarvičkované. A to téma, že je lepší, když si lidé vládnou sami, protože bohové na ně sesílají jen války, je taky pěkná pitomost, protože největšími dobyvateli a diktátory byli vždy jen lidé, takže tady něco neštymuje. A potitulkovou sekvenci s tím klukem se špinavou pusou jsem už vůbec nepobral, asi nějaký lokální fórek pro znalé.

The Golden Blade (1953)

V podstatě taková ta televizní pohádka, jaké o dvacet, pětadvacet let později bude točit ČsT Brno, i ty kulisy jsou často papundeklové. Stopáž klidně mohla být poloviční, neb i na těch 80 minut je tu dost vaty. Ale Hudson i Laurie hraj s chutí, a co na tom, že jde o takový mix Obušku, z pytle ven, Pyšné princezny a Princezny se zlatou hvězdou šmrncnutý legendou o Excaliburu? Na jedno podívání pohodová věc, nic víc, nic míň.

Louisa na pobřeží (2016)

Popravdě, ačkoliv se to snažilo jako že o radost ze života, stejně mi to přišlo celé až moc nihilistické. Jsou tam různé odkazy protikřesťanské (příjezd k babičce, zahrádka u kostela na hřbitově), které mi přišly zbytečné, pak je tam sice kritika moderního kultu mládí, ale podaná až moc zjednodušeně přes ty fotky v časopisech, a vlastně ani nevím, jestli pan nebyla lesba, jak je to tam tak divně podané. Četl jsem knížku od Mary Westmacotte (alias Agathy Christie) s názvem Já nebyl u tebe, když začínalo jaro, jež je také o ženě, která ztvrdne na jednom místě a musí se nad sebou zamýšlet. Jenže tam to skutečně jde do nějaké hloubky, tady jsme se jen dozvěděli, jak je fajn zapomenout na manžela a své děti (!). Což mi přišlo už za hranou a hodně sobecké. A pokud mne tvůrce jako diváka zásobuje takto povrchně, nevěřím mu ani ty hezké kulisy přímořského letoviska v zimě (v reálu je to depka a okna jsou přebitá prkny, aby tam nikdo nelezl) a nevěřím mu ani tu výpověď, protože mi toho o Louise nic neřekl. Btw, co jedla, než odešla bydlet na pláž, ty tři dny bouře? A kde brala vodu?

Chuť znovu žít (2012)

Nesnáším filmy, kde si po pěti minutách řeknu, bude to pokračovat takhle a takhle a nakonec se dají ti dva dohromady, a on tohle a tamhleto, a do toho trochu přírody a sluníčka, jakože pohoda léta a tak. Je to předvídatelné jako cokoliv od Rosamundy Pilcherové, v podstatě červená knihovna, nic navíc, žádný přesah, jen pár slušných dialogů a chvílemi fajn cynický Freeman, ale to je vskutku vše.

Čínský syndrom (1979)

Popravdě chápu důvod vzniku tohohle filmu ve své době, kdy jsme se všichni báli jaderné energie a jaderné války a tak, ale v dnešní době působí film poněkud zastarale - s vědomím Černobylu, ale přece jenom tohle není sovětský film. Fakta jsou tu hodně přitažená za vlasy, což pozitivnějšímu přijetí filmu také nepřidává. Navíc ty dvě hodiny se vlečou neskutečně a postavy mi zase tak zajímavé nepřijdou, abych s nimi šel.

Efekt nula (1998)

Hodně mě to zklamalo. Nepřiznaný pokus o moderní parodii na Sherlocka Holmese a jeho Watsona, včetně mnoha atributů, jenže neúměrně dlouhý (80 minut by stačilo až až), občas zmatený, žánrově neukotvený (komedie, krimi, nebo milostný příběh?), a žel bez zapamatování hodných scén nebo dokonce hlášek. Nemám potřebu to vidět znovu.