Vězni ztraceného vesmíru (1983)

Úplně špatné to není, jen si tvůrci měli ujasnit, jestli točí parodii, nebo poctu. Pokud parodii, měli víc přitlačit na pilu, protože některé prvky tam jsou a dva tři dokonce docela funkční. Jinak to začne trochu jako sci-fi (jeden prvek s přenosem do paralelního světa), pokračuje jako kovbojka, aby se to pak celé překlopilo do jakési levné formy fantasy. Už třeba jen ty řeči, jaký bude Keelův palác - a ona je to dřevěná bouda s nějakou jednoduchou palisádou a místnostmi v jeskyni. Jinak mám pocit, že to celé natočili děsně levně někde v Louisianě, jen na stromy pověsili buď černé koule, nebo průhledné plasty. Nejlepší jsou tady bitky, které jsou... pojaty jako parodie, ale tak nějak... divně. Jinak John Saxon se zde hodně stylizuje (či je stylizován) do tehdejšího Seana Conneryho. Ani nevím, jestli to chci vidět podruhé - možná někdy večer, až budu hodně unavený a budu potřebovat odreagovat se hodně nenáročnou, ale ne až zas tak blbou zábavou.

Island Zero (2017)

Už dlouho mě žádný film takhle nenaštval. Vzniknout to před cca 30-40 lety, tak se to do té éry docela hodí - pomalé, plíživé zlo. Jenže v dnešní době musíte přijít ještě s něčím navíc, a ne s jalovou historkou, kdy navíc SPOILER SPOILER SPOILER všichni zhebnou KONEC SPOILERU. A ani to "plíživé" a "zlo" se nepovedlo natočit tak, aby mi běhal mráz po zádech nebo abych se o ty lidi nějak bál. Ono tak nějak bylo v určitou chvíli jasné, že možností moc není - no, a taky nebylo, no. Pokud se o někoho mám bát, musím mít jako divák pocit, že hlavní hrdinové mají nějakou šanci, nějakou možnost, a že tu možnost rozumně využijí a že nějak půjde o alespoň rovnocenný souboj. To vše zde chybí, což je škoda. Karty jsou rozdány od začátku tak jasně, že je až nuda si časem jen škrtat položky v seznamu, co se podle mne stane. A ten teploušsky zoofilní a až skoro nekonečný úvod, to je taky maso teda. Celé je to natočené v shyalamanovském stylu, jen tomu chybí jeho pokus o šokující pointu a zvrat na konci.

Specialisté - Hra na oběť (2023) (epizoda) odpad!

Je libo náhodu na náhodu? tradiční trade mark Specialistů tentokrát na druhou až na třetí. Náhodou jde policistka do domu ve chvíli, kdy se tam něco stane, náhodou jde polda s kámošem do picošky, kde má kámoš sraz s dealerem (aniž předem tušil, kam se jde), náhodou je havárie vodovodu a policisté prostě ne a nemůžou do té picošky celý den a noc dojet (!), náhodou dojde v okolí k přepadení supermarketu, náhodou má jedna z postav ode všeho klíče... A policisté opět nic neřeší, jen kladou blbé otázky, samozřejmě nikdy k věci. Tenhle díl je snad ještě blbější než ten úplně první, kde se popojíždělo 18 ze Synkáče na Otakarovu a zpět, bo zloději klenotů se rozhodli prchnout šalinou!

The Commitments (1991)

Nějak mi v tom chybělo něco navíc. Něco, co dělá dobrými filmy jako Perný den, Rok ďábla nebo již zmiňované Leningradské kovboje. Tohle je sice příjemně (avšak časem poněkud zdlouhavě) plynoucí historka o založení, prvních neúspěších, prvních úspěších, úspěších a rozpadu jedné skupiny z chudé části Dublinu. Humor tu sice je, ale na můj vkus velmi zřídka (zajišťují jej vlastně jen hlášky zpěváka a pak občasné scény jako ta na koncertě se slipami), ten pokus o určitý nadhled zde příliš nefunguje, a vlastně ani to prostředí chudého Dublinu není vykreslené uvěřitelně (pro mne překvapivě), třeba hned z úvodního pouličního bazárku čiší ta kašírovanost na hony daleko (jako bych slyšel rejžu: "Teď jakože se dohadujete o tu cetku na stole, herec projde kolem, vy si ho nevšímáte, tamhle se zastaví..."). A ani ta muzika mne kupodivu tolik nebrala, přišla mi jako odvar z dávno slyšeného (asi jako u Hudbu složil, slova napsal).

Doktor Hollywood (1991)

Popravdě řečeno, remake tohoto filmu v Cars mi přišel o hodně vtipnější a zábavnější. Tohle je takové... předvídatelné scénu za scénou, a toho vtipu tam také moc není. Pohodové ano, ale tak někdy na nedělní odpoledne při kávě, jinak ne.

Případy mimořádné Marty (2022) (seriál)

Myslím, že tvůrci měli francouzský originál (a slovenský remake) poslat do věčných lovišť a udělat to aspoň trochu věrohodnější a tak nějak po česku. Chápu, odlesk slávy seriálů Monk a Mentalista v ženském provedení, kdo by do toho dnes nešel, ale tam aspoň byly uvěřitelné postavy a herci, kteří svými postavami žili. Jenže vysoké IQ sice znamená nízké EQ a nulovou empatii, určitě však neznamená, že se takový člověk, taková žena, bude oblékat jako papoušek či holka z Perlovky (pro Brňáky z Čáry) a že to bude chodící encyklopedie. Kde by při svém vytížení ta holka vůbec našla čas na čtení encyklopedií? Btw, holka. Vilhelmová se do této role nehodí - nejenom tím, že zde působí hodně staře (všechny ty vrásky nezalije ani tuna make-upu), ale také přehrává a ta postava nejde z ní, takže jí to diblíkovství nevěřím.

Případy mimořádné Marty - Třetí poločas (2022) (epizoda)

Myslím, že tvůrci měli francouzský originál poslat do věčných lovišť a udělat to aspoň trochu věrohodnější. Chápu, odlesk slávy seriálů Monk a Mentalista v ženském provedení, kdo by do toho dnes nešel, ale tam aspoň byly uvěřitelné postavy a herci, kteří svými postavami žili. Jenže vysoké IQ sice znamená nízké EQ a nulovou empatii, určitě však neznamená, že se takový člověk, taková žena, bude oblékat jako papoušek či holka z Perlovky (pro Brňáky z Čáry) a že to bude chodící encyklopedie. Kde by při svém vytížení ta holka vůbec našla čas na čtení encyklopedií? Btw, holka. Vilhelmová se do této role nehodí - nejenom tím, že zde působí hodně staře (všechny ty vrásky nezalije ani tuna make-upu), ale také přehrává a ta postava nejde z ní, takže jí to diblíkovství nevěřím. Dávám hvězdu za mokré sny obou protagonistů, ale to je asi tak vše, čím tento díl zaujal. A popravdě, už mi také leze krkem ta současná "politická korektnost", která se cpe do všech filmů a seriálů. Jestli chcete, můžete si porovnat scénu v hospodě s tou slovenskou verzí: https://www.youtube.com/watch?v=ZzULI43KE28

Golem (1987)

Pokud by to zůstalo u té procházky bývalou Židovskou čtvrtí s oživením lidí v něm, líbilo by se mi to moc. Ale od chvíle, kdy to dostane švankmajerovský kabátek, se mi to nelíbilo, a ten závěrečný vír času, který vše pohltí a semele, včetně té hlíny těch domů, mi přišel zbytečně na sílu a doslovný. A to i v případě, kdy to mělo evokovat, že hliněný Golem se "rozpustil" podobně jako ty domy a lidé v nich žijící své životy, že vlastně Golem byla celá ta Židovská čtvrť.

Atlas ptáků (2021) odpad!

Jako pardon. Laciná poučka z kdejaké šestákové učebnice o tom, jak správně žít, zabalená do rádoby mystického hávu. Nic víc. Ještě k tomu moje žena kouká na Myšlenky zločince, a tam se také vždycky objeví jedno dvě moudra, takže tohle mi připadalo jako ptačí Myšlenky zločince. Bez přesahu, bez nápadu. Kdyby aspoň z toho vyznělo, že ptáci řídí lidi a lidské firmy, že lidé jsou jejich loutkami. Ale takhle? Chybí tomu rozpracovaná a propracovaná psychologie postav, jejich motivů a motivací, uvěřitelnost jednání. Je to celé skutečně jen artově nakašírované nic ze sobotní poradny Blesku. Ke všemu koukat na herecké dřevo Křenkovou s jejím strnulým xichtem bez jakéhokoliv výrazu, neschopnou vyjádřit mimikou nějaké emoce, to mne dralo i zde. Btw, naprosto děsivý střih.

Kafka (1991)

Velmi příjemně mne překvapilo, že Soderbergh nenatočil životopis Kafky, ale pocit, jaký z Kafky a jeho děl máme. V podstatě je to celé surrealistický sen, kde poprvé jsem zažil pocit, že černobílá barva má své opodstatnění kvůli jednomu přechodu, jenž nechci spoilerovat. Sen, do něhož Soderbergh vrazil odkazy jak na Kafkova díla, tak na podobné expresionistické filmy - ostatně Murnau se nám objeví v příběhu také, byť jen v rejstříku -, na některé kultovní scény, a pohrál si i s příběhem. Ten začne jako detektivka, která přejde v mysteriozní detektivku, změní se v mysteriozní thriller a pokračuje hororovými prvky, opět s odkazem na expresionismus. Jenže navzdory hrátkám s fantazií se ve filmu objeví i spousta z "reálného" Kafky - jeho podivný vztah k ženám pouze přes dopisy na dálku, určitá životní lenost cokoliv dokončit, vztah k matce a otci, nemoc apod. Nakonec se dostaneme k úvahám jako stvořeným pro dnešní dobu. "Dav se mnohem lépe ovládá, než jedinec." - "Snažíte se zničit to, co dělá člověka odlišného jeden od druhého." Skvělá je kamera a lokace, jen ta okatá chyba s gramodeskou Supraphon, která v roce 1919 nemohla existovat, té je škoda. Nebo snad šlo o nějaký hlubší záměr? Protože jinak má Soderbergh české reálie ošetřené dokonale, včetně plakátů, novin, hospod, nápisů... Mimochodem, Ondřeje Havelku a Josefa Abrháma (asi jako Eduarda Basse?) jsem málem nepoznal.