U fotografa (1972) (TV film)

Tak jako ano, historickou hodnotu to má, nejsem si jistý, jestli se tenhle skeč dochoval zaznamenán v původní divadelní hře, ale půlku tvoří Dvořákova písnička o fotografování, druhou půlku mini Válka Roseových, ačkoliv nemanželská :-), kdy se fotograf zamiluje do Zuzany a je za to trestán, ale brání se. Konec s tím klukem jako by vypadl z České sody a parodie na reklamu na prací prášky. Je to úsměvné, ale o žádné veledílo také nejde.

Bullet Train (2022)

A tak jako jo, je tam všechno - tarantinovské ingredience včetně rádoby vtipných vykecávaček, černý humor (hlavně s plyšáky), kruté smrti (tvůrci počítačových triků se vyřádili), písničky 60. a 70. let, hodně krve a barviček ve stylu komiksů, nečekaná camea slavných herců, skoro japonská školačka, různé náhody - ale stejně mě to nebavilo. Začátek je zbytečně dlouhý a užvaněný, akční finále pak až moc předigitalizované včetně havárie vlaku (vlaků), a i když se na konci snaží tvůrci tu historku slepit dohromady, jak to všechno do sebe zapadalo, stejně je tam náhod na můj vkus jako v seriálu Specialisté na Nově. Až jsem koukal, odkud se vynoří Dejdar. Neříkám, že některé scény nejsou vtipné, ale Pan a paní Smithovi mě bavili daleko víc, přitom se obešly bez komiksové stylizace a přehnané spousty digitálních triků. A popravdě, ta akce tady taky za moc nestála - a že si na tu první počkáme docela dlouho. Btw - kam zmizel průvodčí? Chápu, proč byl vlak prázdný posledních pár stanic, ale průvodčí v něm musí dojet na konečnou.

Řekneme to písničkou (1975) (koncert)

Mluvené spojováky se moc nepovedly a nejsou ani moc vtipné, při vší úctě k panu Wykrentovi, moderátor vskutku není (třeba když už počtvrté nebo popáté oznámil, že jsme v Písku, přišlo mi to jako skutečně již nadbytečná informace). Docela by mě zajímalo, co ve skutečnosti měli v píseckém divadle diváci z těch písniček a co se skutečně dělo na pódiu, jestli vůbec někdo vystoupil. Protože buď vidíme jen oponu, nebo klíčované scény (no jo, v 70. letech v ČsT bylo klíčování hitem - viz jejich tehdejší papundeklové pohádky), a ty na pódium divadla jen tak nenacpete. Nejmarkantnější je to asi, když zpívá Pilarová a má jako "dvojnici". Jinak i výběr písniček nic moc, s výjimkou Rottrové, je tu dokonce i písnička pro děti, ale všechno přebíjí to okouzlení trikovými scénami, takže z toho člověk ani nemá nějaký hlubší pocit. Btw, z celého Písku uvidíme jen na začátku jeden dům se sgrafity, u něhož z autobusu vystupují interpreti.

Četnické humoresky - Poklad (2007) (epizoda)

Indiana Jones na židovsko československý způsob. S Vaculíkem jako echt rabínem. :-) Vetchý hraje úplného dementa (jako by přehrával i své běžné standardy), proč skočila ta ženská do studny je zcela k nepochopení, že se tam udržela skoro celý den, je úsměvné, jak všichni chodí kolem a ne a ne ji najít nebo slyšet, to už působí časem jako naschvál, no a četníci tady jsou fakt jen do počtu, aby se neřeklo.

Četnické humoresky - Dědic (2007) (epizoda)

Tenhle díl je takový chaotický jak stylem vyprávění, nedořečeností, dramaturgickou nevyvážeností, a nakonec je i těžce amorální. Jako fakt mám brát jako dobrý konec, že nějaká rozhoďnožka připravila tři chlapy o život (u jednoho nevíme, jestli se po těžké fraktuře lebky vůbec uzdraví, ostatní umřou) a ještě pro sebe a svého parchanta (to není nadávka, ale běžně užívané označení pro nemanželské dítě) zdědí grunt? Takže holka si užila, chlapi se kvůli ní navzájem pozabíjeli, a ona shrábne jackpot, vyzpovídá se a je v pohodě? A jak jsem psal - není dořečena linie s hospodářem, který má těžké poškození hlavy a mozku, scény se Skrčílkem nemají pointu, a ostatně do ztracena vyšumí i to hromadné znásilnění chlapa. (Btw, nepochopil jsem, proč tak hezké holky měly potřebu ojet zrovna tohohle dlouhána, to v dědině jiní nadržení chlapi nebyli?) A přijde mi, že byrokrata při vyšetřování šlo využít daleko líp a víc, ostatně na tom stojí hodně filmů o snaživých nováčcích s jen nabiflovanou teorií, ale bez jakékoliv praxe v reálu.

Případy 1. oddělení - Řetízek (2022) (epizoda)

Tohle se mi hodně líbilo a je znát, že jde o příběhy ze života, dobře zvolené pro převod do televizní podoby, protože přesně tady se nedá určit, kdo je kdo a tipovat si podezřelé, jako v těch komerčních blábolech, neb tady život zamakal trochu jinak. A líbilo se mi, že romská problematika zde není násilně učesaná. Ten konec dílu je pak fakt hodně smutný, když si člověk uvědomí, že tohle někdo fakt byl schopen udělat, a ještě se pak ohánět nějakými svými právy.

Specialisté - Světlana (2022) (epizoda)

Tak si zase manželka pustila svůj každopondělní výplach, tudíž mám možnost zkomentovat. Hele, tohle točili před událostmi na Ukrajině, nebo scénář Němci dodali nějak pozdě? Jakože teď přece nejde říkat, že by sem Ukrajinci tahali holky jen kvůli sexu a výdělku, ne? Jako jo, česká produkce se pokusila největší škody napravit ruským vymahačem dluhů (nejhorší Predragův mafián, jakého v českých luzích kdy zahrál, navíc vůbec neměl ruský přízvuk a neřekl jediné slovo rusky). Jen jsem tda nějak nepochopil ten finanční záměr půjčovat českým chlapům bez práce prachy, a pak je chtít zpět. Mimochodem, jedna z postav je vyučený instalatér, to mi fakt chcete namluvit, že nemůže v dnešní době bez dostatku řemeslníků najít práci? Ale zas tam byla Lojdová, tu já rád z dob televizních pohádek. Jo, a že se zas vše vyřešilo náhodou, že náhodou někdo někam přišel, to už ani nekomentuju, to je takový německo-český trademark této série. A btw, nejela náhodou po mladým ještě v minulém dílu Anežka? A že on si zrovna v tomhle dílu nabrnkne o deset let starší ženskou? To ty scénáře po sobě ti různí opisovači ani navzájem nečtou, aby nepsali ptákoviny?

Final Space - Kapitola pátá (2018) (epizoda)

Ne vše mi tam sedělo a Quinn se podle mne zhroutí až moc - ačkoliv tohle se stává některým naivním lidem, kteří se ocitnou tváří v tvář tvrdým faktům, které jim zničí jejich pečlivě budovaný svět dobra, ale Gary je tady tentokrát konečně za ne až takového pitomce, jeho teorie jsou správné a dokonce se ukáže, že něco umí. Mou oblíbenou částí je opakovaný průchod mezi laserovými trubicemi a samozřejmě přesměrování laseru. Plus robotická ruka s nervovými zakončeními. A chudáka juniora mi bylo líto, že takhle nalítl, ale zas bude zajímavé sledovat, až ho táta přiletí zachraňovat.

Projekt Modrá kniha - Muži v černém (2020) (epizoda)

Tenhle díl se mi hodně líbil, protože vybočuje z tradičního schématu letectvo chce vědecké vysvětlení neobvyklého úkazu, tož tam pošle Hyneka, a dokonce mne potěšilo, že tu dnes nejsou ruští agenti. On se seriál snaží postihnout tu tehdejší paranoidní dobu hodně věrně, ale přece jen si nemyslím, že by Rusové na území USA operovali takhle ve velkém. Ale to jen tak bokem. Konečně víme, kdo jsou muži v černém, ale zamrzelo mne, že z nich vlastně udělali zblblé až fanatické pitomce, a taky to, že Hynek měl sice černé hadry, ale ne klobouk. Docela by mě zajímalo, když se případy inspirují reálnými věcmi, jestli fakt existuje kus kovu neznámého složení, nebo je zrovna tohle jen fikce?

Pozadí událostí (2022) (seriál) odpad!

Pokus natočit Bláznivou střelu a Hitchcocka optikou intelektuálního humoru, jemuž rozumí jen zasvěcenci a lepší lidé, prostě mimozemšťané.