Nouzový východ (2008)

Sam Mendes dokazuje, že kvalita Americká krásy není dílem náhody. Drama, ve kterém se toho zase až tolik nestane je silné především v dokonalém vyobrazení osobností Franka a April. On chce být mužem a něco dokázat, je milující a také málo odvážný. April se mi jeví jako mírně afektovaná romantička, která má jistě krásnou a silnou duši, ale na druhou stranu dokáže být proradná a umí se dokonale přetvařovat (v tom jste ženy skutečně vynikající). Ve snímku mě výkon Kate Winslet dostal - byl perfektní. Leo odvede vynikající standart a je vidět, že i přes jeho věk vypadá jako skutečný mladíček když pustí nějakou tu slzu. Pohled na dojatého DiCapria je emocioálně velmi silný a po herecké stránce mi to přišelo jako jeho nejzdařenější klapka (možná proto, že jsem byl dojatý společně s ním). Film mě vtáhl a pátou hvězdu dám za závěrečný dialog mezi sousedy, který vyústí ztlumením naslouchadla dědy, ten to udělá protože už nemůže poslouchat bábu! PERFEKTNÍ zakončení, které však připisuji spíše knižní předloze. BABA je zhmotněním malosti a maloměšťáctví, se kterým se tak často setkávám! A děda přispěchal na pomoc a nepřímo mi tím gestem řekl, že s tím také nesouhlasí. Nejsem v tom sám! Opravdu vynikající zakončení a ještě teď mám trpkost na patře.

Perfect Blue (1997)

Prolínání snů a reality je zde podáno přesvědčivě a pokud máte rádi filmy jako Lost Hightway a Ml.Drive a nevadí vám animovaný japonský film, přijdete si na své. Osobně si myslím, že by tomuto scénáři lépe seděl hraný formát.

Akira (1988)

AKIRA je vygradovaná zběsilá jízda ve futuristické motorce. Na začátku si trochu postěžuji. Myšlenka filmu mi nepřišla příliš dobře promyšlená, respektivě jsem nějakou hlavní myšlenku po shlédnutí filmu ani nedokázal extrahovat. Nic extra originálního. Volání společnosti po novém řádu. Přijde snad s Akirou? Co, nebo kdo je to vlastně Akira? Mytologie je vytvořená, ale není uspokojivě vysvětlená, prostě tohle není Matrix a na rozdíl třeba od Inceptions, zde nenajdeme novou funkční dimenzi (snění jako nový prostor k bytí).... Více než existenciální film je to prostý příběh o přátelství, které je nevyrovnané. Tetsuo je ten slabší jedinec a žárlí na věrného kamaráda Kanedu... V celku banální příběh, ale to nevadí! Teď už budu jenom chválit... Animace je možná vůbec nejlepší s jakou jsem se setkal a to jsem toho neviděl zrovna málo. Modernější anime bývají uhlazenější a barvy čistější a navíc jsou v nových anime nové prvky jakoby z počítačových her (různé odlesky a podobně), ale nové anime ztrácí život a více než vypracovanému obrazu, blíží se k počítačem renderované hře. Něco jako když dokonaleji animovaní Simpsonovci ztratili charisma původních postaviček. Film Akira má úžasné dílčí scény, především jsou vynikající motorkářské honičky a všechny přestřelky. Anime obecně mě baví také z důvodu, že je pro mě studnou nových a neobvyklých hudebních zážitků. Akira v tomto ohledu exceluje. Hudba samotná má pro mě až filozofickou hloubku, je nádherná, smutná a zcela originální. Zvedám ze čtyř na pět... Chtěl bych to vidět v kině

No Problem (1992)

Animace je zvláštní a celkem poutavá, vtipné mi to příliš nepřišlo. Vcelku prostá pointa. Nic co bych doporučil.

Uvnitř (2007)

Za prvé je to nejdrsnější horor jaký jsem kdy viděl. Za druhé se postavy chovají naprosto debilně. Kamera byla skvělá, například v momentě kdy si vražedkyně zapálí cigáro potom co jí Sarah probodne ruku petlicí. Velkým nedostatkem se mi jeví atmosféra. Vůbec jsem se nebál. Prostě tady šlo jenom o brutality, které nikdy nebyli natočeny drsněji. Příběhově je to hrozné, psychologie postav=nula. Motiv vražd je až k smíchu. V jednu chvíli při sledování filmu jsem měl chuť dát odpad, zachránila to závěrečná zuřivá mela mezi poldou, šílenou vražedkyní a Sarah.

Ils (2006)

Atmosférický horor zasazený do perfektního prostředí, který jde proti hlavnímu proudu, jenž spočívá ve velkém množství vražd na co možná nejvíce nechutných způsobů. Tento skvělý horor je důkazem, že méně je někdy více. Natočené je to dostatečně děsivě, neokoukaným způsobem a ta skličující atmosféra mě snadno pohltila. Dalším kladem je, že se postavy nechovají debilně a Vám nezbude než jim fandit. 5 hvězd je opravdu trochu hodně, ale rád je udělím, protože je to podle skutečné události. Dokonale si umím představit, že by se to takhle mohlo v realitě udát. Jedna malá úvaha na závěr: Myslím si, že strach je ohromný nepřítel a skutečně vás oslabí když nevíte proti komu bojujete, třeba o holý život........!

Adamova jablka (2005)

Film začne velmi zajímavě a tajemně. Pokud jste si nepřečetli komentáře tady na csfd (což doporučuji) budete překvapení jak film náhle sklouzne do frašky. A vida! Absurdní humor se povedl, smál jsem se leč nepřestal jsem vnímat drama, které se odehrává na pozadí. Stručne by se dalo říci, že snímek pojednává o tématu boje zla proti dobru. Ulrich Thomsen je nácek, který je tak zlý, až je to nesnesitelné. Nácek chce ukázat dobráckému knězi (Mads Mikkelsen) jak je život špatný a dokázat mu, že ho bůh nenávidí.... To se mu podaří, jinými slovy řečeno, ve filmu zvítězí zlo nad dobrem a to je zde vyjádřeno jak přímo (silnější-zlý přivede slabšího-dobrého na smrtelnou postel) tak nepřímo, metaforou (strom sežehne blesk). V tomto okamžiku filmu jsem si přál, ať to všechno dobře dopadne! A jak to dopadlo? No podívejte se sami, já jsem byl opravdu dojat. Tento film dává naději, je pln skrytého optimismu a činí svět snesitelnějším. Nádherný film, který je skvěle zvládnutý a originální. Silencio!

Mezi žraloky (1994)

Po letech co koukam na filmy mohu s klidem rict, ze jde o jeden z nejlepsich hereckych vykonu, jake jsem videl. Takova kvalifikace na House of Cards.

Idioti (1998)

Rebelující způsob života je intenzivnější než konformní a společensky přijatelný život avšak vede k destrukci, takhle nějak bych to shrnul. Lidé, kteří se rozplývají nad Trierem, jeho genialitou a zachycenou krásou v tomto snímku (a podobné bláboly) jsou mi celkem k smíchu protože to není žádná úžasná filmařina, je to na úrovni podprůměrného dokumentárního snímku a dvakrát jsem si všiml mikrofonu v záběru (to je dosti amatérské). Proč tedy tak vysoko hodnotím? Protože to potěšilo voyaera uvnitř mě stejně jako každého z Vás, prostě ta píchačka tam byla vynikající a myslím, že to bylo jediné skvělé co svět v takovéto komunitě může nabídnout. Hledat v tomhle hloubku nemá smysl, ale bavil jsem se dobře.