Gravitace (2013)

Vizuálně pěkné, první půlka filmu byla poměrně zajímavá (vesmír vyvolával lehce stísněné pocity) a George Clooney aka Kowalski byl super. I přes poměrně krátkou stopáž jsem se ale bohužel dost nudil, nad scénářem jsem pak jen mohl kroutit hlavou (pilotování Čínského modulu - sorry, ale myslím, že by si tam ani nedokázala zapnout lampičku, natož to celé uvést do chodu). Velké zklamání (a to jsem měl i snížená očekávání díky kamarádům, co na tom byli přede mnou). 3*

Zlatý Glóbus 2014 (2014) (pořad)

Tina Fey a Amy Poehler mě jako moderátorky zklamaly už minulý rok, tento rok byly pořád stejně nucené a trapné, jeden skeč ale dobrý - Amy Poehler jako teenage son Tiny Fey. Ricky jednoduše nastavil laťku vysoko.

12 let v řetězech (2013)

Hmm. Celý film jsem čekal a čekal a čekal, nakonec jsem se jen z části dočkal v posledních 5 minutách, do té doby bylo jen pár dobrých - přesto nijak převratných - scén. Herecké výkony byly super, ústřední melodie pěkná (i když se Hans Zimmer tak nějak v posledních letech pořád opakuje), ale na tu délku byl děj jednoduše hrozně slabý a nepřinášel nic nového pod sluncem. Fassbenderovi bych ten Glób přál (podle mě předváděl ze všech nejlepší výkony), ale nominaci na nejlepší film ani režii si toto dílo podle mne jednoduše nezaslouží - jestli na Glóbech či Oscarech vyhraje něco jiného než "jen" v hereckých kategoriích, budu upřímně nas...štvaný. Slabší 4*

Insidious (2010)

Wanovi se to musí nechat, v kamerových hrátkách, lekačkách a budování napjatých scén (kdy 20 vteřin svíráte čelisty, protože "víte", že teď už to hnusné prostě "musí" přijít) je mistr nad mistry - Insidious i The Conjuring jsou toho důkazem. Příběh byl samosebou špatný, hlavně díky chování postav, které bylo absolutně nelogické snad v každém záběru (nedělám si srandu, nelogičtější chování jsem snad nikdy nezažil). Za kvalitně odvedenou řemeslnou práci však musím alespoň ty 3* dát.

Perníkový táta (2008) (seriál)

“Who are you talking to right now? Who is it you think you see? Do you know how much I make a year? I mean, even if I told you, you wouldn't believe it. Do you know what would happen if I suddenly decided to stop going into work? A business big enough that it could be listed on the NASDAQ goes belly up. Disappears. It ceases to exist, without me. No, you clearly don't know who you're talking to, so let me clue you in. I am not in danger, Skyler. I AM the danger. A guy opens his door and gets shot, and you think that of me? No! I am the one who knocks!” Do seriálu jsem šel s velkými doporučeními a velkými očekáváními. Zčásti byly naplněny, zčásti ne. Co musím vychválit až do nebes byly herecké výkony, hlavně Bryan Cranston (Walter White), Bob Odenkirk (Saul Goodman) a Jonathan Banks (Mike Ehrmantraut) mě asi bavili nejvíce. Kdo vybíral hudbu, byl vážně kouzelník a celkově se mi audiovizuální stránka moc líbila. K čemu bych měl výtky by byl scénář... ano je to tak, i když celkově seriál působil hodně kvalitním dojmem, scénář byl někdy dost slabý, docházelo k překombinování, out-of-character jednáním a děj působil (hlavně v poslední sérii) hodně vykonstruovaně. Jednotlivé série? První série po pilotu ztratila tempo, ale postupně se zase rozjela a s druhou sérií pak přišlo přesně to, pro co jsem si k Breaking Bad přišel. Ta krásná proměna Waltera, když musel dělat těžká a dost nepříjemná rozhodnutí. Třetí série mě dlouho nudila a některé postavy (ehm, Skyler!) vážně iritovaly, finále bylo ale fantastické (poslední dva díly pro mě byly asi nejlepší z celého seriálu) a tak jsem se na každý další díl začal opět těšit. Byl jsem nadšený, seriál mě bavil a pak přišla druhá polovina 5. série s již zmíněnou překombinovaností a vykonstruovaností, z mého pohledu to tvůrci jednoduše přepálili. Spoustu scén jsem si samosebou moc užil, jako celek se mi ale posledních 8 dílů nelíbilo a odnášel jsem si pocity velkého zklamání. Přesto se zcela jistě jedná o silně nadprůměrný seriál, který si zhlédnutí zaslouží. 1. série - 5*, 2. série - 5*, 3. série - 4*, 4. série - 4*, 5. série - 4*/3*.

V Bruggách (2008)

“My room faces out the canal, right? I'm going to go back to me room, jump into the canal, see if I can swim to the other side and escape. If you go outside around the corner, you can shoot at me from there and try to get me. That way we'll leave this lady and her baby out of the whole entire thing. - You completely promise to jump into the canal? I don't want to run out there, come back in ten minutes, and find you fucking hiding in a cupboard.” Ponurá a přitom neuvěřitelně vtipná dramedie, jen ne každému onen netradiční humor sedne a někoho může ponurá atmosféra Brugg a pomalejší tempo nudit - takže to určitě není film pro každého. Pro ty šťastnější však In Bruges skrývá spoustu fantastických momentů s triem Colin Farrell, Brendan Gleeson a Ralph Fiennes, koksem, prostitutkami, dealery, trpaslíky a tlustými americkými turisty. 5*

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

“In order to ensure our security and continuing stability, the Republic will be reorganized into the first Galactic Empire, for a safe and secure society which I assure you will last for ten thousand years. - So this is how liberty dies... with thunderous applause.” Osobně tuto epizodu považuji za nejlepší z nové trilogie, i když jsem na ni zaslechl i opačné názory. Zatímco v jedničce byl souboj Darth Maula s Obi-Wanem a Qui-Gonem, ve dvojce úžasná aréna a hromadná Jedi bitva, dominantou třetí epizody je velmi silný emocionální náboj odehrávajících se událostí. Je temnější a na rozdíl od prvních dvou dílů nemá tolik infantilně laděných vtípků, atmosfericky tedy vyhrává na celé čáře - hudba a scény spojené s Order 66, finální střet (plus bonus: Hayden Christensen konečně nevypadá jako cucák). Ano, film má také své mouchy včetně logických děr, ale porovnávám-li ji se zbytkem nové trilogie, je minimálně o třídu výše. 5*

Gladiátor (2000)

“I call it love, Gracchus. The people are my children, I am their father. I shall hold them to my bosom and embrace them tightly... - Have you ever embraced someone dying of plague, sire? - No, but if you interrupt me again, I assure you that you will.” Od chvíle, kdy jsem jako malý kluk tento film spatřil poprvé, okamžitě jsem si jej zamiloval. Nespočet fantastických bojů, krásná hudba, skvělé herecké výkony (Russel Crowe aka Maximus a Joaquin Phoenix aka Commodus) a to vše v kulisách starověkého Říma a jeho provincií. Příběh jako takový by se mi na papíře zdál možná slabý, ale pod taktovkou Ridleyho Scotta nabývá nových rozměrů. Jednoduše Oscarovka jak má být...5*

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Vypadalo to často spíše jako inscenovaný dokument, nelíbily se mi přechody mezi scénami a jediná větší bitva byla hodně slabá... i přes toto všechno se mi minisérie moc líbila, Costner byl skvělý a i námět dle skutečných událostí byl povedený - eskalace celého konfliktu stála vážně za to. 4*

Krvavý diamant (2006)

“Sometimes I wonder... will God ever forgive us for what we've done to each other? Then I look around and I realize... God left this place a long time ago.” Silný emotivní příběh, syrové scény, svižná akce, krásné lokace, dobré herecké výkony a výborná hudba. Co víc si může člověk přát! Některé scény mě vážně dost zaskočily a pokud je na nich alespoň špetka pravdy, tak bych do Afriky asi radši nejel ani jako turista... 5*