Sound of Freedom (2023)

Hlavní na tomto filmu je jeho poselství o tom není sporu. Na to že se to točilo jako podpultové zboží to ujde i technicky. V prvních dvou třetinách nám trochu hapruje narativní stránka a podivný střih. Poslední třetina je pak malinko úlet, ale neva. Jak jsem již psal, poselství je v pořádku. Kéž by se to podařilo natočit o chlup přesvědčivěji a uvěřitelněji.

Válka zítřka (2021)

Film který nemá jinou ambici než jednoduše pobavit. A na nic víc si nehraje.

1917 (2019)

Film na jeden až dva nádechy.

Dva papežové (2019)

Nikoliv o dvou, ale pouze o jednom papeži. Meirelles tematicky navazuje na svá minulá díla, ale tentokrát těžce přestřelil. Chápu, že postava Františka přímo svádí k tomu aby byla využita pro liberální až levičáckou propagandu, ale strhnout k tomu ještě i Benedikta, který byl a je úplně někde jinde, to chtělo už velkou dávku manipulativní fantazie. Církev už jednoho svatého Františka má a u toho by mělo zůstat.

Vítr (2019)

Okolo Zakopaného žijí pěkní magoři.

Máří Magdaléna (2018)

Tak to pardon. Přišlo mi to jako když si nějaký pomýlenec náhodou přečte apokryfní gnostické Mariino evangelium a pak ho třeba napadne natočit v tom duchu film, jehož vypovídací hodnota je reálně nula, jakkoliv se místy snaží o nádech syrové inspirace. Hlavně aby to mělo ty správné gender důrazy. Jsem schopen překousnout hodně, ale tuhle drzou hloupotu fakt ne. Řekněme si to takhle, pod slovy jako "originální" či "alternativní" pojetí dané předlohy se zde skrývá jen jed a manipulace, takže pro opravdového křesťana toto nemůže být přijatelné. Jedna hvězda za hudbu.

Pustina (2016) (seriál)

Vysoce inspirované, kvalitně provedené, přesto však nedotažené. Atmosféra se povedla náramně a psychosociální sonda taktéž. Co je to ovšem všechno platné, když je příběh vystavěn poměrně mdle a stejně tak práce s charaktery postav není dotažena k dokonalosti. Jako velké zklamání pak na člověka působí, když zjistí, že celá pointa osmi dílů by vydala na jedno brakové dopolední krimi pro důchodce. V českých reáliích kvalitní nadprůměr, geniality svých zjevných vzorů to však nedosahuje ani omylem.

Kniha džunglí (2016)

Epochální Disneyovský šach-mat prozatímní letošní filmové produkci. Ryzí prezentace boje lásky a přátelství proti agresi a síle, podávaná velice vkusným dávkováním akce i emocí. Tento dobře známý příběh dostal opět šanci zasáhnout mnohá srdce malých i velkých a povedlo se to měrou neskonalou.

Jason Bourne (2016)

Ach jo! Co na tom, že Greengrass dokáže naservírovat něco, z čeho vám v kině doslova a do písmene tečou oči z důlků (až toho bylo snad chvílemi i moc), když to celé působí po stránce příběhové tak lacině a zbytečně. Tuhle zpětnou ránu do vazu si původní trilogie opravdu nezasloužila, dějová linie je totiž naroubována krutě humpoláckým způsobem a v zásadních momentech se mě celý příběh vůbec nedokázal nijak dotknout. No a to je největší kámen úrazu, když velký fanoušek Bournova fenoménu, mnohokrát intenzivně proživší původní trilogii, od tohoto odchází s pocitem jakési prázdnoty a marnosti. A tak vám tenhle film probíhá před očima a vy si říkáte: "páni to je jízda", ale na otázku proč se to všechno děje, budete hledat odpověď docela dlouho. Penízky to vydělá, to ano, ale jinak prohra.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Bez hudby, oholené až na kost, ..to potom musí nastoupit maximální výpověď obrazu a slova. Nestalo se. Co se ale stalo byla přímo démonická uhrančivost Michaliny Olszańské, všechna čest tomu skvostnému hereckému výkonu.