• Western

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Soudní film o protinacistickém odboji skupiny německých studentů, kteří šířili protihitlerovské letáky a byli za to zatčeni a tvrdě potrestáni. Věčný boj idealistů s totalitní mocí je vždy zajímavým tématem, ať už jde o Kozinu, Galileiho, Fučíka nebo Sophii Scholl. I když film nenudí, v omezeném prostoru vyšetřoven gestapa, vězeňských cel a soudní síně se dá napětí generovat jen ze souboje idejí. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=XM5A4ETW_Io

Pluj tiše, pluj hluboko (1958)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Ponorkový válečný film renomovaného režiséra Roberta Wise, s Clarkem Gablem a Burtem Lancasterem v rolích velitelů ponorky. Mise americké ponorky v oblasti průlivu Bungo je nebezpečná, kapitán však se chce po pomstít úsilím o torpédování japonského torpédoborce Akakaze za potopení řady amerických ponorek včetně jeho vlastní. Úvahy o mstě, zodpovědnosti, zbabělosti a odvaze nepřekračují únosnou mez, film je tak hlavně napínavou podívanou i přes schématičnost scénáře v bojových situacích. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=_atHvLjKzmk

Hořící sníh (1972)

Sovětský válečný film podle oceňované knihy Jurije Bondareva. Snímek líčí epizodu z bitvy o Stalingrad, příběh dělostřelců obětovaných svou generalitou na zastavení průlomu německých tanků snažících se osvobodit Paulusovy armády obklíčené ve Stalingradském kotli. Vlastní bitevní vřava je zfilmována dobře, ale kolem je dost nezajímavých a děj zpomalujících psychologických a politických keců, že jako celek mne film spíše zklamal. Video: http://filmx.com.ua/drama-melodrama_online/71-goryachij-sneg-1972-onlajn.html

Vysoké nebe (1952)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasický epický "pionýrský" western z rodu takových filmů, jako je Jak byl dobyt Západ, Červená řeka, Tanec s vlky, Indiánský bojovník, nebo třeba i Vinnetou. Tedy z doby osídlování Západu, který byl ještě divoký a plný indiánů. V tomto případě jde o skupinu dobrodruhů plavících se 2000 mil proti proudu Missouri do panenské Montany a to za obchodem s Černonožci navzdory nástrahám konkurenční obchodní společnosti, nepřátelských Vraních indiánů a přírody. Potěšil výkon Kirka Douglase (Deakins) a Dewey Martina (Boone) v rolích střelců a lovců u francouzského obchodníka. Mimochodem, dle Wikipedie je Missouri nejdelší řekou USA dlouhou 2341 mil (3767 km) a protéká sedmi státy, takže výkon hrdinů znamenal plout přes půlku dnešních USA (bez motoru proti proudu). Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/index.jsp?cid=12790

Železný kříž (1977)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Skvělý drsně realistický válečný film Sama Peckinpaha. Rusko, Tamanský poloostrov 1943, ústup. Německý (všeho)schopný seržant Steiner (James Coburn) a jeho četa. "Steiner, to je mýtus. Muži jako on jsou naší poslední nadějí." Německý generál v lazaretu potřásající bezrukému rukama... Steiner: "Máte vůbec tušení, jak já nenávidím tuhle uniformu?" ... ...Steiner neschopnému a zbabělému kapitánovi Stranskymu při finálním útoku rudoarmějců: "Ukáži Ti, kde rostou železné kříže." Na začátku a na konci filmu slavná dětská píseň Kinderlied a k tomu kruté válečné fotografie vytahují rozpor mezi nacistickou propagandou a tvrdou realitou utrpení ve válce na maximum (Hänschen klein Geht allein In die weite Welt hinein). Perfektní film v každém detailu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ie0jCa2RsUE

Samurajové útočí (1950)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Solidní válečná klasika o dobývání tichomořského ostrova Američany, kteří jsou od vylodění pod těžkou palbou Japonců. Film se hlavně věnuje činnosti jednotky poručíka Andersona, která dostane za úkol průzkumem zjistit, odkud jsou vystřelovány rakety Japonců. Dostatek akce, ale i hrůz války. Snímek je v barevném provedení, což je na rok výroby 1950 nezvyklé, možná kolorováno. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Bg43WGNfWYg

Život je zázrak (2004)

Život je zázrak od Kusturici mi přinesl spíše zklamání. Balkánská dechovka byla sice výborná, filmový styl velmi osobitý, ale kombinace spousty zvířátek a kolejí nedokončené železnice v každém druhém záběru spolu s absencí napětí mne začaly nudit i přes zběsilé tempo. Nejvíce mi to připomínalo Jakubiskovy filmy, které se mi ale líbí více. Trailer: http://www.kustu.com/w2/en:ba_lveum

Soupeři (1977)

Prvotina Ridleyho Scotta. Výborná kamera, dobří herci. Jiskrné avšak iracionální souboje dvou Bonapartovských husarů na život a na smrt vynucené pod ztrátou čehosi zvaného důstojnická čest (dnes bychom to zvali pokusem o zabití), soukromý i válečný život důstojníka. Přes zjevnou kvalitu mne Soupeři ale nijak zvlášť nenadchli, snad to téma bylo na dnešní dobu moc absurdní. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=g8nGgvepXCk

Osvobození (1969)

Mistrovský sovětský epos Osvobození v režii Jurije Ozerova je sice občas ideologicky v době minulé (Komunisti - vpřed!), ale filmově v masových válečných scénách jeden z nejlepších, ideologie je zde jen zanedbatelně. Já osobně mám tento druh filmů v oblibě. Rusové válečné filmy točit uměli, vždyť prostředky na ně byly téměř neomezené a Němci jim došli až po dotočení všech dílů:)). Hodnocení jednotlivých dílů Osvobození - díl 1: Ohnivá duha - je asi nejlepší z celé série a je věnován tankové bitvě u Kurska a Prochorovky, díl 2: Průlom - je o bitvě o Dněpr a dobytí Kyjeva, díl 3: Směr hlavního úderu, se věnuje bitvám v bažinách Běloruska v létě 1944 - operaci Bagration; díl 4: Bitva o Berlín - 1945; a díl 5: Poslední úder -1945, který je už nadbytečný, nudný a dost tendenčně se zabývá vztyčováním vlajky na Reichstagem, nevěrohodným kafíčkem Němky pro právě nakvartýrované ruské vojáky, Hitlerovou sebevraždou a pozdní kapitulací. Trailer: nenalezen