• Western

Až na krev (2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Rozsáhlá, dramatická, ale i dosti nudná a depresívní epická sága o vzestupu a pádu kalifornského ropného magnáta. Natočeno podle klasického románu Uptona Sinclaira. Za kameru a herecké výkony (především "Dobeše" Day-Lewise) bych měl hvězdy přidat, zdlouhavost a častá absence napětí a patologicky stupidní jednání hlavních hrdinů mi nedovolí dát více. Trailery: http://www.csfd.cz/film/226771-az-na-krev-there-will-be-blood/videa/

Nelítostný souboj (1995)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.

Stalo se jedné noci (1934)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.

Princezna Mononoke (1997)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Na to, jak zabodovalo v žebříčcích, mne Miyazakiho anime zase tolik neohromilo. Napínavá fantasy s ekologickým námětem záchrany lesa smíchaná s pohádkovými vlivy, bohy, bojovou akcí, nebo třeba taky láskou k lidem či Mauglímu v dívčí podobě je plná neotřelých dějových nápadů - a v tom vidím největší sílu tohoto filmu. A ještě krásnou animaci si budu pamatovat, např. bůh lesa měnící se podle denní / noční doby, nebo jeho děti bílí "bubáčci" roztomile trhající hlavou a rostoucí v zeleném lese jako houby po dešti. Trailer: http://www.csfd.cz/film/22205-princezna-mononoke-mononoke-hime/videa/

Čaroděj ze země Oz (1939)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.

Frigo na mašině (1926)

Celosvětově divácky úspěšný film. Frigo "Kamenná Tvář" na mašině - nečekal jsem moc a dostal jsem jeden z nejzajímavějších němých filmů. Když si uvědomím, že to nahrával naživo, bez triků, např. v sedě na ojnici kol v jedoucím vlaku, tak klobouk dolů. A navíc film byl natočen na základě skutečné historické události z občanské války. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=n3xh108cLbo

Mandžuský kandidát (1962)

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Celosvětově divácky úspěšný film. Bez znalosti historických souvislostí a jisté filmové výjimečnosti a neotřelosti tohoto snímku a konečně i vysokého umístění v zahraničních žebříčcích bych tento film asi dost odstřelil - jako černobílé dávno překonané béčko se zápletkou vymývání mozků skupiny amerických vojáků zahraničními komunisty a o paralelních honech na komunisty v 50. letech v USA. Takhle musím jednu hvězdu přidat na průměrné tři (a nevím, zda jsem nepřechválil). Trailer: http://www.csfd.cz/film/17543-mandzusky-kandidat-manchurian-candidate-the/videa/

Star Trek (2009)

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. A já mám smíšené pocity: Na jednu stranu dobrá a napínavá zábava, má oblíbená sci - fi série, pěkné jiskření mezi mladými hrdiny. Na stranu druhou, logických děr a nesmyslů je tu plno, obzvláště bych si dával bacha na vrtáky do středu planet, na červenou hmotu bezpečnou ve velkém a nebezpečnou v miniaturním množství a na ty, kteří nechávají zachraňovat svět vesmírnou lodí pod vedením čerstvých kadetů a jejich individualistických akcí. A hudba, ta jakkoliv je pěkná, tak je z části melodicky vykradená z jiných skladeb (např. při závěrečných titulcích zní jasně téma z Fantomase). Star Trek se tak stává - jen - cukrátkem pro diváky. Trailer: http://www.csfd.cz/film/222972-star-trek/videa/