1-Ichi (2003)

Nefalšovaný Shiroichi, jak ho známe z úchylného krváku Ichi the Killer. Ubrečený otloukánek, kterému se dostavuje erekce výhradně při sledování brutálního násilí, pošuk, jehož když chytne amok, tak i ty nejschopnější mlátičky spasí před poslední nakládačkou jejich života jedině rychlé běhy. Shiroichi je zároveň nejslabším článkem tohoto televizně laděného snímku. Zatímco dva další titulní bouchači se mlátí, kloubí a lámou končetiny radost pohledět, Shiroichimu to moc věřit nelze. To je snad jediný nedostatek, tv zpracování a malé použití hudby nejsou na škodu, 1-Ichi je díky tomu syrovější a realističtější. Ostudu svému většímu a dospělejšímu bráškovi ani v nejmenším nedělá.

4 inyong shiktak (2003)

Vidět ve svém bytě sedět u jídelního stolu dvě mrtvé holčičky, to nevěští nic dobrého... Když to vypadá na hodně slušnou duchařskou story (napínavá atmosféra, gradovaná táhlými pohyby kamery až k patřičně překvapivému vyvrcholení, strčí většinu soudobé korejské horrorové produkce s přehledem do kapsy), přehodí snímek vyhýbku a ocitá se na poli těžkého psychologického dramatu, ve kterém se skloňují tak vážná slova jako jsou odcizení, deprese, halucinace, smrt, narkolepsie.. Druhé zhlédnutí to opravdu chce, jelikož i přes jeho nesmírnou působivost jsem z filmu poněkud zmaten a přesvědčen, že mi něco důležitého uniklo. Prozatím hodně silné čtyři hvězdičky. 9/10

9 Souls (2003)

"Žijeme v prdeli vesmíru, což z nás všech dělá hovna v ucpané prdeli. A stráže jsou jak projímadlo." Tolik životní moudro starého vězně Yamamota. Jeho 9 spoluvězňů vezme roha, zmocní se oprýskané dodávky, jež se zove "Štastná díra" a vyrazí na dalekou cestu k hoře Fuji za domnělým pokladem Krále podvodníků. Tak začíná pomalá a hořká roadmovie, během které dojde skupinka nesourodých vězňů rozličnými a mnohdy bizarními způsoby naplnění svého životního osudu. Opět tu máme pro režiséra Toshiakiho Toyodu charakteristicky podmanivou rockovou hudbu, zpomalovačky a všudypřítomné melancholično. 9 Souls bych zařadil podle dojmu, jaký na mne film udělal, až za další Toyodovy opusy Pornostar a Blue Spring. Po skvělé představovačce vězňů a úsměvné etudě s ovečkou najede film na dokola obehrávající se písničku, jež s ubíhajícím časem počne trochu nudit, a zachrání ho až závěrečná část ve městě. 7/10

A yu redi? (2002)

Dělat při projížďce po safari parku posměšky na medvěda je pěkně blbý nápad. Pak se klidně může stát, že vás po lese bude honit ještě něco horšího... R.U. Ready? je netypická směsice žánrů (thriller, dobrodružný, válečný, mysteriózní, komedie), jež nedrží moc pohromadě. U některých událostí ve filmu si budete klást otázky "Proč?" a "Co to má ksakru znamenat?!". Zakončení vám částečně odpoví, ale jen částečně - zmatek vám v hlavě zůstane. Zpracování filmu je obstojné, jen digitální efekty dělají několikrát dojem pěsti na oku a tempo občas povážlivě zakolísá.

Dong seung (2002)

Poklidný a pomalým tempem plynoucí filmík o malém mnichovi žijícím s dvěma staršími mnichy v buddhistickém chrámu kdesi v korejských lesích, 5 dní cesty od Seoulu. Vedle tématu dospívání, kdy se malý mnich snaží včlenit do dětského kolektivu v nedaleké vesnici, je nosným pilířem snímku touha malého mnicha po matce a staršího po přítelkyni, tedy vlastně po světských radostech, jež však nekorespondují s buddhistickým odříkáním a vedou k rozmíšce s nejstarším mnichem, zástupcem tradičního buddhistického učení. Vedle výjevů každodenního života mnichů, jejich trampot a drobných radostí, střetech s civilizací, na pěkném filmu zaujmou především fascinující záběry korejské přírody.

Gamunui yeonggwang (2002)

Probudit se ráno vedle neznámé nahé dívky, z které se později vyklube dcera mafiána, poněkud smrdí krchovem. Dae-suh záhy na vlastní kůži zjistí, do jaké šlamastyky se to dostal. Ale prrr, jsme v podařené úsměvné korejské komedii (žádné drama!), tudíž vyjevený mladík zažije libější věci, než je cesta do márnice. Název filmu napoví :-)

Godzilla tai Mechagodzilla (2002)

Z moře se vynořila příšerka a Japoncům opět hoří koudel u zadku. Veškerá těžká palebná síla se na Godzillu nechytá, i paprsky nestačí, takže na řadu přijde další vládní projekt: Mechagodzilla, robotická obdoba Godzilly, vybavená drtivým palebným arzenálem a raketovým pohonem. A destruktivní battle začíná... Film je zpracován řemeslně velmi dobře, tedy až na samotné souboje monster. Ty dělají dojem, že si v trochu nepřesvědčivých kulisách města dávají na hubu Transformer s gumovým panákem. Avšak je to legrační a má to spád, tudíž ta umělost nevadí (triky jsou jinak na slušné úrovni). A tak budeme držet palce hlavní hrdince v kokpitu kovové obludy (opět motiv touhy po pomstě jako v Godzilla vs. Megaguirus) a budeme se při tom výborně bavit.

Gonggongui jeok (2002)

Co si myslet o policejním dramatu, ve kterém pochůzkář vymlátí malou restauraci a než přijedou jeho kolegové, sedí gangsteři polonazí na kolenou a restaurace je komplet dána do pucu a nabytek je jako nový? A co předmět doličný a způsob jeho nalezení? Jihokorejské policejní snímky se mi vesměs líbí, ale žánrové přechody v Public Enemy mi moc nešmakovaly. K tomu přetažená stopáž, ničím zajímavá vyšetřovací linie, nesympatická hlavní postava, detektivní otrapa, jenž nezvládá ani jednoduchý matematický úkon, což předjímá jeho způsoby, a divný závěr. Spíše než k příjemnému a zábavnému filmu bych se v případě Public Enemy, světe div se, přikláněl k Tsunamiho šaškárně.

Goodman Town (2002)

V divokém Goodman Townu se místní výstřední kápo chce do čtyř dnů stůj co stůj oženit. Jeho nastávající pobíhá někde venku mezi thajskými domorodci, kteří jsou ohaklí na způsob mixu Indiánů a Mexičanů, takže bossovi hoši a čtyřka najatých vrahounů můžou tasit kvéry, dotyčnou lovit a sem tam někoho oddělat. Samozřejmě jim v cestě stojí pistolník bez bázně a hany... Thajská akční bláznivina je celkem ucházející parodií na westerny. Byla by lepší nebýt příliš zkratkovitého střihu a občasného dějového chaosu. Některé postavy během přestřelek jen popobíhají, laxně pálí a vůbec se nekryjí. Ale vizuál to má pěkný, obsahuje sympaticky ujeté postavičky a nedívá se na to vůbec špatně. 7/10

Gosuto shisutemu (2002)

Unylý skorohorror, jenž zcela evidentně čerpá z Kaira. Chlapec a dívka se vydají do jakéhosi lesa najít zmizelou kamarádku Mai a pomocí fotky z mobilu se dostanou do polorozpadlého baráku, ve kterém je umístěn "Ghost System" - systém zvládající vyvolávat a komunikovat s duchy. Fantasmagorická a nudná zápletka, minimalistické nemastné neslané provedení, kopa pseudofilosofických žvástů, neškodní a trapní duchové (spíše jejich siluety), jež ženštině z Kaira nesahají ani po kotníky... Nechápu, jak se mi tento film mohl před rokem líbit. 3/10