Den mrtvých (1985)

Moje první setkání s Romerem. Zombies získaly vládu nad světem. Zbytky lidstva přežívají v izolovaných opevněních. Film se soustředí na jednu takovou skupinu přeživších. Několik vojáků a vědeckých pracovníků se ukrývá před přesilou nemrtvých v podzemních laboratořích. Dr. Logan zde dělá pokusy na chycených zombících. Je posedlý myšlenkou zcivilnění nemrtvých a částečně se mu to daří u zombíka Buba. To se však nelíbí vojákům a situace na základně se začne čím dál více vyostřovat. Po většinu filmu sledujeme neradostný život obyvatel podzemí, kteří mají rozdílný pohled na výzkum a jak svou situaci řešit. Atmosféra houstne a je jen otázkou času, kdy lidský faktor selže, hladoví zombíci se dostanou dovnitř a začne ten pravý splatter mazec. Na ten nás Romero nechá čekat poměrně dlouho. Někoho to otráví, ale mě to moc nevadilo. Život v laboratořích je zajímavý, postavy a jejich konflikty uvěřitelné. Nejvíce zajímavý je však převychovaný zombák Bub. Jeho herecký part je parádní. Gore scény ke konci filmu jsou nechutné a detailní, přesně tak, jak mají u zombie horrrorů být. Ale ten konec, Boha jeho! To si Romero mohl odpustit. Day of the Dead je hodně slušný představitel žánru, který však trochu doplácí na roztahanost a menší dávku ingrediencí, které většina horrorových fandů od zombie filmu vyžaduje. 7/10

Pan Vampýr (1985)

Typická hongkongská taškařice, tentokráte s lehkou příměsí horroru. Mistr s párem neschopných pomocníků se živí ochranou lidí před vampýry. Ti nejsou jen tak ledajací. Kupříkladu skáčou jako králíci, po nalepení zaklínadla na čelo znehybní, a pokud před nimi zatajíte dech, neodhalí vás. Náplní filmu je tedy sled více či méně humorných scén, ve kterých trojka trhlých "upírobijců" svádí kapku ekvilibristické souboje se zmalovanými vampýry, jednou vnadnou upírkou a škádlí se mezi sebou a s šéfem místní policie. Triky nic moc, masky také ne, herci se pitvoří jako blbci, ale suma sumárum je to nenáročná a zábavná psina na zabití nudného večera. A jako taková má u mě 7/10.

Trest smrti oběšením (1968)

Člověk by nevěřil, jaké třeskutě vtipné momenty dokáže režisér vykřesat kolem ožehavých tématik popravy a znásilnění. Bohužel se to týká hlavně první poloviny snímku. Ve druhé hrají prim surrealismus, filosofování a ječák pana výchovného poradce a celé představení je už spíše únavné, než zábavné.