Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Bohužel žijeme v době kdy režiséři v důchodovém věku ukazují mladší generaci jak se točí filmy. George Miller před 36 lety patřil spolu s Georgem Lucasem, Stevenem Spilbergem, Rydley Scottem a Jamesem Cameromen k vlně filmařů kteří bořili mýty a ukázali světu že film nezná tvůrčích hranic. Umetli cestičku a ukázali správný směr svým následovníků. Následná generace režisérů si ale k srdci vzala pouze to nejhorší ponaučení a to jak z diváků vytřískat co nejvíc peněz za vstupné do kina a za prodej dvd + různých blbůstek kolem jejich "díla". Až na pár vyjímek potvrzujících pravidlo (sourozenci Wachovští - Matrix, Christopher Nolan - Počátek a svého času Luc Besson - Pátý element) úroveň akčních (katastrofických) filmů klesá a nebýt výše zmíněných "důchodců" nebyl by prakticky důvod proč vlastně ještě chodit do kina. George Miller nám všem ukázal že naděje na vzkříšení pořádného bijáku stále je a laťku kvality zvedl natolik že bude trvat jistě dlouho než režisérské titány někdo z jejich trůnu sesadí. Nevím zda-li je to dobrá zpráva či ne, ale v tomto okamžiku to není důležité. Po delší době jsem měl důvod jít do kina a nelitovat svého rozhodnutí - film je jedním slova PERFEKTNÍ!!!

Cizinka (2014) (seriál)

Pravděpodobně jeden z dalších nikdy nekončících seriálů. Dobrý nápad a velmi dobří herci, ale myslím že časem bude kvalita upadat, ale byl bych rád kdybych se mýlil. U knižních předloh tomu však tak je... Mimo jiného z průměru tento seriál vytahuje hudba Beara McCrearyho a samozřejmě nezastupitelné a všudypřítomné Skotsko.

Equalizer (2014)

Čekal jsem kdy se konečně objeví herec který utáhne jakýkoliv film, kdy bude stačit pouze jeho jméno v titulcích aby jsme měli jistotu že to bude pořádnej nářez.... dejme tomu druhý Belmondo. Nakonec se takový herec ukázal až v Americe. Ano ještě mu chybí mnohem víc humoru, ale Belmonďák také točil drsné filmy téměř bez vtipné vložky (Lovec hlav, Smůla, Strach nad městem). Kdyby v Equalizeru hrál v hlavní roli jiný herec tak by to byl asi průměrný, až kýčovitý film, ale díky Denzelu Washingtonu tomu je naopak a nám nezbývá než se těšit na každou následující scénu s ním jak si v ní poradí s ruským podsvětím a jeho poskoky. Tohle je film o řešení problémů nasilím, ano je to smutné ale občas si každý přeje vidět jak ty grázlové alespoň tady dostávají na kokos. Kamera, režie, ostatní herci i skvělý hudební doprovod jsou zcela podřízeni hereckému charismatu Washingtona (McCalla).

Jack Ryan: V utajení (2014)

Herecká esa i režisér, dokonce i geniální skladatel upadli do totálního průměru. Prostě se rozhodli že si zaplavou v béčkových filmových vodách předtím než natočí své další hity. Teď zbývá jen doufat, že to tak opravdu bylo. Jeden přínos tento film má pro jistý tip lidí - je zde dobrý návod jak využít spořící žárovku jinak než na svícení.

Kalvárie (2014)

Zářný příklad toho že být dobrákem se prostě nevyplácí. Myslím že časem se tento snímek bude vysílat pravidelně na Boží hod velikonoční, protože je zde jasná paralela s historickou postavou, díky které máme Velikonoce. Název odpovídá ději a to doslova a do písmene. Dvanáct zastavení a konec se kterým musíme počítat. Dnešní svět dobru nepřeje a lidem podobného ražení vůbec. Brendan Gleeson v hlavní roli válcuje svým výkonem všechny ostatní a přesto máte pocit že se ani nemusí moc snažit, v jeho případě to ale není z mé strany kritika, ale obdiv nad jeho herectvím. Hudba Patricka Cassidyho tomu všemu dodává trnovou korunu.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Akční komedie a tak trochu parodie na bondovky ve finále předčí i tu poslední "bondovku" Skyfall. Harry Hart v podání Colina Firtha je excelentní a (nejen on) celé natáčení si vysloveně užívá. Samuel L. Jackson je také ve svém živlu a jeho útlocitný padouch nám dává nevzpomenout na pana Skleněného z filmu Vyvolený (2000). Dokonce velmi překvapil i mladý Taron Egerton jemuž se podařilo zdárně sekundovat jeho učiteli. Je smutné že tento film je o 100% kvalitnější než jeho předoobraz, nemluvě o velmi kvalitním soundtracku, ale to je vlastně známka toho že "dílo" se podařilo.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Nenapadají mě k tomuto seriálu než samá superlativa. Dějově, technicky a hlavně herecky naprosto dokonalý. Popis doby počátku 20. století od kostýmů až po chování v tehdejší společnosti je naprosto grandiózní. K tomu napomáhají i méně známí a neokoukaní herci (kromě C. Owena) kteří si uvědomili že se stali součástí dokonalého díla a je to znát i na jejich hereckém přednesu, oni postavy nehrají, ale přímo žijí. Tomu asi nejvíc věří i sám režisér Steven Soderbergh, který se tomuto projektu doslova upsal a odmítl pracovat na čemkoliv jiném. Už v pilotním díle nám je nastíněno v jakém duchu seriál bude a heslo "dokonalost nadevše" tu je uplatněno na 100% včetně průběh operace čehokoliv (a ne jedné), když vezmeme v potaz v jaké době se seriál odehrává, tak to nebudou hypermoderní chirurgický sály s hudbou fláků ze 70 let z repráků a vtipkujícím Georgem Clooneym z Pohotovosti. Naopak! A co víc kamera neuhne ani ve chvíli kdy by jsme to očekávali. A aby jsme měli jistotu že jsme svědky zrodu velkého díla, tak nám k tomu hraje fantastická hudba Cliffa Martineze. Zkrátka 100% zážitek ve všech směrech.

Penny Dreadful (2014) (seriál)

Po prvním díle jsem si řekl že to bude jen další z řady porno seriálů (tentokrát s příchutí emo), kde se hledají záminky jak a s kým se vyspat, ale dal jsem tomu ještě šanci - další díl a světe div se, z odpudivé seriálové larvy se vyklubal krásný motýl.... ehm smrtihlav. Vše je nakonec jinak než se na první pohled zdá a Eva Green válcuje svým hereckým uměním všechny ostatní, včetně filmového veterána Timothy Daltona. Jediný kdo jí dýchá na záda je Rory Kinnear, představiel stvoření doktora Frankensteina. Bez povšimnutí nelze opomenout dokonalou výpravu a atmosférickou hudbu Abela Korzeniowskiho, který ne náhodou odvádí podobně skvělou práci jako svého času vynikající polský filmový skladatel Wojciech Kilar (Dracula 1992)

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Platí to samé jako u mého hodnocení předchozího dílu s tím že film dává tušit že to je jen "rozjezd" dalšího pokračování. Kvalita se nezhoršila, jak po herecké, tak i po technické stránce, což je více než slibné. Hlavní představitelka se do role Katniss ještě více vžila a to je další nezanedbatelné plus. Je docela možné že další účastníci - oběti v Hladových hrách se objeví obyvatelé 14 sektoru, alias Bradavic s Harry Potterem v čele a to teprve bude "maso".

Vraždy na Shetlandech (2013) (seriál)

Douglas Henshall je nová herecká veličina minimálně co se týká britských (skotských - Inspektor Taggart by mi asi dal za uši) detektivních seriálů. I na tak malém území se dějí zločiny i přesto že se tady zná každý s každým. Možná ale právě proto. Je to seriál "staré školy", kde se používá nových metod (všudypřítomné bezpečnostní kamery, internet), s klasickým patráním a odhalováním stop, přesto to není ve stylu kriminálky MI5. ap. Naopak je zde kladen důraz na selskej rozum. Inspektor Jimmy Perez je chytrý detektiv snažící se vychovávat svou nevlastní dceru sám, přitom musí svůj volný čas skloubit s prací. Zná místní poměry a těžký život ostrovanů, možná proto jim občas odpustí nějaký ten přestupek. Možná právě o tom tento seriál je. Chytnout zločince za každou cenu a nekoukat na to co to dělá s obětmi... pak už nemůžeme věřit ostatním kriminálním seriálům. Tady se setkáváme s opravdovými emocemi a ne jen "povinným" pláčem pozůstalých. Tady i vedlejší role hrají herci, kteří by strčili do rukávu 90% těch našich "špičkových". Bohužel. Nezbývá než se napít pořádné skotské a těšit se na další díly.