Robin Hood (2010)

***(*) Kdyby měl v názvu ještě "Begins", asi by vzbuzoval menší odpor části diváctva. Osobně jsem si film a předkládaný pohled na legendu celkem užil, důvody ostrých kritik nějak moc nechápu. Jasně, většina těch nejefektnějších scén jsou vlastně jen volné variace na ve velkofilmech nedávno viděné (navíc nepřinášející nic navíc), je to zároveň rozvleklé i očividně dost prostříhané, ale jinak jsem se bavil :)A fakt by se hodila rozšířená verze, v některých momentech jsou prostřihy hodně výrazné + pár vizuálně úchvatných momentů by si zasloužilo větší prostor...

Dobrý ročník (2006)

Čistá, příjemná pohodovka pro večer s lahví vína...

Annie Hallová (1977)

"Life is divided up into the horrible and the miserable. The horrible would be terminal cases, blind people, criples. The miserable is everyone else. When you go through life you should be thankful that you're miserable." ... pro mne nekompromisně nejlepší Allen :)

Taking Off (1971)

Nechápu, jak mi to mohlo tak dlouho unikat :) Fantastická záležitost!

Beetlejuice (1988)

Tenhle film má prostě "něco" :) Většina těch scén je tam "sama pro sebe", děj vlastně není žádná zázrak, ale stejně to Burtonovi žeru i s navijákem :)

Noční hlídka (2004)

Film, který v Rusku lámal rekordy návštěvnosti. Neuvěřitelně adorovaná záležitost, prý nástup Ruska do první filmové ligy v mainstreamových blockbusterech. U nás s docela velkou kampaní, trailery úplně všude, ovace na filmovém festivalu a vůbec. Podle všeho výborný film. Realita (alespoň z mého pohledu) je podstatně jiná... Rozepisovat se o ději asi nemá cenu. Skoro každý už něco četl nebo viděl ukázku. Ve zkratce starý dobrý boj sil temnot proti silám světla, tentokrát v Moskvě. Všemožná magie, upíři, předurčení, vyvolení s posláním zvrátit křehkou rovnováhu sil a tak. Zní to trochu béčkovitě :) === Noční hlídka vsadila na jednu jedinou kartu. Jsou jí chvílemi zatraceně efektní záběry. Ve filmu je jich spousta. Polovinu z nich potopí zběsilé videoklipové střihy a různé "kamerové hrátky", které mají zakrýt, že efekty nejsou zas až tak drahé a sem tam se na něco "opomenulo". Ne, skutečně si nemyslím, že je to dobrá kamera. Spíš vyloženě účelově má zakrývat nedostatky. Na efektních záběrech film leží a padá. Bohužel se tyto velmi často opakují a ke konci už to skutečně není zajímavé. Ba naopak, je to příšerná nuda. === Noční hlídka byla předem odhadována na kasovní úspěch, takže se svezla na vlně oblíbeného product placementu. Ten může být buď odporně vlezlý a otravný (poslední Básníci), vlezlý ale aspoň vtipný (I, Robot) či poměrně dost zábavný a "pretižně decentní" (Bondovky). V případě Noční hlídky je otravný a navíc se mu podřizují některé záběry a to dost výrazně. Takže ano, naši hrdinové prostě pijí jen Nescafé a volají zásadně Nokií. === Herecky je to relativně v pohodě. Nic zajímavého, nikdo moc nepřehrává nebo je naopak úplně nevýrazný. Prostě průměr. V kombinaci s nu-metalem a nějakou tou symfonickou záležitostí jakou hudbou na pozadí se na to vlastně docela dobře kouká. Jenže problém je, že spousta "coool" momentů se děje prostě sama pro sebe, bez zřejmé souvislosti a vlivu na celek. A IMHO argument s tím, že se znalostí knihy je to v pohodě, prostě neobstojí, tak se točí fanouškovské filmy, ne díla pro širokou veřejnost. I třeba proto mi přijde, že Společenstvo prstenu je vlastně nejhorší z filmového hlediska, ale zdaleka nejlepší jako "dárek" čtenářům :) === Ale fakt nějak nevím, co na Noční hlídce lidé vidí. Podivná mutace přístupu posledního Matrixu, šitóznosti Underworldu a scén z Blade možná na mládež v Rusku funguje, ale na mne ne. Noční hlídka je čistokrevné akční béčko, na kterém je zajímavá jedna jediná věc. Nepochází z produkce USA, ale z Ruska. Toť vše. === Ještě... u nás jde do kin v originálním znění. Nelekněte se, úvodní a závěrečné "popisy situace" jsou anglicky. Bylo docela zábavné poslouchat ruštinu a číst paralelně české a anglické (mimochodem skvěle udělané!) titulky. Parkrát si to vzájemně odporovalo :) Ale takhle je to jen ve Slováči, všude jinde budou jen titulky české.

Batman začíná (2005)

Poměrne dobře jsem se bavil. Ale ta "realističnost" mi prostě nesedla, původní noir atmosféra Batmana od Burtona a Geigerovské Gotham City to nejsou :o) Každopádně výborná zábava na horký letní podvečer v klimatizovaném kině :)

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Tradičně na úvod něco o vztahu k předloze :-) Průvodce, společně s Restaurantem, jsem četl asi dvakrát. Líbilo, tu knížku si určitě dám ještě jednou. Nejsem ale žádný fanatický fanoušek :-) Tj. drobné i výraznější změny proti knize nějak moc nezaznamenám.--- Stopařův průvodce není Hollywoodská produkce. Jde o film z Velké Británie a jeho rozpočet není, alespoň na dnešní poměry a náročnost produkce, dvakrát velký :-) Je to vidět, ale na druhou stranu parádně funguje. Adamsův humor zůstal dokonale zachován, film má úplně stejnou absurdní atmosféru jako kniha. Scénář dělal přímo Adams, takže na dějové změny lze nadávat jen jemu :-) Ostatně i samotná kniha a její rádiové a televizní deriváty mají xx podob opět napsaných Adamsech, takže co. Film působí jako mix Monty Pythonů, Futuramy, Červeného trpaslíka a sem tam trošku i jako nové Star Wars, to v případech, kdy předvádí nějaké ty efektní vesmírné záběry. Herecky je to téměř dokonalé, především tedy v případě hlavních postav. Arthur Dent je parádní :) Zafod k sežrání a Marvin, vypůjčený z původního televizního seriálu, prostě báječný. Ford težce v pohodě. Autoři geniálně mixují hrané scény s jednoduchou animací (informace z průvodce) a tím jak šetří peníze, tak navozují ještě větší dojem absurdity. Když se do toho připletou plynulé přechody z totálně "studiových" krajinek (Vogosféra) do digitálně vymakaných scén (kupříkladu továrna na planety je technicky dechberoucí a celá taková krásně živá, SW ať se jdou zahrabat), divák už fakt netuší, co si myslet :) --- Průvodce je sada jednotlivých skečů, sice pospojených dějem, ale je to šumák. Některé scény jsou geniální a skoro jsem ležel pod sedačkou, jiné jsou takové hlušší. Ale jako celek to funguje moc dobře. Celé je to roztomilý britkom se vším, co k tomu patří. Vše je syrové, živé, je z toho cítit nadšení pro věc. Po načinčaných a trochu sterilní blockbusterech z poslední doby příjemné osvěžení. Mně to tedy sedlo, vám nemusí. Ať tak či onak, Stopařova průvodce mohu jen doporučit. A nezapomeňte poděkovat za ryby :-)

Království nebeské (2005)

Film balancuje někde na pomezí snahy o nějaké "sdělení" a čistokrevnou filmovou zábavou. Není to žádný zázrak, nikdy z toho nebude legenda, ale film je to rozhodně dobrý. Orlando Bloom velmi mile překvapil. Al Pacino, Nicholson nebo Hanks se z něj nestane,, ale trochu dospěl a naučil se i hrát :) Film má trošku delší stopáž, ale na to už si snad každý zvyknul. Dialogy jsou poměrně povedené, na místě a uvěřitelné. Hudba je vynikající, výběr skladeb parádička. Trošku mi vadila očividná snaha o napodobení některých scén ze starších filmů, ale dalo se to překousnout. Efekty v pohodě. Kamera průměrna, neurazila. Skvělá byla snad jen v té úvodní bitce mezi vločkami sněhu, ač zrovna tohle je napodobování Gladiátora. Prostě celkově jsem se dobře bavil, historickou přesnost neřešil a na DVD se na to rád podívám znova. Na rozdíl od Stonea tam Scott nacpal kupu líbivých klišé, takže to snad úplně nepropadne :) Takže asi tak :)