Skrytá identita (2006)

,,Když se rozhodneš něčím být, můžeš tím být. Tohle ti v kostele neřeknou. Když já byl ve tvým věku, tloukli nám do hlavy, že budeme fízlové nebo lumpové. Ale dneska ti řeknu jedno. Když už máš u hlavy nabitej kvér, jakej je v tom rozdíl ?"

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Jedna z mála dvojek, která s přehledem překonala první díl ( stejně jako Vetřelci, obojí od Camerona ). Na rok 1991 revoluční efekty, ze kterých se dodnes může většina těch až moc počítačových učit. Trojka nebo Salvation neberu vůbec na zřetel. Soudný den nenastal a vše končí v oněch ocelárnách ke konci filmu... Vše naprosto dokonalé od A do Z, a to vše za podbory Guns N´ Roses. No není to nádhera ?

Senna (2010)

Ač Senna patřil k nejlepším jezdcům všech dob a díky jeho smrti ze z něho stala pro mnoho lidí nesmrtelná modla, což tento živitopisný dokument jen a jen podtrhuje, nemohu se zbavit dojmu, že autor snímku Asif Kapadia je pouze fanatickým fanouškem, který záměrně vynechal klíčové momenty a záměrně zkreslil nebo vynechal většinu klíčových okamžiků, jenž by nám mohly změnit pohled na tohoto legendárního jezdce a možná by právě z Alaina Prosta udělaly modlu a Senna by měl nasazen medvědí hlavu, což tento film udělal přesně naopak. Vezmu vše postupně: Obal dokumentu jej prezentuje těmito slovy: NEZNAL STRACH, NEZNAL LIMITY, NEPOTKAL SOBĚ ROVNÉHO...minimálně první a poslední slova nejsou pravdivá. Kdyby snímek vzal vše důkladně, určitě by se zmínil, že zejména v poslední sezóně se Senna bál o bezpečnost na závodních okruzích a ( což je úsměvné ) vše rozebíral se svým odvěkým rivalem a nepřítelem Alainem Prostem, dokonce se po dobách, kdy se slovně napadali přes média a spolu se ani nepozdravili, mu volal do jeho domu a sděloval mu své pocity. Stejně tak Senna potkal sobě rovného, nebyl to pouze jeden pilot, ale bylo jich hned několik - Martin Brundle ( který s ním v britské Formuli 3 bojoval o titul a už v té době se Ayrton nebál vyhrát za cenu kolize, což za svoji kariéru ještě několikrát zopakoval ), Nigel Mansell ( který mu také po nebezpečném konfliktu na trati dal "za vyučenou", když jej v boxu jeho stáje fyzicky napadl ) a v neposlední řadě Alain Prost. Film se nikde záměrně nezmiňuje, že jej do tehdy nejlepšího McLarenu dotáhl práve sám Prost. Proč ? Stejně tak se dokument nikde nezmíni o tom, že zatímco Senna si užíval zimní dovolené a nedostavil se na testování vozu, Prost tvrdě dřel až do začátku další sezony. Jestli v něčem neznal limity, pak to určitě byly kvalifikace, ale hlavně nezpočetněkrát smysl pro fair play, kdy za cenu ohrožení života svého a jiných jezdců chtěl jen jediné - vyhrát. Osobně chápu, že tenkrát Prost sám od sebe odešel z týmu k Ferrari. Další moment, jenž film vykresluje – Suzuka 1989, kde se o titulu rozhodlo kolizí Senny a Prosta, za níž byl Senna následně diskvalifikován, i když rozporuplně. Nikdy se nedozvíme, zda Prost udělal vše záměrně ( on sám tvrdí, že tomu tak nebylo a jen si držel svoji stopu – což je ze záznámů vidět, stejně tak, kdy předjíždí Nanniniho na úplně stejném místě a za stejné situace, kde ho doslova ,,vybrzdil“). Na tento moment si musí každý fanoušek/divák udělat názor sám. O rok později se na témže okruhu rozhodovalo o titulu mistra světa - opět mezi Prostem a Sennou. Hned po startu došlo ke kolizi, která měla za výsledek zisku titulu, který putoval do rukou Brazilce. Asi o rok později přiznal, že tuto kolizi způsobil záměrně. Film se o tomto okamžiku také záměrně nezmiňuje ? Opět se ptám proč ? Stejně tak, se Senna před tímto závodem vehementně dožaduje změny strany při pole position – film také neřekne, že se takto v Suzuce startovalo minimálně tři sezony před tímto startem. Dále se snímek nikde nezmiňuje o tom, jak Ayrton napadl Eddieho Irvinea, kdy mu uštědřil facku za to, že jej záměrně blokoval ( což Senna za svoji kariéru předvedl hned několikrát ) s kříkem : ,, Přede mnou budeš mít respekt! ´´ Stejně tak napadení budoucího mistra světa Michaela Schumachera, kterého konfrontoval dokonce pěstí… Ayrton Senna bezesporu patřil mezi jezdce, na které se byla radost dívat. Stejně tak, jako když dokázal zachránit po havárii pilota Erica Comase, nikdy neváhal riskovat svůj a jiné životy, když věděl, že nedokáže držet krok se svým soupeřem. Jak se říká – každá mince má dvě strany, tady byla řečena pouze jedna. Jako dřívější fanoušek Formule 1 a uctívač Alaina Prosta ( stejně tak i Senny, Mansella ) si myslím, že tento dokument se dal pojat mnohem lépe, ne pouze glorifikací jedné osoby s použitím polopravd či lehce si ověřitelných faktů…

Seznamte se, Joe Black (1998)

Jeden z těch filmů, kde si přejete, aby vlastně nikdy neskončil. Znamenitý Hopkins, stejně tak Pitt. Forlani a Weber taktéž úžasní. Navíc skvělá režie podpořená nádhernou hudbou a perfektní kamerou. Bravo !

Mrtvá zóna (1983)

Naprosto skvělě zastižená atmosféra.

Troja (2004)

Vážení, už jste někdy viděli blonďatého Řeka ?

Fighter (2010)

S odřenýma ušima, ale i tak za ty čtyři. Bale je sice skvělý, ale Oscara bych mu za toto nedal.

Jméno růže (1986)

Knihu jsem četl kdysi dávno, ale pamatuju tu dobře vystiženou atmosféru středověku. A film jako takový by měl být pro všechny filmaře příručkou, jak to nejspíše vše tehdy vypadalo a jak by to mělo vypadat především na plátně. Viděl jsem spousty historických filmů, ale v porovnání s tímto dílkem jsou takové "čisté a načinčané". Zde je úžasná výprava, která nádherně zachycuje ten hnus, špínu a smrad doby, kdy ti iluzionisté z řad církví a všech řádů tahali obyčejný lid za bosé nohy, aby byli vůbec vděční, že se mohou přes noc uložit do bláta pod deštivou oblohu a přikrýt kopřivami. Pane Annaud, klobouček až na zem za to, že jste tuto nádhernou knihu nepoprasil a přenesl na plátno tu hnusnou dobu tak, jak jsem si ji vždy v hlavě představoval. 👌