Všichni svatí mafie (2021)

Nevýrazná gangsterka, ktorá zahodila svoj potenciál kvôli skokom v čase bez vysvetlenia a nerozhodnosťou v rozhodovaní sa, kto je jej hlavnou postavou. Škoda, lebo materiál to bol zaujímavý.

Ambulance (2022)

Mám dojem, že ostatní asi film videli v nejakom lacnom zaprdenom kine, ktoré malo pokazenú premietačku, keď tu hovoria o ADHD, epilepsii a iných žvástoch. Film je možno pointov jednoduchý, ale z nej dokázať vyťažiť Bay, to sa len tak nevidí. Už som pár krát v jeho starších kúskoch napísal, že on by dokázal urobiť dokonalú akciu aj v reklame na vložky a stále si za tým stojím. Jasné, nečakajme scenáristické dokonalosti, ale predsa všetci Baya snáď už za tie desaťročia jeho pôsobenia poznáme, či nie? Opäť sa budem opakovať, ale každý režisér má nejaké svoje grify a veci, ktorých sa nielen za tie roky nepúšťa, ale jasne ho definujú. Tak ako od Spielberga očakávam rodinnú zábavu, od Emmericha svetovú deštrukciu, od Camerona najveľkolepejší blockbuster na najbližšie desaťročie, od Manna nervydrásajúci triler, od Nolana do poslednej bodky premyslený originálny príbeh, od Ritchieho jeho vlastný rukopis, tak predsa aj od Baya čakám to, čo nám dáva už roky. Ale späť k filmu, lebo toto aj tak moc z vás nepobere, hlavne tých hnidopichov, ktorí si myslia, akí sú fantastickí znalci filmového umenia. Ja som len prachobyčajný fanúšik filmu a napriek tomu, že som videl tisíce filmov a seriálov, nedovolím si tvrdiť o sebe, že som znalec technicky, ale len vekom, t.j. pamätník rôznych desaťročí. Ambulance je dokonalý prototyp filmu, kde vypnem mozog a nechám sa unášať gulervúcou akciou, je to adrenalínová pecka, ktorá je pretkaná nielen akciou zvonku, ale aj akciou zvnútra sanitky. Je to naháňačka mačky s myšou, kde si priebežne obe strany prehadzujú pozície. Nie je núdza o prekvapenia, okrem záveru, ktorý bol jasný okamžite sa celkový priebeh nedá len tak ľahko odhadnúť, resp. aspoň som sa to nesnažil, aby som si nepokazil zážitok, jednoducho som vypol a nechal som sa unášať klasickou Bayovinou. Sem tam dostaneme skvelý WTF moment, ako napr. scéna so slúchadlami a to neberiem ako mínus ale ako klad. Je to taký krásny mix Den of Thieves a Speed, kde človek fandí v podstate aj jednej aj druhej strane a kde aj na jednej aj na druhej strane nájdeme aj tých dobrých aj tých zlých. A zasadenie a osobné pohnútky, prečo sa do toho dal, jednej z hlavných postáv, by som prirovnal k perfektnému nemocničnému trileru s famóznym Denzelom Washingtonom. Technicky je film ako vždy dokonalý, je vidieť ako sa Bay stará o každý jeden záber, nálety akčných kamier, zábery dronmi, panoramatické scény, všetko doslova parádička. K tomu opäť ako vždy fantastická "cestná akcia" s desiatkami búračiek na všetky spôsoby, k tomu vrtulníky, TV a neviem čo ešte. Tento film je ako pocta prvej časti Speed-u šmrncnutá odlišnosťami hlavných postáv ála Rock a keď si k tomu ešte prirátame atmosférický hudobný resp. zvukový podmaz od Lorna Balfa, tak nemôžem inak, len dať plný počet. Je to subjektívne, je to fanboyovské, ale je to od srdca. Jednoducho nebudem hľadať vo filme chyby a veci, ktoré tam nemali byť, pretože každý vie, čo od tohoto tvorcu čakať a opisovať trademarky ostatných veľkých režisérskych mien za celú históriu filmu, to sa mi už nechce, pár príkladov som dal vyššie. Ešte raz teda film odporúčam všetkým milovníkom zbesilej akcie, vypnite mozgy a nechajte sa unášať adrenalínovou akciou, ktorá neutícha počas celej stopáže a zároveň nenudí a človek napriek tomu, že vie, ako to musí skončiť, chce vedieť, ako to naozaj skončí.

Černý krab (2022)

Silnejšie dve hiezdy maximálne. Nápad by to nebol zlý, ale to spracovanie, pointa, záver a všetko, nejako to malo asi vyvolať emócie, ale nejako to žiaľ zlyhalo. Nosná myšlienka military road tripu po ľadovej ploche fajn, technicky rovnako fajn, ale inak slabota ako sviňa, taký klasický "bezrozpočtový" Netflix.

Mrtví neumírají (2019)

Meno režiséra ma malo odradiť, ale ja som tomu nevenoval pozornosť a tak som sa dostal k jednému z technicky síce fajn, obsadením taktiež, ale príbehovo najnudnejších zombie filmov všetkých čias. To čo malo byť? Na komédiu málo humoru, na horor žiadne ľakačky, na satiru to moc nevyzeralo, nechápem a v závere pomrkávanie na diváka a jeden z naj wtf momentov tohoto filmu, fakt neviem, čo toto malo byť. Nedám tomu odpad, lebo to naozaj po technickej a castingovej stránke bolo na úrovni, ale inak mi uniká zmysel vzniku takéhoto snímku a vôbec zmysel angažovať do neho mená, ktoré sa tam objavili vo väčšej či menšej úlohe.

Maxinožka 2 (2020)

Celkom slušné pokračovanie, kde animácia samozrejme znateľne pokročila aj keď to stále nemá ani zďaleka na špičku, ale pokrok je poznať. Opäť je film skôr pre odrastenejšie deti, ktoré už dokážu pochopiť aj ekologické posolstvo a nepotrebujú toľko vtipu, ako poznáme z konkurenčných projektov. Nie je to žiadna sláva, ale s dcérkou sa to dalo pozrieť a hrdinom fandiť.

Seobok (2021)

Po technickej stránke je to všetko OK, nezaznamenal som nejaké výrazné technické nedostatky a trikovo to fakt bolo na úrovni. Čo ten film trochu zrazilo u mňa nižšie, ale to bude vina ČSFD, že je to v podstate skôr taký dramatický triler s malým sci-fi pozadím s dôrazom na tú drámu, ktorá ani medzi žánrami nie je spomínaná, pretože sme v ňom dostali fakt pár zaujímavých životných otázok a právd o smrti a živote, filozofickú otázku, či niekto chce naozaj tak moc žiť, alebo sa len tak moc bojí zomrieť atď. Aby sme sa nepochopili zle, proti drámam nemám nič, len to tu trochu klamalo telom a v konečnom dôsledku som dostal odlišný film, ako som čakal.

Maxinožka (2017)

Ničím prelomový, chovaním postáv trošku dospelejší animák, ktorý ale celkom slušne odsýpa, takže na ten priemer sa nejako vyškriabal. Ale tá animácia bola slabá už 5 rokov dozadu a nieto ešte dnes. Uvidím, ako dopadne pokračovanie, ktoré mám v pláne si pozrieť znovu s dcérkou ako aj prvú časť a všetky animáky za posledné roky.

Carrie (2013)

Slabšie spracovanie známejšieho originálu, ktorému nepomohlo ani slušné herecké angažmá. Technicky to bolo na úrovni, ale inak nič extra úderné, aby si to zaslúžilo viac ako len priemer.